Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie mikrofonu do mikrokontrolera

thomashek 29 Sie 2008 15:29 5196 5
  • #1 29 Sie 2008 15:29
    thomashek
    Poziom 1  

Witam

Jestem dość zielony w wielu kwestiach związanych z elektroniką, stąd na wstępie proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym skonstruować bardzo prosty dyktafon (oparty najlepiej na Atmega) - na obecnym etapie nie wiem, w jaki sposób przetworzyć dźwięk mówiony na sygnał cyfrowy.

Zauważyłem w dokumentacji do ATMEGA8, iż posiada ona przetworniki A/D. I tu pytania:
    1) Czy wystarczy wziąć mikrofon elektretowy (zwykły za 2 zł), podłączyć jeden koniec pod PC0 na ATMEGA i drugi do napięcia (?) i już mogę programowo odczytywać kolejne bajty próbek dźwięku? Czy to nie takie proste?
    2) Czy mikrofon elektretowy różni się czymś od pojemnościowego? Który jest lepszy? Czy tak samo się je obsługuje?
    3) Jeśli punkt 1. nie działa, to mógłbym prosić o jakiś prosty sposób (rozwiązanie sprzętowe - od strony programowej nie będzie problemu) na to, aby (najlepiej na ATMEGA) uzyskać cyfrowy potok rejestrowanego dźwięku?

I pytanie dodatkowe:
    4) Jak szybka jest pamięć EEPROM? Czy zewnętrzny moduł pamięci EEPROM (np. AT24C512) wyrobi się z zapisem takiego dźwięku w formie cyfrowej?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

• #2 29 Sie 2008 15:47
    Balu
    Poziom 38  

4) W/g mnie kiepska droga - nie lepiej jakąś równoległą pamięć flash?:>
    EEprom, ograniczona liczba zapisów, (24xx) interfejs szeregowy...
    A próbkować byś to musiał tak chociaż te 20kHz, żeby mieć jakość telefoniczną (do 9KHz)...

Dodano po 45 [sekundy]:

Pomyśl nad jakąś sporą ilością ramu i np. SD?

• #3 29 Sie 2008 17:14
    rrata
    Poziom 18  

1. Lepiej użyć przedwzmacniacza. W załączniku podaję schemat i wyczerpujący opis.
    2. Mikrofon elektretowy jest właśnie mikrofonem pojemnościowym (jego odmianą).
    Jeśli zależy ci na jakości dźwięku to lepiej użyć jakiegoś zewnętrznego przetwornika adc, chociaż wtedy będą problemy z takim sygnałem, bo atmega może nie wyrobić.

• #4 29 Sie 2008 18:24
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Balu napisał:
    A próbkować byś to musiał tak chociaż te 20kHz, żeby mieć jakość telefoniczną (do 9KHz)...

pasmo telefoniczne zdefiniowane jest do 4kHz, probkowanie 8kHz

4\/3!!

• #5 02 Wrz 2008 07:36
    arturt134
    Poziom 26  

Dokładnie to 300-3400Hz. Też uważam, że 8kHz próbkowania w zupełności wystarczy.
    A pamięć to oczywiście FLASH, szeregowy, np. serii AT45DBxxx Atmela. Przy okazji, FLASH to też EEPROM - nie wiem kto wczesniej napisał, że EEPROM ma zbyt mało zapisów... Gratuluję rozeznania.
    Co do kart SD, to też uważam to za dobry pomysł (nota bene też są oparte na pamięci FLASH), ale oprogramowanie jest trudniejsze. Można oczywiście poszukać jakiegoś gotowego kodu, powinno coś być na ATmega.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME