Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wzór na indukcyjność cewki

krakeen 27 Lut 2004 20:25
  • #1 27 Lut 2004 20:25
    krakeen
    Poziom 10  

WITAM
    Kiedyś obliczałem indukcyjność cewki za pomocą takiego wzoru i gdzieś mi go wcięło, a w swojej literaturze nie mogę znaleźć. To był wzór z takim dużym pierwiastkiem, można nim było obliczyć tylko cewki powietrzne, bo była w nim przenikalność magnetyczna. Pamiętam, że musiałem zmierzyć opór cewki (stałym napięciem), wiem też, że potrzebny mi był amperomierz prądu zmiennego.

Jak ktoś wie o jaki wzór mi chodzi, to bardzo bym prosił o podanie go, bo mam kilka cewek, które mógłbym wykorzystać, a nie znam ich L.

• #2 27 Lut 2004 20:32
    konstruktor
    Poziom 14  

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

L= (uo x S x z^2)/l

L - indukcyjność cewki
    uo - przenikalność magnetyczna próżni;
    S - przekrój poprzeczny cewki;
    z - liczba zwojów;
    l - długośc nawicięcia.

Pomiar indukcyjność cewki na podstawie pomiaru rezystancji drutu ??
    Hmm bardzo ciekawa koncepcja.

• #3 28 Lut 2004 10:53
    stasiekm
    Poziom 29  

wzór podany przez konstruktora jest ksiazkowa wersja (mało precyzyjną)
    w elfie sa nastepujace wzory:
    powietrzna jednowarstwowa:
    L=(0,08*d^2*n^2)(3d+9l)
    powietrzna wielowarstwowa:
    L=(0,08*d^2*n^2)(3d+9l+10a)
    L-indukcyjnosć w mH
    l-dłudosć
    d-średnica (średnia)
    a-grubosć uzwojenia
    wszystko w cm
    n-liczba zwojów
    z użyciem woltomierza AC i omomierza można zmierzyć indukcyjność metodą techniczną (przy uwzględnianiu oporu cewki trzeba trochę policzyć...)

• #4 28 Lut 2004 10:56
    krakeen
    Poziom 10  

Właśnie chodzio to, że nie było tam liczby zwojów ani długości nawinięcia. To był taki wzór dzięki któremu można było zmierzyć indukcyjność cewki powietrznej o zupełnie nieznanych parametrach.

• #5 28 Lut 2004 12:21
    rystor
    Poziom 9  

Wzór jest następujący
    L=pierwiastek Z do 2 - R do 2 / 2(pi)f
    Najpierw należy wyznaczyć rezystancje cewki, potem impedancje i podstawić do wzoru.

• #6 28 Lut 2004 15:11
    krakeen
    Poziom 10  

Tak, to był ten wzór, ale coś nie tak, bo liczba pod pierwiastkiem wychodzi mi ujemna. Zmerzyłem rezystancje, wyszło 1,6 Ohma
    J=2,4A
    U=3,7V
    To ma być napięcie zasilania, czy napięcie przy podłączonej cewce?
    Być mże, że moje trafo ma zamałą moc i siada napięcie, co jest całkiem możliwe.
    coś mi tu nie gra, być może coś źle robie.
    Pomużcie

• #7 28 Lut 2004 23:33
    rystor
    Poziom 9  

A pomiar impedancji przeprowadziłeś metodą techniczną ??

• #8 29 Lut 2004 10:23
    krakeen
    Poziom 10  

Tak, pomiar impedanci był przeprowadzony metodą techniczną, Tak mi się zdaje, że trafo mi siada, bo w biegu jałowym mam 5,1V a po podłączeniu cewki jest tak 3,5V. Nie owinno być hyba takiego spadku napiecia, zresztą nie dokońca się w tym orjętuje.

• #9 29 Lut 2004 10:36
    konstruktor
    Poziom 14  

Reaktancja indukcyjna (opór bierny indukcyjny):

X[ohm] = 2 x pi x f x L

f [Hz] - czętotliwość prądu ( w tym przypadku 50Hz - sieć);
    L [mH] - indukcyjność cewki.

Zakładając, że cewka ma np. indukcyjność L=1mH otrzymamy
    X= 0,314Ohm.

• #10 29 Lut 2004 14:34
    krakeen
    Poziom 10  

No ten wzór to dobrze znam, Z wyznaczałem z U/J, no ale właściwie to tam jest jakieś przesunięcie w fazie i trzeba by było na zespolonych hyba to liczyć. Wychodzi na to, że jestem niedokształcony.
    To jak mam zmierzyć impedancje nie znając L tak zeby podstawić to do powyrzszego wzoru , bo teraz to już sam nie wiem.

• #11 29 Lut 2004 14:52
    fantom
    Poziom 31  

Zadne zespolone bo to nie jest impedancja tylko modul impedancji,dlatego ze masz wartosci skuteczne pradu i napiecia.Moze wlacz szeregowo z ta cewka jakis rezystor zebys nie musial wymuszac takiego pradu i wtedy wyprowadz sobie wzor.

• #12 29 Lut 2004 15:04
    fantom
    Poziom 31  

Aha jakbys nie wiedzial jak wyprowadzic to wystarczy dodac to "nowe" R do zmierzonego cewki.A propos: ten wzor to nic czarodziejskiego tylko przeksztalcenie wzoru na modul impedancji.Sorry ale jesli znasz sie chociaz troche na elektronice to powinienes tez wzor powiedziec nawet jak cie obudza o 12 w nocy :lol:

• #13 29 Lut 2004 15:07
    konstruktor
    Poziom 14  

Dokładnie tak jak powiedział fantom.
    Włącz szeregowo z cewką rezystor i tak zbudowany dzielnik dopiero podłącz do transformatora (chociaż 50Hz to troche za mało, jak na mój gust). Zmierz napięcie na zaciskach cewki i indukcyjność można wówczas wyznaczyć ze wzoru:

L= ((R1+RL) x UL - RL x Uwe)/(2 x pi x f x (Uwe - UL))

gdzie:
    R1- dodatkowy rezystor szeregowy;
    RL - rezystancja drutu cewki;
    UL - napięcie zmierzone na zaciskach cewki;
    Uwe - napięcie doprowadzone do dzielnika (prąd zmienny !!!);
    f - częstotliwość prądu;

W przypadku pomiarów przy f=50Hz wynik pomiaru będzie obarczony dużym błędem z uwagi na niewielką wartość reaktancji cewki XL.

Powodzenia.

• #14 01 Mar 2004 19:11
    krakeen
    Poziom 10  

Postaram się to jutro zrobić, bo ostatnio czasu nie mam.
    A co do mojej znajomości elektroniki, to cały czas się ucze, bo narazie jestem utytułowany jako tech. elektryk.

• #15 02 Mar 2004 15:34
    krakeen
    Poziom 10  

Hmm, wychodzi mi 2.7mH tylko że na minusie, nie wiem o co chodzi, liczyłem dokładnie według wzoru. Podaje wyniki pomiarów:
    R1=5,6 Ohm
    RL=1,6 Ohm
    UL=1,4 V
    Uwe= 12V
    J=1,35 A

2,7 to nawet by się zgadzało z tym czego się spodziewałem, ale dlaczego minus?

• #16 02 Mar 2004 15:47
    fantom
    Poziom 31  

Jakiej mocy masz to trafo ? Zmniejsz jeszcze ten prad.Przeciez od razu widac ze jak masz na cewce 1.4V to na rezystorze okolo 6 V to brakuje mu jeszcze do 12.Prawdopodobnie nasyca ci sie trafo poniewaz nie jest przeznaczone do takiej mocy i w rzeczywistosci daje mniejsze napiecie niz powinno.

• #17 02 Mar 2004 17:01
    krakeen
    Poziom 10  

Wziołem inne trafo o napięciu 5,4 V Spadek na cewce wynosi 0,55V a na R1(11,2Ohm)- 4,8v. Teraz by się zgadzało, ale po podstawieniu do wzoru to jakieś cuda wychodzą
    Rl=1,6 Ohm

• #18 02 Mar 2004 17:11
    fantom
    Poziom 31  

No niestety to moze byc efekt o ktorym mowil konstruktor.Jesli sadzisz ze cewka ma 2.7m to po podstawieniu jej reaktancja wyniesie jakies 750mili omow.Przydalaby sie wieksza czestotliwosc ale z tym bywa problem.Moja rada to taka zebys nie zaokraglal zadnych wynikow tylko liczyl z taka dokladnoscia jaka daje ci kalkulator moze wtedy cos z tego wyjdzie.Pozdro.

• #19 02 Mar 2004 17:21
    krakeen
    Poziom 10  

Nic nie zaokrąglałem.
    Hyba bez odpowiedniego sprzętu nie ma co się bawić.
    Poprostu musze dorwać kogoś z miernikiem indukcyjności.
    Mimo wszystko dzięki za pomoc.

• #20 15 Lis 2004 11:09
    lechoo
    Poziom 39  

Sorry za odgrzewanie tematu - być może już nieaktualne, ale innym może się przydać...

Mając częstościomierz można zmierzyć indukcyjność cewki pośrednio przy użyciu generatora LC, najlepiej zbudowanego w układzie Colpittsa. Znając pojemność i częstotliwość łatwo jest wyliczyć sobie indukcyjność.

• #21 20 Kwi 2007 21:23
    jarek92
    Poziom 19  

a top grubość druta nie wchodzi w gre

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty