X

Wzór na indukcyjność cewki

krakeen 27 Feb 2004 20:25
  • #1 27 Feb 2004 20:25
    krakeen
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    WITAM
    Kiedyś obliczałem indukcyjność cewki za pomocą takiego wzoru i gdzieś mi go wcięło, a w swojej literaturze nie mogę znaleźć. To był wzór z takim dużym pierwiastkiem, można nim było obliczyć tylko cewki powietrzne, bo była w nim przenikalność magnetyczna. Pamiętam, że musiałem zmierzyć opór cewki (stałym napięciem), wiem też, że potrzebny mi był amperomierz prądu zmiennego.

Jak ktoś wie o jaki wzór mi chodzi, to bardzo bym prosił o podanie go, bo mam kilka cewek, które mógłbym wykorzystać, a nie znam ich L.
  • #2 27 Feb 2004 20:32
    konstruktor
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

L= (uo x S x z^2)/l

L - indukcyjność cewki
    uo - przenikalność magnetyczna próżni;
    S - przekrój poprzeczny cewki;
    z - liczba zwojów;
    l - długośc nawicięcia.

Pomiar indukcyjność cewki na podstawie pomiaru rezystancji drutu ??
    Hmm bardzo ciekawa koncepcja.
  • #3 28 Feb 2004 10:53
    stasiekm
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    wzór podany przez konstruktora jest ksiazkowa wersja (mało precyzyjną)
    w elfie sa nastepujace wzory:
    powietrzna jednowarstwowa:
    L=(0,08*d^2*n^2)(3d+9l)
    powietrzna wielowarstwowa:
    L=(0,08*d^2*n^2)(3d+9l+10a)
    L-indukcyjnosć w mH
    l-dłudosć
    d-średnica (średnia)
    a-grubosć uzwojenia
    wszystko w cm
    n-liczba zwojów
    z użyciem woltomierza AC i omomierza można zmierzyć indukcyjność metodą techniczną (przy uwzględnianiu oporu cewki trzeba trochę policzyć...)
  • #4 28 Feb 2004 10:56
    krakeen
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (0)
    Właśnie chodzio to, że nie było tam liczby zwojów ani długości nawinięcia. To był taki wzór dzięki któremu można było zmierzyć indukcyjność cewki powietrznej o zupełnie nieznanych parametrach.
  • #5 28 Feb 2004 12:21
    rystor
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Wzór jest następujący
    L=pierwiastek Z do 2 - R do 2 / 2(pi)f
    Najpierw należy wyznaczyć rezystancje cewki, potem impedancje i podstawić do wzoru.
  • #6 28 Feb 2004 15:11
    krakeen
    Level 10  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Tak, to był ten wzór, ale coś nie tak, bo liczba pod pierwiastkiem wychodzi mi ujemna. Zmerzyłem rezystancje, wyszło 1,6 Ohma
    J=2,4A
    U=3,7V
    To ma być napięcie zasilania, czy napięcie przy podłączonej cewce?
    Być mże, że moje trafo ma zamałą moc i siada napięcie, co jest całkiem możliwe.
    coś mi tu nie gra, być może coś źle robie.
    Pomużcie
  • #7 28 Feb 2004 23:33
    rystor
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    A pomiar impedancji przeprowadziłeś metodą techniczną ??
  • #8 29 Feb 2004 10:23
    krakeen
    Level 10  
    Tak, pomiar impedanci był przeprowadzony metodą techniczną, Tak mi się zdaje, że trafo mi siada, bo w biegu jałowym mam 5,1V a po podłączeniu cewki jest tak 3,5V. Nie owinno być hyba takiego spadku napiecia, zresztą nie dokońca się w tym orjętuje.
  • #9 29 Feb 2004 10:36
    konstruktor
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Reaktancja indukcyjna (opór bierny indukcyjny):

X[ohm] = 2 x pi x f x L

f [Hz] - czętotliwość prądu ( w tym przypadku 50Hz - sieć);
    L [mH] - indukcyjność cewki.

Zakładając, że cewka ma np. indukcyjność L=1mH otrzymamy
    X= 0,314Ohm.
  • #10 29 Feb 2004 14:34
    krakeen
    Level 10  
    No ten wzór to dobrze znam, Z wyznaczałem z U/J, no ale właściwie to tam jest jakieś przesunięcie w fazie i trzeba by było na zespolonych hyba to liczyć. Wychodzi na to, że jestem niedokształcony.
    To jak mam zmierzyć impedancje nie znając L tak zeby podstawić to do powyrzszego wzoru , bo teraz to już sam nie wiem.
  • #11 29 Feb 2004 14:52
    fantom
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Zadne zespolone bo to nie jest impedancja tylko modul impedancji,dlatego ze masz wartosci skuteczne pradu i napiecia.Moze wlacz szeregowo z ta cewka jakis rezystor zebys nie musial wymuszac takiego pradu i wtedy wyprowadz sobie wzor.
  • #12 29 Feb 2004 15:04
    fantom
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Aha jakbys nie wiedzial jak wyprowadzic to wystarczy dodac to "nowe" R do zmierzonego cewki.A propos: ten wzor to nic czarodziejskiego tylko przeksztalcenie wzoru na modul impedancji.Sorry ale jesli znasz sie chociaz troche na elektronice to powinienes tez wzor powiedziec nawet jak cie obudza o 12 w nocy :lol:
  • #13 29 Feb 2004 15:07
    konstruktor
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Dokładnie tak jak powiedział fantom.
    Włącz szeregowo z cewką rezystor i tak zbudowany dzielnik dopiero podłącz do transformatora (chociaż 50Hz to troche za mało, jak na mój gust). Zmierz napięcie na zaciskach cewki i indukcyjność można wówczas wyznaczyć ze wzoru:

L= ((R1+RL) x UL - RL x Uwe)/(2 x pi x f x (Uwe - UL))

gdzie:
    R1- dodatkowy rezystor szeregowy;
    RL - rezystancja drutu cewki;
    UL - napięcie zmierzone na zaciskach cewki;
    Uwe - napięcie doprowadzone do dzielnika (prąd zmienny !!!);
    f - częstotliwość prądu;

W przypadku pomiarów przy f=50Hz wynik pomiaru będzie obarczony dużym błędem z uwagi na niewielką wartość reaktancji cewki XL.

Powodzenia.
  • #14 01 Mar 2004 19:11
    krakeen
    Level 10  
    Postaram się to jutro zrobić, bo ostatnio czasu nie mam.
    A co do mojej znajomości elektroniki, to cały czas się ucze, bo narazie jestem utytułowany jako tech. elektryk.
  • #15 02 Mar 2004 15:34
    krakeen
    Level 10  
    Hmm, wychodzi mi 2.7mH tylko że na minusie, nie wiem o co chodzi, liczyłem dokładnie według wzoru. Podaje wyniki pomiarów:
    R1=5,6 Ohm
    RL=1,6 Ohm
    UL=1,4 V
    Uwe= 12V
    J=1,35 A

2,7 to nawet by się zgadzało z tym czego się spodziewałem, ale dlaczego minus?
  • #16 02 Mar 2004 15:47
    fantom
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Jakiej mocy masz to trafo ? Zmniejsz jeszcze ten prad.Przeciez od razu widac ze jak masz na cewce 1.4V to na rezystorze okolo 6 V to brakuje mu jeszcze do 12.Prawdopodobnie nasyca ci sie trafo poniewaz nie jest przeznaczone do takiej mocy i w rzeczywistosci daje mniejsze napiecie niz powinno.
  • #17 02 Mar 2004 17:01
    krakeen
    Level 10  
    Wziołem inne trafo o napięciu 5,4 V Spadek na cewce wynosi 0,55V a na R1(11,2Ohm)- 4,8v. Teraz by się zgadzało, ale po podstawieniu do wzoru to jakieś cuda wychodzą
    Rl=1,6 Ohm
  • #18 02 Mar 2004 17:11
    fantom
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    No niestety to moze byc efekt o ktorym mowil konstruktor.Jesli sadzisz ze cewka ma 2.7m to po podstawieniu jej reaktancja wyniesie jakies 750mili omow.Przydalaby sie wieksza czestotliwosc ale z tym bywa problem.Moja rada to taka zebys nie zaokraglal zadnych wynikow tylko liczyl z taka dokladnoscia jaka daje ci kalkulator moze wtedy cos z tego wyjdzie.Pozdro.
  • #19 02 Mar 2004 17:21
    krakeen
    Level 10  
    Nic nie zaokrąglałem.
    Hyba bez odpowiedniego sprzętu nie ma co się bawić.
    Poprostu musze dorwać kogoś z miernikiem indukcyjności.
    Mimo wszystko dzięki za pomoc.
  • #20 15 Nov 2004 11:09
    lechoo
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Sorry za odgrzewanie tematu - być może już nieaktualne, ale innym może się przydać...

Mając częstościomierz można zmierzyć indukcyjność cewki pośrednio przy użyciu generatora LC, najlepiej zbudowanego w układzie Colpittsa. Znając pojemność i częstotliwość łatwo jest wyliczyć sobie indukcyjność.
  • #21 20 Apr 2007 21:23
    jarek92
    Level 19  
    Helpful post? (+1)
    a top grubość druta nie wchodzi w gre
  • #22 21 Apr 2007 05:47
    _PREDATOR_

Moderator
  Search 4 million + Products
Browse Products