Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jakie odpowiedniki do lamp rosyjskich?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektronika Retro -> Jakie odpowiedniki do lamp rosyjskich?
Autor
Wiadomość
mometeo
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 28 Lut 2004 12:01   

Jakie odpowiedniki do lamp rosyjskich?

Szukam odpowiedników radzieckich i rosyjskich lampek (uprzedzam, że zdążyłem najpierw "przewertować" wcześniejsze posty i odnośniki do stron www i te które wymieniam nigdzie nie znalazłem!)
12S3S
13P1S
1C11P
3C18P
3C22C
6C10P
6D4Ż
6F12P
6I1P
6P1P
6P15P
6S19P
6S3P
6S9D
6Ż3P
SG15P-2
Ewentualnie co można z nimi zrobić :-)
Z góry dziękuję!
Powrót do góry

Vault Dweller
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Łódź

Post#2 28 Lut 2004 16:34   

Re: Jakie odpowiedniki do lamp rosyjskich?

Masz Tube Data Sheet Locator? Jak nie to wejdź na www.duncanamps.com i ściągnij. Powinno ci wyciągnąć dane lamp, a jak będziesz miał odpowiednio dużo szczęścia to ich odpowiedniki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2004 16:34   

Powrót do góry

mometeo
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 28 Lut 2004 16:47   

Na tej stronce też m.in. byłem, ale niestety nie miałem dużo szczęścia :-)
Powrót do góry

skaarj
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: gdańsk

Post#4 29 Lut 2004 00:47   

Vademecum lamp elektronowych Mikolajczyka jak i Tube and transistor handbook (9-ta edycja dla Radio Bulletin) takze milcza na ich temat.

pz
Powrót do góry

Vault Dweller
Poziom 21
Poziom 21

Post#5 29 Lut 2004 08:28   

Litery wszystkie są tłumaczone z cyrylicy na alfabet łaciński? SG15P-2 to na pewno jakiś stabilitron, #P to tetrody i pentody mocy. #Ż to pentody i tetrody w.cz. z krótką charakterystyką, #C to diody prostownicze, #I to triody-heksody, triody-heptody (coś jak ECH81), #S to pojedyncze triody (ZTCP nie było rozróżnienia czy mocy czy małosygnałowe, ale mogę się mylić...).
Powrót do góry

_jta_
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#6 03 Mar 2004 13:20   

prawie wszystkie (bez dwóch) są na stronie http://oldradio.qrz.ru/ :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2004 13:20   

Powrót do góry

MichałKob
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#7 27 Kwi 2004 08:21   

SG15P-2 to jest stabilitron. Mam go. Oto parametry:
Nap zapłonu - max 150 V
Nap stabilizacji -108 V (104...112 V)
prąd min - 5 mA
prąd max - 30 mA
gaz ARGON
cokół możesz ustalić sam.
pozdrówka (jak znajde coś wiecej to napisze)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Kwi 2004 08:21   

Powrót do góry

studisat
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 27 Kwi 2004 11:11   

12S3S
13P1S

--------------------------------------------------------

1C11P
3C18P
3C22C

Prostowniki wysokiego napiecia od telewizorow. Zastsowanie - brak, chyba ze ten ostani typ z racji duzego wyprostowanego pradu.
Chyba ze powiazemy to z jamiks urzadzeniem w.cz. (jonizato powietrza np.).

----------------------------------------------------------

6C10P

-----------------------------------------------------------

6D4Ż -> Dioda detekcyjna do 300Mhz. Przydatnosc zadna.

-----------------------------------------------------------

6F12P -> Teoretycznie brak odpowiednieka. Ale penie sie da znalezc zlbizone typy dla triody i pentody. Zastosowanie dla wzmacniaczy audio, zwalcza jelsi jest to lepsza wersja o minimalnym mikrofonowaniu.

------------------------------------------------------------

6I1P -> ECH81 wiecej nie trzeba mowic.

6P1P -> 6AQ5, EL90, CV1862, CV2883, CV2937, CV4019, N727

6P15P - wzmacniacz wideo. Moc adminsyjna spora, ale osiagi pewnie gorsze do EL84.

-------------------------------------------------------------

6S19P - i tu problem. Trudno skojarzyc odpowiednik. Trioda do stabilizatorow. MAly opor wewnetrzny 300 omow. Mozna probowac robic wzmacniacze beztransformatorowe.

--------------------------------------------------------------

6S3P - niskoszumna trioda do zastosowania we wzmacniaczach wejsciowych w.cz. UKF, VHF (UHF tez prawdopodobnie). Podobna do EC88 ale inne wyprowadzenia!!!!

6S9D - wmacniacz, mieszacz, i oscylator do 900MHz. Specyficzna lampa.
Raczej dla krotkofalowcow.

-------------------------------------------------------------

6Ż3P -> 6AG5, EF96, 6186 - szerokppasmowa pentoda do 400MHz, rowniez dobra do wzmancianczy m.cz.

SG15P-2 - przedmowca podal.
Powrót do góry

AtheiOverlord
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 29 Lis 2004 01:06   

3c22s polecam do wszelkiego rodzajow generatorow HV - laserow malej mocy, generatorow Marxa, Cockrofta, jonizatorow. Fakt, ze trudno sie je zarzy, ale nawet nie probuj szukac krzemowych diod na 35 kV / 4 mA ;) sa, oczywiscie, ale ZADEN krzem nie wytrzymuje tak swietnie przeciazen, jak pare kawalkow metalu w szkle ;) Polecam wszelkie kenotrony na prad 4mA, sa niezastapione ;)
Powrót do góry

krzkomar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#10 29 Lis 2004 10:25   

"6D4Ż -> Dioda detekcyjna do 300Mhz. Przydatnosc zadna."

No, ja bym się tak nie zapędzał w tej opinii. Diody lampowe mają znacznie lepszą charakterystykę (bez napięcia kolana, tak jak w półprzewodnikach) zbliżoną do rezystora i stałą pojemność nie zależną od przyłożonego napięcia. Ja aktualnie przymierzam się do budowy przedwzmacniacza, gdzie właśnie do przełączników wejść mam zamiar użyć diod EAA91.
Powrót do góry

MichałKob
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 29 Lis 2004 18:13   

Bardzo ciekawy pomysł! Uważaj tylko, bo ta lampa ma niskie napięcie anodowe (kilka V) i przy takim napięciu płynie przez nią kilka miliamperów. Jeżeli sygnały wejściowe będą miały kilkaset mVpp, to mogą się już pojawić (małe) zniekształcenia (Osłabiona troszkę dodatnia połówka sygnału.). Może w szereg z lampami dać jeszcze po jednej 1N4148, wtedy poniżej 650mV nie popłynie żaden prąd. Jeżeli coś wymyślisz - podaj schemat, mam kilka EAA91 i lepiej byłoby je wykorzystać we wzmaku zamiast "zwykłych" i drogich przekaźników. Niebagatelne znaczenie ma możliwość wystawienia kilku choćby i małych świecących banieczek na górną ściankę obudowy !
Powrót do góry

Piotr36
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Gdynia

Post#12 29 Lis 2004 21:51   

Tu znajdziesz wszystko o parametrach lamp
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/index.html

Pozdrawiam Piotr36
Powrót do góry

krzkomar
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#13 30 Lis 2004 09:44   

MichałKob napisał:
Bardzo ciekawy pomysł! Uważaj tylko, bo ta lampa ma niskie napięcie anodowe (kilka V) i przy takim napięciu płynie przez nią kilka miliamperów. Jeżeli sygnały wejściowe będą miały kilkaset mVpp, to mogą się już pojawić (małe) zniekształcenia (Osłabiona troszkę dodatnia połówka sygnału.). Może w szereg z lampami dać jeszcze po jednej 1N4148, wtedy poniżej 650mV nie popłynie żaden prąd.

Jeżeli dam diodę krzemową to wszystko popsuję - wyznaję zasadę że w torze sygnału audio nie może być żaden półprzewodnik (takie też są założenia tego projektu). Co do niskiego napięcia wg katalogu do 160V - w zupełności wystarczy (ja chcę użyć ok 50V - to jeszcze zależy od tego jak wypadną próby).

MichałKob napisał:

Jeżeli coś wymyślisz - podaj schemat, mam kilka EAA91 i lepiej byłoby je wykorzystać we wzmaku zamiast "zwykłych" i drogich przekaźników. Niebagatelne znaczenie ma możliwość wystawienia kilku choćby i małych świecących banieczek na górną ściankę obudowy !

I oto przecież m.in. też chodzi :), a EAA91 bardzo ładnie się prezentuje mimo niewielkich rozmiarów. Co do schematu to zamieszcze jak już będzie działający układ (narazie poszukuję podstawek pod EAA91 do druku - 8 szt).

No, ale to chyba trochę nie na temat.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Lis 2004 09:44   

Powrót do góry

MichałKob
Poziom 17
Poziom 17

Post#14 09 Gru 2004 18:44   

no i co, temat umarł i nie nadaje się do wskrzeszenia w oryginalnej formie... :)
a sprawa EAA91 bardzo mnie zainteresowała !!!
zamieść chociaż swój pomysł.
Może puszczać sygnał przez spolaryzowaną diodę i włączać lub gasić żarzenie lampy.
EAA żarzy się szybko a poza tym ten efekt jest jak "podjeżdżanie" suwakiem mixera ;)
no i dodatkowe zniekształcanie parzystymi harmonicznymi - zerknij na ch-kę EAA91, jej rezystancja anodowa maleje w funkcji napięcia.
To powinno "ulampowić" dodatkowo dźwięk....
Powrót do góry

MichałKob
Poziom 17
Poziom 17

Post#15 09 Gru 2004 18:45   

no i co, temat umarł i nie nadaje się do wskrzeszenia w oryginalnej formie... :)
a sprawa EAA91 bardzo mnie zainteresowała !!!
zamieść chociaż swój pomysł.
Może puszczać sygnał przez spolaryzowaną diodę i włączać lub gasić żarzenie lampy.
EAA żarzy się szybko a poza tym ten efekt jest jak "podjeżdżanie" suwakiem mixera ;)
no i dodatkowe zniekształcanie parzystymi harmonicznymi - zerknij na ch-kę EAA91, jej rezystancja anodowa maleje w funkcji napięcia.
To powinno "ulampowić" dodatkowo dźwięk....
.....sorry za niechciane powtórzenie, miałem problemy... po wysłaniu odp., wychodził mi biały ekran więc odświeżyłem i....... wybaczcie, jestem za młody aby umierać za taki post :)
Powrót do góry

markus_katowice
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 12 Sty 2006 17:13   

Podjarałem się ostatnio lampiakami i skołowałem sobie kilka sztuk:
6F1P x2szt.
6F12P x1szt.
6D22S x1szt.
6D20P x1szt.
6P41S x1szt.

no i właśnie
EAA91 x7szt.

W sumie w ciągu kilku dni skołowałem 13 lampek za 16zł. Wszystkie elementy mam prócz trafoka, ale prawdopodobnie zrobie na jakimś powielaczu - zresztą te ruskie mają niskie dosyć nap. anod.
Wiem że to troche kiepskie lampy ale myśle właśnie jak je wykożystać - preamp gitarowy.
Spróbuje coś pokombinować z EAA91. Zobaczymy jak będzie :-)

Z drugiej strony teraz tak sobie myśle, jakby EAA91 wykożystać jako przekaźnik to i tak przyjdzie nam załączać żarzenie 6,3V/300mA co daje prawie 2W!. W www.nowyelektronik.pl jest ciekawy przełącznik 12 pozycyjny (wpisz w szukaj:P2G3-12poz.), tylko nie wiem ile "szczyma":) Na jedym umieścić wszytsko - od "off", "standby", do zmian w konfiguracji lamp:-) w sumie 12 możliwości :-)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektronika Retro -> Jakie odpowiedniki do lamp rosyjskich?
Strona 1 z 1