Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny "Alte-shule 80's" !ron'a

!ron 01 Wrz 2008 21:46 2829 5
  • Witam po raz kolejny, dawno mnie tu nie było i kilku konstrukcji nie zamieściłem ale nadrabiam straty i przedstawiam wam moje ostatnie kolumienki.

Założenia: Kolumny miały być wzorowane na styl lat 80tych, możliwie najlepsza jakość przy możliwie niskich kosztach, dostosowanie do pokoju akademickiego

Destiny: muza metal, gry komputerowe, przeznaczone do grania w pokoju akademickim.

Budowa: klasycznie juz u mnie 18mm płyta wiórowa, klejona i skręcana, obudowa BR strojona metodą przycinania co centymetr tunelu, front i tył czarne mat., reszta jasna okleina (pieczołowicie nakładana), zwrotnica 12dB/okt. cięcie przy 3500Hz.

Drivery: Bas - połączenie Magnata i Philipsa, z pierwszego kosz, magnes, cewka i zawias dolny, membrana Philipsa (ultra leciutka z nielakierowanej celulozy i maxymalnie sztywna, aż dziw bierze że Philips kiedyś robił tak fenomenalne głośniki), zawias górny Tonsila do głosników 20/30 itp. czyli cieniutkie i bardzo sprzyjające efektywności.
    Tweeter - niestety narazie siedzi tam GDWK 9/80 ale na szczęscie z oryginalną cewką :-)

Napęd: Denon DCD860 i Yamaha A-960 Mk II oraz czasem Denon PMA 920

Brzmienie: Po pierwsze soprany do wymiany, gdzie poczyniłem już pewne kroki, mianowicie zakupienie Philipsa (kiedyś nawet w cenniku vify) mam nadzieje, że zda egzamin. Ale jak na razie muszę powiedzieć, żę GDWK nie może zejść za nisko co by się przydało bo bas nie ciągnie zbyt wysoko, dlatego na zwrotnicy wraz z nowym głośnikiem podział ustalony zostanie na 3kHZ lub nawet jeszcze niżej. Basówka spisuję się świetnie w niskich rejestrach, dostrajanie budy zajęło mi chyba najwięcej czasu ale udało się osiągnąć strojenie na 38Hz, które najlepiej odpowiada temu głośnikowi. Zaskakująco duża efektywność, w porównaniu z 20cm Bose z 301ynek gra głośniej i schodzi niżej choć ustępuje pod względem średnicy co nadrobi nowy tweeter. Jak na dzień dzisiejszy kolumny grają znośnie ze względu na słabe wysokie tony, ale gdy zamontuje już Philipsy to podzielę się wrażeniami.

Proszę o opinie oraz pytanie, z chęcią odpowiem

Fajne!
  • #2 02 Wrz 2008 07:48
    igla
    Poziom 16  

Witam. Mi tam sie podobają jak do pokoju akademickiego to w sam raz.Pozdrawiam i gratuluje udanych kolumn :)

• #3 02 Wrz 2008 08:06
    otomsono
    Poziom 15  

Kolumny jak do pokoju akademickiego to wręcz idealne. Wykonanie jak i stylizacja wydaje mi się że wyszły bardzo dobrze (przydałyby się lepsze fotki ;) ) Myślę że wkomponowałby się w lata 80'te.

• #4 03 Wrz 2008 17:55
    !ron
    Poziom 21  

Witam wszystkich.

Dziś dostałem nowe soprany i muszę przyznać, że zrobiły na mnie piorunujące wrażenia. Philipsy całkowicie odmieniły brzmienie tych kolumn, dzwięk stał się lżejszy, nabrał polotu, średnica w końcu wyrównała się z resztą pasma. Dosłownie się odmulił z tych ciężkich kopułek Tonsila. Sądzę, że dzięki tej wymianie kolumny awansowały pułke wyżej. Głośniki polecam do DIY bo jest łątwy w aplikacji, można nisko ciąć i gra bardzo ładnie. I co mnie w nim użekło najbardziej to sam skraj pasma to piękne szpileczki, hihaty i inne talerze są bardzo wiernie odwzorowane jak za te pieniądze.

• #5 13 Wrz 2008 10:32
    damiani22
    Poziom 16  

jestem pełen podziwu :) przydały by się jednak jakieś pomiary, takie strzelanie z częstotliwością podziału nie najlepiej wychodzi dla całości :/ a jestem przekonany, że całość może zagrać jeszcze lepiej z dobrą zwrotnicą

• #6 13 Wrz 2008 10:50
    !ron
    Poziom 21  

Pomiary... tylko, że narazie nie mam czym. Ten głośnik magnata i tak nei idzie za wysoko bo ma strasznie cichą średnice, dlatego musiałęm zaaplikować tego Philipsa bo można go nisko przyciąć. Porównywałem z pozostałymi kolumnami i nie sądzę żeby był problem z niewyrównanym pasmem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME