Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX & Tonsil zestaw 2-way

dj.stachu 02 Wrz 2008 11:21 6387 10
  • STX & Tonsil zestaw 2-way

Założenia
    -ma być kompaktowo, czyli nie więcej niż 20 litr
    -zestaw dwudrożny z sopranem tubowym Tonsila 12-19/150
    -przynajmniej 90dB 55-16kHz
    Dlaczego tak? A to dla tego że podoba mi się takie polącznie, a sopran z prostokątnym hornem wygląda zaje.

Głośniki
    STX 22 300 8 SW
    Tonsil GDWT 12-19/150

Obudowa
    Netto 19,3 litr strojone na 54Hz.
    Płyta wiurowa 18mm, ścianki wzmocniane w środku słupkami. We wnątrz wytłumienie z miękkiej gąbki. Całość oklejona materiałem obiciowym w kolorze ciemnego grafitu. Przednia maskownica to siatka utkana z twardego drutu.
    Wymiary zewnetrzne(tak mniej wiecej)50x28x26
    Jedna kolumna waży około 12kG

Zwrotnica
    Głośnik basowy podpięty bezpośrednio, sopran obcięty filtrem -11dB 12dB/okt 3,8kHz.
    Niżej przesunięcie fazowe wprowadzane przez zwrotnice i różnice odległości wynikiającą z położęania membran obu głośników. w okolicach częstotliwości podziału wynosi około 90°, więc sopran można łączyć zgodnie w fazie z gł. basowym.

A tutaj teoretyczna charakterystyka po uwzględnieniu char. głośników i zwrotnicy

Wrażenia
    Nie bede tu pisał bzdur że "nieźle kopie", "ma dobry impuls", bo to bedzie subiektywna opinia. Mi sie podoba. Mam zamiar używać tego w akademiku do słuchania muzyki, a jak bedzie okazja to myśle, ze wystarczy na impreze do pokoju 5x3m

Koszt jednej kolumny 200zł

Fajne!
  • #2 02 Wrz 2008 11:43
    Wenmin
    Poziom 15  

Na impreze do pokoju to fajne ale jakoś mało pasujące do pomieszczeń domowych

• #3 02 Wrz 2008 19:23
    quniq
    Poziom 21  

Bardzo ładnie wykonane. Wyglądają jak z jakiejś wieży, co osobiście nie podoba mi się za bardzo, ale nie jest źle. Prostokątne b-r są kapitalne :) Gratuluję :)

• #4 03 Wrz 2008 22:01
    Skipior
    Poziom 20  

Hmm... No nieźle, oryginalnie... A jak to gra? Jak ze średnicą? Może jakiś dokładniejszy opis?

• #5 04 Wrz 2008 12:35
    dj.stachu
    Poziom 15  

Ten głośńik STX-a nie jest duży i do 3kHz sobie radzi. Ponad to sopran obciełem po niżej 4kHz. To troche niżej niż zalecane 4,5, ale to rekompensuje pasmo średnich częstotliwości. Sopran wytrzyma tak niskie cięcie bo ma tłumik aż o 11dB.
    Średnie myślę że nie stanowią problemu. Problem stanowi bas. Kolumna schodzi tylko do 55Hz. No ale coż, coś musiało pójść kosztem skuteczności. Ten głośnik ma jedna ważna zaletę. Ma dobrą wytrzymałośc mocową i już od 40 Hz można mu aplikować prawie całą moc. Po to ktoś wymyślił taką funkcje we wzmacniaczu jak "loudness". Widziałem nawet gdzieś na elce, jak ktoś prubował wsadzać ten głośnik do subwoofera.
    Brzmienie mi sie podoba, a poza tym wizualnie kolumny prezentują się bardz o dobrze.

• #6 03 Paź 2008 17:52
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    Tobie się podoba i to jest najważniejsze. Uwazam, że ładnie ci to wyszło a do spokojnego słuchania będzie dobre. A czy ten tonsil niedaje za ostro po uszach?

• #7 04 Paź 2008 09:15
    marian133
    Poziom 36  

dj.stachu napisał:
    Ten głośnik ma jedna ważna zaletę. Ma dobrą wytrzymałośc mocową i już od 40 Hz można mu aplikować prawie całą moc.

Z tego slyna STX-y,ze sa wytrzymale,ale niestety nie do zdarcia co juz Bocian raz udowodnil.

dj.stachu napisał:
    Po to ktoś wymyślił taką funkcje we wzmacniaczu jak "loudness"

"loudness" to tylko bajer zeby przyciagnac klienta wiec nie wiem o co ci chodzi.

dj.stachu napisał:
    Widziałem nawet gdzieś na elce, jak ktoś prubował wsadzać ten głośnik do subwoofera

bo ten glosnik ma takie zapedy wiec mozna,a Ty marnujesz jego potencjal i stroisz go na 54Hz.

• #8 04 Paź 2008 09:55
    melisław
    Poziom 24  

marian133 napisał:

"loudness" to tylko bajer zeby przyciagnac klienta wiec nie wiem o co ci chodzi.

Wcale nie... Loudness podbija krańce pasma. Czyli bas i wysokie tony. Co prawda młodszej części społeczeństwa podoba się to z racji fajnego efektu, jednak służy to do czegoś innego. Nasze ucho głośność dźwięku odbiera różnie w zależności od częstotliwości... Najbardziej wyczulone jest na tony średnie a najmniej na bas i najwyższe tony (można sobie poszukać co to jest "fon" i "wykres fonów") Z tego powodu przy odsłuchach z bardzo małą głośnością, ludzkie ucho nie słyszy tych właśnie krańców pasma. W tym momencie używa się funkcji "loudness" która jest niczym innym jak forma korekcji, by podbić te krańce pasma akustycznego i by były one po prostu słyszalne...

• #9 04 Paź 2008 11:12
    marian133
    Poziom 36  

To nic innego jak korekcja dzwieku ktora mozemy wykonac zwyklym korektorem juz wbudowanym w ten sprzet,no ale kazdy "dresiarz" powie: "mam super sprzet bo ma przycisk "loudness",bez tego gra tak sobie ale jak go wlacze to jest łooooooooo"

No tak,bez tego nie da sie sluchac wiec kazdy kto ma taka funkcje w swoim sprzecie to caly czas jedzie na "on".

• #10 04 Paź 2008 18:31
    dj.stachu
    Poziom 15  

marian133 napisał:
    dj.stachu napisał:
    Ten głośnik ma jedna ważna zaletę. Ma dobrą wytrzymałośc mocową i już od 40 Hz można mu aplikować prawie całą moc.

Z tego slyna STX-y,ze sa wytrzymale,ale niestety nie do zdarcia co juz Bocian raz udowodnil.

Każdy głośnik jest do zdarcia, jeśli przesadzi się z mocą i podawanymi na niego częstotliwościami. Dla tego napisałem ze przyjmie całą moc od 40Hz, a nie po niżej!

• #11 04 Paź 2008 22:18
    melisław
    Poziom 24  

marian133 napisał:
    To nic innego jak korekcja dzwieku ktora mozemy wykonac zwyklym korektorem juz wbudowanym w ten sprzet,no ale kazdy "dresiarz" powie: "mam super sprzet bo ma przycisk "loudness",bez tego gra tak sobie ale jak go wlacze to jest łooooooooo"

No tak,bez tego nie da sie sluchac wiec kazdy kto ma taka funkcje w swoim sprzecie to caly czas jedzie na "on".

Ja powiedziałem tylko że nie jest to zabawka i bajer marketingowy a bardzo przydatna i użyteczna funkcja... A to jak jest używana to już całkiem odmienna sprawa :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME