Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce

Villen 10 Wrz 2008 19:03 42982 129
  • Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce

Witam,

chciałbym przedstawić kolejną już na tym forum lampkę RGB w nieco innej oprawie niż zwykle.

Większość lampek RGB juz prezentowanych do "mieszania" barw wykorzystywała mleczne szkło lub podobne tworzywo. Moja lampka jest natomiast połączeniem "butelkowej" lampki z diodami których kilka widziałem kiedyś na forum i "klasycznej" lampki RGB.

Lampka powstała w jedno popołudnie jako prezent rocznicowy dla mej lubej. Przyznam się szczerze, że na śmierć zapomniałem o tej ważnej okazji i desperacko szukałem czegoś oryginalnego i nietuzinkowego, czegoś czego nie można kupić w sklepie na rogu.

Butelka pochodzi bodajze z "Nalewki Babuni" marki Vinpol :D Znalazłem ją na półkach z przetworami. Wymyłem, zostawiłem do wysuszenia i poleciałem na miasto kupić pozostałe potrzebne rzeczy: 2 diody RGB ze wspólną katodą (niestety mój elektronik jest raczej słabo zaopatrzony i mieli jedynie te 2 sztuki, a czekanie na dostawę bądź zakupy on-line nie wchodziły w grę z tej racji, że prezent potrzebny był "na jutro z samego rana") i uC Atiny2313. W drodze powrotnej zahaczyłem o szrot i dorwałem przednią szybę z malucha (na zasadzie: "a bierz pan" ;) ).

Do całości doszedł jeszcze kwarc 14.xxx MHz z jakiejs starej płyty głównej i towarzyszące mu kondensatorki. Całość polutowana na malutkim kawałku płytki uniwersalnej. rezystory ograniczające prąd diod to 100Ω dla koloru czerwonego i 180Ω dla niebieskiego i zielonego. Diody podłączone bezpośrednio do portów uC. Całość zasilana jest starą ładowarką od jakiegoś telefonu Sony - 5V 500mA.

Program wykorzystuje 3 niezależne programowe źródła sygnału PWM o losowym wypełnieniu. Barwy przechodzą płynnie między całkowicie losowymi wartościami. Nie jest to kto wie jakie cudo programistycznego fachu, ale było pisane po prostu na szybko. Mimo to efekt jest całkiem przyjemny - prawie 2 godziny siedziałem przed lampką i kolory się praktycznie nie powtarzały i co chwilę odkrywałem jakiś nowy odcien :)

W butelce wywierciłem otworek Φ3mm. Do wiercenia użyłem wiertła widiowego z nomi :D i multiszlifierki Proxxon. Na butelkę nalezy nalepić kilka pasków taśmy izolacyjnej żeby wiertło się nam nie ślizgało i delikatnie nawiercić otworek. Potem do miski nalewamy wody na taki poziom, żeby przykryła nam na jakiś centymetr-dwa butelkę i wiercimy "na mokro". W ten sposób wiertło jest cały czas dosyć dobrze chłodzone i pył szklany nie fruwa na wszystkie strony. Szło w mojej butelce miało grubość ponad 5mm a mimo to otwór wywierciłem w niecałe 5 minut a odprysków po wewnętrznej stronie prakycznie nie ma. Aha, wierciłem przy 5000tys obr/min ostrożnie dozując siłę nacisku.

Po wierceniu wystarczyło przeciągnąć kabelek przez otworek, przylutować do układu i całość wepchnąć do środka (z czym było trochę gimnastyki).

Następnie przyszła pora na szybę od fiacika. Duże pudełko, rękawiczki, młotek z ostrym końcem do "opukiwania" spawów z otuliny i ŁUP. Mamy śliczne kosteczki szkła. Czemu akurt samochodowa szyba? W innych "butelkowych" lampkach które tutaj widziałem autorzy wykorzystywali szkło ze słoików, butelek itp które tłukło się na dosyć duże i nieregularne kawałki. Samochodówki natomiast kruszą się w ładne, równe kosteczki które są według mnie dużo estetyczniejsze - przy świetle dziennym przypominają trochę kostki lodu lub soli. Wystarczyło zasypać całą butelkę tłuczniem i lampka była praktycznie gotowa.

Do pełni szczęścia wygrzebałem jeszcze jakiś korek od karafki. Na końcu który "wciskamy" w szyjkę miał założoną gumową uszczelkę z przezroczystej gumy która jednak z racji wieku zrobiła się paskudnie żółta. Na szczęście dało się ją zdjąć więc "psikłem" ją chromem w sprayu. Przy okazji okazało się że po zdjęciu gumki w korku pokazał się otworek, przez który także do niego nasypałem szkiełek.

Początkowo byłem zawiedziony tym, że w lampce siedzą tylko dwie diody, jednak po testach na domownikach okazało się ze taka ilość na tę butelkę w zupełności wystarczy - w dzień lampka intryguje niecodziennym wyglądem i kolorem, który widać na środku który wręcz przyciąga do przyjrzenia się jej bliżej, a gdy zapadną ciemności roztacza wokół siebie w promieniu około jednego metra przyjemną aureolę która w sam raz nadaje się do stworzenia przyjemnego klimatu w ciemnym pokoju bez jednoczesnego oślepiania.

Ogólny efekt widać na zdjęciach. Niestety nie potrafiłem zrobić dobrego zdjęcia ani filmiku. Albo nie nadaję się na fotografa albo po prostu matryca w aparacie/telefonie nie potrafi dobrze odwzorować barw. Zauważyłem również że niektóre kolory dało się fotografować względnie łatwo (np zielony) a uwiecznienie niektórych było wręcz niemożliwe - za każdym razem zdjęcie wychodziło całkowicie przekłamane :/ W ogóle uważam że aby w pełni przekonać się o uroku tego typu lampki należy zobaczć ją na żywo - światło wspaniale załamuje się na każdym kawałku szkła, rozprasza wokoło tak że nie można oderwać wzroku :)

Luba ma była rozanielona (zwłaszcza że prezent pozwoliłem rozpakować dopiero kiedy się ściemniło ;) ), połowa rodziny już zamawia podobne kopie, a ja sam polecam to każdemu - czy to w wersji jednokolorowej z której czerpałem natchnienie czy to w wersji RGB - dosłownie za kilka złotych możemy mieć prezent/gadżet na prawdę nietypowy i miły dla oka.

Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce
    Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce
    Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce

Do kompletu krótki filmik, jednak na prawdę mizernej jakości i jeszcze mniej oddający efekt całości niż zdjęcia (które to juz i tak mizernie ten efekt oddają :( ):

Link

Wszelkie komentaze i sugestie mile widziane :)

Pozdrawiam,
    Janusz

Fajne!
  • #2 10 Wrz 2008 20:46
    Lutek49
    Poziom 36  

Aleś narozrabiał - teraz ceny szyb od malucha na szrocie skoczą do niebotycznych wartości.
    Super cacko - chyba w zimowe długie wieczory trzeba będzie coś takiego popełnić.

• #3 10 Wrz 2008 21:11
    dturczak
    Poziom 19  

mozna wiedziec jakich wartosci rezystorow uzyles,
    i jak skonfigurowales timer a dokladnie PWM ?

• #4 10 Wrz 2008 21:13
    transpacyfic93
    Poziom 24  

Świetny pomysł z szkłem ! Zawsze można zalać jakimś trunkiem, powstanie świetny efekt...

Kolejny projekt marnujący moc obliczeniową Attiny ;p

Pozdrawiam

• #5 10 Wrz 2008 21:36
    Engward
    Poziom 9  

Super efekt :) Sam zabieram się do zrobienia lampy RGB. Mógłbyś dodać schemat jak polutowałeś układ?

• #6 10 Wrz 2008 22:13
    Citek
    Poziom 22  

Też prosiłbym o schemacik, a tak w ogóle to w czym pisałeś program?

• #7 10 Wrz 2008 22:23
    piteer
    Poziom 9  

człowieku masz naprawdę niesamowitą wyobraźnię! rzuć schemat i odpowiedz mi na pw

• #8 10 Wrz 2008 22:31
    Svavo
    Poziom 23  

dturczak napisał:
    mozna wiedziec jakich wartosci rezystorow uzyles(...)?

Villen napisał:
    rezystory ograniczające prąd diod to 100Ω dla koloru czerwonego i 180Ω dla niebieskiego i zielonego.

• #10 10 Wrz 2008 23:01
    rafels
    Poziom 22  

Dobry pomysł i realizacja też niczego sobie. I koszt, sklepowa podobna konstrukcja była by na pewno kilkunastokrotnie droższa.

Mógłbyś opisać algorytm generatora pseudolosowego który zastosowałeś. Bardzo mnie to ciekawi.

• #11 10 Wrz 2008 23:20
    OldSkull
    Poziom 27  

Nie przesadzajcie z tym wymaganiem wsadu :P skoro całość była zrobiona w 1 popołudnie (czyli pogram zajął góra godzinkę, półtorej) to nie może być skomplikowany. Jakbym miał zgadywać: ustawienie jednego koloru, tyle i tyle się czeka, ustawienie innego koloru... itd.
    Różnorodne zmiany kolorystyki bym zrobił tak, że na masie bym dał PWM, zapalałbym jeden kolor, ustawiał wypełnienie, po chwili gasił, zapalał drugi, ustawiał wypełnienie, gasił, itd. I tak z częstotliwością przynajmniej paruset Hz. Sądząc po mruganiu na filmiku pewnie coś w tym guście zrobiłeś tylko z mniejszą częstotliwością ;)

PS: teraz zauważyłem, że to ATTiny ma 4 kanały PWM, więc bez problemu mogłeś na każdy kolor dać innego PWMa. Ogólnie bardzo ładny projekt.

• #12 10 Wrz 2008 23:40
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

rafels napisał:
    Mógłbyś opisać algorytm generatora pseudolosowego który zastosowałeś. Bardzo mnie to ciekawi.

ja moze odpowiem bo akurat cos o tym wiem ostatnimi czasy...

jeden z prostszych algorytmow pseudolosowych (najprostszy?) bazuje na paru prostych operacjach [; w pseudokodzie algorytm ten wyglada mniej wiecej tak:

Code:

x(t+1)=(x(t)*(4*NOISE_FACTOR_1+1)+(2*NOISE_FACTOR_2+1))%(2^sig_n)

NOISE_FACTOR_1 i NOISE_FACTOR_2 to stale o w zasadzie dowolnej wartosci (wiadomo, ze 0 jest bez sensu [; ) sig_n to log2 z okresu sygnalu ktory chcemy uzyskac. operacja reszty z dzielenia tak naprawde nie wnosi duzego obciazenia, poniewaz ze wzgledu na fakt iz dzielnik spelnia zaleznosc 2^n, operacja reszty z dzielenia z powodzeniem moze byc zastapiona ANDem bitowym, maskujacym wszystkie bity powyzej n-tego.

w efekcie dzialania takiego algorytmu uzyskany zostanie ciag o dlugosci L=2^sig_n skladajacy sie z wartosci z przedzialu [0;L-1] - kazda z nich wystepuje jeden raz.

przykladowy kod w C:

Code:

void noise_init(signal_t *sig,s16_t *signal_array)
    {
       u16_t n=sig->n;
       u16_t noise_mask,noise_length;
       u16_t noise_sample;
       u16_t i;

noise_sample=1;                     // first noise sample
       noise_mask=0xFFFF>>(16-n);            // mask instead of modulo
       noise_length=1<<n;                  // signal length = 2^n

// create signal
       for(i=0;i<noise_length;i++)
       {
          noise_sample*=4*NOISE_FACTOR_1+1;   // multiply with one factor
          noise_sample+=2*NOISE_FACTOR_2+1;   // add another factor
          noise_sample&=noise_mask;         // mask -> modulo
          signal_array[i]=noise_sample;   // store
       }   
    }

4\/3!!

• #13 11 Wrz 2008 00:12
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Poproszę o wsad i najlepiej schemat do których końcówek portu podłączone diody RGB.

• #15 11 Wrz 2008 07:56
    RAIN.PL
    Poziom 11  

Czy coś takiego dałoby się zrobić za pomocą BASCOMa i AT89C2051? Jestem zielony w mikroprockach :)

• #16 11 Wrz 2008 09:21
    adam_es
    Poziom 26  

Można taką lampkę zrobić na 89x2051, ale... PWM wtedy generuje się programowo, co utrudnia napisanie softu.

• #18 11 Wrz 2008 19:27
    Villen
    Poziom 21  

Witam :)

Postaram się w miarę odpowiedzieć na pytanka:

Rezystory ograniczające prąd diod podałem w opisie: 100Ω dla koloru czerwonego i po 180Ω dla niebieskiego i zielonego. Można śmiało dać nieco mniejsze zwiększając tym samym jasność diod, ale nie należy przesadzać.

Programu nie mam teraz jak podać, ale nie jest to kto wie co. Jest to właściwie zlepek kilku fragmentów już gotowych lampek z Elektrody. Z racji że miałem mało czasu przejrzałem kilka projektów i skleciłem coś, co mi najlepiej odpowiadało. Nie jest to więc całkiem autorski program jednak można powiedzieć ze inny :P Źródło i hex znajdują się gdzieś na starym komputerze (w laptopie którego uzywam na codzien nie ma niestety LPT), postaram się w miare możliwości je tutaj przedstawić.

Schemat odpowiada mniej więcej temu co narysował kolega smanek, za co mu wielkie dzięki.

Częstotliwość kwarcu nie jest jakąś kluczową wartoscią. Zasadniczo im szybszy, tym lepiej, ale należy pamiętać o możliwościach 2313. Początkowo próbowałem używać wbudowanego oscylatora 8MHz ale efekty mnie nie zadowalały więc dodałem zewnętrzny. Nie ma sensu kupować nowego oscylatora - na każdej płycie głównej znajdziemy przynajmniej jeden kwarc 14.xxx MHz, a wiele tego zazwyczaj poniewiera się po naszych "rupieciarniach" :)

Jeśli coś przegapiłem to pytać jeszcze, postaram się odpowiadać.

Pozdrawiam

• #19 11 Wrz 2008 20:04
    mazerlok
    Poziom 14  

Do wiercenia w szkle super się nadaje rurka miedziana lub mosiężna i stężona gliceryna. Oczywiście wysokie obroty i delikatne dawkowanie siły!
    Gliceryny wystarczy tyle co w zbiorniku utworzonym przez wałek plasteliny przyklejony dokoła miejsca operacji.
    Dobrze należy przemyśleć sposób mocowania przedmiotu w którym się wierci. Najwięcej butelek popękało mi przez to że nie wytrzymywały uścisku w imadle.

• #20 11 Wrz 2008 21:21
    smanek
    Poziom 11  

A jakie wartości kondensatorów? I bardzo był bym wdzięczny za program, ponieważ moje zdolności do programowania ograniczają się do napisania ,,hello world" , a mamusia ma niedługo urodziny więc chciałbym jej coś takiego podarować.

• #24 11 Wrz 2008 22:03
    hemol
    Poziom 11  

Na pewno, będziesz mógł zaprogramować za pomocą tego programatora ten i wiele innych procesorów AVR.

• #25 11 Wrz 2008 22:07
    Villen
    Poziom 21  

Wsad postaram się udostępnić najpuzniej jutro. Co do częstych pytań o sposób programowania:

O ile macie w swoich komputerach sprawny port LPT to nie potrzebujecie ŻADNYCH programatorów czy innych wynalazków. Mikrokontrolery z rodziny AVR posiadają interfejs ISP (In System Programing) dzięki któremu możemy z łatwością zaprogramować uC wprost z komputera.

Tym którym nie chce się poszukać not katalogowych czy poczytać kilku podstawowych turtoriali na forum mikrokontrolerow podsyłam kilka zdjątek z książki pana Góreckiego - Mikrokontrolery dla początkujących, od której sam zaczynałem przygodę z AVR :)

Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce Nieco inna lampka RGB - kostki szklane w karafce

Cały programator to właściwie kabelek i kilka rezystorów 100-330Ω. Odpowiednie wyprowadzenia mikrokontrolera łączymy poprzez rezystory ograniczające z odpowiednimi wyprowadzeniami portu LPT (MISO, MOSI, SCK, RESET i GND). Zasilanie mozemy pobrać z game portu czy USB, czy nawet z zewnętrznego zasilacza. W przypadku kiedy używamy ATtinny2313, a raczej na pewno z takimi będziecie mieli styczność bo AT90S2313 jest na prawde ciężki juz do kupienia, nie będziecie potrzebowali nawet oscylatora, poniewaz domyślnie aktywny jest wewnetrzny oscylator uC.

Jeśli czas pozwoli postaram się zrobić mały turtorial krok po kroku.

• #26 11 Wrz 2008 23:07
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

Villen napisał:
    Początkowo próbowałem używać wbudowanego oscylatora 8MHz ale efekty mnie nie zadowalały więc dodałem zewnętrzny.

bardzi zaciekawila mnie ta kwestia... 8MIPSow to za malo, do sterowania trzema PWMami o niskiej rozdzielczosci? ciekawe [;

4\/3!!

• #27 12 Wrz 2008 05:58
    Villen
    Poziom 21  

Tak jak pisałem wyżej: program jest właściwie zlepkiem z różnych kawałków, więc raczej cudem optymalizacji to to nie jest, zwlaszcza ze wszystko pisane było w Bascomie. Przy 8MHz migotanie było dosyc wyraźne, a "przygasanie" i "rozjaśnianie" lampki które to elementy wchodzą w skład "animacji" od czasu do czasu nie było płynne tylko skokowe. Po dodaniu zewnętrznego, szybszego kwarcu sytuacja znacznie się poprawiła.

• #28 12 Wrz 2008 08:02
    smanek
    Poziom 11  

Czyli można dać kwarc w przedziale gdzieś 14- 18 MHz? I to mruganie na filmie to wina kamery czy tak naprawdę jest?

Aha poprawiłem schemat:)

• #29 12 Wrz 2008 14:41
    memphis_2007
    Poziom 11  

Czyście ludzie dostali małpiego rozumu . Zwykła lampka na diodzie rgb. Pełno takich na elektrodzie . Te wszystkie pytania o "wsad" i schematy to żenada . Te uwagi o "niesamowitej wyobraźni" są żałosne. Szanowni koledzy nie róbcie z siebie pośmiewiska :-). Konstrukcja oklepana ponad miarę . Kolejna lampka z diodą .

Kolejnych udanych lampek

do Freddie Chopin :-)

Tak to jest jak obsługę PWM piszą "za wodowcy " :-). Niedługo 16 mips będzie mało :-) na multiwibrator :-)

• #30 12 Wrz 2008 14:53
    RAIN.PL
    Poziom 11  

Ja akurat nie podzielam Twojego zdanie memphis_2007:
    1. Popieram każdy przejaw aktywności w budowaniu układów.
    2. Jestem wielkim fanem wszystkiego co świeci, błyska i mryga (nie, nie jestem małym dzieckiem, które dorwało się do Elektrody ;) )

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME