Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz SPIDER na TDA2030

szrapnel 13 Wrz 2008 12:16 6322 5
  • Witam serdecznie.
    Chciałem przedstawić wzmacniacz, który zbodowałem z myślą podłączenia do kompa i napędzania niewielkich nabiurkowych monitorków (w budowie). Wzmak swoją nazwę wziął z tego, że wykonany jest w "technologii" na pająka :)
    Obudowa wzmaka została zaadaptowana z analogowego tunera SAT. Na przednim panelu znajdujesię kawałek egzotycznego drewna. W środku zakupione na allegro trafo z demobilu 50VA oraz dwie kostki TDA2030 w standardowej aplikacji producenta. Na wejściu dodałem potencjometr 50k.

Wzmacniacz zadziwił mnie swoją sporą mocą ale przede wszystkim brakiem jakichkolwiek brumów i przydźwięków. Nie reaguje na bliskość telefonu komórkowego (częsta przypadłość). Poprostu w 100% spełnia swoją rolę.

P.S.
    Wkrótce przedstawię monitorki, które będą docelowo napędzane przez ten wzmak.

Fajne!
  • #2 13 Wrz 2008 12:24
    joozwa
    Poziom 31  

Witaj
    Wykonanie ładne. Mam pytanie odnośnie drugiego zdjęcia, bo tam najlepiej to widać: nie boisz się przypadkowego zwarcia nóżek TDA? One wcale nie są takie sztywne i wytrzymałe a odginanie ich może powodować odłamywanie się tuż przy obudowie. Jeżeli TDA nie izolujesz elektrycznie od radiatora (nie widać tulei izolujących), to przekładka silikonowa jest zbędna, lepiej dobrze wypolerować powierzchnie radiatorów i użyć pasty, ale przy takich mocach nie powinno się nic złego dziać :)
    Pozdrawiam

• #3 13 Wrz 2008 12:34
    szrapnel
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o koszty, to niektóre części faktycznie miałem :), ale napiszę co pamiętam:
    trafo: ok 30zł z przesyłką - używka z allegro
    części elektroniczne (rezystory, kondy, mostek): ok. 20zł
    radiator: ok. 10zł
    różne gniazda: ok. 15 zł

Dochodzi jeszcze kilka mililitrów lakieru na panel, kabelki krosujące, srebrzanka, ale za chiny tego nie wyliczę.

Kostki tda2030 miałem i nie wiem ile mogą kosztować, ale są bardzo
    popularne więc myślę, że niewiele. Tuner SAT i drewno na przód dostałem za darmoszkę, ale taki tuner można bez problemu wygrzebać na allegro za 10zł.

parametry kostki można znaleść tutaj http://www.elenota.pl/

do joozwa:
    nóżki się nie zewrą, montowałem już w ten sposób trany i wszystko OK, no chyba, że ktoś otworzy obudowę i paluchem popchnie :) Poza tym użyłem miękkiego przewodu silikonowego, który nie powoduje zbędnych naprężeń.
    Na zdjęciach może nie widać, ale kostki są izolowane. Wzmak, przy sporym obciążeniu jest tylko ciepły więc jest OK.

• #4 17 Wrz 2008 19:19
    Ptolek
    Poziom 36  

Pajączek całkiem ładny. Tylko radiator można było ciut bardziej wystawić do tyłu - bo i tak wtyczki i gniazda z tyłu bardziej wystają. No ale w środku miejsca i tak za dużo.

• #5 17 Wrz 2008 21:08
    szrapnel
    Poziom 10  

Trafo podaje napięcie 2x14V, jest też pomocnicze niskoprądowe 2X18V więc można pokombinować z dodaniem przedwzmacniacza,
    na który jest jeszcze miejsce w obudowie. Obudowa wcale nie jest jednak taka wielka jak się wydaje na fotkach
    - tak jak wspomniałem jest to skrzynka po analogowym tunerze SAT - jednym z najmniejszych :)
    Schemat układu to pierwszy rysunek w nocie katalogowej układu TDA2030A, którą można znaleźć na www.elenota.pl

• #6 29 Wrz 2008 21:25
    coolombo
    Poziom 29  

Panowie proszę pisać konkretnie i na temat. Jak ktoś ma zamiar głupoty pisać to niech się 3x zastanowi.
    Jak ktoś jeszcze raz poprosi o schemacik to będzie ostrzeżenie.
    Google nie gryzie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME