Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ProCo Rat distortion-efekt gitarowy

daroslav15 15 Wrz 2008 02:11 10262 7
  • ProCo Rat distortion-efekt gitarowy

Witam.

Ostatnio przestój na pierwszej stronie, więc nie zaszkodzi chyba, jak zamieszczę efekt, który ostatnio popełniłem.

Jest to bardzo znany i lubiany efekt z rodziny distortion, chyba już klasyka brzmienia. Efekt oferuje bardzo szeroką
    gamę brzmień od tylko lekkiego zabarwiania sygnału gitary, przez overdrive, po dość mocny distortion.
    Metalzone'owcy chyba jednak się zawiodą, bo przester raczej nie rzuca mięsem-ciężko więc będzie przy jego pomocy oddawać cześć szatanowi ;).
    Przy małym gainie kostka działa jak booster, naprawdę fajnie brzmi na przetwornikach przy gryfie, zwłaszcza jak
    ktoś ma dobrego singla, nadałby się jako dopalacz do lampiaka, ubarwia i rozjaśnia brzmienie. Przy maksymalnym gainie sygnał
    brzmi trochę jak po przejściu przez fuzza, podobne brzmienie można ukręcić na big muffie. Średni gain to solidny distortion.

Do budowy wykorzystałem w jak największym stopniu to co miałem już w domu(lub poza nim). Tak więc obudowa
    powstała z aluminiowej puszki, po jakiejś cewce od ursusa c-360, którą to znalazłem w garażu. Była za wysoka, trzeba by
    mocno podnosić nogę, żeby załączyć efekt. Przyciąłem ją trochę, górę i spód wyciąłem z blachy, którą kiedyś
    pozyskałem z boku obudowy mojego komputera ;).

ProCo Rat distortion-efekt gitarowy ProCo Rat distortion-efekt gitarowy

Blachy oczyściłem z farby, górną część przykleiłem do obudowy silikonem. Nierówności i szpary zamaskowałem
    szpachlą i wyrównałem papierem ściernym. Dolna część miała być przykręcana na 2 śruby od obudowy atx (skoro
    nie miałem już boków, to śruby były zbędne :P).

Najpierw popsikałem farbą dolną stronę. Górną zrobiłem po swojemu. Stwierdziłem, że skoro efekt
    nazywa się 'szczur', to obudowa nie może być ładniutka i sterylna. Psiknąłem sprayem, zostawiłem do wstępnego
    wyschnięcia. Zanim farba się utwardziła zrobiłem rysy przy pomocy papieru ściernego, śrubokręta i nożyczek ;). Sama
    blacha nie była do końca równa, kilka razy ręka mi zadrżała podczas operacji ze szlifierką, więc takie rozwiązanie z
    zadrapaniami w pełni zamaskowało wszystkie niedoskonałości.. no i stylistyka wygląda ciekawie. Wydrukowałem na
    papierze kredowym napis i skalę pod pokrętła, od dołu nakleiłem taśmę dwustronną i przykleiłem. Obudowę z naklejkami
    polakierowałem, dzięki temu nie widać, że to papier naklejony wcześniej.

Schemat i projekt płytki:
    http://tonepad.com/project.asp?id=45

Płytka robiona termotransferem. Sam układ nie jest mocno skomplikowany.
    Sercem układu jest lm308, trochę ciężko go zdobyć, mnie się udało kupić ostatnią sztukę w pewnym sklepie internetowym.
    Zamiast tranzystora 2n5458 wsadziłem bf245a, zamiast 1n914 jest 4148, choć to praktycznie to samo. Rezystory metalizowane 1%, kondensatory mkt.
    Na potencjometry wyciąłem z plastiku takie podkładki, żeby całość wpuścić głębiej w obudowę, dzięki temu gałki na potencjometrach są niżej.
    Efekt posiada bypass na DPDT, polaryzacja na
    gnieździe zasilania przeciwnie do Bossa-z plusem w środku. Zasilanie z zewnątrz, na baterię nie było miejsca, a i tak stosuję zawsze zasilacz.

ProCo Rat distortion-efekt gitarowy ProCo Rat distortion-efekt gitarowy ProCo Rat distortion-efekt gitarowy

Wrażenia.. pozytywne. Jak na dość prosty efekt na 1 opampie to brzmi rewelacyjnie. Na stałe będzie dla niego miejsce w moim pedalboardzie.

No i film..trochę się namęczyłem przy nagrywaniu filmu, bo to albo przesterowywało mikrofon w kamerze, że nic nie było
    słychać, albo nic nie było słychać, bo było za cicho :). Brzmi to jak brzmi, ale lepsze to niż nic. Kto kiedykolwiek próbował coś
    nagrać wie o czym mówię. Grane na tranzystorowym piecu, na lampie pewnie o wiele lepiej by to gadało, ale może w niedalekiej przyszłości coś na to zdziałam.

http://www.youtube.com/watch?v=flRFjQi_6b8

No i na koniec obrazek jak wygląda oryginalny szczur:

Dzięki wszystkim, którym chciało się (albo i nie) czytać moje wypociny ;).
    Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 15 Wrz 2008 09:15
    ostry_18
    Poziom 24  

bardzo fajne wykonanie - podoba mi się. Tylko czt obudowa (klejona) wytrzyma "dreptanie" po niej ciężkimi buciorami i nie rozsypie się?

• #3 15 Wrz 2008 09:44
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  

Pięknie, pomysłowo. Coś z niczego -czyli to co lubię najbardziej. Ale ten silikon... panel przedni odpadnie... Rozumiem, ze z Alu niewiele da się wyczarować (może jakiś kątowniczek i ze dwie śrubki... i wtedy klej).

Tak czy siak bardzo się podoba i mam nadzieję, że obudowa się nie rozejdzie w najmniej oczekiwanym momencie - gdy będzie wychwalany szatan (żart).

• #4 15 Wrz 2008 11:02
    daroslav15
    Poziom 15  

odpadnie, nie odpadnie.. mysle ze silikon da rade, dobrze powierzchnie oczyscilem, sporo tego silikonu jest
    po utwardzeniu naciskałem na ten panel od środka i myślę, że wytrzyma, dobrze to sie trzyma
    Nawet jeśli odleci, to szybko rozmontuje całość, silikon nożykiem usunę i może zmontuje na kątownikach, tak jak Fsoliebhaber radzi.

• #5 15 Wrz 2008 17:03
    daroslav15
    Poziom 15  

tak jakos wyszlo z kilku powodow:
    po 1. taka byla kolejnosc pokretel na projekcie plytki z tonepad.com, a ze potencjometry sa przylutowane bezposrednio do plytki, to nie moglem ich pozamieniac
    po 2. taka kolejnosc wynika ze specyficznego montazu elektroniki w tej obudowie, ponizej zdjecie
    po 3. w wiekszosci efektow wlasnie pokretlo volume jest po lewej stronie, w oryginalnym racie bylo na odwrot, ja jestem przyzwyczajony do tego powszechniejszego rozstawienia, wiec pozostalem przy takim

wyprzedzajac kolejne pytanie, czemu w oryginale jest 'filter' a u mnie 'tone' od zmiany nasycenia.. ot po prostu w napisie 'tone' jest mniej literek i taki napis mi sie lepiej miescil na naklejce.

Oto i zdjecie:

• #6 16 Paź 2008 12:42
    axis03
    Poziom 9  

Witam. Niezły efekt :D Właśnie planuję też taki zrobić jednak zamiast lm308 który w moim "zaprzyjaźnionym" sklepie elektronicznym kosztuje 30 złoty wstawię TL071 który to kosztuje 1,30. Nie dość że tańszy to z tego co czytałem to lepszy...

Mam takie pytania bo nie jestem zbytnio obeznany w elektronice. Czy będzie jakaś różnica jeśli zamiast niektórych kondensatorów elektrolitycznych wstawię ceramiczne albo foliowe?Czy foliowe i ceramiczne też posiadają określoną polaryzację?

• #7 19 Paź 2008 17:48
    daroslav15
    Poziom 15  

30 zl za lm308 to istny rozboj w bialy dzien.. na twoim miejscu skonczylbym z taka przyjaznia :P
    Ja czesci kupilem w wiekszosci w internecie i tak radze zrobic i tobie, wyjdzie wiele taniej. Za lm308 zaplacilem cos kolo 3-4 zl, w niektorych sklepach widzialem w okolicach 10
    a i z tymi wzmacniaczami operacyjnymi to roznie jest.. zalezy od egzemplarza i od urzadzenia w ktorym ma pracowac
    Polecam wstawienie oryginalu, mi zalezalo na brzmieniu takim jak sklepowa kostka, wiec wstawilem lm308, nie wiadomo jak to bedzie brzmialo na tl071, mimo ze ma miec mniejsze szumy, czy lepsze inne parametry.
    Co do kondensatorow, gdzie ma byc elektrolit, tam wstaw elektrolit. Kondensatory ceramiczne nie maja okreslonej polaryzacji
    nie polecam ich do budowy efektow gitarowych, wprowadzaja tez sporo szumow lepiej kup kondensatory mkt albo mkse, bedziesz zadowolony. Polecam takze rezystory metalizowane.
    Ogolnie czesci zamow najlepiej w internecie, wyjdzie taniej, nawet jak bedziesz musial zaplacic za przesylke. Nie bede tu podawal zadnych adresow, jesli chcesz to na pm moge ci polecic kilka tanszych sklepow w ktorych czasem kupuje elektronike. Pozdrawiam

• #8 19 Paź 2008 20:15
    axis03
    Poziom 9  

Nawet sprzedawca w sklepie powiedział, że to drogo i żebym poszukał gdzieś indziej ;)

Przester już zmontowałem, a że z braku laku i kit dobry to wstawiłem TL072. Niby to wszystko działa ale przesterowanie nie za mocne i nie czuję zbytniej różnicy przy zmianie ustawień przesterowania czy tonów... może to wina scalaka ,jakiegoś mojego błędu bądź sprzętu. Będę próbował puścić sygnał najpierw przez jeden później przez drugi kanał. Nie wiem czy to coś da i czy to jest możliwe.

Niżej zamieszczam schemat jak planuję to zrobić. Mam nadzieję, że jest on czytelny i zrozumiały.

Sorry na schemacie jest błąd oczywiście wyjście tylko z output B ;)

PS jestem bardzo początkujący w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość jeśli wypisałem jakieś totalne głupoty.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME