Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Puszki pod halogen do płyt kartonowo-gipsowych (rigips)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Puszki pod halogen do płyt kartonowo-gipsowych (rigips)
Autor
Wiadomość
diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Chrzanów

Post#1 Post autora tematu 17 Wrz 2008 09:49   

Puszki pod halogen do płyt kartonowo-gipsowych (rigips)

Witam

pytanie do instalatorów
przepytałem wiele hurtowni i sklepów w necie ale w handlu nie ma dostęnej puszki pod oprawę halogenową (juz nie wspomnę o łazience)
Mam poddasze wykończone regipsem, nad nim folia i 20cm wełny. Jak zainstalowac halogen, aby nie stopić foli, i by nie wyzbywać się całkiem wełny mineralnej? czy sa jakieś puszki niepalne do których mogę zamontować halogen? słyszałem ze instalatorzy zakładają doniczki plastikowe, ale uważam to za partyzantkę. A jak zainstalować halogen w łazience w skośnym suficie (30*) skoro nie ma hermetycznych regulowanych, a nie mogę sobie pozwolić przecinać folii nad regipsem aby wchodziła wilgoć do środka.Oczywiście halogen 12 V.
jak ten problem rozwiązać?
Pozdrawiam
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Ustrzyki Dolne

Post#2 17 Wrz 2008 15:46   

Re: puszki pod halogen do regipsa

Widziałem jak goście od dekoracji wnętrz robili na właśćiwych regipsach dodatkowy stelaż o wymyślnych kształtach, które były obudowane płytą regipsoawa i wówczas halogen nie miał już styczności z tym co nie chciano. To tylko podpowiedź, ale decyzja należy do Ciebie. Oprócz tego uzyskiwano super ekty dekoracyjne w postaci wymyślnych figur(wysp na sufitach). :D
Powrót do góry

HeSz
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Mysłowice

Post#3 17 Wrz 2008 18:27   

To się nazywa "RIGIPS"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2008 18:27   

Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Ustrzyki Dolne

Post#4 17 Wrz 2008 18:53   

HeSz napisał:
To się nazywa "RIGIPS"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Rigips jest producentem plyt gipsowych i akcesorii z nimi zwi azanych oraz roznego rodzaju zapraw gipsowych. Rigips wchodzi w sklad grupy BPB (British Plaster Boards). Pozdro
Mniejsze o to -- moze być po polsku płyta gipsowa :D to nie temat postu.

Napisałem o możliwości rozwiązania problemu. :|
Powrót do góry

diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 Post autora tematu 17 Wrz 2008 22:26   

regips, rigips, sidrak..... h.., jak zwał tak zwał, dziękuje Koledzy za poradę, ale to nie o nią prosiłem, a jak to mówią, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Następnym razem jak nie macie nic na temat to nie piszcie, bo o materiały budowlane nie pytam.
Powrót do góry

fantasta
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Gdynia

Post#6 18 Wrz 2008 09:31   

Jakie to ostatnio nerwowe...
A jak nikt nic nie pisze to placza czemu nikt nie odpowiada.

Ja osobiscie nie widzialem takich puszek, pewnie nie ma takich do halogenow. Ile masz od plyty do foli paroizolacyjnej?? Zmierzyles ?? Jak sie ma ta odleglosc to minimalnej odleglosci dla danej oprawy?? Przewaznie jest od 50 do 80mm, czyli w sumie od plyty do foli wychodzi kolo 100mm.
Powrót do góry

diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Post#7 Post autora tematu 18 Wrz 2008 09:44   

ja słyszałem o takowych puszkach,ale ich nigdzie nie mogę znaleźć. Zastanawiałem sie nad zrobieniem z cienkiej blachy ocynk puszki kwadratowej i osilikonować ją tak coby się wilgoć poza tą puszkę nie wydostawała, i sądząc po tym tak będe musiał zrobić, bo pomysłów mało. Oczywiście blachę odizolować jeszcze wełną aby nie działała temp bezpośrednio na folię.
U mnie problem jest taki że w przedpokoju mam folię zaraz na rigipsie, natomiast łazience skos o kącie 30* i podstawy (poziomego sufitu) tylko 28cm, biorąc pod uwagę że pasowało by pośrodku zainstalować halogen (14 cm) to od osi halogenu mam jakieś 5cm do folii. Folię zawsze można troszkę naciągnąć, wiec te parę cm wystarczy.

Myślałem aby jeszcze zastosować miseczki nierdzewne, albo są takie kubki nierdzewne o rożnych średnicach i wielkościach, ale nie wiem czy to dobry pomysł

pozdrawiam
Powrót do góry

Tarnus
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Nowy Sacz

Post#8 18 Wrz 2008 12:56   

Metoda domowa. Idź do sklepu ogrodniczego i kup odpowiedniej wielkości doniczki ceramiczne. Średnica przy krawędzi doniczki ma być większa o 1,5-2cm od średnicy wymaganego otworu i odpowiednio wysoka aby zmieścić oprawę. Jak widzisz dobrze jest o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej aby można było doniczkę po prostu położyć na płycie i "obkleić" masą szpachlową. Jeżeli to jest niemożliwe to druga metoda wstawiania jest taka. Zaznaczasz na suficie układ opraw oświetleniowych, wycinasz otwornicą otwory takie jak pod oprawę, następnie wycinasz wiekszy fragment płyty wokół otworu tak aby nie zniszczyć wycinka. Stawiasz na wycinku doniczkę i oklejasz ją masą szpachlową do wycinka. Obrzeża wycinka oraz dziury po nim w suficie lekko sfazuj ostrym nozem. Jak masa przy doniczce stwardnieje wstawiasz spowrotem wycinek do sufitu, Mocujesz tymczasowo po przekątnej kawałkiem listewki albo profilem do GK i dwoma wkrętami. Tak tylko podtrzymujesz tą listewką wycinek aby ci nie spadał i był zarazem na tej samej płaszczyźnie co sufit. Szczelinę między płyta a wycinkiem ładnie wypełnij masą szpachlową bez bandaża. Jak stwardnieje nakładasz bandaż, szpachlujesz jak typowe połączenia płyt GK.

Marek
Powrót do góry

Babka
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Radom

Post#9 12 Lis 2008 19:43   

Witam.
Znajomy mi zapodał następujący problem związany z tematem. Mianowicie jakaś tam fachura zamontowała na poddaszu uszczelnionym watą właśnie halogeny, niestety jest error, puszki są metalowe i po upływie parunastu minut tak wszystko jest nagrzane że topią się kostki. Nie pomaga tu zmniejszenie mocy żarówek bo i tak robi się to samo, wiadomo. Co w takim przypadku pomorze ? Wiem że nie ma tam obiegu powietrza i będzie ciężko że by się nie grzało. Czy wyżej wymieniona ceramiczna obudowa z doniczki spełni swoją role ? Czekam na sugestie związane z moim problemem.
Dzięki i pozdrawiam wszystkich.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lis 2008 19:43   

Powrót do góry

diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 Post autora tematu 12 Lis 2008 20:52   

Witaj
Po pierwsze, jak masz za małe te puszki metalowe i na dodatek owinięte szczelnie wełną to jest problem, ale montujesz bez względu na wszystko kostki ceramiczne, a na przewód naciagasz z minimum 10 cm takiej koszulki termoodporej ( takie jakby szmaciane, w sklepach z grzałkami i całym osprzętem grzejnym) i po problemie, no chyba że śmierdzi. Obudowa halogena grzeje sie do temp 250*C a szkiełko do 300*C (info z laboratorium philipsa).

Ja osobiście zrobiłem puszki na miseczkach spożywczych z nierdzewki, kupione w pierwszym markecie. Średnica 18cm, wysokość ok 10cm, także sporo miejsca tam jest, na dodatek z boku jest obok belka betonowa więc przejmuje ciepło. Mam tak zrobione że nawet jak sie dostanie wilgoć przez oprawę to nie przejdzie poza miseczkę, a folia sie nie styka z miseczką. Jak kogoś interesuję to mogę podesłać bliższe info/fotkę.

Pozdrawiam
Powrót do góry

mAlIbOr
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Pruszków

Post#11 18 Lis 2008 00:11   

Ja tez sie zastanawialem jak to rozwjązać bo mam identyczną sytuacje, płyta --> folia --> wełna na folii. O tyle jestem w komfortowej sytuacji ze narazie jest stelaż i wełna na nim a folia i płyty czekają na przyklejenie/przykręcenie ale problem jest własnie w oświetleniu. Kolejna sprawa jest w instalacji... czy robiliscie instalacje miedzy folia a plytą czy dziurawiliście folie w cely przeciągnięcia przewodu do halogenu??

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lis 2008 00:11   

Powrót do góry

Babka
Poziom 13
Poziom 13

Post#12 18 Lis 2008 09:51   

Po długim gdybaniu w końcu doszedłem do wniosku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie led-ów, oczywiście porządnych a nie tam jakiegoś badziewia, które bo zamontowaniu świeci jak zapałka ;) Z tego wzgl. iż miało być zamontowane 8 halogenów, więc największą zaletą led-ów jest energooszczędność. Co by nie patrzeć 8 halog. x 50W daje konkretnie po liczniku. Wadą jest oczywiście koszt takiego rozwiązania no ale jak się nie ma co się lubi ..... Mogę tylko dodać że nie ma co oszczędzać, zainwestowanie w porządne led mocy naprawdę nam się opłaci, nie narzekając na niedobór oświetlenia jak w przypadku większości tanich led-ów dostępnych w sprzedaży. Oczywiście nie wspomnę o mniejszym grzaniu modułów przez co staje się to najlepszym rozwiązaniem w trudnych warunkach.
Pozdrawiam
Powrót do góry

mAlIbOr
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Pruszków

Post#13 18 Lis 2008 10:50   

No ja tez własnie sie zastanawiam zeby przejść na coś mniej grzejącego się czytaj. led bądź świetlówka. U mnie bedzie to w korytażu, nie będzie mi sie non stop palić światło, jak szybko halogen zaczyna sie rozgrzewać??
Powrót do góry

Babka
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 18 Lis 2008 13:04   

U mnie jakies powyżej 8, 10 min i niestety wszystko w środku "pływa" nie wspomnę o nagrzanej puszcze, która zanim ostygnie dużo czasu minie, wszystko oczywiście dzięki wacie otulającej.
Powrót do góry

fss
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Chorzów

Post#15 18 Lis 2008 13:10   

Może to http://www.luxmarket.pl/asortyment/paulmann/puszka-do-montazu-oprawy-halogenowej-w-strop/4378
Powrót do góry

wada
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wrocław

Post#16 19 Lis 2008 02:11   

Nad płytami GKF (gipsowo kartonowych ognioochronna) jest folia PE (paroizolacja) folie te miękną i dziurawią się w temperaturze powyżej 80°C a jak są narażone na temperatury ponad 60°C to szybko twardnieją i kruszeją.
Każdy szanujący się projektant o tym wie i unika takich sytuacji, potem tylko problemy z wilgocią i przemarzaniem izolacji poddasza.

I tak jak ktoś wcześniej wspomniał to żadne puszki nie pomogą, halogeny mocuje się w dodatkowej płycie GK zamontowanej poniżej, i często abstrakcyjnie wyciętej, lub w narożniku ściana/sufit mocowane po skosie, i tak te dodatkowe GK zamontowane, aby pomiędzy oprawą halogena, a płytą GKF była przynajmniej 2cm odległości.
A każde takie przebijanie GKF i wstawianie grzejących opraw świetlnych, to WIELKA głupota, wbrew sztuce budowlanej. Nawet dziury po kablach do lamp powinny być uszczelnione, choćby pianką montażową.

A co do kabli to zawsze kładzione pomiędzy PE i GKF
i kable oczywiście w Peszlu.
Powrót do góry

gok
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: szczurowa

Post#17 01 Gru 2008 00:38   

Potwierdzam, najlepiej zamontować do płyt gipsowo kartonowych kolejny stelaż z płytami i wtedy dać halogeny. Mamy spokój z folią, wełną itp. osobiście w łazience montowałem płyty ogniochronne stelaż aluminowy podwieszany i płyty "zielone"
Powrót do góry

on117
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 11 Wrz 2009 15:22   

Re: Puszki pod halogen do płyt kartonowo-gipsowych (rigips)

Widziałem skrzynki plastikowe, które były przykręcane pomiędzy 2 łatki 30 cm. Ale miały możliwość rozsuwania, jak ktoś ma mniej lub więcej ok. 25-40 cm to też będą pasowały. Myśle, że do profili by też można przykręcić. Na krawędziach miały rant i na nim samoprzyleną taśme. Folia była na całym suficie i przylepiona szczelnie do krawędzi szkrzynki, na całej powierzchi skrzynki była wycięta. Wszystko wyglądało szczelnie zaizolowane. Płyta dolegała bezpośrednio do łatek, skrzynek i foli. Połączenia były poprowadzone w warstwie wełny peszlem plastikowym.
Powrót do góry

darmaxx
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: london

Post#19 12 Wrz 2009 00:50   

Witam,można użyc czapek albo halogenów przeciwpożarowych

http://www.nationallighting.co.uk/product/FH150/1138

http://www.nationallighting.co.uk/product/DLF301/1307
Powrót do góry

Truckman
Poziom 6
Poziom 6

Post#20 11 Cze 2010 01:12   

Czy jak ja mam między płyta ,a folia ok 10 cm poduszki powietrznej to mogę dać halogeny bez niczego? Czy robić jakiegoś typu skrzynki?
Powrót do góry

diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Post#21 Post autora tematu 11 Cze 2010 01:32   

Truckman napisał:
Czy jak ja mam między płyta ,a folia ok 10 cm poduszki powietrznej to mogę dać halogeny bez niczego? Czy robić jakiegoś typu skrzynki?

Zależy jakiej mocy będą halogeny (czy w ogóle będą, może ledy lub świetlówki). Jak dasz max 20W to nie powinno się nic stać, ale jak żona powie że słabe światło i wrzucisz 50W, na zewnątrz będzie upał, włączysz na dłuższą chwilę i będziesz się zastanawiał czy sie folia przetopi? ja bym nie ryzykował. Jeśli już to nad halogenem przykręć kawałek płyty GK.
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#22 11 Cze 2010 20:21   

Próbowałem kiedyś zastosować oryginalne puszki przeznaczone do ochrony termicznej halogenów. Cena na coś takiego była jednak na tyle wysoka, że równie dobrze można było zastosować źródła LED 7W i w takim przypadku wydaje się to bardziej sensowne. 7W LED (oczywiście znanej marki i z PowerLED) mogą z powodzeniem zastąpić 35W halogen 12V lub 50W GU10 (gdyż te na 230V mają kiepską efektywność). W innym przypadku halogeny mogą dosyć szybko zacząć się przepalać. Pożarowe kwestie odstawiłbym raczej na bok, gdyż to mało możliwe w niepalnej wełnie.
Powrót do góry

krzysztofh
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Warszawa

Post#23 11 Cze 2010 21:32   

Nie wiem, czy jeszcze pomogę bo może już nie jest aktualne, ale ja mam rozwiązane tak.
Instalacja elektryczna prowadzona na konstrukcji drewnianej (jętki, krokwie).
Izolacja z wełny i warstwa folii paroszczelnej. Na to płyta gips-kartonowa.
Kolejny stelaż i płyta GK w odległości 10cm. Halogeny 50W zamontowane w typowych dedykowanych oprawkach sufitowych. Wszystko pracuje poprawnie, halogeny nie nagrzewają się nadmiernie, czego dowodem jest ich ponad czteroletnia praca.
Powrót do góry

artekba
Poziom 11
Poziom 11

Post#24 11 Cze 2010 22:40   

Jest prostsze rozwiązanie. Zastosuj żarówki LED z trzonkiem GX5,3 12V o mocy 2,5W lub 3,7W. Brak objawów grzania oraz oszczędnośćenergii . Poszukaj na stronie: www.systemled.pl
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Cze 2010 22:40   

Powrót do góry

Truckman
Poziom 6
Poziom 6

Post#25 11 Cze 2010 23:57   

humax zrobię tak jak ty zasugerowałeś. Po wizycie w zaprzyjaźnionym elektrycznym doszedłem do wniosku że pójdę w LEDY. Już zakupiłem trafo 50W na cztery oprawy (zapas lepiej by był) pytanie tylko jest jedno czy do ledów podejdzie ściemniacz?

Może są jakieś ściemniacze?
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#26 12 Cze 2010 00:35   

Truckman napisał:
pytanie tylko jest jedno czy do ledów podejdzie ściemniacz?

Może są jakieś ściemniacze?

Musisz kupić odpowiednie LEDy - powinny mieć dopisek "dimmable". Więcej możesz poczytać tutaj:Link Z LEDami niskonapięciowymi 12V mam sprawdzony transformator elektroniczny EMC + dowolny ściemniacz z opóźnionym odcięciem fazy. Przy PowerLED w wersji 230V działa z dowolnym ściemniaczem. Oczywiście nie daj się nabrać na źródła "nabijane" LEDkami 8mm - jak już to tylko PowerLED i w ciepłej temperaturze barwowej żebyś nie wyglądał w zimnym świetle jak żółw w terratium. Powodzenia
Powrót do góry

talgo
Poziom 9
Poziom 9

Post#27 09 Lip 2011 21:43   

ja jakiej firmy warto kupić takie diodowe żarówki
Powrót do góry

diodak_13
Poziom 10
Poziom 10

Post#28 Post autora tematu 10 Lip 2011 11:38   

Ja mam żarówki z led-pola (www.led-pol.pl), 12 jak i 230 V. Są drogie ale ze światła jestem zadowolony. Ważne aby dobrać odpowiednia moc. W łazience ok 8m2 mam na suficie 5 szt po 36led, jest wystarczające do ogólnych potrzeb, a jak kobita chce makijaż to nad lusterkiem jest zwykły halogen.
Niestety nie mam porównana z innymi led-ami

Pozdrawiam
Powrót do góry

dar1982
Poziom 2
Poziom 2

Post#29 05 Lut 2012 15:13pomocny post - solucja   

Witam serdeczniem serdecznie

Takie puszki istnieją.
Jestem elektrykiem w Norwegii i tutaj mamy takie puszki.
Jest obowiązkiem w Norwegii używania puszek do halogenów(domy drewniane).
np. http://biltema.no/no/Bygg/Belysning-og-lamper/Tilbehor/Downlight-boks-46167/
Puszki mogą wydać Wam się drogie 30zł za sztukę
- ale tu jest inny przelicznik.
Jest też firma BETEK. Oni mają przeróżne rozsuwane, głębokie płytkie itp.
http://www.betek-norge.no/1202137/

Rada dla innych - Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy a macie miejsce możecie zrobić te puszki z płyt kartonowo-gipsowych. Jest to dopuszczalne - przynajmniej w Norwegii. Płyta k-g jest niepalna więc temperatura z halogenu jej nie uszkodzi.

Pozdrawiam wszystkich
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Puszki pod halogen do płyt kartonowo-gipsowych (rigips)
Strona 1 z 1