Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> 200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody
Autor
Wiadomość
Jarze
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: wa-wa

Post#1 Post autora tematu 17 Wrz 2008 17:33   

200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody

Witam,
wczoraj odpaliłem piec , pora ogrzać mieszkanie wieczorami, i tu powstał problem na czujnik ciśnienia pokazywał około 0-1 bar. Po około 15 min jak już grzejniki były ciepłe zobaczyłem na czujniku ciśnienie ponad 3 bary i zaczęła ciec woda chyba z zaworu bezpieczeństwa, dziś podobnie tyle że nie dopuściłem do tak dużego ciśnienia i wyłączyłem piec. Czy może to być problem z zapowietrzeniem układu? (na tylnej części pieca jest mały zasobnik i trochę go odpowietrzyłem) ale jest i tak po włączeniu ciepłej wody słyszę jak bulgocze w ciągu lata odpowietrzałem już parokrotnie. Jeśli to powietrze to jak odpowietrzyć ? zasobnik w zasadzie nic nie daje gdzieś pobiera powietrze(chyba) Proszę o pomoc - Dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Wrz 2008 17:33   

Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#2 18 Wrz 2008 12:10   

Re: 200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody

Witam, ten zasobnik ( zbiornik wyrównawczy ) właśnie ma kompensować wzrost ciśnienia w układzie spowodowany rozszerzaniem się wody pod wpływem temperatury, częściowo ma być wypełniony powietrzem, jeśli spuściłeś z niego powietrze to tylko pogorszyłeś sprawę, spuść wodę z pieca, otwórz zaworek na zasobniku tak żeby woda zeszła także z niego, napełnij piec ponownie, jeśli w pompie będzie słyszalny szum powietrza to otwórz na chwilę zaworek w zasobniku aż szum ustanie.
Powodzenia.
P.s. sprawdź czy powietrze nie uchodzi tym zaworkiem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Wrz 2008 12:10   

Powrót do góry

Jarze
Poziom 9
Poziom 9

Post#3 Post autora tematu 18 Wrz 2008 13:23   

Dzięki, zbiornik wyrównawczy hmm, to nazywa się zasobnik mam w piecu szybki start wody użytkowej, pamiętam że na przeglądzie w zeszłym roku był magik to chyba odpowietrzał ten zbiornik, ja zrobiłem podobnie, a co do szczelności to chyba było tak że zaworek(coś podobnego do wentyla w samochodzie) przepuszczał powietrze ale wyciągnąłem go do góry, nakręciłem nakrętkę i chyba było ok, a i jeszcze jedno czy ten zbiorniczek powinien być luźno zamocowany mogę go trochę przekręcić na boki.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Wrz 2008 13:23   

Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#4 18 Wrz 2008 13:55pomocny post - solucja   

Nie znam dokładnie budowy Twojego pieca, ja mam " Immergas " i tym właśnie zaworkiem zeszło mi powietrze, dzwoniłem do znajomego serwisanta i tak właśnie polecił mi zrobić. Na razie mam spokój.
Powrót do góry

Henryk Pawlisz
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 15 Gru 2008 23:14   

Witam: problem z cisnieniem wody i otwarciem zaworu bezpieczeństwa w trakcie pracy kotła gazowego jest stosunkowo prosty.
Kotły gazowe pracują z instalacją gazową w tak zwanym systemie CO zamkniętym. Oznacza to, że nie ma naczynia wzbiorczego, które rekompensuje roższeżalność termiczną wody w trakcie jej podgrzewania, zamiast tego naczynia jest w kotle zamontowane naczynie przeponowe, które przejmuje funkcje naczynia otwartego-wzbiorczego. Naczynie przeponowe jest podzielone elastyczną przeponą na dwie części: 1. w której jest woda pod ciśnieniem z układu CO, - 2 w której jest sprężony azot ciśnienie ok 0,8 -1,0 bar, ta komora ma za zadanie kompensacje rozszeżalności cieplnej wody z układu CO. Oznacza to w przeniesieniu na ludzki język, że jeżeli w wyniku podgrzewania przez prace kotła gazowego wzrasta temperatura wody w CO zaczyna też wzrastac ciśnienie wody w całkowicie szczelnym układzie, zadaniem naczynia przeponowego jest przejęcie wzrostu ciśnienia z układu CO, gdyż woda jest płynem nieściśliwym, a azot zawarty w drugiej części naczynia jest gazem ściśliwym, który przejmuje wzrost ciśnienia wody w układzie CO.
Kolego twój problem wynikł z tego, że w naczyniu przeponowym po stronie gazowej nie było wystarczającego ciśnienia gazu (azotu), poprzez wykręcenie zaworka doprowadziłes do tego , że nie było już wogóle kompensacji - pogorszyłeś sytuacje.
Co mogłeś zrobić żeby było dobrze:
- uzupełnić ciśnienie gazu w części gazowej poprzez wymianę zaworka i wpompowanie nawet powietrza zwykłą sprężarką do pompowania kół w samochodzie
- wymienić naczynie przeponowe

Jeżeli pamiętasz troszeczke fizyke to p1*V1/T1=p2/*V2/T2 jest to zależność ciśnienia (ciśnienia w sieci CO), od jej objętośći (ile litrów wody jest w układzie CO) i temperatury ( temperatura wody w CO) oblicz to sobie - bo jeżeli naczynie przeponowe w kotle ma zbyt małą pojemność to problem może się powtarzać i wtym przypadku należy zainstalować dodatkowe naczynie przeponowe na instalacji CO.
Pozdrawiam i zycze powodzenia
Powrót do góry

Jarze
Poziom 9
Poziom 9

Post#6 Post autora tematu 15 Gru 2008 23:33   

Dzięki za pomoc, naprawiłem już dawno, wodę spuściłem ponownie napełniłem zgodnie z pierwszą odpowiedzią więc proszę o zamknięcie tematu DZIĘKI
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Gru 2008 23:33   

Powrót do góry

camarek
Poziom 1
Poziom 1

Post#7 17 Paź 2011 21:37   

już byłem bliski kupienia naczynia przeponowego. pomogła rada ze spuszczeniem wody. przy okazji zauważyłem, że ciśnienie "gubione" jest przez odpowietrznik pompy. po napompowaniu naczynia i dokręceniu odpowietrznika wszystko OK
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> 200-5 Vaillant problem z ciśnieniem wody
Strona 1 z 1