Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ford Focus 1,8TDDI 1999r- miga kontrolka świec żarowych

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Ford Focus 1,8TDDI 1999r- miga kontrolka świec żarowych
Autor
Wiadomość
szatz
Poziom 20
Poziom 20

Post#1 Post autora tematu 18 Wrz 2008 00:24   

Witam.
Problem wystąpił pierwszy raz gdy wracałem z wakacji - nagle oroty silnika spadły na minimum i zaczęła migać kontrolka świec żarowych . Mimo naciskania na pedał gazu brak reakcji - silnik wciąż pracował na biegu jałowym. Po ponownym wyłączeniu i włączeniu kluczykiem wszystko OK - przejechałem jakieś 350 km bez zatrzymywania zanim usterka powróciła. Obecnie od tego momentu mam przejechane jakieś 1000 km. Problem występuje jakby coraz częściej - wydaje mi się że po dłuższej jeździe problem jakby występował rzadziej ( ale występuje )- niekiedy co 1 km a niekiedy po 60 km. Spalanie w normie, w trasie 4,5 litra po mieście do 5,5 litra ( jeżdze spokojnie autem ).
Filtry : powietrza , kabinowy , oleju , olej , pasek rozrządu z napinaczem niedawno ( jakieś 700 km przed usterką ) wymienione. Zaraz po usterce wymieniłem filtr paliwa. Ropę tankuje na pewnych stacjach . Auto pali od kopa. Próbowałem zczytać błędy pod uni-check2000 u znajomego ale niemógł się połączyć ( ma najnowszą aktualizację z 2003r do wersji 15.0.0).
Co może być powodem tego błędu ? Co sprawdzić zanim pojadę do serwisu na komputer ?
Powrót do góry

marek1977
Poziom 22
Poziom 22

Post#2 18 Wrz 2008 07:18   

Re: Ford Focus 1,8TDDI 1999r- miga kontrolka świec żarowych

Czujnik położenia wałka rozrządu na początek. Powinno pomóc.
Powrót do góry

szatz
Poziom 20
Poziom 20

Post#3 Post autora tematu 18 Wrz 2008 14:27   

Ale silnik nigdy niezgasł - więc wydaje mi się że te impulsy z tego czujnika dochodzą. Czy niemam racji ?
Powrót do góry

alex88-19
Poziom 6
Poziom 6

Post#4 22 Wrz 2008 17:12   

jedz do serwisu i wymień wtryski na 100% padły a to troszke kosztuje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Wrz 2008 17:12   

Powrót do góry

marci_n
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Radom

Post#5 22 Wrz 2008 17:43pomocny post - solucja   

Nie masz tam elektronicznego pedalu przyspieszenia ? Tak mialem w VW, identycznie z Twoimi objawami. Sprawdz ten rezystor na pedale gazu
Powrót do góry

szatz
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 Post autora tematu 22 Wrz 2008 20:35   

Co do wtrysków to wyczytałem że ta usterka występuje w nowszych modelach z silnikiem TDCI- wtedy pomaga adaptacja wtrysków. Według mojego znajomego mechanika wtryski w tym modelu są dobre ( podobno w tym starym modelu niema kontroli wydajności wtryskiwaczy ). Zastanawiam się nad tym potencjometrem - zaglądne do niego - bo wydaje mi się że może to być to. Dodatkowe spostrzeżenie to takie że jak nim jeździ moja źona to auto potrafi jej się na odcinku 5 km 5 razy zatrzymać , jeśli ja nim jade to albo wogóle albo 1 do 2 razy na odcinku 100 km.
Jeśli macie jeszcze jakieś sugestie to proszę o nie.
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: belchatow

Post#7 29 Wrz 2008 11:26   

witam. podepnę się do tematu.
u mnie ostatnio jest tak samo! focus 1.8tddi 2000r.
brak reakcji na gaz i migająca kontrolka świec żarowych :( ale po zgaszeniu i ponownym odpaleniu przypadłość ustępuje.
wtryski na pewno odpadają bo to silnik na pompie i jakby coś było z nimi to by miał przynajmniej falujące niskie obroty!
a może to błędny sygnał z przepływomierza?
Powrót do góry

szatz
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 Post autora tematu 29 Wrz 2008 12:04   

A jaki masz aktualny przebieg i co ostatnio w nim robiłeś - próbuje znaleźć jakiś punkt wspólny ze swoja usterką.
Ostatnio u mnie chyba zaczęło się poprawiać - jakby rzadziej to wystepowało. Żona praktycznie codziennie miała tą usterkę w drodze do pracy a ostatnio jej nic takiego się nie stało. Pojeżdze jeszcze trochę i zobaczymy.
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 29 Wrz 2008 12:13   

Mam nakręcone 147tys, przy 138 wymieniałem rozrząd i olej. Ogólnie wszystko było okej. podejrzewałem paliwo albo filtr powietrza ale to jednak nie to. przeczyściłem styki potencjometra gazu i również nie pomogło. Dziś rozmawiałem ze znajomym i miał tak samo w yarisie tylko że w benzynie i pomogła mu wymiana przepływki...ale nie biorę tego pod uwagę (narazie) bo to zupełnie inne silniki!
Powrót do góry

MakroSerwis
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Koszalin

Post#10 29 Wrz 2008 12:55   

Panowie, konieczna jest profesjonalna diagnostyka i będzie wszystko wiadomo. Będziecie wymieniać części po kolei?
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 29 Wrz 2008 16:55   

nie chodzi o wymianę części. u mnie w okolicy nikt nie chciał się podjąć tego! jedyny gość jest jakieś 60km ode mnie, w łodzi i powiedział że są jakieś problemy z komunikacją z tym silnikiem i że nie da rady się podpiąć!
pozostaje chyba serwis, ale jak bylem u nich z mondeo to przy uszkodzonym wtrysku stwierdzili że do wymiany wyłącznie pompa i komplet wtrysków! ja dziękuję za taki "profesjonalny" serwis!
Powrót do góry

szatz
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 Post autora tematu 29 Wrz 2008 20:39   

Pewnie że najlepiej gdyby po podpieciu pod komputer od razu wyskoczyła przyczyna- ale tak niejest . To co pokaże komputer niezawsze jest jednoznaczne - znam kilka przypadków z autopsji gdy wykfwalifikowany serwis wymienił pół elektroniki w aucie bo takie usterki pokazał komputer- a gdy przyczyna nieznikła rożłożyli ręce i mój znajomy udał się do miejscowego szamana- który niemiał komputera ale miał lata praktyki ( wiedział co się w danym modelu najczęściej psuje wiedział jak co sprawdzić i jakie są objawy ) - w pół godziny trafnie namierzył przyczynę ( gdzieś brało lewe powietrze i wymienił jakąś uszczelkę za 15 zł . Osobiście też miałem zaszczyt złożyć wizytę w serwisie ale od tej pory omijam je z daleka.
:arrow: Makroserwis . To właśnie profesjonalne serwisy najchętniej wymieniły by pół auta na nowe części .
:arrow: barbiq . Ja też przed tą usterką wymieniłem dokładnie to samo olej i rożrząd. Czyżby oryginalny zalecany olej do forda Formuła E mu zaszkodził ?
A tak z ciekawości ile powinienem zapłacić za taką diagnozę w serwisie ?
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#13 29 Wrz 2008 21:29   

Ja odwiedziłem łódzkiego ASO mieszek i to był pierwszy i ostatni raz!
Wiem że podpięcie kompa nie rozwiąże problemu ale chociaż nakieruje na przyczynę:) wiem, bo sam diagnozuję swoje 2gie auto - golfa:) a komputerek to tylko początek szukania i usuwania przyczyn:)
a co do oleju to wg mnie nie ma wpływu na tą usterkę, ja leję castol edge, ale myślę że aż taki nie jest wymagany!
poszperałem jeszcze w kilku miejscach i dowiedziałem się że właśnie takie zachowanie auta bierze się z uszkodzonego potencjometru pedału gazu! na kompie wyskakuje błąd sterownika pompy i pedału gazu :(

:arrow: http://www.abcford.pl/Pages/ProductView.aspx?p=598&c=&s=
to ponoć jest taka przypadłość forda i nie mamy na nią wpływu :(
myślałem że tylko VW schrzanił robotę z badziewnymi pedałami gazu (znam to z autopsji)..
spróbuję jeszcze wymienić filtr paliwa...tak profilaktycznie ;)

aha, a co do ceny diagnostyki to od 180zł i (jak oni to mówią) w zależności od trudności, hehe, zdziercy!!
Powrót do góry

zbylo00
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: rzeszów

Post#14 29 Wrz 2008 21:36   

Wyłączenie silnika na bieg jałowy swiadczy o błędzie komputera wskazującym na jakąś usterkę, zawsze po wyłączeniu kluczyka komputer się restartuje do ustawień fabrycznych stąd po ponownym odpaleniu możesz jechac normalnie ale jak zauważyleś do czasu ponownego błędu.
Nie pozostaje Ci nic innego jak już koledzy pisali podpięcie do komputera i sprawdzenie przy awari jaki kod błędu Ci wyskoczy.
Częso jest to drobnostka typu jakis zatkany filterek lub przewodzik od turbo N75 :) lub podobne.
powodzenia
jeżeli się mylę proszę o wyrozumiałość

(przy okazji sprawdź czy świece żarowe mają przejście ,tzn, czy któraś nie jest przypadkiem spalona i to moze powodować wysyłanie błedu do komputera a ten przechodzi do stanu awaryjnego . nie wiem jak w Fordzie ale w mercu tak to działało, miganie kontrolki grzania świec i wiadomo że któraś padła )
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 29 Wrz 2008 21:47   

nie mylisz się, całkowicie się z Tobą zgodzę :) podpięcie do kompa bardzo ułatwia diagnostykę ale wyłącznie pod warunkiem że masz dostęp do kompa albo diagnosta potrafi coś więcej niż tylko zlokalizować gniazdo diagnostyczne i stroić głupie miny;)
...pewnie chodzi Ci o zaworek sterujący turbiną N75 :)

Dodano po 3 [minuty]:

jeśli chodzi o świece to nie brałem tego pod uwagę..jeśli by jakaś nawaliła to po każdym przekręceniu kluczyka wywalałoby błędy, a tu zdarza się to na chybił-trafił!
poza tym to ford chyba nie posiada kontroli świec żarowych...ale może się mylę...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Wrz 2008 21:47   

Powrót do góry

122
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: "--"

Post#16 30 Wrz 2008 01:08pomocny post - solucja   

Kolego masz uszkodzony potencjometr pedału gazu.Przerabiałem to w tym aucie.Pedał jest nierozbieralny ,ale jak sie postarasz to napewno go rozbierzesz.Wyczyść go sklej i jeździsz dalej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Wrz 2008 01:08pomocny post - solucja   

Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 30 Wrz 2008 14:20   

Więc jednak...:( lepiej pedał niż pompa! Może uda się go reanimować w domowych warunkach, wtedy trochę się zaoszczędzi ;)
Powrót do góry

alex88-19
Poziom 6
Poziom 6

Post#18 30 Wrz 2008 14:40   

koleszko z tą kontrolką to jest tak jak zaczyna migać i silnik przerywa a po zgaszeniu i ponownym odpaleniu jest już normalnie to masz 2 opcje jak już wcześniej pisałem wymień wtryski tylko w autoryzowanym serwisie forda to jest koszt około 5 tyś zł nie montuj po regeneracji bo też padną, a jeżeli wtryski są dobre to problem w alternatorze wymień cały ja musiałem wymienić bo działo się tak samo jak u ciebie. Po prostu alternator daje zbyt dużo prądu i komputer się broni odcinając dopływ paliwa i dlatego zaczyna migać kontrolka od świec i przerywa, ja wczoraj odebrałem mojego forda
2003 rok TDCI 1,8 100 km od dobrego mechanika i kosztowało mnie to niezła sumkę.
Powrót do góry

ariel2232
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Leszno

Post#19 30 Wrz 2008 14:43   

nie wiem jak jest w Fordzie ale u mnie w seacie 1.9 tdi mrugała kontrolka od świec jak miałem uszkodzony czujnik pedału hamulca
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#20 01 Paź 2008 09:36   

w silniku tdci jest zupełnie inaczej, tam masz wspólną szynę i bardzo delikatne wtryski zaś w tddi jest pompa i każdy wtrysk zasilany osobno.
z tym alternatorem to też nie przekonuje mnie to..przecież w alternatorze jest regulator napięcia który utrzymuje stałe napięcie bez względu jakie są obroty i jakie generuje sam alternator!
a może po prostu ten "dobry mechanik" tak na prawdę zrobił Cię w balona!ja jeśli już to wymieniłbym sam regulator a nie cały alternator!
ja bym stawiał raczej na pedał gazu i od niego zacznę...mniejszy koszt:)
w seacie tdi jak i innych z grupy kontrolka świec żarowych ma za zadanie informować o niektórych błędach i to że mruga wcale nie oznacza że padł układ świec, kiedyś w golfie mrugała mi jak podupadał sterownik!
oczywiście we wszystkim mogę się mylić...:)
pozdrawiam:)
Powrót do góry

alex88-19
Poziom 6
Poziom 6

Post#21 03 Paź 2008 17:30   

jest całkiem możliwe że jest tak jak piszesz ale regulator nie zawsze pozwoli utrzymać napięcie wcześniej też próbowałem go wymienić i nic nie pomogło dlatego że jak dostawał 19V to głupiał i dalej komputer już nie pozwalał jechać więc pozostaje alternator.
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 03 Paź 2008 23:38   

szczerze mówiąc to spotkałem się już z przypadkiem podobnym do Twojego:) przyjechał kiedyś do mnie gość octavia tdi bo mrugały mu kontrolki, silnik gasł i ciągle paliły się żarówki. wymieniłem mu regulator ale tylko chwilę był dobry i po 15 min znowu się zaczęło:( wymieniłem jeszcze raz i to samo po kilkunastu min! w koncu kupiłem regulator helli który wytrzymał 2 dni:( już nie było wyjscia, założyłem inny alternator i chodzi do tej pory:)
tak że masz rację:) ale w przypadku mojego focusa to jest coś innego:(
pozdrawiam:)
Powrót do góry

romoo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Małopolska

Post#23 04 Paź 2008 08:54   

To wiadomo cos na temat zczytania tego fordika.
Niestety szyna cr ma takie parametry i jest tak zaawansowana że niestety szamani bez magicnego pudełka niewiele pomogą.
Powrót do góry

tocio-87
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Ostrzeszów

Post#24 05 Paź 2008 17:47   

witam pomóżcie mi mam podobny problem jak tutaj.Miga kontrolka od swiec żarowych spadają obroty itp>Mozliwe jest to ze uległ zepsuciu pedał gazu? Pomóżcie z góry dziękuje i pozdrawiam:)
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#25 06 Paź 2008 11:02   

tocio-87 obawiam się że tak :(
teraz już jestem pewien na 100% że to pedał gazu! właśnie go rozebrałem i okazało się że uszkodzone są 2 z 6ciu ścieżek po których porusza się suwak :( jak na razie nie mam koncepcji jak to naprawić ale zaraz będę jechał co centrum elektroniki to może tam coś wymyślą :)
oto fotka, może Wy macie jakiś pomysł :)
Powrót do góry

alex88-19
Poziom 6
Poziom 6

Post#26 06 Paź 2008 15:41   

nie wiem co ma do tego wszystkiego pedał gazu ale morze to być całkiem możliwe migała kontrolka świec i potem liczniki głupiały wskazówki spadały a za chwilę się podnosiły ja jednak radze sprawdzić napięcie na alternatorze i jakie dostaje komputer.
Powrót do góry

122
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: "--"

Post#27 06 Paź 2008 21:52   

Kolego barbiq nic juz z tym nie zrobisz ,bo te sciezki działają jak rezystor.
Ja radziłbym Tobie kupno nowego pedału gazu.Chyba około 300 stówek.

Rezystancja na tych ścieżkach musi być stopniowa,a jak reanimujesz to czymś o zerowej rezystancji to komp może to odczytywać jako błąd.Więc nic z Twojej naprawy nie wyjdzie.
Powodzenia.
Daj znać jak naprawisz.
Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#28 06 Paź 2008 23:44   

"122" w podobnie powiedział mi facet w centrum elektroniki:( mówi że to nie do zrobienia. ale znalazłem dziś magika który mówi że może da radę, spróbuje czymś to powlec...w sumie to nie mam nic do stracenia:)co z tego wyjdzie dowiemy się już niebawem:)

"alex88-19" jeśli są falujące obroty to może być to spowodowane skokami napięć, ale w tym przypadku obroty spadają i brak jest reakcji na gaz. pedał może mieć z tym bardzo dużo wspólnego ponieważ jeśli przetarta jest w pewnym miejscu ścieżka to natrafieniu suwaka na to miejsce komputer spodziewa się wartości rezystancji mniejszej lub większej, a nie zerowej lub maksymalnej! i stąd błąd i "wstrzymanie" pracy pedału gazu. a co do kontrolki to ma ona za zadanie sygnalizować jakąś awarię, błąd ale nie zawsze musi być to pedał gazu;)
Powrót do góry

alex88-19
Poziom 6
Poziom 6

Post#29 07 Paź 2008 17:13   

całkiem możliwe że tak jest natomiast u mnie jak jechałem np. 100 km/h to wskazówki spadały ale silnik nie tracił mocy i reagował na gaz i tak po kilku razach komputer głupiał i ograniczał dopływ paliwa ale po wymianie alternatora i po dokładnym sprawdzeniu instalacji jest ok.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Paź 2008 17:13   

Powrót do góry

barbiq
Poziom 12
Poziom 12

Post#30 07 Paź 2008 20:56pomocny post - solucja   

jeśli wariuje licznik a silnik pracował prawidłowo to pozostaje jedynie strona elektryczna,wszystko przecież opiera się na czujnikach i przekaźnikach i co najważniejsze na prądzie;)
ja sprawdziłbym w pierwszej kolejności napięcia na komputerze i alternator..w tym przypadku racja jest po Twojej stronie :) cieszę się że pomogło ale penie zabieg kosztowny...

wracając do tematu naprawy pedału gazu to mój magik od dziwnych rzeczy nie dał rady reanimować mojego pedału i musiałem kupić drugi :( ale żeby zaoszczędzić kupiłem używany z rozbitego anglika! wystarczyło przełożyć uszkodzoną puszeczkę i jak na razie wszystko jest okej:)
polecam tą metodę, 10 min roboty a 100zł mniej niż w przypadku używanego pedału z auta jeżdżącego po chrześcijańskiej stronie:)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Ford Focus 1,8TDDI 1999r- miga kontrolka świec żarowych
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny