Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 20 Sep 2008 18:41
  megapol
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Witam. Mam nietypowy problem od jakiegoś czasu. Wcześniej wszystko było dobrze. Mam piec gazowy w domu do ogrzewania mieszkania VAILLANT VK 19 KLASSIK z 1998roku. Przy próbie włączenia po załączeniu się dysz grzewczych w piecu słychać takie szybkie " cyk cyk cyk" tak jakby miał problem z paleniem w dyszach i po 30 sekundach załącza się błąd na panelu czerwona kontrolka ( płomyk śkreślony) i wyłącza się piec. Nieraz uda się że piec pochodzi z godzinę ale zpowortem to samo . Znajomy od pieców podpowiada że pada chyba elektronika w piecu i wymiana płyty pomoże.
  Dodam że z doprowadzeniem gazu jest wszystko OK , próbowałem ogrzewania piecem na cisnieniowym i normalnie i zawsze to samo
  Co by jeszcze sprawdzić , przeczyścić itp????
  Z góry dziękuję
  POZDRAWIAM
 • #2 20 Sep 2008 19:34
  niutat
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Witam, jeśli nie zamieniłeś przewodów we wtyce (L i N) to rzeczywiście elektronika nie wykrywa obecności płomienia, zwróć uwagę czy czujnik znajduje się bezpośrednio w płomieniu ( jeśli jest zanieczyszczony to usuń nalot ), elektronikę można zapewne naprawić problem tylko w dostępności do schematu.
 • #3 20 Sep 2008 20:47
  megapol
  Level 12  
  Topic author Helpful post? (0)
  gdzie szukać ten "wtyk (L i N)" ???
  Pozdrawiam
 • #4 20 Sep 2008 21:05
  niutat
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  To oznaczenia przewodów w gnieździe zasilającym, L to faza i N zero, jeśli nic nie zmieniałeś w obwodzie zasilania to nie powinno się to zmienić i problem będzie tkwił w elektronice, sprawdź czy płomień pali się na całej szerokości palnika. Tego typu piece mają tzw. kontrolę obecności płomienia i czujnik tego układu musi znajdować się bezpośrednio w płomieniu w innym wypadku zablokuje piec i elektronika wyświetli "brak płomienia", takie układy do tego celu często wykorzystują napięcie pomiędzy " fazą" z sieci a obudową pieca (uziemionymi rurami) i dlatego tak ważne jest prawidłowe podłączenie zasilania. Zwróć uwagę na ten czujnik.
 • #5 20 Sep 2008 21:19
  nom
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Ale zapala się płomień czy nie?

  A elektrodę jonizacyjną sprawdzałeś?
  Nie znam tego kotła, nie ma do tego serwisówek niestety. :-)
 • #6 20 Sep 2008 22:14
  megapol
  Level 12  
  Topic author Helpful post? (0)
  płomnień się zapala. A gdzie znajduje się tą elektrodę jonizująca???
  też gdzieś w okolicach palnika
  Z góry dziękuję
  POZDRAWIAM
 • #7 20 Sep 2008 22:24
  niutat
  Level 37  
  Helpful post? (0)
  Ta elektroda jak pisałem musi znajdować się w obrębie płomienia,( będą tam też elektrody zapłonowe).
 • #8 21 Sep 2008 11:00
  megapol
  Level 12  
  Topic author Helpful post? (+1)
  Piec wygląda tak. Czy elektrody zapłonowe to te dwie z numerem 2 z przewodem czerwonym. One wydają mi się że robią to wspomniane " cyk cyk cyk" przy włączonym piecu zapali się płomień i po 10 sekundach błąd . A ta elektroda jonizacyjna z numerem 1 po właczeniu nie rozgrzewa się . Patrzałem płomień pod spodem , jest idealny wszedzie palniki czyszczone były niedawno . Czy wykręcić tą elektrodę jonizacyjną z numerem 1 ???
  POZDRAWIAM


  <img src="http://obrazki.elektroda.net/10_1221987255.jpg">
 • #9 21 Sep 2008 11:55
  nom
  Level 22  
  Helpful post? (0)
  Te czerwone przewody najprawdopodobnie prowadzą do elektrod zapłonowych, a ten biały, który oznaczyłeś (1), prowadzi do elektrody jonizacyjnej. Dobrze jakbyś miał serisówkę, wtedy można zobaczyć jakie wymiary powinna mieć ta elektroda i jaki prąd jonizacji. Możesz drobną szczoteczką drucianą lub drobnym papierem ściernym przeczyścić elektrodę i sprawdź prąd jonizacji. Po to masz tą plastikową przeźroczystą złączkę na przewodzie jonizacji, żeby sprawdzić prąd, powinien być większy od ok. 5µA już jak płomień się zapali. Jak kocioł nie wykryje prądu jonizacji to odłącza kocioł, bo "myśli", że nie ma płomienia i gaz się ulatnia. :-)

  Poszukaj serwisówki, tam powinno być wszystko dokładnie opisane.
  Search 4 million + Products
Browse Products