Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
Autor
Wiadomość
kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#1 Post autora tematu 03 Mar 2004 19:35   

Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym

Witam.
Może ma ktoś zainstalowaną "pompę ciepła" zamiast zwykłego pieca CO?
Jak tak to prosiłbym żeby podzieli się wrażeniami :)
Bardzo zastanawia mnie dlaczego te urządzonka są tak hole.... bardzo drogie.
Za najsłabsze (o mocy 9kW) trzeba zapłacić coś około 15tys zł.
Przecież tam jest tylko pompa, skraplacz, parownik i jakiś kontroler i to by było na tyle.
Jeżeli ktoś wie to bardzo proszę niech mi powie co takiego w tym siedzi, że tyle kosztuje.
Gdyby ktoś wiedział i mógł powiedzieć jak można zrobić takie coś samemu to byłoby fajnie :)
Dla tych którzy nie wiedzą co to jest "pompa ciepła":
To takie cóś co robi ciepełko "przepompowując" do domciu:) dzięki czemu zużywa 4 do 5 razy mniej energii niż zwykły piec elektryczny dostarczając tyle samo ciepełka :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2004 19:35   

Powrót do góry

jmk
Poziom 21
Poziom 21

Post#2 03 Mar 2004 19:54   

Re: Pompa ciepła

A gdzie znajdzie się źródłotaniej energii- i czy pompka juz kupiona??
Powrót do góry

michalgorny
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Zabierzów

Post#3 03 Mar 2004 20:04   

cena jest taka... bo taka ustalil sobie producent :-)). a tak powaznie - zapewne firma, ktora oferuje pompy ciepla jest monopolista lub jedna z bardzo nielicznych firm na rynku, ktore oferuja takie rozwiazania.
Wiem, ze oplaca sie cos takiego zakladac jak sie ma wieeeeeeelki dom, lub zaklada sie to np dla bloku lub osiedla domkow jednorodzinnych.
A tak jak powiedzialem - kosztyje tak duzo, bo malo kto to robi - i czasem jest to refundowane przez fuzndusz ochrony srodowiska albo mozna dostac na takie ekologiczne rozwiazania taki kredyt w banku ochrony srodowiska.
Powrót do góry

diag
Spec od samochodów
Spec od samochodów

Miasto: Białystok

Post#4 03 Mar 2004 20:04   

Wykorzystuje się ciepło geologiczne, najlepiej jakby bylo jakieś źródlo termalne.
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#5 Post autora tematu 03 Mar 2004 21:00   

Pompa ciepła

wcale nie jest potrzebne źródło termalne, wystarczy normalna woda głębinowa która przeciętnie ma prawie 8st.C jak nie ma takiej wody to można zakopać jakieśtam coś w ziemi na większej głębokości bo tam też jest stała temperatura przez cały rok.
Może wie ktoś ile kosztuje pompa wodna o mocy przynajmniej 1kW ?
Z tym monopolem to chyba masz racje Michale bo głównym producentem jest VIESSMAN :)
Powrót do góry

fiLEM0Nik
Poziom 13
Poziom 13

Post#6 04 Mar 2004 07:46   

mozna probowac taka pompe robic samemu,wykorzystujac agregat z zamrazarki lub chlodni sklepowej,lub nawet agregat z ciezarowki chlodni,wiadomo ze trzeba kombinowac ale efekt napewno bedzie ten sam a cena-super agregat z ciezarowki- 2500pln.co do zrodla ciepla to nie jest takie proste,ktos wspomnial cos o 9kW.Tyle oddanych do pomieszczenia to 9 kW zimna poszczone w ziemie,mozna zamrozic uklad jak nie bedzie wystarczajacego odbioru,a wtedy rozpierducha,wiadomo czemu,sprezarka od lodowki ma 20 atm a co dopiero taki czolg plus duzo wieksz przekroje.Mozna wykorzystac szambo jak jest duze i glebokie,fermentacja wydziela cieplo,zakopywac ale gleboko i wogole to juz lepiej chyba odwierty takie na pare metrow albo cos ala studnia,super jak ktos ma jezioro obok siebie albo duuuza rzeke.ogolnie konstrukcja agregatu jest duzo prostsza niz doprowadzenie tego do jakiegos konkretnego dzialania,kto niewierzy niech pobawi sie lodowka na dworze przy +5 i nizej...........z oszczednych rozwiazan bardziej popracowal bym nad wiatrem i sloncem
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Piastów

Post#7 04 Mar 2004 08:20   

Pompa ciepła

ludzie -- litości. Z równym powodzeniem można robić w domu ogniwa paliwowe. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Żeby osiągnąć taka wydajność i sprawność trzeba dysponować t e c h n o l o g i ą
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 Post autora tematu 04 Mar 2004 10:05   

Pompa ciepła

mamy technologię (lodówki) :)
9kW to już dość spora moc dlatego używa się niezamarzających płynów albo pobiera wode głębinową i oddaje w innym miejscu, przecież można zamontować czujnik który nie pozwoli zchłodziń np wody poniżej 4-5 s C wtedy wydajność pompy będzie ograniczana ale nic nam nie zamarznie.
Powrót do góry

olekewaagata
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Kielce

Post#9 04 Mar 2004 10:22   

kniksc
wystarczy normalna woda głębinowa która przeciętnie ma prawie 8st.C
kolego wytłumacz takiemu który sie na tym nie zna a widzi speców
w temacie jak chcesz z nośnika o teperaturze 8 st C zrobić inny nośnik
ciepła o temperaturze np 28st C do ogrzewania mieszkania. Tylko mi nie
pisz że uzyjesz pompy cieplnej (mów jasno jak byś tłumaczył analfabecie)
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 04 Mar 2004 10:27   

Pompa ciepła

Rodzaj przemiany w lodówce nie jest dobrym przykładem. To urządzenie AGD które realizuje określoną funcję za określoną kasę (przy doskonałej izolacji jest w stanie schłodzić ok 1m3 powietrza) + oczywiście proporcjonalny rachunek za energię . Na przykładzie lodówki można tłumaczyć zasadę transportu ciepła z ośrodka o niższej temp do ośrodka o temp wyższej . Ale między obydwoma urządzeniami jest przepaść własnie t e c h n o l o g i c z n a
Powrót do góry

fiLEM0Nik
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 04 Mar 2004 10:47   

troche nie rozumiesz zasady dzialania-pompa czyli agregat tloczy nie wode czy plyny jakies tylko gaz o niskiej temp.parowania(freon i jego zamienniki),pod cisnieniem skrapla sie ten gaz(tu tworzy sie temperatura dodatnia,sprezanie nastepuje w chlodnicy,w lodowce to ta kratka z tylu lub w naszym przypadku radiator grzewczy) nastepnie rozpreza poprzez kryze i wlatuje do rurek chlodzacych(tu uzyskujemy temperatury ujemne,lodowka to wiadomo a u nas te rurki maja byc w ziemi by ona odebrala zimno i gaz mial wyzsza temp poczatkowa przy nastepnym sprezeniu i oddaniu tegoz ciepla w radiator),skad oszczednosci?z tad ze aby to dzialalo wystarczy zasilanie silnika pompy,a cieplo uzyskujemy troche z ziemi troche z zasad termdynamiki,ale jak powtarzam nie jest to takie calkiem proste
1.szczelnosc ukladu
2.odpowiednia roznica temperatur
3.odpowiednia ilosc gazu
4.wilgoc w gazie i jej wytracenie
itp itd
dobre dla majsterkowicza albo znawcy tematu,a efekt i tak moze byc ponizej oczekiwan
fabryczny klimatyzator-pobiera 860W-moc grzewcza 2100-moc chlodzenia 2300
Powrót do góry

39006
Usunięty

Post#12 04 Mar 2004 10:55   

Pompa ciepła

Witam
Na stronie http://republika.pl/spednet/pompy_c.htm
jest opis dzialania pompy
Cytat ze strony:
Trudno wyobrazić sobie pobieranie ciepła z otoczenia, zwłaszcza z gruntu, którego temperatura wynosi zimą zaledwie kilka stopni. Czy zatem uzyskane w ten sposób ciepło wystarczy do ogrzania domu? Wbrew pozorom tak. I na tym polega praca pompy ciepła. Właściwa pompa ciepła składa się z czterech głównych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Źródło o niskiej temperaturze (grunt, woda, powietrze) ogrzewa czynnik krążący w układzie , który przepływając przez parownik doprowadzany jest do wrzenia, na skutek czego paruje. Para sprężana jest w sprężarce i jej temperatura gwałtownie rośnie. Gorąca para trafia do skraplacza. Odbierane tam od niej ciepło przekazywane jest do górnego źródła, na przykład ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór rozprężny i parownik powraca do dolnego źródła. Proces zaczyna się od początku.
Powrót do góry

BJSusel
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 04 Mar 2004 11:32   

Pompa ciepła

Chcę też dodać, że pompa ciepła to tzw. źródło niskotemperaturowe. Czyli daje niską temperaturę - instalacja CO w domu powinna być inaczej policzona - większe grzejniki, lub najlepiej ogrzewanie podłogowe. Zwykle temperatura zasilania w instalacjach z pompą ciepła nie przekracza 55 stopni.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2004 11:32   

Powrót do góry

rtomek
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 04 Mar 2004 11:34   

Pompa ciepła

Podobna dyskusja : http://murator.pl/forum/viewtopic.php?p=228622

Pare linków na temat: http://netsprint.pl/search?qt="pompa%20ciepła"&oqt=&st=180&nm=20&sr=&zet=&zw=1&ff=0&tp=-1
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#15 Post autora tematu 04 Mar 2004 14:13   

Pompa ciepła

Może wiecie co takiego konkretnie jest sprężane? Wiem tylko tyle że ma to mieć temp. wrzenia troche mniejszą niż temp źródła dolnego (a może nie troche tylko całkiem sporo :) )
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Mar 2004 14:13   

Powrót do góry

SPiotr
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Lublin

Post#16 04 Mar 2004 14:26   

Pompa ciepła

Tu jest opis działania i rysunki z wymiarami pompy kawitacyjnej
http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/cieplo/pk.html
Powrót do góry

olekewaagata
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Kielce

Post#17 04 Mar 2004 20:10   

Przeczytałem sobie powyzszy link o darmowej energi i nie wiem
czy mam się smiać czy płakać. Bo jesli ktoś pisze że w układzie
zamknietym dostarczył np 1Kwh energii a otrzymał 1,17Kwh to po
co nam elektrownie jądrowe, i inne takie badziewie. Przecież to jest
perpetuum mobile. To jest przwdziwy cud. A jako że ja nie wierze
w cuda nawet w amerykańskim wykonaniu pozwolę sobie w to nie wierzyć.
Powrót do góry

zayzayer
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Miasto: Ustroń (Śląsk Cieszyński)

Post#18 04 Mar 2004 21:09   

To żaden cud. Ten dodatni bilans wynika z tego, że odbieramy od dolnego żródła więcej energii niż zużywamy na jej transport. To nie jest zamknięty układ termodynamiczny. Te dolne żródło dostarcza darmowej energii jak np. słońce czy wiatr. Tylko, że ciepło przepływa od ciała o wyższej temp. do ciała o niższej. Nigdy odwrotnie. Dlatego w celu odebrania energii posyłamy do dolnego żródła czynnik o wiele od niego zimniejszy. Dla schłodzonego czynnika np. do -30 te "zimne źródło" jest gorące. W dużym uproszczeniu do ukladu dostarczamy tylko energię potrzebną do sprężenia czynnika chłodniczego, który transportuje-pompuje energię.
Powrót do góry

Student
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 04 Mar 2004 21:20   

To będzie działac, jasne, ale policzcie, jak wcześniej ktos podał - 860W poboru - 2100- odbioru. W przeliczeniu na metr kwadratowy, do ogrzania domu potrzeba ok 100W mocy przez cały czas. Biorąc pod uwagę te 2100 Watt, powstałych z 860W poboru prądu z gniazdka - raczej się nie opłaca przy naszych cenach energii el.
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#20 Post autora tematu 04 Mar 2004 21:47   

Pompa ciepła

cicho :/ ja mam centralne ogrzewanie tylko i wyłącznie elektryczne, zwykły piec elektryczny i zwykłe (ale przynajmniej nowe) grzejniki. Za proąd płacę przeciętnie 1400zł za 2 miesące w zimie :/ dlatego interesuje mnie każda oszczędność,
Powrót do góry

Student
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 04 Mar 2004 21:56   

Pomyśl o piecu na propan butan. Powinna ci wystarczyć jedna butla na 2 dni, w zależności od metrażu.
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Post#22 04 Mar 2004 22:46   

kniksc napisał:
cicho :/ ja mam centralne ogrzewanie tylko i wyłącznie elektryczne, zwykły piec elektryczny i zwykłe (ale przynajmniej nowe) grzejniki. Za proąd płacę przeciętnie 1400zł za 2 miesące w zimie :/ dlatego interesuje mnie każda oszczędność,

Jeszcze napisz coś o kubaturze i izolacji. Ja przy 150 m2 po wymianie na jesieni całej instalki co płacę za gaz 1100 za dwa miechy ale tak się teraz porobiło że na fakturze prawie same koszty stałe .... Tak się cwaniacy ustawili że nawet ciepła zima niewiele pomoże :evil: Będę kombinował raczej w stronę kolektorów na dachu i elektroniki. Pompę sobie daruj, to narazie żadna oszczędność .Amortyzacja za 20 lat, a trzeba wywalić kupę kasy. Kolektor nowej generacji prawidłowo wykonana samoróba (absorbcja ir ) daje w okresach przejściowych spore efekty, a całe lato full ciepłej wody,przy dużo mniejszych nakładach. Ja idę w tą mańkę :?
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#23 Post autora tematu 04 Mar 2004 23:47   

Pompa ciepła

słońce zasłania mi kupa drzew i kościół więc kolektor też mogę sobie darować :/
Bardzo podobają mi się te pompy ciepła tylko ta cena:/ nie wiem jak jest naprawde al mi się wydaje że powinny być conajmniej 3-4 razy tańsze a cena jest zawyżana bo po co się dużo narobić jak można zrobić mało i tylesamo zarobić.
Powrót do góry

fiLEM0Nik
Poziom 13
Poziom 13

Post#24 05 Mar 2004 08:36   

kniksc-zamiast tej pompy cieplnej popatrz na klimatyzatory-ceny podobne a nie musisz tak meczyc sie z instalacja tego(zwlaszcza te wykopy czy inne ceregiele),lub przeanalizuj konstrukcje takiego klimatyzatora i probuj budowac,tez jest to mozliwe.
co do kolektorow slonecznych to tez jestem za,mam w planie zbudowac cos takiego z plyt(szyb) poliweglanowych(takie jak dachy na przystankach autobusowych) gotowe kanaliki,tylko doprowadzic jakis plyn typu borygo,a taki panel mysle umiescic za szyba w ramie od okien pcv (typu fix-nieotwierane) mysle ze to dosc dobre rozwiazanie,calkiem dobre materialy i estetyczny wyglad,z drugiej strony kompletny zestaw-2 paneli(ok 4 m2) plus wymiennik i pompa z elektronika kosztuje kolo 5000zl,to tez do przezycia rozkladajac to na lata...ale od czego rece i glowa ;)
pozdrawiam
Powrót do góry

elektryk2000
Specjalista urządzeń chłodniczych
Specjalista urządzeń chłodniczych

Miasto: Toruń

Post#25 05 Mar 2004 20:57   

fiLEM0Nik napisał:
kniksc-zamiast tej pompy cieplnej popatrz na klimatyzatory-ceny podobne a nie musisz tak meczyc się z instalacja tego(zwlaszcza te wykopy czy inne ceregiele),lub przeanalizuj konstrukcje takiego klimatyzatora i probuj budowac,tez jest to mozliwe.
(....)

Klimatyzatorem pracującym w "dwie strony" możesz tylko dogrzać mieszkanie w okresie wiosna/jesień gdy temperatury na zewnątrz nie spadają poniżej zera... A ze spadkiem temperatury otoczenia pogarsza się stosunek energii dostarczonej (elektrycznej) do grzewczej. :?
Powrót do góry

Nemo
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Radom/Lublin

Post#26 05 Mar 2004 21:17   

Gdyby stosowano wszystkie dostępne technologie nie potrzeba by było węgla, ropy itd. Wymagałoby to jednak olbrzymich nakładów na budowę nowych siłowni. Poza tym nikt w tym nie ma interesu poza zwykłymi ludźmi. Pomyślcie o tym, co by się stało gdyby kopalnie nie miały komu węgla sprzedawać, rejon energii, a rafinerie paliwa. Dlatego nie ma czystych technologii oficjalnie. Ale głęboko pod skorupą oficjalności...
Pozdrawiam.
Powrót do góry

kniksc
Poziom 10
Poziom 10

Post#27 Post autora tematu 05 Mar 2004 21:39   

Pompa ciepła

Przynajmniej ja dużo bardziej wolałbym pracować np. przy konserwacji albo produkcji jakiegoś ekologicznego źródła energii niż w kopalni albo w rafinerii.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Mar 2004 21:39   

Powrót do góry

goscu
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Praszka

Post#28 05 Mar 2004 21:51   

Pompy sprzedaje biawar. http://www.biawar.com.pl/ . Nie wiem jakie maja ceny.Co do Vismana to maja ceny nie nan nasze zarobki. Pompa cieplna jest dobra i oszczędna ale sprawność zależy od różnicy temperatur między stroną ciepła i zimną.Jak ktoś posłuchał zwykłego hydrola , a nie specjalisty to "zaoszczędził na grzejnikach" Wiec niech wybije sobie z głowy Pompe cieplną ( polska norma podaje wydajnośc grzejników dla 90 stopni na wejściu).Mam 110 m kw. i 210 żeberek grzejników aluminiowych( włoskich o wysokości 50 cm). Polecam porównanie cen nośników energii. Jest tutaj http://www.ure.gov.pl/poradnik/poradnik_5.html . Do ceny należy doliczyć jeszczę cenę zakupu podzieloną przez liczbe lat pracy. Nie wiem ile moze pracować taka pompa cieplna.
Teraz powinno działać.
Powrót do góry

Student
Poziom 16
Poziom 16

Post#29 06 Mar 2004 09:53   

Nie chodzi żadna z w/w stron...
Powrót do góry

tarnowski
Poziom 19
Poziom 19

Post#30 06 Mar 2004 10:13   

fiLEM0Nik napisał:
kniksc-zamiast tej pompy cieplnej popatrz na klimatyzatory-ceny podobne a nie musisz tak meczyc się z instalacja tego(zwlaszcza te wykopy czy inne ceregiele),lub przeanalizuj konstrukcje takiego klimatyzatora i probuj budowac,tez jest to mozliwe.
co do kolektorow slonecznych to tez jestem za,mam w planie zbudowac cos takiego z plyt(szyb) poliweglanowych(takie jak dachy na przystankach autobusowych) gotowe kanaliki,tylko doprowadzic jakis plyn typu borygo,a taki panel mysle umiescic za szyba w ramie od okien pcv (typu fix-nieotwierane) mysle ze to dosc dobre rozwiazanie,calkiem dobre materialy i estetyczny wyglad,z drugiej strony kompletny zestaw-2 paneli(ok 4 m2) plus wymiennik i pompa z elektronika kosztuje kolo 5000zl,to tez do przezycia rozkladajac to na lata...ale od czego rece i glowa ;)
pozdrawiam

Z ta płytą to ja też myślałem. Problem jest z przymocowaniem rur zamykających, no i z absorbcją (przewodność cieplna i kolor) no chyba żeby płyn miał barwę głęboko-czarną :roll:

Nemo- "Głęboko pod powierzchnią oficjalności" To się przeważnie nocą skrada facet do skrzynki i robi krosa :wink:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Pompa ciepła - działanie, eksploatacja - połączenia z innym
Strona 1 z 159 Idź do strony 123 ... 157158159  Następny

Skok: