Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Księga dźwięku - starego grata reaktywacja

cryptic 22 Wrz 2008 17:34 5573 12
  • Witam, jakiś czas temu, a nawet rzekłbym, dawno temu zrobiłem wzmacniacz, prosty aczkolwiek zadowalający efektami (miałem chyba z 16 lat). Był to sprzęt oparty na słynnym TDA7294, własnym projekcie płytek drukowanych, potężnym trafo, z myślą o 5 końcówkach. Nie będę zagłębiał się w ten temat głębiej, zostawmy stare szczegóły techniczne w spokoju.

Wzmacniacz był wciśnięty w jakąś starą odpicowaną obudowę od bodajże Video :) Jednak ostatnimi czasy stwierdziłem ze trzeba odświeżyć starego wraka i zaprojektować mu coś ładnego a zarazem prostego, i tak właśnie powstała, pieszczotliwie nazywana "Księga dźwięku"

Wszystkie materiały elektroniczne pochodzą ze starego sprzętu, natomiast reszta jest zdobyczna, z odzysku lub jak jedyny największy kawałek plexiglas kupiony za 17zł :)

Jeżeli chodzi o wykonanie, czyli: co, jak i dlaczego to myślę, że w miarę zainteresowania tematem będę odpowiadał na pytania.

Poniżej zamieszczam zdjęcia (wszystko ma swoje wady jak i zalety)

Księga dźwięku - starego grata reaktywacja Księga dźwięku - starego grata reaktywacja Księga dźwięku - starego grata reaktywacja
    Księga dźwięku - starego grata reaktywacja Księga dźwięku - starego grata reaktywacja Księga dźwięku - starego grata reaktywacja
    Księga dźwięku - starego grata reaktywacja

Fajne!
  • #2 22 Wrz 2008 17:48
    Buba93
    Poziom 9  

Świetna konstrukcja !
    Jak z temperaturami w takiej obudowie?

• #3 22 Wrz 2008 18:44
    cryptic
    Poziom 12  

Bez problemu, z góry i większości tyłu, jak widać jest siatka a radiator jest skierowany żeberkami do góry wiec grawitacyjnie ciepło sobie ucieka.

• #4 22 Wrz 2008 19:10
    Ronin64
    Poziom 34  

Pomysłowy design, taki minimalistyczny ale mający swój urok. Świetnie się prezentuje :)

• #5 22 Wrz 2008 19:26
    osvch
    Poziom 11  

Na pierwszy rzut oka myślałem że to xbox 360 po przeróbkach xD Wszystko w obudowie ładnie pookładane, jednym słowem piękna konstrukcja :))

• #6 22 Wrz 2008 20:31
    galad
    Poziom 18  

Super, ładnie to wygląda, dodam od siebie że gdyby spróbować tą "okładkę " księgi jakoś przyozdobić tak jak na książke przystało (złote napisy etc) gdyby to było moje dałbym sobie napisać na tej "książce" tytuł i autora mojej ulubionej trylogii czyli "Władcę Pierścieni" ale ogólnie to daję 5\5

• #7 22 Wrz 2008 21:47
    lord_blaha
    Poziom 33  

Mi to najbardziej przypomina Liveboxa od TP :)
    Brawo za pomysł :)

• #8 23 Wrz 2008 12:21
    M.B.S.
    Poziom 21  

Brawo , slicznie
    Zupełnie cos nowego :)
    Mógłbyś napisać co po kolei robiłeś aby doprowadzić to do końcowego efektu
    pozdrawiam

• #9 23 Wrz 2008 13:42
    cryptic
    Poziom 12  

1. pomysł, ogólna koncepcja, projekt, rysunek

2. wykonanie kopyta i wygięcie plexi przy pomocy opalarki

3. Wyginanie i malowanie siatki

4. przycinanie kawałków tworzyw do konstrukcji wewnętrznej

5. wyginanie i montaż płaskowników konstrukcji

6. rozmieszczenie i mocowanie elementów, przykręcenie wszystkiego

7. lutowanie i testy

8. rozmieszczenie pokrętła i włącznika oraz zrobienie otworów na nie.

9. Radość i jaranie się efektem końcowym ;)

Dodam ze wzmacniacz posiada męki start i filtry sieciowe, dodatkowo posiada mniejsze trafo do zasilania podświetlenia oraz włączania większego transformatora (aby zmniejszyć pobieranie prądu w spoczynku oraz mieć malutki włącznik do sieci ;) )

• #10 23 Wrz 2008 18:48
    motykami
    Poziom 18  

Witam, świetna konstrukcja, bardzo dobry pomysł z tą obudową. Mam pytanie jak wygląda sprawa z wyginaniem pleksi ? czy da się to zrobić bez problemu i obaw że pęknie lub zdeformuje się w niepożądany przez nas sposób ?? Z Twojej wypowiedzi wnioskuję iż robiłeś to na wcześniej przygotowanym kopycie (czyli przygotowałeś jakby kształtkę i rozgrzaną pleksi dociskałeś do tej kształtki ?, jeśli tak to można wiedzieć z czego wykonałeś to kopyto ?)

Pozdrawiam i gratuluje konstrukcji. Motykami

• #11 23 Wrz 2008 19:12
    cryptic
    Poziom 12  

Plexi jest dosyć wdzięczna, wszystko zależy od grubości, rodzaju oraz tego jak równomiernie się ją nagrzewa. W moim wypadku plexi ma 3mm więc jest to według mnie najgrubsza plexi jaką można wygiąć w warunkach domowych tzn, opalarką (oczywiście po łuku)
    Można wyginać też pod kontem i wtedy lepiej mnieć drut oporowy a jeżeli już opalarką to jest to łatwiejsze niż po łuku.

Oczywiście moja obudowa, czego nie widać dobrze na zdjęciach nie jest idealnie wygięta, ma krzywizny wynikające z nierównomiernego nagrzewania, także polecam nagrzewanie w miarę możliwości 2 opalarkami i najlepiej z 2 stron, ostrożnie naciągając.

Jeżeli przegrzejesz plexi to na początek wyskoczą bąble a potem przyczerni się opalane miejsce, więc trzeba robić to ostrożnie, wcześniej robiąc testy na mniejszych kawałkach.

O pękaniu niema mowy jeżeli robimy wszystko bez użycia siły supermena :)

Im cieńsza i mniejsza formatka tym łatwiej jest wygiąć.

Kopyto zrobiłem z MDF oraz kawałka tekturowej rury po belce na materiał.

Polecam robić to w 2 osoby każdą stronę naciągając równocześnie a następnie przyciskając strony kolejnymi formatkami z MDF i ściskając ściskami.

• #12 23 Wrz 2008 19:53
    owocowy89
    Poziom 20  

No Muszę przyznać,że pomysł bardzo ciekawy,podoba mi się ten design, oby tak dalej z konstrukcjami;)

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme