Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wanna z hydromasażem - podłączenie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Wanna z hydromasażem - podłączenie
Autor
Wiadomość
abancer
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 22 Wrz 2008 19:38   

Wanna z hydromasażem - podłączenie

Witam.
Mam wannę z hydromasażem i taki problem: w instrukcji instalacji napisane jest że wannę podłączyć trzeba przez wyłącznik różnicowoprądowy i bezpiecznik oraz to że z obwodu, z którego zasilana jest wanna nie można zasilać innych urządzeń. W domu ma instalację 3-przewodową i na desce rozdzielczej całego budynku jest już jeden wyłącznik różnicoprądowy. Więc z tego co się orientuję mam w gniazdkach przewody L, N i PE(dobrze rozumuję że to ten bolec?). Czy mogę (lub muszę) zainstalować jeszcze jeden taki wyłącznik. Będzie to bezpieczniejsze? Jeśli tak to czy mam poprostu podłączyć wannę przez ten wyłącznik do przewodów L i N a obudowę do istniejącego już przewodu PE?
Pozdrawiam.
Powrót do góry

*paweł*
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#2 23 Wrz 2008 14:45   

Re: Wanna z hydromasażem - podłączenie

Zależy pod jaką gałąź masz tamtą różnicówkę podłączoną,czy na pewno obsługuje to gniazdo i czy jest sprawna.Jeśli tak to powinno wystarczyć(chodź nie zaszkodzi osobny obwód) .Pamiętaj jednak o połączeniu wyrównawczym.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Wrz 2008 14:45   

Powrót do góry

and61
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konstancin

Post#3 23 Wrz 2008 16:59   

abancer napisał:
Witam.
Mam wannę z hydromasażem i taki problem: w instrukcji instalacji napisane jest że wannę podłączyć trzeba przez wyłącznik różnicowoprądowy i bezpiecznik oraz to że z obwodu, z którego zasilana jest wanna nie można zasilać innych urządzeń.

tak jak napisane w instrukcji , tak nalezy wykonac

abancer napisał:
W domu ma instalację 3-przewodową i na desce rozdzielczej całego budynku jest już jeden wyłącznik różnicoprądowy.

a jakie sa jego dane ,przede wszystkim prąd zadziałania , podejrzewam że jesli wspomniana różnicowka jest na cały budynek to jej prąd jest 100mA lub wiekszy
Powrót do góry

*paweł*
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#4 23 Wrz 2008 18:23   

Kolego And61 różnicówki powyżej 30mA stosuje się już w przemysłówce gdzie prąd upływu jest spory,a nie w domach.W szpitalach np.jest 10mA do zasilania urządzeń.W domach często różnicówkę wpina się właśnie w takie newralgiczne miejsca jak kuchnia czy łazienka.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Studzieniec

Post#5 23 Wrz 2008 19:21   

....A prawdopodobnie różnicówka jest jako główna i drugiej do wanny już nie potrzeba :)
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: KSU.........

Post#6 23 Wrz 2008 19:23   

Podłączenie elektryczne
1. Wanna z hydromasażem jest urządzeniem elektrycznym, które może podłączyć do instalacji elektrycznej jedynie elektryk posiadający aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno-pomiarowych.
2. Wannę z hydromasażem należy podłączyć jedynie do sieci TN-S (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania do 30 mA)
3. Obwód elektryczny, do którego podłączona jest wanna z hydromasażem, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony w zależności od maksymalnie pobieranej mocy:
– do 1kW bezpiecznik S 191B10 przewód zasilający min. 3 x 1 mm2
– do 2kW bezpiecznik S 191B16 przewód zasilający min. 3 x 1,5 mm2
– do 3,6 kW bezpiecznik S 191B20 przewód zasilający min. 3 x 2,5 mm2
– powyżej 4 kW bezpiecznik S 191B25 przewód zasilający min. 3 x 4 mm2
3. Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji może być dokonane jedynie przez puszkę łączeniową IP X5 (IP 55; odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm)
4.Należy wykonać lokalne połączenie wyrównawcze metalowej konstrukcji wanny (stelaża) z przewodem ochronnym PE instalacji elektrycznej (uziemić). Połączenie to może być wykonane jedynie przewodem o przekroju min. 4 mm2 Cu (oznaczony zacisk śrubowy znajduje się na zewnętrznej części stelaża ).
5. Punkt elektryczny podłączenia wanny z hydromasażem musi mieć wykonany pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego.
6. Istnieje konieczność wyposażenia instalacji stałej w środki zapewniające odłączenie urządzenia na wszystkich biegunach źródła zasilania, w których odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm.

POZDRAWIAM :D
Powrót do góry

and61
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konstancin

Post#7 24 Wrz 2008 17:44   

Do Kol.*paweł*
*paweł* napisał:
Kolego And61 różnicówki powyżej 30mA stosuje się już w przemysłówce gdzie prąd upływu jest spory,a nie w domach..

jestem innego zdania
abancer napisał:
...
na desce rozdzielczej całego budynku jest już jeden wyłącznik różnicoprądowy....

często zdarza sie ze w budynkach jednorodzinnych instaluje sie wspomniane
and61 napisał:
... 100mA lub wiekszy

ktore spełniają również role przeciwpożarowych
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 24 Wrz 2008 21:57   

Ogólny podział wyłączników-prąd róznicowy i przeznaczenie.

6mA i 10mA -miejsca o zwiększonym zagrożeniu porażeniem (np. podczas pracy w metalowych zbiornikach), do zabezpieczania pojedynczych odbiorników np. w kuchniach, łazienkach, pralniach, szklarniach, itp; przy zasilaniu elektronarzędzi.
30mA - instalacje mieszkaniowe, przemysłowe, place budowy, gospodarstwa rolnicze, kempingi.
100mA -obwody o dużym prądzie upływowym (szafy chłodnicze, kuchnie i piece elektryczne).
300 lub 500mA - może być stosowany jako wyłącznik główny instalacji elektrycznej, przede wszystkim do ochorny przeciwpożarowej.

Jak więc widać nie można stosować różnicówki 100mA do wanny z hydromasażem. Wnętrze wanny to STREFA 0, warunki środowiskowe 2.

Do zabezpieczenia obwodów w instalacjach mieszkaniowych stosuje się wyłączniki o prądzie różnicowym 30 mA. Całkowicie wystarcza on do skutecznego zabezpieczenia przeciwporażeniowego.
Wszystkie nowoprojektowane i wykonywane instalacje wyposażone są w takie urządzenia. Jedno-cześnie trzeba pamiętać, że wyłącznik nadaje się do zainstalowania tylko w sprawnie działającej instalacji - jest to ważne szczególnie przy montowaniu wyłącznika w starej instalacji. W układzie TN-C (przewód ochrony i zerowy są połączone) nie wolno instalować wyłączników).

Zasadniczym celem instalowania wyłącznika jest ochrona przed tzw. dotykiem pośrednim. Większość osób jest świadoma, że nie należy dotykać przewodów pod napięciem (dotyk bezpośredni). Jednak nie zachowujemy takich środków ostrożności wobec, na przykład, całkiem zwyczajnej lodówki. Tymczasem w przypadku awarii jej obudowa może się znaleźć pod wysokim napięciem. Zastosowanie w obwodzie wyłącznika sprawia, że jeśli dotkniemy takiej lodówki, zasilanie jest odłączane po ok. 0,1-0,3 s. Czas przepływu prądu przez organizm krótszy niż 0,2-0,4 s zazwyczaj nie jest szczególnie groźny dla człowieka.
Wyłączniki chronią także przed skutkami dotyku bezpośredniego. Mimo rozsądku, możemy stworzyć sytuację zagrożenia - np. w łazience, stojąc na mokrej podłodze (doskonały przewodnik!) ręką dotkniemy przewodu elektrycznego. Jeśli w instalacji jest sprawny wysokoczuły wyłącznik różnicowoprądowy, wyłączy on zasilanie zapobiegając wypadkowi.

Jaka jest śmiertelna wartość prądu rażeniowego dla człowieka? :D

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Wrz 2008 21:57   

Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#9 25 Wrz 2008 14:24   

Co do tej lodówki, to nie jest zasilanie wyłączane w momencie jej dotknięcia, ale natychmiast w momencie wystąpienia przebicia, przecież po to właśnie jest przewód PE.

A wartość śmiertelna prądu rażeniowego nie jest wysoka. Właściwie to i te 30 mA może zabić, jeśli będzie płynąć troszkę dłużej, przy 30 mA występuje już skurcz mięśni, zakłócenia pracy serca i duże trudności z oddychaniem...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2008 14:24   

Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 25 Wrz 2008 15:09   

michcio napisał:
Co do tej lodówki, to nie jest zasilanie wyłączane w momencie jej dotknięcia, ale natychmiast w momencie wystąpienia przebicia, przecież po to właśnie jest przewód PE.

A wartość śmiertelna prądu rażeniowego nie jest wysoka. Właściwie to i te 30 mA może zabić, jeśli będzie płynąć troszkę dłużej, przy 30 mA występuje już skurcz mięśni, zakłócenia pracy serca i duże trudności z oddychaniem...

Tak z tą lodówką nastąpi wyłączenie w momencie pojawienia się napięcia na obudowie (neścisłe wysłowienie), ale nie wiem, że niektórzy sie upierają, że można stosować RCD na dowolny prąd różnicowy. Chyba nie jesteśmy wytrzymali na aż tak znaczne prądy, przynajmniej ja :D
Pozdrawiam.
Powrót do góry

Usunięty

Post#11 25 Wrz 2008 15:21   

jorgkrab napisał:
ale nie wiem, że niektórzy sie upierają, że można stosować RCD na dowolny prąd różnicowy.

Bo można. To jest zależne od warunków i funkcji jakie należy spełnić.
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 25 Wrz 2008 18:37   

geguś napisał:
jorgkrab napisał:
ale nie wiem, że niektórzy sie upierają, że można stosować RCD na dowolny prąd różnicowy.

Piszesz swoje normy.? RCD na 5A też będzie w odpowiednich warunkach, a ja w ubiorze OP1 w wannie? :D

WYTYCZNE PRODUCENTA.
Powrót do góry

Usunięty

Post#13 25 Wrz 2008 19:03   

jorgkrab napisał:
geguś napisał:
jorgkrab napisał:

Piszesz swoje normy.? RCD na 5A też będzie w odpowiednich warunkach, a ja w ubiorze OP1 w wannie? :D

WYTYCZNE PRODUCENTA.

Nie :D. Opieram się na IEC60364, której Ty nie czytałeś, a jeżeli już to nie zrozumiałeć. Ot i cała prawda.
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#14 25 Wrz 2008 19:12   

geguś napisał:
jorgkrab napisał:
geguś napisał:
jorgkrab napisał:

WYTYCZNE PRODUCENTA.

Nie :D. Opieram się na IEC60364, której Ty nie czytałeś, a jeżeli już to nie zrozumiałeć. Ot i cała prawda.

Właśnie taką normą się posluguje producent czyli IEC 60364 więc nie wiem o co Ci chodzi :|
Czytałem ją bardzo dokładnie i Ty ją przeczytaj.
Powrót do góry

Usunięty

Post#15 25 Wrz 2008 20:15   

jorgkrab napisał:

Właśnie taką normą się posluguje producent czyli IEC 60364 więc nie wiem o co Ci chodzi :|

geguś napisał:
jorgkrab napisał:

jorgkrab napisał:

Czytałem ją bardzo dokładnie i Ty ją przeczytaj.

I co wyczytałeś?
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#16 25 Wrz 2008 20:35   

geguś napisał:

To napisz czy dla Ciebie te warunki są bardzo bezpieczne, kąpiący się człowiek wewnątrz wanny a tuż obok czyli w strefie 1 napięcie 220V do napędu jakiejś pompy
Podaj swoją propozycje a nie mijaj się z odpowiedzią. Bo stosujesz manewry ucznia z podstawówki. :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Wrz 2008 20:35   

Powrót do góry

Usunięty

Post#17 25 Wrz 2008 20:41   

Widzę, że dalej mojego cytatu nie rozumiesz, więc po co ten wyjazd z podstawówką? Po co błaznujesz? Nie rozumiesz, że rcd może być użyta jako uzupełnienie ochrony podstawowej i jako środek ochrony dodatkowej. I różne są wymagania dla tych środków. KPW?

A jeżeli chodzi o dany przypadek, to cię zaskoczę, ale 10mA prądu różnicowego. Pasuje?
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#18 25 Wrz 2008 21:17   

geguś napisał:
Widzę, że dalej mojego cytatu nie rozumiesz, więc po co ten wyjazd z podstawówką? Po co błaznujesz? Nie rozumiesz, że rcd może być użyta jako uzupełnienie ochrony podstawowej i jako środek ochrony dodatkowej. I różne są wymagania dla tych środków. KPW?

A jeżeli chodzi o dany przypadek, to cię zaskoczę, ale 10mA prądu różnicowego. Pasuje?

Niczym mnie tu nie zaskoczyłeś. Autor postu podał konkretne dane, a Ty nie dałeś do poprzedniego postu konkretnej odpowiedzi. Producenci wanien zalecają RCD o wartośći co najmniej 30mA.
Wartość prądu 10mA<30mA - więc podniosłeś poprzeczke bezpieczeństwa. KPW?!
Powrót do góry

Usunięty

Post#19 25 Wrz 2008 21:34   

Kolego, jaki poprzedni post? Co znowu?
Napisałeś:
jorgkrab napisał:

Tak z tą lodówką nastąpi wyłączenie w momencie pojawienia się napięcia na obudowie (neścisłe wysłowienie), ale nie wiem, że niektórzy sie upierają, że można stosować RCD na dowolny prąd różnicowy. Chyba nie jesteśmy wytrzymali na aż tak znaczne prądy, przynajmniej ja :D

Na co odpowiedziałem:
geguś napisał:

Widziałeś lodówki lub zamrażarki stojące w piwnicy, w wiatrołapach? Tam też są szczególne warunki? Do każdego odbiornika w I klasie dajesz rcd 30mA?
Powrót do góry

*paweł*
Specjalista Automatyk
Specjalista Automatyk

Post#20 25 Wrz 2008 21:34   

Panowie Autorowi postu na pewno nie chodziło który ma racje tylko najzwyczajniej jak ma to podłączenie wyglądać.Producent wszystko na pewno napisał w dokumentacji i wyszczególnił co jak ma wyglądać,jaka ma być ta różnicówka,jaki bezpiecznik i jaki przekrój przewodu.Uwzględnił to w jakiej instalacji to ma działać bo autor napisał.Tak czy siak jeśli nie chcesz stracić gwarancji to musisz zastosować się do zaleceń i koniec.
Pozdrawiam
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 25 Wrz 2008 22:23   

Za chwilę wyjdziemy z wanny i dojdziemy do instalacji przemysłowych i piecyków o mocy 40kW. Urządzenia grzejne mają znacznie większe prądy upływu, więc wówczas stosuje się RCD na inne prądy.

geguś napisał:

Naucz się czytać to co napisałeś i weź pod uwagę pomieszczenie, które nazywa się ŁAZIENKA.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Wanna z hydromasażem - podłączenie
Strona 1 z 1