Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe TL na sph165kep i 27tdfc

chudystg 28 Wrz 2008 01:24 6557 11
  • Witam,

Przedstawiam konstrukcje ktora zbudowalem ponad rok temu. W zasadzie nie mialem zamiaru jej umiesczac na forach ale co mi tam ;] pochwale sie

Normalnie napedza je wzmacniacz na LM3886 ktory od dluzszego czasu czeka na obudowe i uklad sterujacy ;/

Przetworniki:

Niskosredni: Monacor sph165kep
    Wysoki: Seas 27tdfc

Obudowa:

Rezonator cwiercfalowy dostrojony o ile dobrze pamietam na 42hz. Po stronie otwartego konca pulapka akustyczna (poczatkowo mialy byc dwie). Obudowa zbudowana z plyt wiorowych, front dodatkowo wytlumiony matami bitumicznymi. Kanal tlumiony welna owcza, otwor z tylu. Okleina to fornir z olchy pobejcowana na orzech.

Zwrotnica:

Obecnie podzial moze kolo 3k dokladnie nie pamietam
    1 rzad z kompensacja dla niskosredniego
    2 rzad dla wysokiego

Poza tym robiona byla na szybko i jest do przeprojektowania - jak sie znajdzie czas i fundusze.

Jak to gra:

Dosyc lekkie brzmienie, delikatne wysokie tony. Srednie ladne i bardzo szybkie. Bas szybki, schodzi nisko chociaz na moje ucho jest go minimalnie za malo i myslalem o czesciowej kompensacji baffle step'u - tak ze 3 max 4dB. Charakterystyka nie miala byc superliniowa, jednak nastepna zwrotnica powinna ja juz nacznie poprawic, chociaz nie wiem kiedy sie za to zabiore.

Nie dysponuje cyfrowka wiec musicie sie zadowolic jedna fotka i wiecej raczej nie bedzie.

Kolumny podłogowe TL na sph165kep i 27tdfc

Fajne!
  • #2 28 Wrz 2008 09:05
    Jamess8
    Poziom 16  

Wszystko ładnie, ale jedna rzecz razi w oczy. Nie wiem czy tez to zauważyłeś, ale za daleko jest niskotonowy od wysokotonowego. Można by się jeszcze doczepić braku pod frezowań, ale nie każdy ma warunki żeby je odpowiednio zrobić. Ogólnie bardzo dobra konstrukcja, na dobrych głośnikach i przemyślana - czego często brakuje na elektrodzie.

• #3 28 Wrz 2008 10:05
    melisław
    Poziom 24  

Dokładnie... Głośniki stanowczo za daleko... No i szkoda że zwrotka jakaś niedokończona bo brzmienie kolumn to w dużej mierze zasługa zwrotnicy... A jak tu z basem jest? :)

• #4 28 Wrz 2008 19:09
    gófer
    Poziom 34  

Były pomiary potwierdzające nie występowanie rezonansów i zwarć akustycznych? Bo w przypadku TL to nieodzowne...

• #5 29 Wrz 2008 22:53
    chudystg
    Poziom 15  

Co do rozstawu glosnikow to spowodowany byl glownie poczuciem estetyki. Kolumny sa dosyc wysokie i wg mnie lepiej to wyglada, a te 2-3 centymetry wiekszego rozstawu duzej roznicy nie robia w koncu sama konstrukcja dwudrozna jest juz pewnym kompromisem pod tym wzgledem.

Co do samej TL to wiadome jest ze powoduje pewne zafalowania charakterystyki. W celu eliminacji tego zjawiska kanal jest wytluminy i mozna powiedziec ze na charakterystyke ma wplyw pierwszy niechciany dolek i pierwsza gorka (powiedzmy na oko ok 160Hz i 220Hz). Gorke obecnie w znacznym stopnu redukuje pulapka.

• #6 30 Wrz 2008 23:28
    Jamess8
    Poziom 16  

chudystg napisał:
    Co do rozstawu glosnikow to spowodowany byl glownie poczuciem estetyki.

Uwierz, że większość osób woli żeby głośniki były bliżej siebie - ale ma się Tobie podobać. Poza tym przemawiają za tym sprawy dzwiękowe na korzyść jak głośniki są bliżej.

• #7 12 Paź 2008 21:47
    pawelloo3
    Poziom 14  

Naprawdę niezłe kolumny!! Mam małe pytanie jaką bejcą bejcowałeś, wodną?
    Napewno poszedł na to lakier jaki półmat akryl? podrawiam!

• #8 14 Paź 2008 12:38
    dolphin123
    Poziom 21  

chudystg napisał:
    Witam,
    Normalnie napedza je wzmacniacz na LM3886 ktory od dluzszego czasu czeka na obudowe i uklad sterujacy ;/

zmien wzmaka i wtedy wypowiedz sie czy masz za malo basu:)

• #9 14 Paź 2008 21:56
    chudystg
    Poziom 15  

Bejca rustikalna rozprowadzana szmatka. Lakier V33 bezbarwny polysk do mebli i boazerii - mozna kupic w nomi, moze nie najtanszy ale klika razy juz go uzywalem i zawsze bylem zadowolony, chociaz niektorym moze lepiej przypadlby do gustu polmat.

Co do wzmacniacza to graly tez na starym philipsie i basu moze nie bylo jakos wiecej ale wydawal mi sie po prostu "tlustszy" , pomimo tego w pomieszczeniu 25m2 bylo basu ciut za malo na obu wzmacniaczach. Jednak po wlaczeniu loudnesu w philipsie bylo go juz troche za duzo na moj gust ;] bo ogolnie preferuje lekkie brzmienie

• #11 15 Paź 2008 00:56
    chudystg
    Poziom 15  

Fakt moglem, moglem tez dac wysokiego asymetrycznie ale nie dalem - chodze wlasnymi sciezkami i nie zawsze sie trzymam zasad ;]

A tak na serio to nie widzialem takiej potrzeby, tym bardziej ze kolumny sa dosyc wysokie i ucho siedzacego sluchacza jest zawsze gdzies pomiedzy glosnikami.

• #12 15 Paź 2008 17:22
    melisław
    Poziom 24  

Na następny raz warto wiedzieć że dźwięk idealny to dźwięk punktowy... Dlatego są ludzie którzy robią gigantyczne i skomplikowane obudowy do jakichś małych szerokopasmowców, by uzyskać jak najszersze pasmo przenoszenia a przy okazji by dźwięk wydobywał się z jednego punktu... Więc jak największe zbliżenie do siebie głośników jest walczeniem o tą jak największą, w miarę możliwości, punktowość dźwięku.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME