Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwieranie drzwi klatki schodowej na sygnał

picior 28 Wrz 2008 22:07 6869 16
  • #1 28 Wrz 2008 22:07
    picior
    Poziom 12  

Witam
    Długo się zastanawiałem gdzie umieścić swój post. Jeśli to nie najlepsze miejsce admin pewnie mi to powie.
    Otóż:

Chciałbym uprościć sobie życie. Mieszkam na 4 piętrze w bloku. Na klatce zamontowany jest domofon. Czy dałoby się zamontować jakiś prosty układ elektroniczny w moim domofonie, który otwierałby mi drzwi na klatce na hasło np. naciskam domofon i mówię :" darek otwórz" i automat otwiera elektrozamek. Właściwie wystarczyłby sygnał np 3 dzwonki krótkie 1 długi lub tp. Fajnie by móc programować po ilu sygnałach otwierały by się drzwi. Albo wmontować do tego pilota?

czekam na pomysły.

pozdrawiam

• #2 28 Wrz 2008 22:38
    220w
    Poziom 15  

O które drzwi ci chodzi te na klatkę czy do mieszkania.
    Można to zrobić na przykład na port podczerwieni albo na sygnał radiowy tak było by najprościej.
    Jeśli jednak chcesz na glos to aprosze trzeba zrobić tak:
    Jakąś pamięć z wybranym kodem mikro kontroler i coś, co będzie porównywać dźwięk.
    A jeszcze jedno pytanko to cudo ma ci otwierać zamek czy cale drzwi.

• #3 28 Wrz 2008 23:04
    oj
    Poziom 42  

No ale nie do mieszkania - tylko na klatkę schodową.

Można to zrobić na podstawie tego projektu:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic807323.html

Podczerwień, RC (chyba, że z centralką w domu - która jest podłączona pod przyciski zamka) - odpada.

Na głos - też można .

• #4 28 Wrz 2008 23:07
    Lutek49
    Poziom 36  

Dużo prościej jest zrobić tak aby drzwi (elektrozamek) był otwierany po naciśnięciu przycisku wywołania przez ściśle określony czas (np. dłużej niż 5 sekund). Chyba, że musi to być otwieranie selektywne tylko dla wtajemniczonych - to już będzie wymagało kodowania.

• #5 29 Wrz 2008 02:35
    wader_669
    Poziom 28  

220w napisał:
    O które drzwi ci chodzi te na klatkę czy do mieszkania.
    Można to zrobić na przykład na port podczerwieni albo na sygnał radiowy tak było by najprościej.
    Jeśli jednak chcesz na głos, to proszę, trzeba zrobić tak:
    Jakąś pamięć z wybranym kodem mikro kontroler i coś, co będzie porównywać dźwięk.
    A jeszcze jedno pytanko, to cudo ma ci otwierać zamek czy całe drzwi.

hahaha powodzenia z tym otwieraniem drzwi na głos.

Jak to są drzwi od klatki to podczerwień tez odpada, bo raczej nie będziesz w stanie bawić się przy domofonie, a po 2 znasz się na programowaniu procesorów, masz jakiś programator ? (chyba, że chcesz wszystko robić analogowo)

Możesz zrobić na radio-linię. Kupić gotową. Chyba za 100 zł dostaniesz 2 kanałowe (jak chcesz to ci załatwię jedno kanałową tanio). Łatwo zainstalować, podłączasz przekaźnik do włącznika otwierania drzwi.

Możesz taką radio linią też samemu zrobić, ale musisz się trochę znać na procesorach, sumie-kontrolnej, kodowaniu itd.

• #6 29 Wrz 2008 17:29
    picior
    Poziom 12  

[quote="wader_669"]

220w napisał:
    quote]

Jak to sa drzwi od klatki to podczerwien tez odpada bo raczej nie bedziesz w stanie bawic sie przy domofonie, a po 2 znasz sie na programowaniu prockow, masz jakis programator ? (chyba ze chcesz wszystko robic analogowo)

Mozesz zrobic na radio-linie, kupic gotowa chyba po 100 zl leca 2 kanalowe (jak chcesz to ci zalatwie jedno kanalowa tanio) latwo zainstalowac, podlanczasz przekaznik do wlacznika do otwierania drzwi.

Mozesz taka radio linie tez samemu zrobic ale musisz sie troche znac na prockach, sumie-kontrolnej, kodowaniu itd.

wolałbym analogowo, nie mogę nic dodawać do elektrozamka czy domofony na dole. w gre wchodzi montaż u mnie w domu. nie znam sie na elektronice ale mysle że mozna by w taki sposób: naciskam dzwonek np 5 sekund aż naładuje sie kondensator który załączy przekażnik a ten z kolei zawrze włącznik elektrozamka az do rozładowania kondensatora. Czuję że to byłby nieskomplikowany układ. nadal czekam na pomysły

• #7 29 Wrz 2008 17:46
    Ryszard49
    Poziom 32  

Witam.
    Denerwowało mnie ciągłe szukanie kluczy od drzwi wejściowych z domofonem i zrobiłem otwieranie na pilota. Do tego wykorzystałem popularny sterownik radiowy do sterowania zamkiem centralnym w samochodzie. Mała rzecz a jak cieszy.
    Pozdrawiam.

• #8 29 Wrz 2008 19:35
    220w
    Poziom 15  

Moim zdaniem z tym kondensatorem to będzie nie wypał a nóż trafi się ktoś,,upierdliwy,, i przytrzyma dłużej przycisk, albo wielokrotnie go naciśnie.
    Moim zdaniem szyfr powinien być bardziej skomplikowany i na pewno nikt z forum nie powinien go znać.
    Kod powinien moim zdaniem wyglądać na przykład tak:
    5s przerwa 3s przerwa 2s

Niby proste, ale nie sądzę żeby komuś taka kombinacja się trafiła.
    Przerwa mogłaby mieć prawie dowolną długość, co pewnością ułatwi wprowadzanie takiego kodu.

• #9 29 Wrz 2008 23:17
    wader_669
    Poziom 28  

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Denerwowało mnie ciągłe szukanie kluczy od drzwi wejściowych z domofonem i zrobiłem otwieranie na pilota. Do tego wykorzystałem popularny sterownik radiowy do sterowania zamkiem centralnym w samochodzie. Mała rzecz a jak cieszy.
    Pozdrawiam.

ja mam podobnie zrobione. Poisadam radiolinie 2 kanalowa takie jakie sa w alarmach domowych. Odbiornik jest w domu podlaczony do domofonu. 1 przycisk w pilocie otwiera mi furtke a na 2 mam dzwonek (taki dodatek)
    "-" mojego rozwiazania jest taki ze radiolinia kosztuje ok 100 zl

• #10 30 Wrz 2008 16:45
    picior
    Poziom 12  

220w napisał:
    Moim zdaniem z tym kondensatorem to będzie nie wypał a nóż trafi się ktoś,,upierdliwy,, i przytrzyma dłużej przycisk, albo wielokrotnie go naciśnie.
    Moim zdaniem szyfr powinien być bardziej skomplikowany i na pewno nikt z forum nie powinien go znać.
    Kod powinien moim zdaniem wyglądać na przykład tak:
    5s przerwa 3s przerwa 2s

Niby proste, ale nie sądzę żeby komuś taka kombinacja się trafiła.
    Przerwa mogłaby mieć prawie dowolną długość, co pewnością ułatwi wprowadzanie takiego kodu.

naprawde szyfr nie jest potrzebny. mieszka tu kilka rodzin a i tak wszyscy otwieraja ulotkarzom. Domofon zalozony jest przede wszystkim przeci obcym dzieciakom i pijaczkom. Myslałem że da sie to zrobić tanszym kosztem.Nie wiem czy pilot sie nada bo mieszkam po przeciwnej stronie aż na poddaszu. upieram sie jednak na otwieranie drzwi przy "dłuższym" dzwonku

• #11 30 Wrz 2008 18:38
    elkard
    Poziom 35  

Witam.
    Musiał byś w domofonie (w domu), wyodrębnić sygnał dzwonienia, którym wyzwolił byś dowolny układ czasowy, np. na układzie CD4093. A układ ten po odmierzeniu ustalonego czasu załączał by przycisk elektromagnesu za pośrednictwem przekaźnika albo tranzystora.
    To tak z grubsza. Na początek powinieneś pomierzyć jakie napięcia występują na linii domofonu, podczas czuwania, dzwonienia, przy podniesionej słuchawce, i w czasie włączania elektrozamka.

• #12 30 Wrz 2008 21:55
    220w
    Poziom 15  

Tak jeszcze dorzucę, nie chodzi mi o ulotkarzy tylko właśnie o dzieciaki i pijaków.
    Moim zdaniem też lepiej chodzić z kluczem no chyba, że drzwi zachowują się jak u mojego brata w bloku:D

• #15 09 Kwi 2009 01:55
    revolt
    Poziom 34  

Zamontuj po prostu domofon z otwieraniem drzwi po wprowadzeniu kodu (inny dla każdego mieszkania). Pełno tego jest pomontowane.

• #16 10 Kwi 2009 09:30
    picior
    Poziom 12  

revolt napisał:
    Zamontuj po prostu domofon z otwieraniem drzwi po wprowadzeniu kodu (inny dla każdego mieszkania). Pełno tego jest pomontowane.

dzieki za podpowiedz ale nie zrozumiales idei mojego pomyslu. Jak mam demontować nie mój domofon i kupować nowy w klatce schodowej bloku? to bez sensu bo koszty duże, kto mi na to pozwoli a pozatym zmienie centralke i w każdym mieszkaniu bede zmieniał fona? No pomyśl. to że są takie domofony na kod to ja dobrze wiem. ale szukam tego właśnie do czego zamieściłem link. Prosze o konstruktywne podpowiedzi

• #17 15 Kwi 2009 20:57
    220w
    Poziom 15  

A morze system przez Internet, wystarczyłaby dobra komórka mały układ i wszystko by grało jak należy.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme