Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny 3-way na Tonsilu, Tesli i STX by Dom1n.

dom1n 30 Wrz 2008 20:39 6541 11
  • Kolumny 3-way na Tonsilu, Tesli i STX by Dom1n.

Witam:)

chciałbym Wam przedstawić moją pierwszą poważną konstrukcję. Prace nad nią ciągnęły się 4 miesiące,
    równolegle robiłem jeszcze suba na taką samą "modłę".
    Pokażę go innym razem, ponieważ jeszcze go nie skończyłem.

Założenia

Dlaczego 3-way?? Ponieważ miałem w domu tonsile, a z nimi nic innego się nie da zrobić.
    Słucham głównie rocka i metalu dlatego chciałem żeby dźwięk był dynamiczny.

Przetworniki

STX GDWK 10/200/8 pj
    TESLA ARP 150/00/08
    Tonsil GDN 20/60/11

Obudowa

Płyta wiórowa 1,8mm klejona na wikol i skręcana wkrętami.Frezy pod każdym głośnikiem robione dłutem:/
    Nikomu nie polecam tego bo strasznie łapy bolą.
    Osobna komora dla GDN-a 30L. Oczywiście liczona w WinISD.
    Tesla i STX siędzą razem, z Tesli została wywalona "doniczka", a komora mocno wytłumiona.
    Wiem, że zaraz ktoś powie, że ARP to krzykacz, ale bez puszki i nisko cięta gra bardzo dobrze.
    Kolumny oklejone naturalnym fornirem, brzozą i mahoniem, na klej Patex Momment.
    Pomalowane warswą caponu domalux i dwiema warstwami lakieru domalux.

Zwrotnica

została wykonana przez --KILLERA--, któremu bardzo dziękuję. Podział 640Hz/3700Hz, ze stromością 12/18/12/12dB.
    Zwrota w bi-wiringu.

Koszty

GDN-y miałem
    ARP-ki 50zł
    STX-y 64zł
    płyty 50zł
    zwrotnice 170zł
    fornir 110zł
    kleje 100zł
    wytłumienie 10zł
    wkręty 10zł
    kolce 24zł
    terminale 24zł
    pędzelki, lakier i inne pierdółki miałem.
    Wychodzi 612zł, czyli trzeba liczyć około 650 złociszy.

Jak to gra??

Tak jak chciałem:) Bas jest ciepły, nie mulący. Średnie mnie zaskoczyły pozytywnie.
    Na moich starych Tonsilach disco 110 nie dało się usłyszeć tylu dźwięków. Aż zacząłem słuchać muzyki klasycznej.
    Woklae, gitary i perkusja są bardzo naturalne i wyraźne. A PJ-ka gra też bardzo przyjemnie.

A teraz trochę zdjęć.

Zapraszam do oceniania:)

Fajne!
  • #2 30 Wrz 2008 21:13
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

No piękne!!! Gratuluję zdolności manualnych. Te wcięcia w tali są zabójcze, je też robiłeś dłutem? Aż szkoda montować do takiej budy takiego Tonsila.
    Policzone, podfrezowane, ofornirowane, sensowny podział zwrotnicy - daje 5/6.

• #4 30 Wrz 2008 22:34
    melisław
    Poziom 24  

Czy tak trudno zamiast ARP zastosować ARX? No i szkoda że zwrotka z kalkulatora i bez pomiarów... Ale jeśli chodzi o wygląd to miodzio :D Czym robiłeś te wcięcia? I czym wykańczałeś je? Tak jest jakaś bejca na nich? czy to inny fornir?

• #5 30 Wrz 2008 23:02
    Jamess8
    Poziom 16  

Nie obraź się ale mi się nie podobają. Takie frezy to małe nieporozumienie. Wiem jak duże znaczenie ma zwrotnica więc duży minus za zwrotnicę.

• #6 01 Paź 2008 08:35
    dom1n
    Poziom 12  

Wcięcia robiłem piłą widoczną na zdjęciu, potem szlifowałem papierem no i na koniec szpachla. Nie bejcowałem, na wcięciach jest mahoń.

• #7 01 Paź 2008 10:08
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Chłopaki o co wam chodzi z tą zwrotnicą??? Przejrzałem charakterystyki wszystkich głośników i jest OK jedynie STXa radziłbym puścić od 4kHz, ale możesz wtedy stracić uroki perkusji.

• #8 01 Paź 2008 18:02
    patricious
    Poziom 12  

Ładne, cieszą oko. Czym to napędzasz ?

• #9 01 Paź 2008 18:22
    dom1n
    Poziom 12  

No na razie nie ma czym się chwalić, chyba, że jest się fanem Unitry:] Napędzam tym co widać na zdjęciu, czyli amplitunerem ZRK AT9115. Ale zbieram na jakąś współczesną konstrukcję:D

Co do zwrotnicy. Kolegom chodzi o to, że nie należy wierzyć charakterystykom podanym przez producentów, ponieważ nie zawsze są prawdziwe. I z tym się zgadzam. Akustyką i elektroniką interesuję się mniej więcej od roku, więc sam na razie nie zrobiłbym dobrej zwrotnicy. Zwrotnica Killera nie jest zła, na pewno lepsza od janbo i podobnych. Zresztą głośniki to przecież klasa budżetowa i nie wydaje mi się, że coś więcej można z nich wycisnąć.

• #10 01 Paź 2008 18:44
    melisław
    Poziom 24  

Zwrotka dużo zmienia, a tu nawet nie chodzi o sama liniowość przenoszenia (chodź to też), ale na przykład zgodność fazową czy inne problemy. Zła całkiem może nie jest, ale na kalkulatorze to można samemu policzyć, popytać tu i tam i ogólnie wydać na to o jakąś setkę mniej :D A i może znalazł by się ktoś kto wykonał by pomiary za jakąś niedużą sumę (sam niedługo będę miał taką możliwość :) )

• #11 17 Paź 2008 21:57
    djdinitro
    Poziom 25  

Zawsze lubiałem domowe Konstrukcje 3way dlaczego?-Wydaje sie ze wiecej dzwieku i głosniki moga pracowac w bardziej sprzyjajacych warunkach a to idzie tez na jakość.Co do podziałow nie sa złe wystarczy teraz pomyslec tak.Zmienimy wzmacniacz na X a cedeka na Z damy kolumny w inne miejsce w pokoju i pewnie kable sie zmienią i dzwiek sie zmieni i co sie okaze?Ze jest Doskonale a inny podział podjaskrawił by taka czestotliwosc a osłabił inna pozmianiało by sie wszystko i wyszła by klapa.Doskonała konstrukcja Wielkie Gratulacje To mi sie podoba w 100%

• #12 19 Paź 2008 17:10
    melisław
    Poziom 24  

Tu nie chodzi tylko o częstotliwość podziału... Projektowanie zwrotnic to temat dużo szerszy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME