Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadstawko-Odsłuchy 12" plus 1" Tonsil

djdinitro 02 Paź 2008 14:16 10284 27
  • Cześć Wam Elektrodowcy chcę wam zaprezentowac moje najnowsze dzieło,Powstało to na maxymalnie niskich kosztach ale o tym dalej-potrzebowałem czegoś głośniejszego do odsłuchu podczas mixowania,grania muzy w domowych warunkach oczywiście z w miarę dobrą jakością dzwięku.

Kolumny sa 2way na 12" mid bass i 1"Driver całość Tonsil a konkretniej GDN 30/80 Po tuningu(regeneracji-przerobieniu) czyli wymiana całego układu (cewka, membrana i zawieszenia).GDWT 9/40,Zwrotnica a właściwie jej podstawka i cewki są z Space86 reszta dobrana wg.mnie podział 3,5khc 6/12db. Buda zrobiona z płyty wiórowej-boki góra 14mm,spód 20mm,tył MDF 13mm,Front płyta wiórowa laminowana 20mm.Posklejane poskręcane,zaszpachlowane i wzmocnione,od środka zaimpregnowana przed zawilgotnieniem.Uchwyty jak widać sam zrobiłem wydaje mi sie ze takie są bardziej eleganckie poza tym stanowią całość z obudową-chęć zaoszczędzenia parenaścię zł na plastikowych rączkach,oklejone standartowo czarnym kocem-dodam ze ciężko sie to robiło ze względu na trapezową budowę kolumny ale udało sie idealnie,narożniki są plastikowe,pod spodem po 4ry nóżki na kolumnę plus gniazdo na statyw na którym zresztą spoczywają,z tyłu zacisk zakręcany plus Jack,ze względu na to ze okrągłe rury bass reflex z kołnierzem nie dały sie wcisnąć juz w kolumny obliczyłem ich wielkość i zrobiłem jak widać trójkątne-wyszło prawie tak samo(wielkość 8cm 8cm głeb.10cm)Pozatym są one symbolicznie bo i tak nie miało to grać monstrualnym basem a jedynie dodanie tych portów br miało lekko wyciągnąć troche niskich czestotliwosci.Co do głosnika bassowo sredni tonowego to zakupiłem je z myslą o naprawie za pare groszy,postanowiłem zrobic z nich pseudo estradówki cos co zagra dobrą srednicą,z kawałkiem bassu.Jak wyszło o tym dalej.Czas budowy trochę podzielony ze względu na to iż najpierw naprawiałem głośniki ok 3dni potem kilkadziesiąt godzin na dopieszczaniu skrzynek ale efekt jest rewelacyjny.

Kosztorys.
    2szt GDN 35zł plus regeneracja 55zł
    2szt GDWT używane 20zł plus kopułki 24zł
    Płyty miałem 0zł
    Klej Do drewna 0,5L 4zł
    Klej tapicerski 0,7L 8zł
    Wkręty do drewna ok 85szt 4,5zł
    Wkręty do narożników,zacisków itp 5zł
    Horny 2szt 36zł
    Zaciski po 5zł
    16szt narożników po 1,3szt
    Nóżki po 1,2zł szt
    Gniazda na statyw po 13zł
    Koc 2x13zł 2x1,5m
    Zwrotnice za free
    Czarna farba 0,3L 4zł

Wymiary zewnętrzne 50x35x32cm WSG Waga miała wyjść mała i jest ok 12kg szt

Jak wspomniałem miały to być nadstawko-odsłuchy i tak też wyszło głośnik basowo średnio tonowy był testowany w kilkunastu konfiguracjach buda-rury br-zwrotnica po to by poznać jego charakter i możliwości i zaaplikować do mojego zastosowania.Nie wiedząc dokładnie jakie wyjdą ostateczne parametry głośników tak też musiało byc(testy),wiem ze ma sporo wspólnego z oryginałem jedynie membrana ma inna podatność no i jest juz impregnowana i malowana wiec napewno barwa dzwieku sie trochę zmieniła.Masa całego układu 47gr,X-max ok 4,5mm,niska podatnosc(duża sztywność zawieszenia).Podczas naprawy każdego z głośników chcąc uzyskać jak najlepszą sprawność , umieszczając cewke sprawdzałem w którym miejscu w szczelinie ma najwiekszy opór tj.podłącza sie zwykły zasilacz na 3V do wyprowadzeń cewki(samej) i umieszcza w szczelinie magnesu,wiadomo ze zgodnie z fazą cewka wyskoczy lub wpadnie wzdłuż jarzma,potem badając dosc spartańskim sposobem w ktorym miejscu jest najsilniej cewka wypychana z jarzma wiemy ze to bedzie najbardziej jednorodne pole magnetyczne.Więc wyszło ze ok 2mm górnego nawoju musi wystawać poza górną część magnesu,ale w dalszym ciągu pozostaje nam 14mm nawoju w szczelinie magnetycznej a to daje pewność ze nie usłyszymy jazgotu powstającego przez opuszczanie cewki pola magnetycznego przy nadmiernym wychyleniu membrany.

Konkluzja:
    Dzwięk jaki sie wydobył na 24m/kw spodobał mi sie odrazu,nie myślałem ze z takich małych skrzynek uda sie wydobyc taka masę dzwięku-ładnie sklejona głośna średnica z górną częścią pasma,do tego mocne postukiwanie bassu i czasem jego zamruczenie to jest to co pierwsze dało sie zauważyć...zaskakująca jest czystość i czytelność dzwięku,niczego nie brakuje nic nie jest nadmiernie odtwarzane,oczywiście Można było by lepiej Ale jak na takie skrzynki i wszystko co w nie wpakowane to śmiem powiedzieć jest lepiej jak Dobrze i nic nie musze poprawiać.Dodam ze napędzane sa i bedą wzmacniaczem Next Ma900 a to jest ładny kawałek Mocy a kolumny maja w porywach ok 80W 8ohm tak wieć lepiej by wzmacniacz miał więcej pary od kolumn wtedy niema przestera z słabawej końcówki chcąc zagrać głośniej.

Jak cos nie napisałem to proszę przypomnieć,jakieś pytania tez pisać! Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi.
    ps.Lepsze zdjęcie ukończonych kolomn zrobie puzniej

Początek składania skrzynek

Zdjęcie środka i zwrotnicy

Kolumna po oklejeniu i z narożnikami.

A tu efekt koncowy od frontu.

I widok na całość lekko z Boku.

Fajne!
  • #2 02 Paź 2008 15:43
    Jaceksd70
    Poziom 16  

Piękne trafiłeś w mój gust:D Jak dla mnie 10/10!

• #3 02 Paź 2008 19:16
    Usunięty
  • #4 02 Paź 2008 19:19
    djdinitro
    Poziom 25  

Po piezakach aldfreda pozostała jedynie tuba bo w miare tania jest i wielkosciowo mi odpowiadała.

• #5 02 Paź 2008 19:54
    Usunięty
  • #6 02 Paź 2008 19:59
    djdinitro
    Poziom 25  

Zastosowałem można powiedzieć adapter mojej własnej konstrukcji,poświęciłem tego drivera alpharda i zdjełem jego gwintowany plastik,następnie tą część przykleiłem na drivera GDWT i całość wkręciłem w tube alpharda.Proste?

• #7 02 Paź 2008 20:07
    Usunięty
  • #8 02 Paź 2008 20:25
    djdinitro
    Poziom 25  

Niema takiej szansy,juz po raz kolejny tak robie chcąc własnie wmontowac GDWT do Horna od Alpharda czy inną wiekszą tube,klejenie jest na tyle dobre ze nawet po upadku kolumny nie odpada,oczywiscie jesli sie na siłe złapie w obie ręce drivera i gwint z plastiku to sie oderwie niema na to mocnych ale dobrze ze tak jest bo zawsze mozna spowrotem wkręcic mała tubke od orginalnego gdwt.

• #9 02 Paź 2008 20:43
    wojto15-05
    Poziom 18  

I właśnie o to chodzi :D
    Wygląd 10/10 nic ma się czego czepić, ale obudowa nie obliczona żadnym programem...
    hehh
    Z doświadczenia mogę powiedzieć że nawet nie obliczona buda może naprawdę ładnie zagrać :)
    Oklejenie kocem full pro.
    Przeglądając posta pomyślałem że zawiesiłbym w rogach pokoju 2 takie kolumny dla uzupełnienia pozostałych 2 i subbas-u
    Może to jest doba myśl :D
    Pozdrawiam i jak najwięcej takich estetycznych konstrukcji.

• #10 02 Paź 2008 20:58
    djdinitro
    Poziom 25  

No ale jak obliczyc bude jak niema sie parametrow głośnika?pozatym te komputerowe symulacje mogą ok pomuc ale nie zawsze sie sprawdzają w praktyce,wole zrobic to na słuch...posiadam kilkadziesiąt róznych skrzynek z nastawnymi otworami srednica długość i moge sprawdzic kazdy głosnik od 16cm do 46cm metodą na ucho jesli jest to gar nie posiadający parametrów.Dzieki za ciekawy pomysł.Jutro pokaze zdjęcie jak wyglądają na statywach w lepszej jakosci zdjęciu.Dzieki za miłee słowa Pozdro!

• #11 02 Paź 2008 22:30
    kimofranek
    Poziom 16  

Nie chcę być nie miły ale wprowadziłeś tu troszkę zamieszania:

1) Jak mogłeś wkręcić (czy tam wkleić jak piszesz) horna od innego głosnika do drivera po zwykłym gdwt 9/80? Ten driver a właściwie nie driver ma tam tylko komorę sprzęgającą resztka tuby jest policzona do krótkiej tubki właśnie z oryginalnego gdwt 9/80.
    Jest to całkiem inna sytuacja niż w przypadku np. gdwt 12/19/150 gdzie część tuby odtwarzająca właśnie najwyższe pasmo jest wyprofilowana z aluminium, gdyby do tego drivera wkręcić horna to miałoby to jakiś sens.
    Zalożę się, że twoje pasmo kończy się na 10-12kHz.

2) Piszesz, że nie masz parametrów głośnika to skąd takie szczegółowe informacje w pierwszym poście

Cytat:
    Masa całego układu 47gr
    ??
    Mając masę drgającą, x-max, oraz mierząc rezonans własny głośnika choćby w spartańskich warunkach za pomocą generatora z komputera oraz zwykłego analogowego miernika mogłeś policzyć prawie wszystkie parametry T-S(podatność zawieszenia oczywiście tez można zmierzyć kładąc na zmontowany głośnik np. 10g i wychodząc z prostej zależności, przyciągania ziemskiego czyli 10N=kilogram)

3) Dziura w paśmie jak byk, przecież oryginalnie w tym głośniku była 11mm cztero-warstwowa cewka z indukcją własną znacznie przewyższającą przyjęte normy jako głośnika do rozwiązań 2-way.

4) To co piszesz o ustawianiu cewki w szczelinie to w ogóle jakaś parodia i nie porozumienie, przecież logiczne jest, iż jeżeli cewka jest dobrze nawinięta tzn. prosto i bez szpar, oraz magnes nie ma pustych obszarów magnetycznych to największa sprawność układu "pole magnetyczne-prąd indukcyjny-ruch posuwisto-zwrotny" będzie właśnie w miejscu najbliższego zbliżenia dwóch biegunów magnesu czyli nabiegunnika dolnego i górnego-szczeliny magnetycznej.

Ustawienie cewki nie ma tutaj nic do rzeczy, bo logiczne jest iż głośnik jest zasilany prądem sinusoidalnie zmiennym i cewka powinna być tak wklejona by jej początek i koniec były w tej samej odległości od góry i dołu nabiegunnika.

Widać masz pomysły, to dobrze ale ile można bawić się w takie empiryczne eksperymenty? Trzeba troszkę poczytać i dowiedzieć się rzeczy które już dawno zostały wymyślone.

pozdrawiam

• #12 02 Paź 2008 22:39
    djdinitro
    Poziom 25  

No wreszcie ktos kto sie zna na rzeczy dał wypowiedz,ja to moze jutro bardziej postaram sie wytłumaczyc jak to jest z tymi głosnikami ale Experyment sie udał działa jest całkiem ciekawie.

No więc tak jak obiecałem prostuje poprzedni post.Więc to czy ten GDWT jest przyklejony czy przykręcony to niema różnicy i tak tuba ma spełniać zadanie wzmocnienia dzwięku z jego ukierowaniem.Dlatego odciełem 2cm gwintu z horna alpharda i nakleiłem to na odkręcony driver Tonsila czyma sie to dobrze odległość od komory sprzęgającej jest ok 4cm i potem następuje juz rozszerzanie tuby wiec zadna zmiana jak dla mnie to bez znaczenia,nie robiłem kolumn High-End a jedynie odsłuchy.

Co do drugiego sprostowania to jak wspomniałem experymentalnie tak zmieniłem ten głosnik GDN co by sprawdzic jak to bedzie działać uda sie to sie uda nie to mała strata ale wyszło ok i jestem zadziwiony jak to gra(dziura w pasmie)?no raczej nie bo efektywnie gra do 4,5khc ale jak pisałem podział jest ok 3,5khc tylko ze to jest odcięcie wysotonowca,bo cewka dla basowośredniotonowego ma taką indukcyjność ze głosnik teg gra do 4khc z podbiciem od 2khc do 3,5khc z tego co udało mi sie zaobserwowac nagraniem testowym.A sprawdzanie cewki w ktorym miejscu nabiegunnika ma najwiekszą moc jest czysto praktyczne takim zasilaczem,potem był juz normalny sygnał wzmocniony ze wzmacniacza i normalną muzyką i działo sie dokładnie to samo w tym samym położeniu cewki względem magnesu.

Więc wywody typu jak post wyżej w tym temacie są jak by nie na miejscu-przykład? naprawiam malucha a przychodzi specjalista od Mercedesa AMG i mowi ze tak nie nalezy przykręcac śróbek itp.

A tu jeszcze pare zdjęć-ps jak widać brak wkrętów na niskotonowym a to dlatego ze zdjęcie robiłem przed zamontowaniem sróbek właściwych.

• #13 03 Lis 2008 17:54
    milo.jan
    Poziom 22  

A gdzie regenerowales te GDNy? Pytam poniewaz ja mam do regeneracji GDS 30/30. Chodzi o wymiane cewki.
    Pozdrawiam!

• #14 03 Lis 2008 18:15
    djdinitro
    Poziom 25  

Sam regenerowałem a dokładniej to zrobiłem z nich jak widac cos na wskroś estradówek,maja lepszą srednice i bardziej kopiący bass czyli tak jak założyłem.A co GDS''ów wymiana cewki mały problem mozna to zrobic bez rozklejania membrany jednak stożek moze uledz uszkodzeniu a wtedy trzeba dać standartową nakładke przeciw pyłową-Tylko co za tym idzie zmieni sie Srednica i wyzsze srednie tony bo jak wiadomo ten stozek ma za zadanie zwiekszenie tej czestotliwosci.

Ponizej zamieszczam jeszcze zdjęcie Tych moich Driverów GDWT po lekkim tuningu co by je dopasowac do Horna Te-180 Alpharda.

• #15 03 Lis 2008 18:20
    milo.jan
    Poziom 22  

Ten stozek w GDSie jest mi niepotrzebny bo glosnik wsadze do gitarowego komba. Chodzi o to jaka cewke zastosowac i gdzie ja mozna kupic. GDS byl juz regenerowany ale dostal zla cewke i ociera. Trzeba ja wymienic!

• #16 03 Lis 2008 18:26
    djdinitro
    Poziom 25  

najlepsze rozwiazanie Orginał-Allegro lub Umifon.Jesli znajdzie sie identyczną moze to byc zamiennik. Wazna grubość drutu,wysokość uzwojenia i z czego jest zrobiony karaks.

• #17 03 Lis 2008 18:50
    mkopec
    Poziom 14  

testowałeś je już w jakich większych pomieszczeniach tzn czy nadają sie na jakieś mniejsze imprezy??

• #18 03 Lis 2008 18:55
    djdinitro
    Poziom 25  

Hm no do do wiekszych pomieszczen to za mało,ten głosnik nie urabia wiecej jak 93db w srednim basie ok 1khc moze wiecej,od 80hc dobrze ciągnie,im nizej tym mniej.W pomieszczeniu ok 49m/kw jest dobrze i wystarczy dać bassowy dopalacz na 15" i to wystarcza.

• #19 03 Lis 2008 22:03
    Zimny_waW
    Poziom 1  

Ja mam tylko jedno pytanie... Pod jakim wzmacniaczem to pracuje ?

• #20 03 Lis 2008 22:06
    djdinitro
    Poziom 25  

Pierwszy post proponuje przeczytac.Jednak małe zmiany zaszły i teraz uciąga to IMG STAGE LINE STA500 i teraz tez jest fajnie,mocy nie brakuje a dzwiek zyskał jakby na dynamicznosci.

• #21 21 Lis 2008 22:33
    MichagM
    Poziom 12  

Do djdinitro
    Firma IMG STAGE LINE to jest taka sama firma która produkuje MONACOR . Ja nawet nie wiedziałem ale dowiedziałem w Opolu specjalnym sklepie muzycznym www.smstep.pl i właśnie można tam kupisz dobre głośniki i niedrogie . To nie jest taka klasa jak Stx czy Alphard , moge powiedzieś należy do klasy jak Vifa , TaNNOy , Heco czyli średnia klasa itd. a nie jak wyższej klasy jak Delphin albo Aurum Canton albo Dali albo Bose . Ten model widziałem Opolu STA500 taki czarny głośnik ale ma dobre niskie zejście moge powiedzieś że nadaje do Suba .

• #22 20 Gru 2008 10:36
    djdinitro
    Poziom 25  

Planowana będzie zmiana przetworników tylko co teraz, dać by zyskać parę spl więcej i nie było by to koszmarnie drogie? Mogę pójść na kompromis dobry driver i słabszy midbass albo odwrotnie, dobry midwoofer i coś słabszego na driver. Buda ma ok 32litry, a chce by to grało dobrym wokalem i wszystkim z tego przedziału, ale było więcej jak uniwersalne i nadawało się do słuchania muzy w pubie, np. więc potrzeba by całe pasmo grało w miarę poprawnie.

• #23 30 Gru 2008 19:33
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    Czy można w taki sam sposób przerobić Tonsila GDN 30/60?? Posiadam 2 sztuki lecz maja źle ustawione cewki i się obcieraja troche więc podczas naprawy dokonałbym tuningu. A gdzie mozna zakupic takie zawieszenia estradowe?

• #24 02 Sty 2009 00:38
    auroxik
    Poziom 26  

Driver zalezy od ceny dajesz D500 albo D800

Dół mysle ze nowy 12" od STX sprawdzi sie doskonale

• #27 04 Sty 2009 10:03
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Dziekuję auroxik. A jaki litraż potrzebuje ten głośnik i jakie strojenie? 55 litrów będzie dobre?

• #28 21 Sty 2009 12:33
    djdinitro
    Poziom 25  

Cześć! Widzę ze jakieś zainteresowanie jest tym tematem.Miło! Więc juz tak przemyślałem sprawę ze zmianą przetworników i Postawiłem na Beta12C a driver Selenium tylko dokładnie nie wiem który ale ważne by miał ok 105spl i zmieścił sie w granicy 130zł

Do kolegi co pytał sie o tuning GDN30/60 A jak myslisz co to sa te moje przetworniki teraz? były w opłakanym stanie teraz jak widzisz wyglądają?Tuning sie opłacił i cenowo i jakościowo.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme