Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc
Autor
Wiadomość
warecki
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: szczecin

Post#1 Post autora tematu 02 Paź 2008 22:45   

grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc

Witam
prosze o pomoc. Wszystkie grzejniki na dole mam zimne, u góry gorące. Grzejniki są odpowietrzone, pompa chodzi, też jest odpowietrzona. Czy może coś być na filtrze i cześciowo blokować? Podejrzana też jest podłogówka (podłączona na powrocie jednego z grzejników - całkiem zimna). Czy ktoś ma pomysł? Czy gdzieś jeszcze może byc powietrze i jak sie go pozbyć?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2008 22:45   

Powrót do góry

mariann
Poziom 22
Poziom 22

Post#2 02 Paź 2008 23:03   

Re: grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc

Witam
Sprawdź filtr koło pompy.
Pozdrawiam
Powrót do góry

gregor50+
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: "k.Opola"

Post#3 04 Paź 2008 08:53   

Czy jest to nowa instalacja czy już ją znasz.
Bo gdy nowa a filtr będzie czysty to tak może się zdarzyć gdy bedziesz miał przewymiarowaną moc odbiorników w stosunku do pieca .
Spójrz na płomień (jeśli można ) czy jest duży czy mały jak się praca i temperatura ustabilizuje .
Powrót do góry

warecki
Poziom 3
Poziom 3

Post#4 Post autora tematu 04 Paź 2008 11:53   

dzieki za obie rady, ale tak:
1.sprawdziłem oba filtry tzn na wejściu i powrocie, przeczyściłem je choć nie były specjalnie brudne, czy jest jeszcze jakiś inny (jak piszesz przy pompie -piec vaillant vuw 240/2-3)?, pompę tez rozebrałem, nie ma luzów na ośce ani oporów, słychać ze pracuje. Jedno co dodatkowo niepokoi to to, że grzeje się chyba trochę za mocno - jest tak gorąca, ze na stałe nie można przy niej utrzymać ręki.
2.Piec i instalacja nie są nowe, słuzyły mi bardzo dobrze przez 5 lat, kłopot zaczął sie teraz.
Reasumując: niby wszystko odpowietrzone, nic nie ma prawa blokować (chyba ze jeszcze jakiś filtr o którym nie wiem), pompa pracuje - a grzejniki na dole i podłogówka zimne. Nurtuje mnie pytanie czy jeśli gdzieś powietrze zostało (np w tej podłogówce) czy sprawna pompa powinna to przepchać ?(przy pompie jest automatyczny odpowietrznik). z góry dziekuję za rady
Powrót do góry

serwisant73
Moderator Wentylacja
Moderator Wentylacja

Miasto: Heilbronn

Post#5 04 Paź 2008 13:03   

Z zapowietrzoną podłogówkom pompa sobie nie poradzi.Wyjściem jest ponowne napełnienie-powoli i najlepiej powrotem.
Powrót do góry

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Miasto: Kłodzko

Post#6 04 Paź 2008 22:09   

A jaki ete grzeniki stalowe czy żeliwne? jaki ezawory-termostatyczne czy tradycyjne?
Wypłucz instalację, każdy grzejnik osobno, napełnij od nowa zamykając grzejniki i napełniając je pojedyńczo. Zacznij od tego z tą niby podłogówką..
Wyglada na opór n powrocie wspólnym dla całości.
Powrót do góry

warecki
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 Post autora tematu 04 Paź 2008 22:53   

grzejniki stalowe typu purmo i termoregulatory. czy to coś zmienia w Twoim rozwiązaniu?
Powrót do góry

W.Wojtek
Specjalista od telefonów
Specjalista od telefonów

Miasto: Kłodzko

Post#8 05 Paź 2008 10:02   

Zmienia. W żeliwnych potrafi się zgromadzic sporo mułu.
Zakręć wszystkie z wyjątkiem jednego i patrz co się dzieje. A filtr na powrocie jest??
Powrót do góry

warecki
Poziom 3
Poziom 3

Post#9 Post autora tematu 05 Paź 2008 12:28   

filtr na powrocie jest, czyściłem go ale nie był zapchany. Jak zakręcę wszystkie grzejniki a jeden zostawię odkręcony to ten wybraniec grzeje sie bardzo mocno i nawet ciepło dochodzi do dołu (choc ten dół nadal jest chłodniejszy). Jak zrobię to w przypadku tego grzejnika z podłogówką to ciepło tak ledwo ledwo dochodzi do podłogi - tylko blisko grzejnika podłoga jest ciepła.
Jedną rzecz zaobserwowałem - może byc istotne - co różni obecne działanie instalacji od poprzedniego poprawnego działania. Dawniej, gdy kręciłem zaworem przy grzejniku podczas przechodzenia przez punkt otwarcia termoregulatora wyraźnie dało się słyszeć syczenie przepompowywanej wody. Dzisiaj nic nie słychać. Daltego cały czas podejrzana pompa albo coś jest zapowietrzone i pompa nie może przepchać (moze dlatego tak się grzeje).No głupi juz jestem. Ktoś proponował przepłukanie kolejno grzejników, jak to zrobić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2008 12:28   

Powrót do góry

dziubek102
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: ,,o(O;o)o,,

Post#10 05 Paź 2008 13:01   

jeżeli pompa jest bardzo gorąca to sprawdź czy rzeczywiście działa
procedura , na wszelki wypadek miska pod pompę i ręcznik pod pompę w celu zabezpieczenia elektroniki. odkręcasz śrube na pompie i śrubokrętem płaskim sprawdzasz jak pompa się obraca na postoju i czy możesz ją łatwo zatrzymać podczas działania , jeśli tak to do wymiany kondensator na pompie,
Powrót do góry

pablo 40
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zwoleń

Post#11 05 Paź 2008 13:09   

warecki napisał:
grzejniki stalowe typu purmo i termoregulatory. czy to coś zmienia w Twoim rozwiązaniu?

Z tego co napisałeś, to podłogówka jest z powrotu grzejnika, tak? Czy po zeszłym sezonie grzewczym robiłeś jakieś remonty instalacji, czy w ostatnim czasie spuszczałeś wodę z instalacji, jeżeli nie spuszczana była woda z układu to przyczyny należy szukać w pompie. Możliwe, że zawory termostatyczne wymagają sprawdzenia, np. trzpienie zaworów, nastawy wstępne. Zapowietrzenie grzejników to zimne końce grzejnika ale u góry, natomiast jeżeli są chłodne u dołu to pompa lub zła regulacja. Sprawdź temperaturę na powrocie przy piecu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Paź 2008 13:09   

Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#12 05 Paź 2008 22:02   

Jedna odpowiedź jest prawidłowa: grzejniki szybko oddają ciepło; są przewymiarowane na tą pogodę. Jak zrobi się chłodniej, zapracują całe. Śpij spokojnie.
Powrót do góry

piotrkk
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Katowice

Post#13 07 Paź 2008 11:46   

mirrzo napisał:
Jedna odpowiedź jest prawidłowa: grzejniki szybko oddają ciepło; są przewymiarowane na tą pogodę. Jak zrobi się chłodniej, zapracują całe. Śpij spokojnie.

Święta prawda . Nie jest to na pewno zapowietrzenie tylko grzejnik szybko oddaje ciepło , może być za mały przepływ na układzie. Chciałem zauważyć że powietrze unosi się w wodzie do góry i z reguły góra jest zapowietrzona i najczęściej ostatnie żebra grzejnika (jeśli grzejnik jest powieszony ze złym spadkiem i lub nie ma odpowietrznika)
Powrót do góry

xen
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Kokoszkowy

Post#14 07 Paź 2008 12:17   

Witam,
wg mnie nie działa prawidłowo pompa, to że się luźno obraca i słychać ją podczas pracy nie świadczy jeszcze o tym, że pompuje.

Tego typu pompy nagrzewają się bardzo tylko w wypadku kiedy wirnik wpada w oscylacje - nie kręci się, powoduje tylko drgania.

Na wirniku tych pomp jest zamocowany element, który powoduje (ustala) obroty w jednym kierunku. Jeśli ten element jest uszkodzony do wirnik wpada w drgania.

Inną przyczyną może być zwarcie uzwojenia stojana, wtedy także pompa będzie się mocno nagrzewać.

Pompa wody co nie może być dużo cieplejsza od temperatury wody co.
Jak piszesz pompa jest bardzo gorąca, uważam że to błąd.

Koledzy wspominają, że może być niedrożny powrót wody z grzejników do pieca.
Nie zgadzam się z tym, pompa byłaby ciepła, ale nie gorąca!

pozdrawiam
xen
Powrót do góry

domel212
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Frydrychowo

Post#15 27 Lis 2008 08:27   

mam też taki sam problem grzejniki aluminiowe zamontowane ze spadkami i odpowietrznik na każdym instalacja nowa z rur pp zawory zwykłe grzejnikowe filtr czysty pompa sprawna a mimo to doły grzejników są dużo chłodniejsze niż góra która jest gorąca
Powrót do góry

mirrzo

Post#16 27 Lis 2008 08:39   

Było by źle, gdyby góra była zimna, ale tu ...
Grzejnik to takie "coś" co grzeje. Jak oddaje ciepło, to woda na dole grzejnika robi się zimna i wraca do kotła, żeby się podgrzać. Potem wraca do niego i tak wkoło. Jest to bardzo prawidłowe. Można tego uniknąć, podnosząc temperaturę zasilania. Jednak w domu zrobi się raczej za ciepło i zwiększy spalanie. Chyba, że o to chodzi. Najważniejsze: czy jest ciepło?

Jest OK
Powrót do góry

deltech
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: GDZIEŚ W POLSCE

Post#17 27 Lis 2008 09:13   

Też wydaje mi się że głównym powodem opisanego problemu jest pompa xen moim zdaniem ma rację .:idea:

pozdrawiam
Powrót do góry

Kolorowa
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 18 Lis 2012 18:35   

A jeśli chodzi o grzejniki żeliwne? Są ciężkie, starego typu, nie wyglądają na zapowietrzone, bo zapowietrzenie zwykle objawia się zimniejszą temperaturą na górze, a nie na dole żebra. Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole. Powinnam wezwać kogoś do odpowietrzania?
Na zewnątrz jest teraz ok. 2stC, ogrzewanie miejskie, więc cały grzejnik powinien być przynajmniej ciepły. W innych budynkach całe są już ciepłe.
Powrót do góry

irus.m

Miasto: Jelcz-Laskowice

Post#19 18 Lis 2012 19:00   

To, że są cieplejsze w innym budynku, może świadczyć, że w Twoim budynku może są ustawione inne parametry na wężle ciepłowniczym, co skutkuje mniejszymi przepływami czynnika .Należało by sprawdzić też kryzowanie i drożność sieci w Twoim budynku.
pozdrawiam
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#20 18 Lis 2012 19:43   

Kolorowa napisał:
Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole.

Jesteś w stanie określić temperaturę w stopniach ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Lis 2012 19:43   

Powrót do góry

mirrzo

Post#21 18 Lis 2012 19:44   

Kolorowa napisał:
Mój jest ciepły na górze, w środku letni, a zupełnie zimny na dole. Powinnam wezwać kogoś do odpowietrzania?
Na zewnątrz jest teraz ok. 2stC...

A w domu ciepło ?
Powrót do góry

Kolorowa
Poziom 11
Poziom 11

Post#22 18 Lis 2012 20:01   

W mieszkaniu jest chłodno. Nie wiem ile jest stopni, ale w mieszkaniach w innych blokach jest o wiele cieplej. Z powodu braku termometra nie mogę podać temperatury, ale grzejnik może mieć u góry 15st, w środku 10st, a na dole 5st.
Różnicę w porównaniu z innymi mieszkaniami określę tak, że kiedy ja siedzę w pokoju w ciepłej bluzie, w tym samym czasie w innych budynkach można siedzieć w bluzkach z krótkim rękawem.
Powrót do góry

irus.m

Miasto: Jelcz-Laskowice

Post#23 18 Lis 2012 20:06   

Jaka jest temperatura w mieszkaniach sąsiadujących z Tobą, w tym samym budynku?.
pozdrawiam
Powrót do góry

Grzegorz Siemienowicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Pruszków

Post#24 18 Lis 2012 20:49   

Jeśli masz energię cieplną dostarczaną z zewnątrz to idziesz do spółdzielni i powołując się na obowiązujące normy zawiadamiasz pisemnie, że od dnia .... do chwili obecnej temperatury w pomieszczeniach są niższe niż według obowiązujących norm i rozporządzeń w związku z czym żądasz doprowadzenia takiej ilości ciepła i w takiej formie aby była zapewniona wymagana temperatura.
Kopię z potwierdzeniem odbioru zachowaj dla siebie. Będzie podstawa do niezapłacenia za dostarczane ciepło w okresie od .... do dnia usunięcia usterki.

PS
Nie rozmawiaj z nimi tylko wymieniaj się pismami (od nich też wszystko na piśmie).
Powrót do góry

Kolorowa
Poziom 11
Poziom 11

Post#25 18 Lis 2012 22:11   

Temperatura w innych mieszkaniach (w innych budynkach) jest ponad 20stC, u mnie jest ok 15stC. Nie mam możliwości sprawdzenia jak jest w tym samym budynku u innych ludzi, bo jeszcze nikogo tu nie znam.

Wiem, że najprościej byłoby wezwać kogoś ze spółdzielni, ale oni przychodzą tylko w dni robocze od pon. do pt. w godzinach porannych, od 8-9, a wtedy nie ma już nikogo w domu.
Wyjść i pójść do spółdzielni też nie za bardzo mogę, bo pracuję w czasie wyznaczonym dla petentów.
Chyba posłucham rady i napiszę tam, lub wyślę fax, jeśli obsługują tę formę korespondencji. Nie chcę tu zamarznąć.
Powrót do góry

Zbigniew Rusek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Kraków

Post#26 19 Lis 2012 14:37   

To nie jest zapowietrzenie lecz zły przepływ czynnika grzewczego przez kaloryfer. Gdyby był zapowietrzony, to pierwsze 2,3 żebra by grzały a resztę byłoby zimne a jak sama góra grzejnika jest ciepła a środek i dół zimny, to zawsze jest słaby przepływ. Jeśli jest nowoczesny zawór termostatyczny, to sprawdzić nastawę wstępną (trzeba zdjąć głowicę i zobaczyć, jak jest ustawiona nastawa - może jest na "1" i przez to kaloryfer prawie w ogóle nie grzeje). Podnieść nastawę wstępną. Jeżeli zawór jest starego typu, to może być po prostu zamulona kryza, ale wyczyszczenie wymaga już spuszczenia wody i rozkręcenia zaworu. W tych nowoczesnych też może się zamulić, jeśli nastawa wstępna była minimalna (np. na 1 czy na 2) - wtedy trzeba na pewien czas zmienić nastawę na maximum przepływu (dla zaworów Danfoss jest to pozycja N) i taki większy przepływ przepłucze zawór. Po tym zabiegu ustawić prawidłowo nastawę wstępną (jeśli było np. na 2 a grzejnik dołem był zimny, to początkowo dać na 3 i obserwować, jeśli nie wystarczy, dać na 4). Uwaga - nie dawać od razu na max. zwłaszcza gdy się nie mieszka na ostatnim piętrze, gdyż lokatorzy na wyższych piętrach mogliby nie mieć wtedy ogrzewania.
Powrót do góry

piotrkk
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Katowice

Post#27 19 Lis 2012 23:19   

Kolorowa napisał:
W mieszkaniu jest chłodno. Nie wiem ile jest stopni, ale w mieszkaniach w innych blokach jest o wiele cieplej. Z powodu braku termometra nie mogę podać temperatury, ale grzejnik może mieć u góry 15st, w środku 10st, a na dole 5st.

Wezwij ekipę zarządzającą instalacją grzewczą w budynku. Wydaje mi się że powinnaś sprecyzować gdzie jest zimno bo jeśli mówisz, że grzejnik ma 15`C u góry i 5`C na dole, to gratuluje umiejętności rozpoznawania temperatur. Bezsprzecznie marzniesz ale Ty nie powinnaś rozwiązywać zagadek dlaczego grzejnik słabo grzeje. Od tego sa fachmani niech główkują . Co innego mieszkanie u siebie, wtedy możemy radzić co dalej. Pozdrawiam ciepło.
Powrót do góry

marins
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Ostrowiec Św.

Post#28 16 Gru 2012 14:51   

Ja u siebie miałem tylko jeden grzejnik który grzał super i od niego zacząłem przykręcając na zasilaniu ale stopniowo żeby nie stracić na temperaturze. Gdy wyczułem że po paru minutach powrót jest znacznie chłodniejszy od zasilania to odkręciłem zasilanie o pół obrotu. Po tym zabiegu zauważyłem że inny grzejnik na tej samej gałązce zaczął grzać bardzo dobrze i tak samo go przykręciłem jak poprzedni. Inne gałązki na których mam grzejniki panelowe praktycznie nie ruszałem a grzejniki zaczęły grzać prawie rewelacyjnie. Prawie ponieważ jest czuć znaczącą różnicę temperatury między dołem a górą lecz teraz jest czuć że i powrót jest ciepły gdzie wcześniej był zimny.
Wcześniej wszystkie grzejniki prócz drabinki były gorące tylko u góry a dół był zimny teraz dół jest letni na wszystkich grzejnikach.
Mam nadzieję że komuś tekst pomoże gdyż ja u siebie spędziłem wiele godzin na kombinowaniu i czytaniu aż doszedłem do wniosku żeby zrobić tak jak napisałem wyżej.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> grzejniki zimne na dole - prośba o pomoc
Strona 1 z 1