Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny Estradowe Sony+Tonsil

Maciek Góźdź 04 Paź 2008 17:51 15358 43
  • Witam mam 15 lat i chciałbym pokazać wam moje kolumny. Są to kolumny 2 drożne na głośnikach:
    -szerokopasmowy Sony 38cm 100W <made in Japan> z doklejonym magnesem
    -wysokotonowy Tonsil gdwt 9/80 (w planach zmiana na driver)

Obudowa:

90L(- wzmocnienia i głośniki ) br strojona według opisu z elektrody generatorem ponieważ nie posiadam parametrów głośnika. wykonana z 18mm płyty wiórowej z szafy + wzmocnienia :D obita wykładziną podłogową z obi.:D wytłumiona watą szklana <tylko tył > kolumny wykonałem w 4 dni .

Zwrotnica:
    Narazie najprostsza kondensator + rezystor.
    planuje zrobić zwrotnice z podziałem 4khz 12db . ma ktoś sprawdzony projekt ? ?

Odsłuch:
    Kolumny jak na taką cenę grają naprawdę głośno i czysto. Testowałem w pokoju ok 15 m&sup2; na unitrze pw9013 na wzmaku diy jabel j-35 i na dyskotece szkolnej na powermikserze LDM . kolumny grały głośniej te co są w szkole ( trójdrożne głośnik basowy 15 więcej o nich nie wiem )
    Myślałem ze będzie dziura w paśmie i bedzie brakować średnich tonów. ale głośnik sony dobrze przenosi do 4khz (sprawdzane generatorem)
    Basu tez nie brakuje kolumny schodzą do 45 hz przy dużym poziome głośności potem już jest ciszej.

Koszt wykonania :
    ok 450 -500zł
    głośniki sony 200zł + przesyłka
    gdwt 9/80 ok 60zł
    koc 10zł jeszcze dużo zostało :D
    wykończenie, kable itp ok100zł
    Fotki :
    kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil
    kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil

Fajne!
  • #2 04 Paź 2008 18:28
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    Ładne te twoje kolumienki:)
    Dyskoteke w szkole robiłeś a w pokoju pewnie grają, że aż się wszystko trzęsie i sąsiedzi nie muszą radia włączać. Ja tak mam z Altonami 110.
    Jak zmienisz tego GDWT to już bedzie bajeczka:)
    Pozdro

• #3 04 Paź 2008 18:41
    marian133
    Poziom 37  

Jak na 15-sto latka kawal dobrej roboty.

a teraz minusy:

-"wydaje mi sie" ze ten BR ma za mala srednice jak patrze na te zdjecia
    -wata szklana nie nadaje sie na wytlumienie,po drugie,jesli to naprawde orginalna wata szklana to zrobiles duzy blad wkladajac ja do obudowy (w sesie bezpieczenstwa).

PS. generatorem nie sprawdzisz do ilu glosnik ciagnie
    PS2. co to znaczy? "Basu tez nie brakuje kolumny schodzą do 45 hz przy dużym poziome głośności potem już jest ciszej" ? glosnik sam z siebie nie przestaje grac basem przy danym natezeniu,ponoc wymyslili taki uklad ze przy danym X max wzmacniacz przestaje podawac na glosnik najnizsze tony,ale ja go jeszcze nie widzialem. Na moje to ze wzmakiem cos jest nie tak,a raczej jest poprostu za slaby.

• #4 04 Paź 2008 19:08
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam

Bardzo ładne kolumny!
    Tanio i naprawdę muszą dawać basem ładnie skoro to 38cm!
    A i GDWK ładnie gra, ale chyba nie ciągnie aż tak nisko i myślę, że jest mała dziura w paśmie, ale no cóż albo tanio albo dobrze dodanie tam średniotonowca to spore koszta na głośnik i zwrotnice.
    A i mam jeszcze jedno pytanie skąd wyrwałeś te Soniaki bo chciałbym takie na suby?

Moim zdaniem 8/10

Pozdrawiam

• #5 04 Paź 2008 19:20
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

marian133 chyba się nie zrozumieliśmy. chodzi mi o to ze kolumna przenosi efektywnie od 45hz potem spl już spada . Te głośniki nie nadają sie na suby bo to są głośniki szrokopasmowe i maja małe wychylenie . głośniki szerokopasmowe kupiłem używane na allegro.

• #7 04 Paź 2008 20:08
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

A wytłumienie to nie wata szklana tylko mineralna . która jest za siatka z materiału. wytłumienie jest tylko na tylnej ścianie kolumny. br jest dobrej średnicy <był już testowany :D> i nic złego nie było słychać.

• #8 04 Paź 2008 21:24
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Mi sie bardzo podoba ;) Ale za jakiś czas mógłbyś wstawić tam jakiś driver zamiast tej tubki.
    A tak nawiasem to poco doklejałeś magnes do głośnika ?? Porównywałeś czy z doklejonym czy bez dodatkowego magnesu gra lepiej ?? :) Pozdrawiam.

• #9 04 Paź 2008 21:31
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Te głośniki miały mały magnes . a w warsztacie leżał i się marnował duży podwójny magnes wiec go rozkleiłem i dokleiłem do głośników .Nie porównywałem czy jest jakaś różnica. ale głośniki powinny mieć trochę większą efektywność. Czy takie drivery będa dobre??

Gwint 34mm
    Pasmo przenoszenia: 2000-18000Hz+/-3dB
    Skuteczność 104dB/W/m (z tubą H-3)
    Moc znamionowa (powyżej 2 kHz) 70W
    Moc znamionowa (powyżej 4 kHz) 150W
    Moc maksymalna 300W
    Średnica cewki 1,75"
    url=http://obrazki.elektroda.net/52_1223297106.jpg]kolumny Estradowe Sony+Tonsil[/url]

• #10 07 Paź 2008 17:16
    mateusz885
    Poziom 23  

Generalnie co z tego że ktoś ma 15 albo 16 lat itd? Swoim wiekiem można pochwalić się na naszej klasie, a nie w byle pierwszym lepszym dziale tego forum (zapraszam do działu HydePark na takie pogaduszki). Za te pieniądze miałbyś dość fajne domowe paczki np 2way tesla+vifa bo pewnie prawie zawsze sprzęt używany jest w domu. 15" głośnik i moc 100W ciekawe sam stosunek średnica/moc (która i tak jest pewnie z naklejki tylko) jest intrygujący (nie poniżając takich konstrukcji jak GDS 30/30 czy GD 30/50). Nie znam 15" przetwornika który potrafi zagrać do tych 4kilo, większość 12" ma nawet z tym problem. Testowałeś je pod pw9013 tak? demon mocy to nie jest raczej, z tego co pamiętam 2x35W (pewnie jeszcze było włączone podbicie co przy "wiekszej glosnosci" sprzyjało braku odpowiedniej kontroli itp. Jabel j-23 to chyba stroboskop ;) więc chyba zaszła jakaś pomyłka. Praktycznie brak zwrotnicy, chyba w altusach był taki gwizdek z kondem w szereg co owocowało uszkodzeniem syka.
    Proponuję darować sobie komentarze typu "a w pokoju pewnie grają, że aż się wszystko trzęsie", chińskie pici pierdy nawet na głośnikach 16cm potrafią dudnić (bo grania to nie przypomina). Ktoś wspomniał, że chciałby tego "GDSa" (dobry żart) na suba, pewnie te 15" stxy bardziej się sprawdzą w roli subów niż ten chinol. Czy jak na głośnik typu jakieś tam dibeisi czy inne cudo nakleję made in denmark to nagle stanie się vifą? Po za tym jak coś ma 15" to nie znaczy, że gra poprawnie basem... Istnieją różne duże budżetowe wytwory piweja które basem to na pewno nie grają :D Zresztą od kiedy GDSy mają super zejście itd? (o ile dalej utrzymujemy, że ten głośnik to gds :D). Można by się jeszcze, jakie terminale zostały użyte w tych "estradowych paczkach", jak rozwiązano wzmocnienia itd. Mam nadzieję, że autor tematu uświadomi sobie swoje błędy i następne konstrukcje będą już tylko lepsze, a komentatorom proponuję zachowanie tych soczystych słów dla siebie, bo w większości za wiele sensownego to raczej nie wnoszą do tematu.

• #11 08 Paź 2008 14:55
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Po pierwsze głośnik to nie chinol. Jest to dosyć stary głośnik produkcji japońskiej. Zwrotnica niedługo będzie. kolumny były teswtowane na wzmaku unitra pw 9013 z wyłączonym podbiciem basu i sopranu , na power mikserze ldm nie pamiętam modelu. i na wzmaku diy 2x jabel j35 <sorry za wcześniejszy bląd > gdwt niedługo będzie wymieniony a driver. kolumny nie są używane w domu tylko na imprezach wiec po co mi "fajne 2 way na tesla + vifa? na takich chyba imprezy nie nagłośnie ?? no chyba ze ty tak robisz :-). W domu slucham na tonsilach blues 150 . wzmocnienia są a raczej jest to rama a z z drewna potem wstawię fotki. głośnik nie na daje sie na suba bo to jest szerokopasmówka . terminale to 2x jack.

• #12 08 Paź 2008 15:53
    mateusz885
    Poziom 23  

Mistrzu, nie będę się kłócił jakiej produkcji jest ten chinol :D Wspomniałem o rozwiązaniu nieco innym bo po prostu myślałem, że generalnie używasz tego w domu. Sam stwierdziłeś, że jest mały magnes itd doklejałeś, kombinowałeś. Jeżeli konstrukcja jest niedokończona to kwalifikuje się do "DIY Początkujący / Niedokończone".

• #14 08 Paź 2008 19:38
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    15" głośnik i moc 100W ciekawe sam stosunek średnica/moc (która i tak jest pewnie z naklejki tylko) jest intrygujący (nie poniżając takich konstrukcji jak GDS 30/30 czy GD 30/50).

Nie znasz tego głośnika, a się wypowiadasz. Jak wspomniał kolega, jest to dość stary głośnik, nie typu dibelsi itp.
    Stąd (wiek) stosunkowo mała moc. Jakoś nikt nie wyśmiewa wyżej wspomnianych przez ciebie konstrukcji GDS 30/30 czy GD 30/50 chociaż basu jest z nich mniej niż z większości "chinoli".

też uważam, że szerokopasmowce 15 calowe, to nietrafiony pomysł. Mimo jednak małej mocy, te głośniki mają dużą skuteczność więc potrafią narobić hałasu. Na osi szerokopasmowe 15-tki potrafią zagrać do tych 4 khz.

Uwaga o testowaniu pod tą unitrą jest słuszna. To bezsens testować takie kolumny na tak słabym wzmacniaczu. Daje to zafałszowany obraz.

Cytat:
    Praktycznie brak zwrotnicy,

Chyba najlepiej te 15-tki puścić pełnym pasmem, byłby sens je odcinać?

• #15 09 Paź 2008 20:37
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Co do tych driverów ze zdjęcia to z tego co widzę są to HF-150 ;). Mam je w tubie H-5 z allegro. Teoretycznie można je ciąć przy 2,5kHz a nawet 2kHz, ale nie wiem czy tak naprawdę to wytrzymaja na pełnej mocy. Poza tym efektywnością nie powalają i trzeba dac im większą moc, aby były odpowiednio głośne. Podział 2,5kHz powinny wytrzymac (tak zaleca producent) ale cudów nie ma się co spodziewać. Za to napewno jest to lepsze wyjście niż te małe supertweetery. Może popatrz jeszcze na D-800-Ti od STX'a ?? Lub chociaż na D-500-Ti, ale z tych dwóch z tym 15" chyba lepiej D-800-Ti. Nie będzie żadnej dziury w paśmie, a jak odetniesz od dołu te 15" i podeprzesz je jakimiś solidnymi dołami to będziesz miał konkretny zestaw estradowy, który konkretnie zagra :D. Pozdrawiam.

• #16 09 Paź 2008 21:28
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Jakieś doły będą tylko narazie kasy nie ma ;-) . Sprzedaje ktoś może jakies tanie drivery ? jak tak to pisać.

• #17 10 Paź 2008 17:35
    mateuszqq
    Poziom 12  

mateusz885 napisał:
    Wspomniałem o rozwiązaniu nieco innym bo po prostu myślałem, że generalnie używasz tego w domu.

To lepiej nie myśl bo nie bardzo ci to wychodzi
    Co do konstrukcji to nawet spoko tylko wymień tego gdwt na cos lepszego

• #18 11 Paź 2008 14:44
    mateusz885
    Poziom 23  

Mateuszqq takie komentarze zachowaj dla siebie, skoro tak jak twierdzicie ten "bas" gra do 4kilo NA OSI to zrobić na gwizdek zwrotkę 12 db/okt i z bani... Kupić przynajmniej coś ala elmuz 2x100 i są całkiem paczki w takim wypadku. Oczywiście przyznaje się bez bicia, że nigdy nie smyrałem takich 15", ale co można pomyśleć jeżeli coś ma 15" mały magnes i napis sony 100W?

• #19 11 Paź 2008 21:32
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

To niema napisu sony 100W tylko jest sony podany model głośnika. moc i impedancja. model napisze jak znajde chwile na rozkręcenie kolumny. magnes jest mały. ale np w gd lub gds tonsila tez sas małe magnesy i nie gra to najgorzej. to jest podobny głośnik tylko ze większy i niżej schodzi ale za to ma gorsza środek pasma. no ale cos za cos ;-)

• #20 11 Paź 2008 22:49
    mateusz885
    Poziom 23  

Maciek Góźdź napisał:
    "Mistrzu" niedługo wstawie fotke tego twojego "chinola" Z napisem "made in Japan" ten głośnik nic z chinolem nie ma wspólnego. napewno sa lepsze niż twoje nie chińskie nadstawki firmy Peavey ;-) http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=0ecfc8a20cf6d905e0d63e468e580d05 i tez testowales je na unitrze nawet słabszej ;-)

Nie ma jak powytykać kogoś stare posty prawda? Zawsze ludzie mieli kompleksy na punkcie mniejszości. Generalnie z tych nadstawek zostało logo , obudowa i głośnik 12" (który ma efektywność kiele 97/98dB), po czasie używania ładne gra "basem" (oczywiście jak dostanie mocy). Zwrotka na gwizdek tonsila jest pewnie więcej warta niż ten 12" i obudowa :D Grają (bo już można to nazwać graniem) lepiej niż inne cudaki piweja, które są sporo droższe, na osi słyszalny jest minimalny niedosyt średnicy, ale dla kogoś mniej osłuchanego niekoniecznie. Na "biby" takie nadstawki się sprawdzają, spokojnie przy kilkudziesięciu watach z dobrej domowej końcówki można robić imprezy w domu. Nadstawki miałem za darmo i tylko dlatego je mam ;] "Bas" nie jest dudniący, pod dobrym wzmacniaczem jest szybki i kopiący, całkiem inaczej niż pod unitrą. Ja też kiedyś takie paczki testowałem pod unitrą, ale rozgarnięci użytkownicy elki napełniają innych bezcenną wiedzą. Dlatego mówię, że to nie najlepszy pomysł te stare polskie wzmacniacze to nie najlepsze konstrukcje - przebarwione podbicie, chamska korekcja oszczędne zasilanie, "radiatory (a czasami prawie ich brak), mimo to nie gadają najtragiczniej (ale np tonsile nie zawsze lubią takie ostre podbicie przy małej mocy wzmacniacza), dużo lepiej tonsil (jeżeli mówimy już o polskich produkach) zachowuje się pod np 2xmocniejszą unitrą (czyli np gdn 16/15 pod unitrą o mocy 25W) czy pod dobrym japończykiem, który jest zbudowany prawie jak estradowa końcówka mocy. Jeżeli twierdzicie, że te głośniki to prawdziwe japońce to jestem w stanie uwierzyć w ich atuty (widział ktoś takie cudaki sony jak x-cośtam, jeżeli tak tak to może wie dlaczego z góry byłem negatywnie do tego nastawiony). Generalnie poleciłem wcześniej elmuza, bo te piweje pod elmuzem 2154 pokazują w domu "pazurki".

• #21 12 Paź 2008 00:54
    SzokalML
    Poziom 36  

Otóz to. Testowanie pod wzmacniaczami unitry (wiem bo sam mam), może wytworzyć mocno zafałszowany obraz. Na wyłączonym konturze nie ma basu, a regulacja basu jest w większości tych wzmaków do kitu.

Najlepiej testować na przyzwoitych końcówkach mocy (w przeciwieństwie do amplitunerów czy domowych z przedwzmacniaczami), adekwatnych do mocy kolumn.

ew. jak ktoś nie ma to np. popularny TDA 7294.

Byle testować bez wszelkich podbarwień.

Kolega zrobił moim zdaniem całkiem przyzwoite kolumny.

-------------

Wielkością magnesu bym się nie sugerował, jeśli to nie typowy basowy głośnik. Widziałem też Celestiony czy Fendery z proporcjonalnie dwukrotnie jeszcze mniejszymi magnesami. A brzmiały zapewne nieźle :)
    inny przykład to nasze GD i GDS.

• #22 12 Paź 2008 02:18
    mateusz885
    Poziom 23  

Akurat ja testuje jakiekolwiek paczki na wymienionym elmuzie 2154 ewentualnie Onkyo integra A-8250 (na prawdę porządny domowy wzmak, ostatnio zespawałem nim cewkę w tesli arn 226-03-8 :D, tak ze robi zwarcie, przy czym dowiedziałem się, że ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe i że tesle nie lubią 10Hz). Porównując Onkyo do Unitry stwierdzam, że polski produkt przegrywa na starcie, gra jak by chciał, a się bał, łatwo go przesterować, nie ma wykopu z odpowiednią mocą i targa membranami jak szmatami, natomiast onkyo posiadające po parze tranzystorów toshiby na kanał wie co to porządnie targać głośniki, a "korekcja" i kontur są bardzo delikatne, dodatkowo posiada też subsonic (którego nie stety nie używałem). Generalnie zrobił się mały offtop ;] Jak się poszuka to tanio można kupić gotowy dość dobry estradowy wzmacniacz z zabezpieczeniami w cenie uzależnionej od mocy i firmy, dlatego nie ma sensu budować i bawić się w składanie wzmacniaczy(chyba, że do celów edukacyjnych lub koszty wykonania są akurat po przekalkulowaniu opłacalne).

• #23 12 Paź 2008 11:54
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Co wy się czepiacie tak tej unitry. napisałem ze tylko na niej testowałem. Unitra służy do grania w domu na tonsilach blues 150. testowałem jeszcze na wzmacniaczu estradowym ldm i na mojej końcówce diy 2xj35 < jak dokończę będzie w diy >i pod ta końcówką kolumny będą grały. model głośnika 858-11 Sony 6 Ω Fotki głośnika i wzmocnień :

kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil kolumny Estradowe Sony+Tonsil

• #24 29 Sty 2009 22:23
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

dzisiaj kolumny przeszły porządny test grały ok 6 godzin przy pełnej mocy. Maja naprawdę dobry bas jak na takie głośniki. miały lepszy bas i większy SPL niż szkolne kolumny Wharfedale nie znam modelu, jak będzie okazja to zobaczę . sala ok 150m. Tylko muszę te tonsile na jakieś drivery zmienić .
    Czy takie bede dobre : ISOPHON DKMT 1226/8 lub Stage Line MRD-90 N 8 Ohm ?? prosze o szybką odp

• #25 31 Sty 2009 01:14
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Daj STX D-800 lub ew. D-500 ale to minimum :!:

• #26 01 Lut 2009 14:52
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

moge kupic drivery horn unit za 50 zl za szt. beda dobre ? ? maja 75W RMS i 2 calową cewkę,pasmo od 400hz do 13khz waga 1.5kg szt . Prosze o szybka odp
    kolumny Estradowe Sony+Tonsil

• #27 01 Lut 2009 15:01
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Ja bym nie ryzykował. Przypomina mi to te 2" drivery z Allegro, z pasmem do 9Khz. Szkoda kosy, nie ryzykuj tylko kupuj d800 lub d500 i po sprawie :]

• #28 01 Lut 2009 15:03
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

na Stx szkoda mi troche kasy bo narazie rzadko coś nagłaśniam. I ma być to sprzęt bardzo budżetowy

• #29 01 Lut 2009 15:16
    wiewior_kg
    Poziom 26  

No to bierz d500, są tańsze od d800 ale to i tak dosyc wysoka półka, a w tej cenie to juz wogóle. Nie będzie napewno żałował :). Poprostu w tej cenie wszystko inne to strata kasy.

• #30 01 Lut 2009 15:32
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

A czy kupuja u STXa d800 należy do razu zamówic u nich horna czy można dokupić innego na alle.... ? Czy tamte horny bedą pasowac do tego drivera? na które wymiary nalezy patrzeć aby horn pasował do drivera?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme