Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 09 Paź 2008 19:07
    mdejnow
    Poziom 2  

Pomóżcie doświadczeni. Instalacja oświetlenia klatki schodowej, mamy rozdzielnie tam sobie bedzie automat schodowy i jak dalej podłączyć sterowanie? Obwód klatki po drugiej stronie, 6 punktów świetlnych i 5 włączników (typu dzwonkowego). Jak to powinno wyglądać? może ktoś mi podrzucić schemat do takiego podłączenia? Upewniłbym się, że myslę podobnie lub całkiem źle...

• #3 09 Paź 2008 22:26
    mdejnow
    Poziom 2  

Więc mamy BIS-413

Schemat instalacji oświetlenia klatki schodowej

Jak to wygląda od strony praktycznej, Jak w obwodzie klatki schodowej włączyć przyciski i lampy, bo rozumiem że kladziemy pzrewód 3x1,5...

Dodano po 2 [minuty]:

Nieznane i nowe, to delikatnie mowiąc obce... schodowe i krzyżowe znam i nie mam z nimi zadnych problemow, ale automat schodowy - po prostu dajcie helpa...

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

musiałem chyba na forum wyrazić swoje obawy, aby zrozumieć istotę :) dzięki i pozdrawiam.

• #4 10 Paź 2008 18:51
    jorgkrab
    Poziom 20  

Wszystkie przyciski klatkowe łączysz równolegle, można przez nie sterować np. przewodem neutralnym więc na jeden ich zacisk podpinasz przewód N sieci a po przycisku przewód dochodzi do zacisku automatu schodowego na jego zacisk numer 4.
    Z zacisku 7 idzie napięcie przez klatkę (dół, góra) do poszczególnych opraw oświetleniowych i oczywiście przewód N-neutralny i jeszcze powinien być ochronny PE, czyli 3 żyłowy.
    Na styki 5 i 1 automatu musisz podać FAZE a na styk numer 2- N- neutralny i to jest chyba wszystko.
    Do przycisków prowadzisz 2x, a miedzy lampami 3x i to jest cała filozofia. Przy każdej lampie trzeba dać puszke i do nstępnej itd.

Jeden podany impuls załącza światło na określony czas, kolejny podany podczas świecenia wyłacza je, a dwa impulsy podane w czasie <1sek. właczaja światło na dowolnie długi okres.

Schemat instalacji oświetlenia klatki schodowej

Do rysunku dorysowałem kolejne przyciski na następnych piętrach. :D

Pozdrawiam.

• #5 10 Paź 2008 19:47
    HeSz
    Specjalista elektryk

Witam.
    Można jeszcze dać przekaźnik impulsowy ( bistabilny). Pozwala on na załączanie i wyłączanie obwodu z dowolnego punktu. Przyciski są połączone równolegle, a przekaźnik zmienia stan po każdym naciśnięciu przycisku. Dla przykładu: sąsiad z 3 piętra zapomniał wyłączyć światło na klatce, więc ja mogę to zrobić na 11 piętrze, bez potrzeby schodzenia. Takie przekaźniki produkuje wiele firm.
    Pozdrowienia.

• #6 10 Paź 2008 21:10
    Arturo2005
    Poziom 32  

A wyżej to nibo o czym jest pisane?

• #7 10 Paź 2008 21:34
    HeSz
    Specjalista elektryk

Arturo2005 napisał:
    A wyżej to nibo o czym jest pisane?

Schemat nie jest jednoznaczny. Może dotyczyć tzw. automatu schodowego- przekaźnika czasowego o określonym czasie zadziałania, ale bez możliwości jego wyłączenia z dowolnego punktu! Stąd mój post!
    Pozdrawiam.

• #8 10 Paź 2008 22:11
    Zbych034
    Poziom 35  

Poczytaj wyżej (podany link do automatu) i będziesz wiedział jak ten automat działa. Pozdrawiam

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty