Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Problem z podłączeniem radia LG 3800R w Daewoo Matiz

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RadiaSamochodowe Serwis -> RadiaSamochodowe Początkujący -> Problem z podłączeniem radia LG 3800R w Daewoo Matiz
Autor
Wiadomość
PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Białystok

Post#1 Post autora tematu 14 Paź 2008 18:22   

Problem z podłączeniem radia LG 3800R w Daewoo Matiz

Witam.
kupiłem nowe radio i chce je podłączyć. W matizie jest inna jakaś kostka wiec kupiłem przełączkę na ISO. Podłączyłem i radio sie wyłącza gdy wyciągnę kluczyk ze stacyjki. Poczytałem trochę o tym problemie na forach i znalazłem ze trzeba zamienić kabelki czerwony i żółty ze sobą (żółty na prąd stały z akumulatora a czerwony na ten co dopiero dochodzi po przekręceniu kluczyka). Zamieniłem i dalej jest to samo. Na jeszcze innym forum znalazłem że trzeba podłączyć kabel czerwony pod żółty i wpiąć to we wtyk gdzie ciągle jest prąd z akumulatora. Zrobiłem i jest dobrze. Po wyciągnięciu kluczyka radio dalej gra. ale po jakichś 5 sekundach pada akumulator... była już godzina chyba 20 to odłączyłem radio (bo nie do końca zaczepiłem kabelki żółty i czerwony ze sobą. Podłączyłem prostownik na jakieś 3h żeby naładować akumulator. Dzisiaj chce podłączyć radio, stykam kostki, radio włączyło sie na 2 sekundy i zgasło. Myślałem ze znowu akumulator padł ale nie. Normalnie odpaliłem samochód i wszystko gra. Sprawdziłem miernikiem czy prąd z akumulatora dochodzi do kostki i kicha... nie dochodzi. W tym wtyku co powinien być cały czas prąd wogule go nie ma nawet jak przekręcę kluczyk w stacyjce a w tym co jest prąd gdy przekręcę kluczyk jest. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i wszystkie działają.
Co może być nie tak?
Proszę o pomoc :(
Powrót do góry

SlaweK
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oborniki Śląskie

Post#2 15 Paź 2008 01:47pomocny post - solucja   

Re: Problem z podłączeniem radia LG 3800R w Daewoo Matiz

Urok bezmyślnego kombinowania, skoro prąd był a go nie ma to coś się przepaliło a pewnie bezpiecznik. A co do problemy wyłączania się to wypadało by zmierzyć napicie na akumulatorze i prąd jaki pobiera radio gdy się wyłącza, wtedy będzie jaśniesze co jest grane.

SławeK
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Paź 2008 01:47pomocny post - solucja   

Powrót do góry

rnb_bolii
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Śląsk

Post#3 15 Paź 2008 01:51   

Cześć. Jeszcze raz sprawdź bezpiecznik w rozdzielce samochodu, wymień go. Czasem jest słaby styk na złączu bezpiecznika- zaśniedzieje. Sprawdź także bezpieczniki przy radiu. Kostki ISO także czy dobrze przewodzą. A i jak pada aku po 5 sekundach- bo tego nie rozumiem.
Powrót do góry

zbyszek.camrogroup
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: suwałki

Post#4 15 Paź 2008 05:14   

Czy aby na pewno radio jest sprawne. Możliwe że je uszkodziłeś przy montażu. Ja często montuję radia bezpośrednio do zasilania bez stacyjki. Faktycznie pobiera wtedy trochę prądu jak jest wyłączone ale nie na tyle żeby wywalić akumulator w 5 sekund.
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 Post autora tematu 15 Paź 2008 09:12   

Wszystkie bezpieczniki sprawdziłem i działają. problem jest w tym ze w przewodzie w ktorym powinien byc caly czas prad to tam go nie ma. Mozna podlaczyc zasilanie do radia prosto od akumulatora odzielnym przewodem?
Powrót do góry

SlaweK
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 15 Paź 2008 10:16pomocny post - solucja   

Owszem, można ale trzeba dodać zabezpieczenie i zrobić to wyjątkowo estetycznie by kabel się nie przetarł. Taki mały akumulatorek jakie są takich pojazdach mają dość mało prądu i po godzinie głośniejszego słuchania nie odpalisz autka a dodatkowo tandetne marki pobierają dość duży prąd jak są wyłączone i trzeba to mierzyć jak się podłącza. Ja bym szukał usterki a nie kombinował z nowymi kablami, założę się że jednak gdzieś jest bezpiecznik który uszkodziłeś. I pamiętaj, pomiary to podstawa a nie kombinowanie jak koń pod górę.

SławeK
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#7 Post autora tematu 15 Paź 2008 13:34   

Hmmm... To raczej nie jest bezpiecznik. Sprawdziłem wszystkie (miernikiem sprawdzającym przewodność diody tzn czy dioda przewodzi prąd czy nie) i są dobre. Chyba wszystkie :D To nie jest mój własny samochód tylko ojca. Ja tylko montuje radio :) w załączonym obrazku czerwoną ramką zaznaczyłem te co sprawdziłem i działają a niebieską to sam nie wiem co to i do czego służy.
Problem z podłączeniem radia  LG 3800R w Daewoo Matiz
Czy jest możliwe że spalił się kabelek od stałego dopływu prądu do radia?
Powrót do góry

mrucze
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: hajnówka

Post#8 15 Paź 2008 16:49   

Po pierwsze chłopie daj sobie spokój z tą robotą . Chcesz aby ktoś pokazał palem gdzie jest problem , ale tak się nie da .Po wtóre radio nie ma szans rozładować akumulator w kilka sekund ,żeby tak było kable (a raczej kabelki) zasilania świeciłyby jak żarówki
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#9 Post autora tematu 15 Paź 2008 17:26   

Nie wiem... siedziałem z zapaloną lampką w samochodzie i robiłem to radio. Co chwile próbowałem podłączyć. Co chwilę przekręcałem kluczyk żeby sprawdzić czy działa itp... Nie wiem czy nie ma szans ale tak się stało. Akumulator ma niecały rok więc coś było nie tak... Nie oczekuję że ktoś mi pokaże palcem co jest źle (ale byłoby dobrze jakby ktoś tak zrobił) ale zasugeruje co mogę sprawdzić co może być powodem usterki. Do tego jest to forum aby życzliwi fachowcy bądź znający się ludzie na elektryce pomogli takim "zielonym" jak ja.
Powrót do góry

Nawigator
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ostrowiec Św.

Post#10 15 Paź 2008 19:53   

No więc musisz "po kablach" cofać się z próbnikiem aż znajdziesz przerwę, prawdopodobnie będzie to pęknięty konektor lub zacisk. Ruszyłeś wiązką kabli i złamał sie ostatecznie.
Może styk od stacyjki w pozycji ACC?
Może po drodze jest dodatkowy bezpiecznik np. rurkowy?
Powodzenia, N.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Paź 2008 19:53   

Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#11 Post autora tematu 17 Paź 2008 14:47   

SlaweK napisał:
skoro prąd był a go nie ma to coś się przepaliło a pewnie bezpiecznik. A co do problemy wyłączania się to wypadało by zmierzyć napicie na akumulatorze i prąd jaki pobiera radio gdy się wyłącza, wtedy będzie jaśniesze co jest grane.

SlaweK wielkie dzięki! Przepalony był bezpiecznik w skrzynce pod kierownicą. Wymieniłem i wszystko gra ;] (Bezpiecznik się zjarał pewnie przez to że nie zaizolowałem połączenia kabli żółtego i czerwonego i pewnie dotknęły metalowej kieszeni na radio) A teraz co do mierzenia ile prądu pobiera radio. Mam takie cuś
Problem z podłączeniem radia  LG 3800R w Daewoo Matiz

i czy tym da się sprawdzić ile prądu pobiera radio? Gdzie mam podłączyć miernik żeby sprawdzić ile pobiera prądu? :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 17 Paź 2008 14:47   

Powrót do góry

zbyszek.camrogroup
Poziom 16
Poziom 16

Post#12 17 Paź 2008 18:10   

Czerwoną wtyczkę wsuń w żółte gniazdo onaczone DC 10A i przełącznik miernika ustaw na zakraz 10A. Wyciągnij bezpiecznik który Ci się przepalił i w miejsca gdzie siedział bezpiecznik szeregowo wepnij końcówki miernika. Odczytasz jaki prąd pobiera radio w stanie wyłączonym a gdy włączysz radio zmierzysz pobór prądu podczas grania radia.
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#13 Post autora tematu 18 Paź 2008 16:08   

Nastawiłem na mierniku 10 A prądu stałego i przy wyłączonym radiu na wyświetlaczu pokazało 0,09 a przy włączonym 0,6. Jak mam to czytać? :D
Powrót do góry

Andiv
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lubaczów

Post#14 18 Paź 2008 20:02   

Na wyłączonym 90mA a na włączonym 600mA, czy to takie trudne nauczyć się podstawowych jednostek i wiedzieć chociaż co i w jakim celu się mierzy ?
Powrót do góry

Nawigator
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ostrowiec Św.

Post#15 18 Paź 2008 20:44   

A cóż to za wspaniałe radio co bierze 90mA jak wyłączone? Pewnie za kilka dni będzie pytanie gdzie kupić nowy akumulator?
Pzdr. N.
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#16 Post autora tematu 18 Paź 2008 21:47   

Hmmm... Nie wiem co już mam o tym myśleć... W instrukcji podana jest moc wyjściowa 50W x 4CH (max.) Czy ta informacja zgadza się z tym co zmierzyłem miernikiem? Przepraszam że tak pisze pewnie dla was o błahych rzeczach ale po prostu się nie znam...
Powrót do góry

rnb_bolii
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 18 Paź 2008 23:03   

Witam. Czy faktycznie jest te 50W -tego tak nie sprawdzisz, a napewno nie miernikiem. Trzeba by wiedzieć jaka końcówka mocy jest tam wstawiona i popatrzeć na note katalogową ile z niej można wyciągnąć. Pobór amperów będzie wzrastał wraz z zwiększaniem głośności, a także jak płyta zacznie grać, itd.
Powrót do góry

Andiv
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lubaczów

Post#18 19 Paź 2008 00:21   

Nie no z miernikiem wpiął się w miejsce bezpiecznika, więc pobór 90mA tyczy się całej gałęzi zasilania.
Powrót do góry

zbyszek.camrogroup
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 19 Paź 2008 06:47   

Andiv, fakt że jeszcze coś może być podłączone pod ten przewód zasilania. wystarczy odłączyć radio i sprawdzić wtedy pobór prądu. Będzie wtedy wiadomo czy coś jeszcze ciągnie prąd z tej gałęzi.
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#20 Post autora tematu 19 Paź 2008 11:51   

Przed chwilą miernikiem zmierzyłem natężenie. Przy całkiem odłączonym radiu na mierniku pokazało 0,08. Czyli pamięć radia pobiera 10mA. Na mierniku radio włączone na głośności takiej normalnej do słuchania pokazało 0,50 a przy prawie maksymalnym natężeniu głosu pokazało 1,2. Podłączyłem też stare kasetowe radio (jakiejś ruskiej firmy) i przy wyłączonym radiu dalej miernik pokazywał 0,08 (tak jakby radia wcale nie było) a przy włączonym na normalnej głośności 0,23.
Powrót do góry

rnb_bolii
Poziom 20
Poziom 20

Post#21 19 Paź 2008 22:17   

No to wynika że jest dobrze z poborem amperów co do radia.
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#22 Post autora tematu 20 Paź 2008 09:56   

rnb_bolii napisał:
No to wynika że jest dobrze z poborem amperów co do radia.

:D czyli że radio jest dobre i coś innego ciągnie dużo prądu? tak?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Paź 2008 09:56   

Powrót do góry

SlaweK
Poziom 26
Poziom 26

Post#23 20 Paź 2008 10:07   

"przy prawie maksymalnym pokazało 1,2", rozumiem że Ampera, 1,2Ax12V=14,4W po rozdzieleniu tego na głośniki i odjęciu sprawności końcówki mocy masz mniej więcej pojęcie jaka to była moc. 10mA na wyłączonym można dopuścić ale więcej to już przy małym aku może sprawić problem.

SławeK
Powrót do góry

PaneK666
Poziom 7
Poziom 7

Post#24 Post autora tematu 22 Paź 2008 19:07   

Radio gra dobrze i nie ma żadnych kłopotów. Narazie :D Akumulator się nie rozładowuje i wszystko ok. Dzięki wielkie wszystkim co pomogli rozwiązać mi ten problem. Dzięki!
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RadiaSamochodowe Serwis -> RadiaSamochodowe Początkujący -> Problem z podłączeniem radia LG 3800R w Daewoo Matiz
Strona 1 z 1