Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie?

Carll 05 Lis 2015 19:00 73604 89
  • #62 18 Lis 2015 17:49
    rafalmitura
    Poziom 1  

Z czystym sumieniem mogę polecić wspomniane już eurocircuits. Cena na pierwszy rzut oka wyższa, ale przy większych seriach jest korzystna( w szczególności jak pod uwagę weźmie się czas, precyzję cięcia, jakość i spokój podczas realizacji zamówienia) . Kalkulator online jest wzorem do naśladowania.

Zamawiałem równolegle płytki w firmie z gdańska - Techno Service, jeszcze miesiąc temu poleciłbym ich, ale po ostatnich doświadczeniach nie poleciłbym nawet najgorszemu wrogowi. Praktycznie wszystko co jest napisane tutaj w tym temacie jak i to co można usłyszeć u innych osób z którymi wymienia się doświadczenia to najszczersza prawda. Biurokratyczna masakra. Odroczony termin płatności = kosztów nie poznasz do otrzymania paczki. Dzięki polityce tajności podwójnego cennika, jak i niestaranności przy przygotowywaniu ofert potrafią naprawdę "mile zaskoczyć". Przy większych zamówieniach, regulaminowe +10% produkcji to jest pewniak. Nikt na poważnie nie traktuje klienta, a czytanie ze zrozumieniem w tej firmie to umiejętność która wymarła chyba w momencie zmiany ustroju politycznego na początku lat 90tych. Tajemnica cennika jest polityką wewnętrzną firmy(słowa jednego pracownika, trochę zmienione przez koordynatora), do tego dwa cenniki, dla klientów z Polski i zagranicy, który cennik zostanie użyty decyduje wybrany język strony(!) W życiu nie wpadłbym na taki absurd.
    Zabrudzenia pod maską, krzywo ucięte płytki (zamawiane pojedynczo) to darmowy standard, reklamacja? jasne spoko można, tylko kto ma średnio 2 tygodnie czasu do stracenia (na ponowne wykonanie płytek (w tej czy innej firmie) przesunięcia w montażu itp itd.?)
    Kolejna rzecz to dokumentacja - za każdym razem ma inna cenę, że pomiędzy dokumentacją produkcyjna a ta z TSki to rozumiem różnice, ale pomiędzy dwoma dokumentacjami produkcyjnymi (5LT i Seria produkcyjna, odpowiednio 49 i 120 euro) to już nie rozumiem, pewnie gdyby ich zapytać - odpowiedzą - wewnętrzna tajemnica firmy skalkulowana o ryzyko zagrożenia wybuchu na planecie z układu słonecznego..............
    Jeżeli chodzi o EC, 100% dobrych paneli, czy nadwyżki produkcji, zawsze dostawałem w gratisie (w TS żeby otrzymać tolerancję zamówionych obwodów 0-0%, trzeba dopłacić by nie dostać więcej(!)... w EC nigdy nie musiałem za to dopłacać pełnej ceny obwodów(jak w TS), które same w sobie po doliczeniu kosztów dokumentacji i drogich przesyłek do najtańszych już nie należą. Zamówione w EC 1000 dostajesz 1000 + gratisy, zamówienie 1000 w TS skończyło się nie dość że wyższą ceną to i koniecznością zakupu dodatkowych 96 płytek. Co w przypadku ostatniego zamówienia (większa ilość niż zamówiona płytek do tego inny cennik bo nie na Polskę, do tego źle wykonana oferta, która nie była wiążąca, a jej parametry (z panelu na pojedyncze płytki) zmieniły się zgodnie z fanaberią pracownika) wszystko to skończyło się wzrostem kosztów względem szacowanych o ponad 30%.

Nie ma opcji by ktoś w technoservice przyznał się do swojego błędu i napisał chociaż głupie nic nie znaczące przepraszam (mimo, że przyczynił się do wygenerowania dodatkowych kosztów). Pracownik odpowiedzialny za całe zamieszanie nabiera wody w usta i dziwnym trafem na datę dostawy płytek ma urlop, a pani koordynator brnie dalej w te wszystkie kłamstwa, plącząc się we własnych "zeznaniach". Generalnie niesmak i żenada, a to wszystko dla paru euro. Dla mnie kwota nie warta utraty wizerunku, ale jak pokazuje ten przykład niektórzy są zdolni to poświęceń...

• #63 26 Lis 2015 13:30
    Enterek
    Poziom 17  

Witajcie!

jakiś czas temu polecałem firmę Bazeko z Łodzi. Niestety od pewnego czasu coś złego tam się dzieje i ostatnio każda partia, która od nich przychodzi ma jakieś problemy. A to maska niedogrzana i odłazi, a to otwory nie tej średnicy, co zamawiane. Reklamacji nie chcą uwzględniać tylko proponują śmieszny upust.
    Albo przy kolejnym zamówieniu na ten sam projekt nagle opisy wchodzą mi na pola lutownicze, mimo że zawsze wcześniej były usuwane.
    A stanowisko firmy jest takie, że tak było w projekcie, więc reklamacji nie przyjmą. Szkoda tylko, że wcześniej takie oczywiste rzeczy potrafili poprawić (lub chociaż przed produkcja zadzwonić/napisać i dopytać), a teraz już im się nie chce i robią na "odwal się", wiedząc, że płytka nie będzie się nadawała do montażu. To co to za specjaliści?
    Tak więc zdecydowanie cofam moje polecenie. Nie zamawiajcie w Bazeko!!!

Pozdrawiam

• #64 14 Mar 2016 19:21
    k4be
    Poziom 31  

Po kolei (P-prototypy, M-produkcja):
    [P] Merkar: niedotrzymane terminy realizacji mimo wyboru bardzo długich. Płytki OK (chociaż wizualnie brzydka soldermaska - bez wpływu na właściwości - i widoczne ślady cięcia zwarć na jednej z płytek).
    [P] Satland (prototypy.com): przeciętnie. Zdarzały się przerwane ścieżki, zwarcia, niewywiercone otwory. Opisy często nieczytelne. Jakiś dziwny laminat - pady się słabo trzymają podłoża, co jest problemem przy demontażu/wymianie elementów. Dość drogo.
    [P] Gama (drukowane.pl): bezproblemowo - tanio, terminy zawsze dotrzymane, wszystkie płytki dobre, często egzemplarze gratis. Wadą jest niestandardowa technologia wykonania (pod soldermaską jest cyna) - ale to zazwyczaj nie przeszkadza.
    [P] Smart-Prototyping (Chiny): jeszcze taniej (opłaca się wziąć 10 płytek gdy potrzeba tylko 2), jakość idealna, w cenie opis dwustronny, bardzo szybka realizacja. Wady to koszt przesyłki, czas przesyłki, i biurokracja związana z cłem.
    [PM] Hatron: dla małych ilości dość drogo. Jakość OK (chociaż w partiach produkcyjnych sporadycznie zdarzają się wadliwe egzemplarze). Przy zamawianiu jednocześnie wielu płytek prototypowych proponuję je samodzielnie połączyć w panel: Hatron je niezawodnie połączy w taki sposób, że 'ząbki' wyjdą na krawędziach, które mają być gładkie, i konieczna będzie akcja "pilnik" :) Moim zdaniem tym dostawcą należy się zainteresować, jeśli ktoś planuje robić większe ilości prototypów i serie produkcyjne.
    [PM] Eldos: jakość jak z Hatron, ale zwykle przegrywa w cenach i terminach.
    [M] Reliance (Chiny): zdarzają się problemy z płytkami 4-warstwowymi (przerwy, wadliwe przelotki). Producent po zgłoszeniu takiego przypadku odsyła nowe płytki. Poza tym brak uwag.

• #65 15 Kwi 2016 01:33
    poorchava
    Poziom 18  

Prototypy zawsze zamawiam w TechnoService. Różnica w kosztach w porównaniu do Gemy czy Satlandu jest, ale usprawiedliwiona. Wszystko da się dogadać, jakość super. No i jako jedyni chyba w Polsce (może jeszcze ITR w Warszawie) bez jęczenbia robią ścieżki/odstępy 0.1mm(wolą 0.15) i wiercą otwory 0.25mm (0.15mm po metalizacji).

GAMA PCB (drukowane.pl) odradzam. Trafiałem wadliwe przelotki, a soldermaska jest strasznie licha i uszkadza się bardzo łatwo mechanicznie. Czasem też w piecu wpływa cyna pod soldermaskę wzdłuż ścieżki i robią się takie "purchle".

Satland jest spoko do prostszych płytek, ale na takie płytki Merkar czy Unidruk ma generalnie lepsze ceny niż Satland a jakość w zasadzie taka sama.

• #66 22 Kwi 2016 22:51
    patrix20
    Poziom 10  

Dołączam się do pochwały firmy Merkar z Katowic. Porządna firma. Fachowe wykonanie.
    Wszystko zawsze w terminie. Firma godna polecenia.
    Pozdrowienia dla Pani Joanny i Pana Aleksandra z Holandii.

• #67 22 Kwi 2016 23:37
    Krashan7
    Poziom 17  

Zamawiam w drukowane.pl, chociaż nie są to specjalnie wyrafinowane płytki i ilości nie przekraczają 50 szt. Raz mi niedokładnie przycięli, ale reklamacja została uwzględniona i zlecenie zostało wykonane powtórnie. Póki co jestem zadowolony, zwłaszcza że cennik w miarę przyjazny dla prototypów i krótkich serii.

• #68 27 Sie 2016 15:56
    Chumanista
    Poziom 13  

Ja polecam PCBWay, rozsądne płytki w rozsądnej cenie, nie jest perfekcyjnie ale kosztuje 3zł/szt ;)
    Pełna recenzja:

Spoiler:

• #69 27 Sie 2016 23:20
    Pocieszny
    Poziom 38  

Czy na stronie PCBWay jest kalkulator dla FPC? Nie mogę takiego znaleźć, a chyba mają w ofercie takie coś.

• #70 28 Sie 2016 00:20
    Chumanista
    Poziom 13  

Chyba nie ma, napisz maila, odpowiadają w poniżej 24h. Ogólnie dość pomocni są chociaż czasem trzeba wytłumaczyć drugi raz ;)

• #71 29 Sie 2016 19:25
    Pocieszny
    Poziom 38  

Chumanista napisał:
    odpowiadają w poniżej 24h.

Polubiłem ich stronę na facebooku i już po kilku godzinach pan Chińczyk sam odezwał się do mnie, robiąc wywiad czym się zajmuję i czego mogę od nich chcieć. Powiadomił mnie też, że dostanę kupon rabatowy po rejestracji. Co do FPC, muszę wysłać im projekt i dopiero wycenią.

• #72 24 Wrz 2016 18:50
    Moye.eu
    Poziom 2  

Prototypy robię w drukowane(dot)pl - dawniej Gamma obecnie Turbotronik.

Faktycznie kiedyś (ponad rok temu) były problemy z soldermaską, tak jak koledzy piszą nie trzymała się i spoiwo "podłaziło" pod nią. Jeszcze wcześniej, ale tylko raz, miałem płytkę ze zwarciami od resztek miedzi między ścieżkami, ale to było tylko raz.

Obecnie jestem bardzo zadowolony - zmieniła się technologia i nie mam żadnych problemów z soldermaską, czy zwarciami. Wygodnie dodaje się projekty do kalkulatora. Nie robią zamówienia "na pałę", gdy mają pytania czy wątpliwości to natychmiast idzie mail. Oczywiście w ofercie prototypowania przy małych ilościach - pojedyncze sztuki, czas jest do czternastu dni roboczych - wiadomo muszą zebrać projekty na w miarę pełny panel. Ale często jest szybciej.

Ceny mają bardzo przystępne - porównywałem moje zamówienia z Eurocircuits i jest ponad 30% taniej.

Robię w miarę proste projekty płytek SMD dwustronne metalizowane zwykle do 10mil.

Produkcję zlecam w printor(dot)pl. PCB, montaż SMD, THT, kabelki, robią nawet testowanie układów moim testerem. Jest dostępny panel klienta, magazynują części, robią kompletację. Godne polecenia.

pozdrawiam

Sławek

• #73 26 Wrz 2016 18:17
    Chumanista
    Poziom 13  

@Pocieszny, i na ile wycenili?

• #74 26 Wrz 2016 19:38
    Moye.eu
    Poziom 2  

Sam wyceniałem kalkulatorem na stronie. Zrobiłem u nich około 30 zleceń i zawsze cena z kalkulatora była ceną ostateczną.

Sprawdziłem dla jednego z moich projektów -

- wymiary płytki 60x60mm
    - liczba sztuk 5
    - dwustronna
    - metalizacja
    - soldermaska dwustronna
    - napisy TOP
    - cynowanie

118.33 brutto

ja mam rabat 8% jako stały klient
    więc wyszło
    97, 03 brutto
    plus transport poczta 12,30 pln lub kurier 19,68 pln
    ja odbieram osobiście, bo mam nie daleko ;-)

w Eurocircuits wyszło € 60.34 czyli prawie 280 zeta :-(

• #75 27 Wrz 2016 13:49
    lelekx
    Poziom 29  

Ostatnio zamawiałem kilka obwodów w firmie Kono. Jestem bardzo zadowolony, nie ma absolutnie do czego się przyczepić: obwody są równo przycięte, otwory wywiercone centralnie w padzie, porządna metalizacja, mocna soldermaska, a przy tym niezła cena i rozsądne terminy.
    Technoservice nigdy mnie nie zawiodło, jakość absolutnie rewelacyjna. Tylko te ceny, zwłaszcza obwodów wielowarstwowych...
    Na przeciwnym biegunie postawię Satland: po ostatnim zamówieniu nieprędko coś tam zlecę. Na jednym z obwodów, nietrudnym technologicznie, było paskudne zwarcie między 4 sieciami. Po podłączeniu zasilania tylko się zakopciło. Do tego niecentralne otwory.

• #76 12 Lis 2016 20:55
    ginter44
    Poziom 6  

A czy ktokolwiek może mi orientacyjnie powiedzieć ile może kosztować taka płytka zamówiona w firmie która tym się zajmuje? Termotransfer na pewno byłbym w stanie wykonać w domu nawet dwustronny, fotochemie po zakupieniu potrzebnych rzeczy też. Mój zawód (który aktualnie też wykonuję) to tokarz. Znam się na planach i na wymiarach, umiem posługiwać się suwmiarką itd.

• #78 12 Lis 2016 21:43
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Strasznie drogi ten Chińczyk :cunning:
    Tutaj jest znacznie tańszy, a jakość jest bardzo dobra. Od kilku lat tylko u tego zamawiam płytki: http://www.pcbway.com/

• #79 13 Lis 2016 01:05
    ginter44
    Poziom 6  

No to faktycznie to wychodzi tanio Panowie u tego drugiego chińczyka ;) Wyszło mi tam, że jest 10 dolarów koszt całkowity i jeśli dobrze rozumiem to za 5 sztuk (nie dało się wybrać mniej). A jak jest z wysyłką? Nie ma problemów? Myślę, że jeśli już będę miał płytkę drukowaną gotową, to polutować taki układ będę w stanie sam. Umiem lutować to i owo i szybko się uczę.

• #80 13 Lis 2016 11:37
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Realnie są dwie opcje przesyłki:
    - kurierem (DHL) trwa to 7-10 dni, kosztuje sporo i trzeba będzie doliczyć cło.
    - pocztą standardową trwa to od 2 od 4 tygodni, typowo 3, kosztuje trochę mniej i nie trzeba płacić cła. Przynajmniej w Holandii tak jest :)
    Jak mam czas i robię coś dla siebie, to zawsze wybieram przesyłkę pocztą. Jak nie mam czasu lub jest to projekt komercyjny, to wybieram dostawę kurierem.
    Zanim złożysz zamówienie, przygotuj kompletną dokumentację, czyli gerbery dla każdej warstwy miedzi, opisów, soldermaski i pliki wierceń. Obrys płytki powinien być na warstwie miedzi TOP.

• #81 13 Lis 2016 13:35
    tikka.masala
    Poziom 19  

Ten Pcbway ma dobre ceny, czy oni testują płytki po zrobieniu? I jak z jakością?

• #82 13 Lis 2016 14:24
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Tak, testują każdą ścieżkę na przejście, a jeżeli potrzebujesz, to również wykonują pomiar impedancji. Do tej pory zamawiałem tylko płytki 2 warstwowe z miedzią 35um i 70um, laminat 1.6mm lub 1.0mm, pojedyncze płytki, panele lub nieregularne kształty, w różnych kolorach, z pokryciem HAL lub ENIG.
    Nigdy nie miałem problemów z cynowaniem czy złoceniem, jakością metalizacji otworów, soldermaską, nadrukiem czy otworami. Jeżeli masz panel, to doliczają tylko drobne kwoty za frezowanie i dodanie mostków w optymalnych miejscach. Kontakt też jest bardzo dobry.

• #83 15 Lis 2016 13:12
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

ginter44 napisał:
    No to faktycznie to wychodzi tanio Panowie u tego drugiego chińczyka ;)
    Wyszło mi tam, że jest 10 dolarów koszt całkowity i jeśli dobrze rozumiem to za 5 sztuk (nie dało się wybrać mniej). A jak jest z wysyłką?

Koszt całkowity, to cena PCB + koszty dostawy.

Zapytałem o najtańszy i odpowiedzieli:

PCBWay.com napisał:
    For HK post to Poland, if 10pcs of 100*100mm, shipping cost is $16, you can quote online to check the accurate shipping cost according to the specifications you want.

W przypadku 5 sztuk najtańszy koszt transportu wynosi 12$

Razem masz więc 22$

Dodając 4 dolary za kwotę 26$ możesz mieć 10 płytek wraz z dostawą.

Wszystko można sprawdzić w kalkulatorze wybierając kraj i sposób dostawy.

• #84 25 Lis 2016 14:19
    emil202
    Poziom 2  

Potrzebuję wykonać takie płytki, wraz z montażem, gdzie? Ilość 100 szt.

Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie? Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie?

• #85 25 Lis 2016 15:05
    Kraniec_Internetów
    Poziom 35  

Ja jak potrzebowałem pcb, zamawiałem na prototypy.com. Jakość bardzo dobra. Z usługi montażu nie korzystałem.

• #86 25 Lis 2016 19:34
    Marek_Skalski
    Poziom 32  

Chiny, płytki tanie, montaż też, czas długi (4 tygodnie), trzeba doliczyć VAT i cło: http://www.pcbway.com/
    Polska, tanio, trochę długo (3-4 tygodnie), może być problem jak nie masz firmy: http://www.eae-elektronik.pl/ems/montaz-kontraktowy-smt-tht/
    Polska, trochę drożej, trochę szybciej (2-3 tygodnie): http://www.pcbtronic.pl/pl/monta%C5%BC-smd-tht
    Polska, jeszcze drożej, może być całkiem szybko (2 tygodnie): http://www.semicon.com.pl/montaz-pcb
    Holandia, bardzo drogo, może być gotowe w 48h: http://www.qpigroup.com/en/products-services?setlanguage=en
    Irlandia: też drogo, może być szybko, ale na stronie można wyeksportować .brd do .stp (3d) w celu dalszej obróbki. http://www.pcb-pool.com/ppuk/info_pcbpoolprototype.html

Montaż będzie kosztował sporo, bo widzę elementy SMD i pewnie konieczny będzie szablon. Pytanie za ile chcesz mieć te płytki zrobione?

• #87 25 Gru 2016 23:17
    endrjun
    Poziom 9  

Polecam firmy FALDRUK i ITR. Współpracuję z nimi od wielu lat i nigdy nie zawiedli mnie. Terminy i ceny mają rozsądne.

• #88 11 Lut 2017 20:28
    Krashan7
    Poziom 17  

Mogę zaktualizować nieco swoje doświadczenia. Wcześniej zlecałem płytki w Turbotronik/drukowane.pl, ale po paru wpadkach z ich strony miałem już dosyć i przeniosłem się do elecrow.com. Jakość jest zasadniczo lepsza, w dodatku przy niższej cenie (policzonej z wysyłką). Co prawda dostawa trwa dłużej, ale z kolei Turbotronik ma długie terminy produkcji, więc summa summarum wychodzi na jedno – trzy, czasem cztery tygodnie. Poza tym nie ma dopłat za cieńszy laminat, a czasem potrzebuję takich płytek. Rzucę jeszcze okiem na ten pcbway.com, którego tu parę osób poleca.

• #89 14 Lut 2017 22:47
    funak
    Poziom 18  

Ja ostatnio zamawiałem w pcbway.com płytki do NANDLite.
    Jakość super. Lutuje się bardzo dobrze ale opis fatalny. To wygląda na to jakby była mała rozdzielczość druku i widać pixele. Po drugie sami zmienili mi pady na większe o co ich nie prosiłem, dzięki czemu zmniejszył się odstęp pomiędzy ścieżką a padem.
    Mają fajnie rozwiązaną stronę internetową. Na bieżąco widać jaki etap produkcji jest aktualny. Można po wysłaniu zamówienia dorzucić do paczki kolejne zlecenia - na wypadek jakby po 1 dniu coś się nowego zrodziło. Standardowo robią ścieżki 6/6mils.

Kontakt bardzo dobry. Odpowiadają na maila szybko. Pisałem do nich w języku angielskim.
    Nawet się pytali co napisać na deklaracji celnej. Ja poprosiłem by wpisali tylko koszt płytek. Urząd celny dołożył mi wartość kosztów przesyłki wg własnego uznania $45 zamiast $25 i doliczył VAT. Przy odbiorze opłaciłem kwotę kurierowi DHL. Zamawiałem jako osoba fizyczna.
    Czas produkcji 3 dni. Czas przesyłki 5 dni.

• #90 20 Cze 2017 10:42
    czareqpl
    Poziom 17  

Ja ostatnio spróbowałem EasyEDA z Chin.
    Zamówienie to płytka 85x135mm, 4 warstwy, złocenie, 5 sztuk, 8 milsów
    Koszt: 290 zł
    Trochę trzeba poczekać, jednak jakościowo wyszło bardzo ładnie. Jak dotąd nie stwierdziłem jeszcze żadnego zwarcia czy problemu.
    Mają też dosyć tanie szablony do pasty lutowniczej, więc można otrzymać komplet.

Wcześniej robiłem w drukowane.pl, jednak 2 razy z rzędu coś sknocili. Raz pocięli mi płytki mimo, że chciałem w panelu (płytki okragłe więc trudno pozycjonowane w pick&place ... Drugim razem już było przegięcie bo porobili zwarcia w zasilaniu i bez skalpela się nie obeszło na kilkudziesięciu płytach...

W techno-serwis ostatnio coś niedużego zamówiłem bo mają od czasu do czasu promocje. 5 płytek 15x40mm dwustronnych za 93 zł.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME