Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass

pompak 22 Paź 2008 01:11 17048 33
  • Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass

Witam.
    Chciałbym przedstawić moją pierwszą konstrukcję. Jest to konstrukcja ze strony speakersplanes – 184 sub .( jest to B-P th6)
    Zastosowanay przetwornik po długich namysłach to B&C 18 PS76 wersja 4 ohm.
    Subbas uzupełnia nadstawki LDM p31506 pro.
    Na razie testowałem na końcówce mocy 500w a nadstawki 800w na imprezie i muszę przyznać że basu brakowało  Na dniach mają mi nowe końcówki przyjść do subbasu: Duall pcx-600 2x600w lub 1x1200w 4 ohm ( akurat na mostek ), a LDM – t.amp ta-1400. Wtedy dopiero zrobię testy odsłuchowe a 11 listopada przetestuję na hali.
    Bass jest bardzo przyjemny testowałem głównie w garażu, dość nisko schodzi.
    Reszte widać na fotkach.
    Co do projektu to jeszcze pomyliłem się co do rur wylotowych z komór, zastosowałem takie same w wyniku czego bass się zniósł prawie całkowicie słychać było tylko ciśnienie w środku. W tej chwili jest tak jak powinno być, testy w najbliższych dniach.
    Obudowa jest zrobiona z płyty wiórowej 18mm, wzmacniana w środku. Wymiary są niemal identyczne jak na stronie ( stolarz mi wyciął płyty ) Skrzynia wykończona jest kocem obiciowym do kolumn, a skręcana wkrętami ( ponad 200 ) i klejem. Rury bass-reflex to rury PCV fi=100mm i fi=150mm. Zastosowałem metalowe narożniki I dwa gniazda Neutrik – Speakon.

Koszty:
    B&C – 704 zł z wysyłką
    Płyty – 100 zł
    Rury – 40 zł
    Koc – 50 zł
    Gniazda , płyta z gniazdami i rączki - 50zł
    Kleje, wkręty, wiertła itd. – 100zł

Konstrukcja mnie wyniosła ponad 1000zł
    Pozdrawiam

Reszta zdjęć i etapy budowy.
    Całość:
    Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass
    Budowa:
    Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass Subbas estradowy na B&C 18" Band Pass
    I fotki z imprezy:

Fajne!
  • #2 22 Paź 2008 14:35
    djdinitro
    Poziom 25  

No widze przemyslana,dobrze dobrana konstrukcja.Ładnie wyglada czyli wszystko jak należy.Pomaluj te pomaranczowe rury bo tak troche to nie wyglada chyba ze juz to zrobiłeś i nie dojrzałem tego zdjęcia.dziwi mnie jedno jak moze byc mało basu z takiego gara i takiej obudowy...toz to uciaga 100db bez problemu i mowisz ze mało mocy wzmacniacz ma?Niema co napi...ma naxa bo zawsze moze byc jakies ogniwo słabsze i pujdzie cos z dymem a taka moja poprawka głosnik 400watt=Wzmacniacz 300Watt i tak bedzie głosno na tyle ze wystarczy!

• #3 22 Paź 2008 15:31
    djsuchy
    Poziom 20  

Alphardy i inne tego pokroju przetworniki moga być zasilane słabszym wzmacniaczem, jednak B&C zasługuje i wcale sie nie obrazi o 1kW.

Do autora - przeprowadziłeś chociażby symulację? Pomioar? Konsultowałeś z kimś te konstrukcje? Dobry przetwornik to tylko 1/4 sukcesu...

• #4 22 Paź 2008 15:45
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam takie pytanie czy zrobiłeś tylko jedną sztukę tych basów?
    I jeszcze jedno pytanie czy przeprowadziłeś, chociaż jakieś symulacje tego głośnika w tej obudowie. Albo inaczej, po prostu, na jakiej podstawie zdecydowałeś się na taki dobór głośnika do obudowy?

• #5 22 Paź 2008 15:54
    gófer
    Poziom 34  

Aby uzyskać pełne brzmienie w przypadku bardzo niskiego basu powinniśmy mieć w subach zapas ok. 6 db względem nadstawek. W przypadku nowoczesnej muzyki rozrywkowej nawet więcej. I tu jest prawdopodobnie problem z małą ilością basu. Ew. wystaw jeszcze wszystkie paczki na otwartą przestrzeń i wtedy posłuchaj, bo możliwe że sala była kiepska akustycznie.

A tak poza tym kawał dobrej roboty, tylko pomaluj te tunele bo troche wsią zalatują :P

• #6 22 Paź 2008 16:12
    pompak
    Poziom 22  

Właśnie myślę że 1kW powinien przyjąć bez problemu, a będę miał zapaś jeszcze 200w. Co do rur to pomaluje je ale myślałem żeby dać zaokrąglenia jak mają normalne bass-reflexy, ale niestety nie widzę rur na 15cm średnicy :) Nie przeprowadzałem jeszcze symulacji nawet programem, wszytsko budowałem wg. projektu. Jak pisałem będę robił testy w weekend dokładne :) a na sali dopiero 11 Listopada w szkole.
    Wykonałem narazie tylko 1 sztukę, ale planuję dobudować drugą.
    Zdecydowałem się na taką obudowę bo wyczytałem że band pass potrafi ładnie zagrać w salach a do tegoż będzie najczęściej wykorzystywany.
    Na przestrzeń nie mam za bardzo jak wystawić bo sąsiedzi na to niepozwalają :) chociaż mieszkam w domku.
    Pozdrawiam

• #7 22 Paź 2008 16:17
    joy_pl

Mam rozumieć, że dałeś „przypadkowy” głośnik w „przypadkowej” obudowie?
    Jeśli tak to tu masz odpowiedz na brak basu...

• #8 22 Paź 2008 17:19
    pompak
    Poziom 22  

Bas jest ale pisałem że nadstawki miały przewagę mocową 300w także się nie dziwie i jeszcze testowałem tylko na dyskotece w szkole , niska sala baaaardzo długi korytarz (szatnia ).
    Co prawda głośnik ma większy fs niż np Eminence ale ma podobne parametry do Beymy która jest na liście w konstrukcji. Zrobie symulacje i testy ale jak np. zrobić to w programie Winisd?
    Pozdrawiam

Moderowany przez joy_pl:

Naruszasz p.16 i p.14 regulaminu uważaj.
    Użyj opcji szukaj
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic505168.html

• #9 22 Paź 2008 22:48
    gófer
    Poziom 34  

Już zrobiłem symulacje. Jak sie okazało głośniczek bardzo ładnie wpasował sie w obudowe, jednak mogą (nie muszą ale mogą) występować problemy z wychyleniem powyżej mocy 500 wat, chodź tu akurat do końca nie sugerowałbym sie programem...
    Ogólnie jak zbudujesz druga pake to powinieneś otrzymać o wiele bardziej zadowalający wynik, no i napędzisz to czymś solidnym.

• #10 22 Paź 2008 23:16
    pompak
    Poziom 22  

To może dać filtr subsoniczny od 50 hz? W tej chwili uzupełniłem swój crossover w filtr subsoniczny 40 hz a jutro ma końcówka mocy przyjść do suba ( polska konstrukcja- Duall PCX 600 ) a możesz wstawić wykresy z tej symulacji?
    Crossover też sam zbudowałem umieszcze go jak będę miał czas w DIY.

• #11 23 Paź 2008 15:22
    gófer
    Poziom 34  

Problem w tym że spadek wytrzymałości mocowej może sie pojawić w paśmie normalnego basu (60hz +/-), bo przecież nie zawsze spadki pojawiają w paśmie poniżej strojenia.

• #12 23 Paź 2008 17:43
    pompak
    Poziom 22  

Racja. No nic dzisiaj zobaczę bo przyszedł ten duall ale oczywiście coś nie tak jest bo się w jednym kanale cały czas clip świeci i była dioda wgnieciona. Końcówka normalnie pracuje, w mostek też podłączyłem narazie w domu i wszytsko ok oprócz tego clipu... Sprzedający mówił że przed wysyłką było ok , może poczta uszkodziła.. Clip jest na przedwzmacniaczu operacyjnym zrealizowany?

• #13 26 Paź 2008 02:05
    pompak
    Poziom 22  

Przetestowałem na plenerze tego suba i musze stwierdzić że gra o wiele lepiej niż na końcówce mocy KAT, śmiało przyjmuje 800w-1kw, nie ma strasznych wychyleń. Ale co dziwne przy tej końcówce dualla gdy dochodzi do clipu na mostku ( widać to po 2 gim kanale bo na 1 wszym clip sie cały czas świeci) muzyka cichnie na jakieś 0,5 sek i im dalej się jedzie potencjometrem na końcówce tym dłużej przerwa trwa. Myślałem na początku że to głośnik ale potem robiłem testy właśnie tak przed granicą świecenia się diody clip i było wszysko ok nieprzerwało nic, nawet jak sinusy 50,60,70,80 hz zapuszczałem po 1 min. Czego to może być wina? Ma ktoś tą końcówkę może tak w niej jest limiter zrealizowany?

• #14 26 Paź 2008 17:52
    gófer
    Poziom 34  

Tak jak piszesz to jest prawdopodobnie wina limitera, który działa tak a nie inaczej, i raczej ciężko będzie coś z tym zrobić.

• #15 26 Paź 2008 18:03
    pompak
    Poziom 22  

Jeśli to wina limitera to ok nawet lepiej , bo głośnik przyjmuje 1kW bez problemów , bałem się poprostu że to może głośnik bo tą starą końcówką go bardzo przygrzałem... ( nie było tam żadnego limitera chociaż pisało clip i się właściwie cały czas świecił a ten clip = przester ) magnes był gorący bardzo.
    Pozdrawiam

• #16 06 Lis 2008 23:42
    pompak
    Poziom 22  

Witam.
    Miałem okazje dzisiaj przetestować subbasa na hali sportowej. Jestem naprawdę bardzo zaskoczony :) Na apelu w szkole stała nadsatawka na nim ale potem wziąłem suba w kąt i bez porównania już, na całej hali czuć bas na sobie ale nie kopnięcie takie twarde tylko miekkie z dobrym zejściem ;)Właściwie po całej szkole się bas rozchodził z opóźnieniem 1-2 sek. Także werdykt ten sub najlepiej sie sprawuje w dużej sali , na mniejszej niestety nie testowałem ale myślę że też by to grało.
    Załączam filmiki, niestety dużo na nich niewidać bo kręcone telefonem ale słychac mniej więcej jak to gra :)

• #17 11 Lis 2008 21:43
    macko979
    Poziom 14  

I jak sie sprawdza B&C w tej obudowie?? To testowałeś go na jakiejś dobrej koncowce?? Ten t.amp 1400 ciągnoł to?? opisz wrazenia, bo chce wykonać podobną konstrukcje

• #18 11 Lis 2008 23:30
    pompak
    Poziom 22  

Napisałem wyżej wrażenia z odsłuchu :) Na duże sale to jest idealne rozwiązanie, porówywałem kolumn FBT na 15" 800w i to nie gra tak fajnie jak B&C :) a na plener to ptzynajmniej takie 2 trzeba mieć ( w planach 4 są)

• #19 12 Lis 2008 10:56
    dywan86
    Poziom 18  

FBT robi właśnie kolumny na głośnikach B&C;-)

• #20 12 Lis 2008 12:24
    pompak
    Poziom 22  

Dobrze wiedzieć :) Ponoć jeden subbas FBT kosztował rok temu na targach ponad 6 tys. ( 15" 800w 8 ohm)

-------

Prawdopodobnie będę miał połowinki w Sobote na mniejszej sali to też napisze jak się spisał.
    Pozdrawiam

• #21 02 Sty 2009 17:22
    pompak
    Poziom 22  

Mam w planach zbudować drugą taką samą skrzynie, bo 1 niestety za mało :P Przeżuciłem się z tej końcówki Duall na t.ampa ta-1400 i narazie na jedym kanale 700w i spokojnie mogę powiedzieć że lepiej gra niż w Duallu w mostku ( 1200w). Ale jeszcze co do przetwornika to np po godzinie grania tak na 90% mocy ( w t.ampie clip sie nie pali, nie ma przesteru z mixera ) magnes ma około 45 stopni, da się to łatwo sprawdzić wtedy jeszcze kopułka jest zimna, ale np po 2 godzinach takiego grania nawet na dworze magnes ma koło 50 stopni, jak się dotyka tą kratkę w magnesie co chłodzi cewkę też ma 50 może troszkę wiecej i kopułka jest lekko ciepła już. Czy tak się może grzać i nic nie będzie B&C?

• #22 05 Lut 2009 00:34
    pompak
    Poziom 22  

Witam,
    dorobiłem drugą taką samą paczke :D efekt o wiele lepszy niż przy jednej skrzyni , na pustym plenerze , 30m od subów spokojnie czuć po nogawkach, rękawach i po ziemi jak się bas roznosi:) W tej chwili do subbasów jest t.amp ta-1400 ale zmienie na ta-2400 żeby mieć zapas, a nadstawki napędza ta-600 :) Załączam zdjęcie.

• #23 06 Lut 2009 17:53
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No no już ładny masz sound system a powiedz mi te głośniki masz 4ohm?

• #24 06 Lut 2009 23:32
    Olek K
    Użytkownik obserwowany

Osobiście bym wolał Bass Reflex, Nie jestem przekonany do Band Pass. Nawet nie zobaczysz drgań głośnika, nie widać drgań niszczących głośnik przy przesterze i nie tylko. Bałbym się wkładać tam drogie głośniki bo nie wiadomo co tam się z nimi dzieje.

• #25 07 Lut 2009 00:09
    pompak
    Poziom 22  

DYLU BADBOY napisał:
    No no już ładny masz sound system a powiedz mi te głośniki masz 4ohm?

Tak głośniki mam 4 ohm ( B&C 18" PS76 4 tak dokładnie się głośniki nazywają)
    Olek K napisał:
    Osobiście bym wolał Bass Reflex, Nie jestem przekonany do Band Pass. Nawet nie zobaczysz drgań głośnika, nie widać drgań niszczących głośnik przy przesterze i nie tylko. Bałbym się wkładać tam drogie głośniki bo nie wiadomo co tam się z nimi dzieje.

Już mi się udało spalić jeden głośnik :) termicznie cewka nie wytrzymała, było to na dyskotece o baardzo słabym akustycznie miejscu ( długi korytarz, waski , niski , subbasy na środku stały i basu nie było przesteru też nie było słychać :) naszczęście dostałem nowiutki B&C ten nie był wygrzany jeszcze nie miał dużego wychylenia i słabe chłodzenie. Na chali albo sali jest o wiele lepiej jak subbasy stoją po rogach to basem miażdży dosłownie, również na plenerze nie jest źle bas słychać kilometr od subbasów ( oczywiście leciutkie pukanie przy takiej odległości) Wybrałem BP6th bo miał dużą skuteczność większą niż typowa paczka b-r ( na poziomie 102db 1w/1m, bardzo dobrze słychać tą skuteczność na salach i halach) i wogóle podoba mi się bass jaki się z paczek wydobywa nie jest męczący taki łagodny ale czuć nawet na plenerze na sobie :) Sąsiedzi się dzisiaj zbuntowali i wezwali policje ale to był tylko pół godzinny test no ale cóż. Co do drgań to bardzo dobrze widać część głośnika przez otwory te u góry.
    Zamieszczam filmiki na youtube z dzisiejszego wygrzewania. Basy są cięte przy 100hz nadstawki tak samo ( filtry bas 24db/okt, górki 12db/okt filtr subsoniczny 48,5hz - 48db/okt) ( ps. jak wiadomo komórka ma filtr subsoniczny , ale i tak jest nieźle na filmiku :)
    Tak ustawione subbasy jak na filmikach dawały troszkę większą skuteczność jeśli chodzi o plener.

Link

Link

Link

• #26 07 Lut 2009 00:23
    joy_pl

A czy te końcówki t.amp nie mają limitera, że uszkodziłeś na nich B&C?

• #27 07 Lut 2009 10:54
    pompak
    Poziom 22  

Właśnie o to chodzi że mają limiter np porównując do dapów, ale jest on ustawiony powyżej mocy znamionowej i działa on ale już idą duże zniekształcenia na wyjście nawet gdy miga tylko. Ale właśnie co dziwne magnesy nie były wcale parzące ( wcześniej tą pierwszą konstrukcje do czerwoności rozgrzałem i nic jej nie było ) a ta teraz po godzinie padła, prawdopodobnie jednak miała wadę fabryczną. Jeszcze mi zwarcie na t.ampie zrobiła ale tylko się kanał wyłączył.

• #28 07 Lut 2009 15:33
    joy_pl

No, jeżeli poszedł dłuższy przester magnes mógł nie zdążyć się nagrzać.

• #29 07 Lut 2009 16:51
    pompak
    Poziom 22  

A ile powinna mieć mniej więcej temperatura magnesu podczas normalnej pracy i mocy znamionowej ( dla tego głośnika 600w ) nawet na niższej mocy magnes ma 40 stopni około i kopułka też ciepła:)

• #30 07 Lut 2009 17:48
    kapitan planeta
    Poziom 28  

a czemu masz wzmacniacze rozkręcone do oporu? trochę to chyba niebezpieczne (jak pójdzie jakiś nieoczekiwany sygnał z kompa, czy zakłócenie... cokolwiek od razu maksymalny masz przester)

To pod laptopem to cros, limiter mixer czy zasilanie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME