Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Instalacja przepływowego ogrzewacza wody

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Instalacja przepływowego ogrzewacza wody
Autor
Wiadomość
bojar84
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Maków Mazowiecki

Post#1 Post autora tematu 23 Paź 2008 14:30   

Instalacja przepływowego ogrzewacza wody

Witam, mam w firmie (sklep) bardzo starą instalację elektryczną. Ostatnio w jednym pomieszczeniu podłączyłem przepływowy ogrzewacz wody- moc 5 KW. Musiałem podciągnąć do niego przewód z gniazdka ze starej instalacji- w gniazdku nie było uziemienia. Zaraz za gniazdkiem założyłem bezpiecznik "S" 25A tak, jak nakazuje instrukcja.

W instrukcji ogrzewacza pisze, że konieczne jest jego uziemienie- jak mogę to zrobić? Używałem raz tego ogrzewacza (jest podłączony bez uziemienia) ale jak był załączony, to czułem lekki prąd jak włożyłem rękę do wody, która leciała z kranu...

Instalacja w firmie jest stara i bardzo skomplikowana- chciałem zapytać, czy mogę jakoś wykonać uziemienie i jak to zrobić? Czy zlikwiduje to problem rażenia prądem przez ogrzewacz???

Jeśli ktoś może, to proszę o porady- jeśli łatwo się nie da, to wołam elektryka. Pytam, bo może jednak można coś łatwo zrobić samemu...?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2008 14:30   

Powrót do góry

Stary1952
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Podkarpacie

Post#2 23 Paź 2008 14:45   

Re: Instalacja przepływowego ogrzewacza wody

Masz starą instalację a z ogrzewaczem nie ma żartów , należało by założyć odpowiednie zabezpieczenia m. inn. wył. różnicowy . Lepiej poproś elektryka . :D
Pozdrawiam .
Powrót do góry

marek-c
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Katowice

Post#3 23 Paź 2008 14:45   

Łączy się 'bolec' z '0' w gniazdku. Tak się robiło stare instalacje gdzie kabel ochronny był także kablem roboczym.
Powrót do góry

bojar84
Poziom 4
Poziom 4

Post#4 Post autora tematu 23 Paź 2008 14:49   

Czyli mogę w ogrzewaczu wpiąc w miejsce N i uziemienia ten sam kabel N? Bo ogrzewacz mam na stałe podpiety pod gniazdko- w gniazdku nie ma bolca.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2008 14:49   

Powrót do góry

allberciq
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Rybnik

Post#5 23 Paź 2008 15:40   

NIE!!
musisz to zrobić w gniazdku!!
Zamień gniazdko na takie z bolcem - przecież to chyba nie problem
Pomyśl co się stanie jak ktoś włoży wtyczkę odwrotnie - faza pójdzie na uziemienie ogrzewacza i wtedy dopiero zacznie grzać;)
Lepiej jednak wezwij elektryka, niech założy róznicówkę.
Pozdrawiam
Rafał
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: KSU.........

Post#6 23 Paź 2008 15:49   

Prąd Twojego podgrzewacza jest rzędu 22A, więc jeśli te przewody są w niezbyt dobrym stanie a do tego aluminiowe to uważaj, ich stan może się znacznie pogorszyć. Łączenia przewodów powinny być solidne bo to najsłabsze punkty obwodów elektrycznych (oprócz bezpieczników). To może i fakt, że nie korzysta się z niego długo, ale najlepiej zastosować 2,5mm² Cu lub nawet 4mm². Ale jak instalacja nie jest Twoją własnościa to nie wiem jak to załątwisz?
PEN wykorzystaj do ochrony (bolec w gnieździe), nie masz chyba w tej chwili lepszego wyjścia, lepsze to niż niepodłączony i widmo porażenia. :?:

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2008 15:49   

Powrót do góry

bojar84
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 23 Paź 2008 16:41   

nie ma możliwości inaczej podłączyć ogrzewacza- tzn. inaczej włożyć wtyczkę! Ogrzewacz podłączony jest tak:

-jest gniazdko starej instalacji- i do zacisków gniazdka podłączony jest przewód Cu 2,5 mm2- taki, jaki zaleca producent ogrzewacza- jest on podłączony do zacisków gniazdka- na stałe.

- następnie ten kabel jest doprowadzony do ogrzewacza- też wpięty na stałe, dlatego nie ma możliwości pomyłkowej zamiany fazy z N. Przy ogrzewaczu nie ma żadnej wtyczki!

- i właśnie wydaje mi się, że nie ma różnicy, czy podłączę w ogrzewaczu kabelek N do obu zacisków- tzn. N i PE- prawda? No bo przecież czy w gniazdku, z którego kabel wychodzi, czy w ogrzewaczu, to już wydaje mi się, że nie ma różnicy- Aha- no i oczywiście przeważa fakt, że od gniazdka do ogrzewacza mam przewód 2X2,5mm2 :)

Pytam, czy mogę tak zrobić- czy będzie to spełniało swoje zadanie? Instalacja jest już moja- przejąłem tą firmę od ojca :)

A ktoś może wie skąd jakieś napięcie przy korzystaniu z ogrzewacza? Czy to dlatego, że właśnie nie ma uziemienia, czy może to coś innego?

Normalnie nie czuć, że prąd "kopie" jak się dotyka wody, ale jak się ma małą ranę, czy skaleczenie, to troszkę czuć...

Bardzo proszę o porady :)
Powrót do góry

HeSz
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Mysłowice

Post#8 23 Paź 2008 17:26   

Człowieku!
Jeżeli nie chcesz mieć do czynienia z prokuratorem, to zaangażuj ELEKTRYKA!!!!! Takiego z prawdziwego zdarzenia. I bez chałtury. To jest niebezpieczne!!!
Pozdrawiam!
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: KSU.........

Post#9 24 Paź 2008 08:03   

Najlepsza do tego różnicówka, bo Twoje kombinacje mogą sie źle skończyć, ona prawidłowo zainstalowana i sprawna będzie czuwać nad Twoim i ludzi bezpieczeństwem. Urzadzenia o dużym obciązeniu nie naleza do poblażliwych dla człowieka, weź sobie jakiegoś elektryka to on prawdopodobnie rozwieje Twoje wątpliwości na miejscu, może wykona jekies pomiary :D. Jak czujesz szczypanie to jest jakies napięcie, tylko jakie, z czasem może być duże, a może być za późno.

Lepiej dmuchać na zimne.
Powrót do góry

andpol
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: krosno

Post#10 24 Paź 2008 09:18   

Po pierwsze nie wiemy jaki jest system sieci zasilajacej TT czy TN więć nie doradzajcie aby ktoś łączył bolec z przewodem neutralnym.
Po drugie jeżeli prowadzisz sklep to twoim obowiązkiem jest dokonywanie przeglądu instalacji elektrycznej i urzadzeń przez uprawnione osoby zgodnie z Prawem Budowlanym. Pomiarowiec który Ci to musi wykonać podpowie lub rozwiąże problem
Pozdrawiam
Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#11 24 Paź 2008 09:28   

Witam, oczywiście popieram kolegów, musisz zlecić to jakiemuś elektrykowi, prąd i woda to bardzo niebezpieczne połączenie. Co do prądu w wodzie wypływającej z podgrzewacza to w niektórych typach nawet przy prawidłowo wykonanej instalacji może być wyczuwalny, wynika to z budowy podgrzewacza w którym spirala grzejna jest umieszczona bezpośrednio w wodzie.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

marek-c
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Katowice

Post#12 24 Paź 2008 12:38   

NIUTAT napisał:
Witam, oczywiście popieram kolegów, musisz zlecić to jakiemuś elektrykowi, prąd i woda to bardzo niebezpieczne połączenie. Co do prądu w wodzie wypływającej z podgrzewacza to w niektórych typach nawet przy prawidłowo wykonanej instalacji może być wyczuwalny, wynika to z budowy podgrzewacza w którym spirala grzejna jest umieszczona bezpośrednio w wodzie.
Pozdrawiam.

Nie no! Może jednak.... nie pisać takich rzeczy! Bo niby spirala w wodzie i dlatego w wodzie prund??? Takowy podgrzewacz należy wyrzucić!

Wyłącznik różnicowo-prądowy do poprawnego działania potrzebuje instalacji 3 przewodowej.

Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Paź 2008 12:38   

Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#13 24 Paź 2008 12:47   

marek-c napisał:
NIUTAT napisał:
Pozdrawiam.

"Nie no! Może jednak.... nie pisać takich rzeczy! Bo niby spirala w wodzie i dlatego w wodzie prund??? Takowy podgrzewacz należy wyrzucić!"

Ale takie podgrzewacze istnieją, pracują i "szczypią" po rękach
:wink:
Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#14 24 Paź 2008 15:13   

Obecnie to chyba każdy już podgrzewacz przepływowy ma element grzejny zanurzony bezpośrednio w wodzie, ma to na celu wyeliminowanie strat energii w podgrzewaniu. Za miejscem ogrzewania jest jeszcze kawałek rurki który wystarcza do odizolowania wystarczająco prądu w wodzie od wyjścia. Bo woda jest słabym przewodnikiem i przy napięciu sieciowym wystarczy kilkadziesiąt cm słupa wody by znikło prawie całkowicie napięcie z wody na wyjściu.

To szczypanie jest więc normalne, ale jak widać to tylko szczypanie.
Nie mniej jednak powinno ustąpić lub przynajmniej zmniejszyć się po prawidłowym uziemieniu podgrzewacza.
Jeśli zasilanie jest w TN-C to trzeba zmostkować przewód PEN z PE podgrzewacza.
Jeśli to TT to nie wolno, trzeba zastosować oddzielne uziemienie, czyli otok z bednarki, szpile itd...

Autor pisze, że połączenie jest stałe w gniazdku... Co jak co ale ja jakoś nie wyobrażam sobie podłączenia w gniazdku bez wtyczki, tym bardziej stałego. Znaczy odizolowane kabelki są włożone do dziurek w kontakcie i to jest to stałe połączenie?
Stałe to jest takie, gdzie w zamkniętej puszce pod ścianą/w ścianie znajduje się specjalna kostka zaciskowa łącząca instalację z odbiornikiem. I jeśli układ sieci jest w TN-C (telefon do ZE wskazany żeby się dowiedzieć), to tak trzeba zrobić i zmostkować PEN do PE.

I co jak co ale taki podgrzewacz jest urządzeniem o większym poziomie ryzyka, więc różnicówka jest wskazana.

Pozdrawiam
Powrót do góry

bonanza
Spec od Falowników
Spec od Falowników

Post#15 25 Paź 2008 07:39   

Spirala w wodzie to nic nowego, zapobiega także osadzaniu się kamienia. Cienka rurka plastikowa + UZIEMIENIE METALOWEJ WYLEWKI załatwia sprawę porażeń i szczypania, co jest opisane w instrukcji z wykrzyknikiem.
Powrót do góry

bojar84
Poziom 4
Poziom 4

Post#16 Post autora tematu 25 Paź 2008 13:46   

bojar84 napisał:

-jest gniazdko starej instalacji- i do zacisków gniazdka podłączony jest przewód Cu 2,5 mm2- taki, jaki zaleca producent ogrzewacza- jest on podłączony do zacisków gniazdka- na stałe.

Kolego michciu- jak widzisz wcześniej napisałem- DO ZACISKÓW GNIAZDKA, które są schowane w puszce- do tych samych zacisków, do ktgórych podłączony jest przewód od rozdzielni do tego właśnie gniazdka...

oczywiście wezwę elektryka, żeby zrobił to tak, jak się należy, żeby nie było nigdzie fuszerki i lipy :)

Dzięki za wszystkie odpowiedzi- jest to ogrzewacz dobrej firmy (Biawar) więc po uziemieniu szczypanie MUSI ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, to coś musi być nie tak...

Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc!
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Instalacja przepływowego ogrzewacza wody
Strona 1 z 1