Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamiętać

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamiętać
Autor
Wiadomość
kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Koszalin

Post#1 Post autora tematu 25 Paź 2008 20:30   

Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamiętać

Witam mam prośbę czy może mi ktoś podpowiedzieć jak podłączyć licznik energii elektrycznej jednofazowy,czy liczniki innych producentów podłącza się każdy inaczej czy jest to ujednolicone i o czym trzeba pamiętac podczas podłączanie takiego licznika czy licznik może podłaczyć elektryk z uprawnieniami czy musi to być elektryk zakładu energetycznego mówie tu o liczniku w mieszkaniu w bloku licznik ten ma mieć swoje miejsce na klatce w szybie w którym ułożone są przewody wlz
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Paź 2008 20:30   

Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Studzieniec

Post#2 25 Paź 2008 21:20   

Re: Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamięt

Po pierwsze to należy pamiętac o wyłączeniu napięcia!
Po drugie to zlec to elektrykowi bo Ty nie masz pojęcia o tym co chcesz zrobic a już napewno nie posiadasz odpowiednich kwalifikacji do tej pracy.
P.S. w szybie to raczej ciężko zamontowac licznik ;)
Powrót do góry

wiesde
Poziom 12
Poziom 12

Post#3 25 Paź 2008 22:11   

Licznik energii elektrycznej w mieszkaniu w bloku, który ma służyć do rozliczeń z Zakładem energetycznym musi podłączyć elektryk z Zakładu Energetycznego.
Licznik taki musi mieć plombę legalizacyjną mówiącą o tym kiedy był sprawdzany, a taki układ pomiarowy musi być zaplombowany przez ZE.
Pomiarowe układy licznikowe, łączy się podobnie w każdej kategorii, niemniej jednak tych kategorii jest co najmniej kilka (w zależności od wielkości i rodzaju poboru energii), więc coś trzeba wiedzieć o tym ze szkoły.
Liczniki mają skróconą instrukcję montażu narysowaną na kartce przyklejonej do osłony zacisków.
"Summa summarum" konieczne jest w takim przypadku skorzystanie z usługi Zakładu Energetycznego i bez jego działania się nie obejdzie. Pozdrowienia.
Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Studzieniec

Post#4 26 Paź 2008 00:02   

Cytat:
Pomiarowe układy licznikowe, łączy się podobnie w każdej kategorii, niemniej jednak tych kategorii jest co najmniej kilka (w zależności od wielkości i rodzaju poboru energii), więc coś trzeba wiedzieć o tym ze szkoły.

Łaczy się podobnie? tzn. jak?? Mam oczywiście na myśli pomiar bezpośredni.
Powrót do góry

wiesde
Poziom 12
Poziom 12

Post#5 26 Paź 2008 12:52   

Odpowiedź dla Arturo2005.

Podałem ogólną zależność, a schemat połączeń konkretnego modelu licznika to najlepiej jakby kolega wyszukał w google, bądź skorzystał z dołączonej do licznika instrukcji. Sprawa chyba oczywista, że przy pomiarze bezpośrednim rozróżnia się liczniki jedno- i trój- fazowe, które w szczególnych wypadkach dodatkowo posiadają człony drugiej taryfy lub pomiaru różnych innych zjawisk w sieci (np. moc szczytowa, itp.), ale to długa historia i napisano o tym niejedną książkę , więc zapraszam jak pisałem do GOOGLE.

Tu podaję linki do przykładowych instrukcji:
http://www.apator.com.pl/Folder.2006-01-26.5237/Folder.2006-05-24.0210/Folder.2006-05-24.6024/Folder.2006-05-24.6021/Folder.2006-05-24.6033/c8.pdf

http://www.fif.com.pl/pobieranie/le-01_karta.pdf
Powrót do góry

Elektryk_ry
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Zabrze

Post#6 09 Lis 2008 21:41   

Witam licznik energi elektrycznej powinien podłączyć elektryk ze względu kwalifikacji i ze względu przepisów.pozdro
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#7 09 Lis 2008 23:49   

Elektryk_ry napisał:
Witam licznik energi elektrycznej powinien podłączyć elektryk ze względu kwalifikacji i ze względu przepisów.pozdro

Długo nad tym myślałeś? Szkoda, że nie przeczytałeś co napisali Arturo2005 i wiesde
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#8 Post autora tematu 07 Gru 2008 23:49   

z podłączeniem licznika się uporałem i dziękuje za odpowiedzi

Mam takie pytanie ostatnio widziałem zabezpieczenie podlicznikowe zrealizowane na bezpieczniku typu S 16A o charakterystyce wyzwalania C
natomiast w domu (wewnętrzna skrzynka rozdzielcza ) były S-ki również 16A tyle ze o charakterystyce B

zrobienie zwarcia w domu skutkowało wywaleniem wszystkich bezpieczników tzn.tych w domu i w przyłączu kablowym
instalacja ponadto przeszła odbiór i pomiary czy jest to normalne !!!

Jak dla mnie jest to bardzo nie praktyczne i nie udolne wykonanie przez elektryka co wy na ten temat sądzicie
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#9 08 Gru 2008 00:08   

kalgonmalutki napisał:

Mam takie pytanie ostatnio widziałem zabezpieczenie podlicznikowe zrealizowane na bezpieczniku typu S 16A o charakterystyce wyzwalania C
natomiast w domu (wewnętrzna skrzynka rozdzielcza ) były S-ki również 16A tyle ze o charakterystyce B

zrobienie zwarcia w domu skutkowało wywaleniem wszystkich bezpieczników tzn.tych w domu i w przyłączu kablowym
instalacja ponadto przeszła odbiór i pomiary czy jest to normalne !!!

Tak, jest to normalne.

kalgonmalutki napisał:

Jak dla mnie jest to bardzo nie praktyczne i nie udolne wykonanie przez elektryka co wy na ten temat sądzicie

A mi się wydaje, że winą był okrojony budżet na inwestycje ( wyłączniki selektywne są bardzo drogie ) lub niedopatrzenie projektanta - jeśli takowy był ;)
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 08 Gru 2008 17:08   

no cóż skoro tak ma być

Więc jeśli by wymienić te S-ki z 16A C na bezpieczniki topikowe

powinno spowodować to sytuację ze w momencie zwarcia w danym punkcie odbioru budynku zadziałają S-ki 16A B w tablicy wewnętrznej umieszczonej w budynku

natomiast bezpieczniki w przyłączu powinny wytrzymać gdyż działają wolniej w porównaniu z S-kami
prawda :?::?::?:

jeśli się mylę to poprawcie mnie

natomiast jakie bezpieczniki tzw.S-ki trzeba by zastosować w wyżej wymienionym przyłączu kablowym tak aby nie wywalało ich przy zwarciu
czy mają to być S-ki o charakterystyce C (czyli zwłoczne ) ale selektywne czy jakieś inne :?::?:

sytuacja w chwili obecnej wygląda tak ze w tablicy rozdzielczej w budynku jest obwód zabezpieczony S-ką B 16A

robiąc zwarcie w tym punkcie odbioru energii wywala bezpiecznik i w tablicy wewnętrznej i zarazem bezpiecznik C 16A w przyłączu kablowym

dlaczego tak jest przecież ten C 16A jest zwłoczny więc powinien zadziałać z opuznieniem

czy S-ki są również w wersji selektywne tak jak RCD ???
Powrót do góry

Enpro
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dolnośląskie

Post#11 09 Gru 2008 22:15   

Jeśli jest to licznik do rozliczenia się z ZE to licznik zakłada wyłącznie monter ZE gdyż to nalezy do ZE i oni odpowiadają za legalizacje licznika a tym bardziej jeśli jest to podpięte do wlz wiec czegoś tu ie rozumię czy jest to podlicznik czy licznik bo jesli jest to licznik i wpiełeś do wlz to jest to nielegalne i kradzież ,wiec jesli sam go zakładałeś to chyba jakopodlicznik juz za pomiarem ze strony ZE to wszystko będzie OK.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Gru 2008 22:15   

Powrót do góry

grzeko1
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: "-" woj. mazowieckie

Post#12 09 Gru 2008 22:28   

Witam.
Wszystko zależy od impedancji pętli zwarcia, jeśli jest
ona na tyle mała, że prąd zwarcia jest większy niż
prąd wyłączalny S-ki o charakterystyce C to tak się będzie działo.
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#13 Post autora tematu 10 Gru 2008 14:31   

tak tak kolego jest to pod licznik masz racje a raczej dwa

od głównego licznika (pomiaru ZE) biegnie przewód do budynku

w budynku ten przewód jest rozgałęziony na dwa oddzielne obwody każdy z pod licznikiem i oczywiście z zabezpieczeniami (czyli wewnętrzna tablica rozdzielcza)

i jedna gałąz zasila mieszkanie a druga warsztat przy domu

tak to wygląda
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Gru 2008 14:31   

Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: starachowice

Post#14 10 Gru 2008 15:38   

I to był taki problem narysować i opisac a potem zapytać .Po co te śmieci tu wkładasz.Jak pytasz to dokładne ze szczegółami a nie potem uzupełniasz .Bo to tak? tem zmienił ? a teraz jest Tak ? i tylko głupi opis, który tak prawdę nic nie mówi .Czy to jest S 193 B16, czy S 193C16 . czy nawet S 193 D16 to nie maż takiego znaczenia wilkiego, Przy zwarciu każdy z nich zadziała i to jest prawidło. Zacezpieczenia o tych charakter. maja zastosowanie w zalezności od prądu rozruchu. A w twoim układzie / W BLOKU MIESZKALNYM/ nic to nie daje. Zwarcie to zwarcie i musi wybić. B C czy D to stosuję sie tak na chłopski rozum w zależności od prądu rozruchu np. sinik PANIATNO.Pozdro
Powrót do góry

wOjasmen
Poziom 11
Poziom 11

Post#15 10 Gru 2008 15:46   

Zamiast C16 założył bym C20 tak żeby, w przypadku zwarcia wybiło bezpiecznik zawsze w domu, a nie na klatce schodowej. Wewnatrz mieszkania możne być wspomniane B16. Pozdr
Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Post#16 10 Gru 2008 16:01   

Czy to B, c, d 20m jak zwarcie to każdy wywali.Pozdro
Powrót do góry

wOjasmen
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 10 Gru 2008 16:04   

Tak Zbyszku, ale wywali 16 w mieszkaniu , a na klatce 20 zostanie nietknięta
Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 10 Gru 2008 16:46   

kol. wOjasmen 16 to nie 20 .Jak myślisz która ma wcześniej wywalić??? Ja myśle i no naprwdę sie zastanawiam ale powinin naprawdę zadziałac ten 1-wszy czyli 16.Po to własnie jest ta selekcja abys nie latał do elektrowni. Tylko , Tylko ja podejżewam że u ciebie jest cos innego, masz 1 gł licznik i 2 podlicznik ale jest okr zimowy i ktos pobiera znaczna moc , zabezpieczenie działa i prawidłowo nie ma zwarcia a jest przeciążnie, a to już inna para kaloszy niestety. Tak to mi się wydaje, więc prosze dokładnie opisac problem im więcej danych w równaniu tym szybciej się go rozwiązuje.Pozdro
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 Post autora tematu 10 Gru 2008 20:22   

jest to budynek (domek jednorodzinny ) w zabudowie szeregowej

o zwiększonym poborze energii nie ma mowy bo jest nie zamieszkany

a dokładnie to wygląda tak :

przed domem stoi przyłącze kablowe z pomiarem (ZE oczywiście)
zabezpieczenie pod licznikowe w tym przyłączu to bezpieczniki S 193 C 16A(na każdym przewodzie fazowym)

od przyłącza położony jest kabel wchodzi on do budynku gdzie jest rozdzielony na dwa oddzielne obwody

każdy z tych obwodów ma pod licznik i zabezpieczenia (wewnętrzna tablica rozdzielcza )

sytuacja jest taka ze gdy zostanie zrobione zwarcie w budynku
zwarcie to powstaje na obwodzie gniazd które zabezpieczone jest bezpiecznikiem S 193 B16A

to wywala bezpieczniki w wewnętrznej tablicy rozdzielczej(czyli ten B16A) jak i wywala ten w przyłączu (czyli C16A)

natomiast powinno wywalić tylko ten w wewnętrznej tablicy rozdzielczej

natomiast dziś wypieprzyłem te S-ki wstawiłem bezpieczniki topikowe 16A i jest tak jak powinno być

kolego Zbyszek twoja wypowiedz ze przy zwarciu każdy bezpiecznik wywali czy C 16A czy B16A czy nawet D16A jest błędna w tablicy wewnętrznej może sobie wywalać (nawet ma ) ale nie zabezpieczenie pod licznikowe za każdym razem przy byle zwarciu
sam napisałeś o stopniowaniu bezpieczników!!! a instalacja powinna działać tak ze zabezpieczenia najpierw powinny zareagować w tablicy rozdzielczej w budynku a te zabezpieczenie pod licznikowe ma działać również ale w pewnych warunkach(np.ma chronić licznik przed przekroczeniem dopuszczalnego ciągłego poboru prądu) a nie żeby za każdym razem latać na dwór do przyłącza bo suszarka zwarcie zrobiła . :D
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#20 10 Gru 2008 20:31   

kalgonmalutki napisał:

sytuacja jest taka ze gdy zostanie zrobione zwarcie w budynku
zwarcie to powstaje na obwodzie gniazd które zabezpieczone jest bezpiecznikiem S 193 B16A

to wywala bezpieczniki w wewnętrznej tablicy rozdzielczej(czyli ten B16A) jak i wywala ten w przyłączu (czyli C16A)

natomiast powinno wywalić tylko ten w wewnętrznej tablicy rozdzielczej

Już Ci przecież pisałem i nie tylko ja, że taka sytuacja jest normalna przy tego rodzaju zabezpieczeniach.

kalgonmalutki napisał:

natomiast dziś wypieprzyłem te S-ki wstawiłem bezpieczniki topikowe 16A i jest tak jak powinno być

Czy bezpieczniki które "wypieprzyłeś" były przed licznikiem ZE :?:
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 Post autora tematu 10 Gru 2008 20:38   

tak wiem ze napisałeś ( za co dziękuje ) i nie tylko ty

nie bezpieczniki które wymieniłem były za licznikiem

przed licznikiem mam
tzw BM-y (40A) bezpiecznik mocy
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#22 10 Gru 2008 21:12   

kalgonmalutki napisał:

nie bezpieczniki które wymieniłem były za licznikiem

przed licznikiem mam
tzw BM-y (40A) bezpiecznik mocy

No to pół biedy - już myślałem, że pozrywałeś plomby ;)
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#23 Post autora tematu 10 Gru 2008 23:12   

czemu pół biedy przecież to co za licznikiem to moje a to co przed łącznie z licznikiem to zakładu energetycznego

więc jak moje to nie mam nad czym się zastanawiać hehehe:D

wyjołem BM z uchwytów i wywaliłem zabezpieczenie na S-ach wstawiłem nowe oprawy 28mm bezp. topikowego prod Legrand

i wstawiłem spowrotem BM

plomby ocalały chociaż kusiło troszkę
ale i tak znalazłem sposób żeby się na lewo podłączyć hehehehe

a tak na marginesie tam nie ma żadnych plomb tylko jedna na liczniku można robić co się chce

cała szafka stoi otworem przedemną :D:D
Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Post#24 10 Gru 2008 23:37   

Kol. kalgonmalutki i tu sie własnie mylisz
napisałeś
kolego Zbyszek twoja wypowiedz ze przy zwarciu każdy bezpiecznik wywali czy C 16A czy B16A czy nawet D16A jest błędna w tablicy wewnętrznej może sobie wywalać (nawet ma ) ale nie zabezpieczenie pod licznikowe za każdym razem przy byle zwarciu
sam napisałeś o stopniowaniu bezpieczników!!! a instalacja powinna działać tak ze zabezpieczenia najpierw powinny zareagować w tablicy rozdzielczej w budynku a te zabezpieczenie pod licznikowe ma działać również ale w pewnych warunkach(np.ma chronić licznik przed przekroczeniem dopuszczalnego ciągłego poboru prądu) a nie żeby za każdym razem latać na dwór do przyłącza bo suszarka zwarcie zrobiła .
Musisz roróżnić stopniowanie niestety od 16 w górkę to 20,25,30,(32),(35),40 etc. A zwarcie właśnie w twojej susareczce to niestety każdy B,C,D 16 wywali bo on od tego własnie jest.Dokładnie poczytaj co i jak kto pisze ,przeanalizuj i wyciagnij wnioski, albo jak zalecałem krótko i na temat bo cos ci sie naprawde w głowie zakręciło i nie odróżniasz pewnych rzeczy lub je po prostu myslisz. Pozdro.

Dodano po 5 [minuty]:

VIKTORIA dostaniesz kiedyś Nobla.Tylko zobaczymy jak znowu włączysz susareczkę to gdzie i komu wybije HAHAHAHAHAHAHA Lub kogo UBIJE.Pozdro
Powrót do góry

karapaka
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: W-wa

Post#25 10 Gru 2008 23:38   

a wiec tak: masz napewno przewód zasilajacy w domyu czyli twój WLZ rozumiem ze masz zakontraktowana jedna faze czyli patrzac od góry na licznik masz 4 zaciski pierwszy z lewej to L przychodzace do licznika 2 z lewej to L odchodzące 3 to N przychodzące a 4 to N odchodzące. Pamietaj zeby wyłączyc zasilanie tego WLZ.
Powrót do góry

marian_em
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Brzozów

Post#26 10 Gru 2008 23:48   

wOjasmen napisał:
Tak Zbyszku, ale wywali 16 w mieszkaniu , a na klatce 20 zostanie nietknięta
Jesli na eskach b16 i c20 uzyskasz selektywnosc to petla zwarcia musi wychodzic bardzo piekna...
Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Post#27 11 Gru 2008 00:03   

KOl.kalgonmalutk WIDZĘ ŻE SOBIE ROBISZ ŻARTY WIĘC ZMIEŃ FOR DLA ŚMIESZNYCH I NIE ZABIERAJ POWAŻNYM LUDZĄ CZASU. Zaczołes od mieszkanka w BLOCZKU a teraz jestes juz w szeregowcach i to jeszcze nie zamieszkałych / lub opustoszałych po wyjściu wijaków CCCP /
To twój post:
Witam mam prośbę czy może mi ktoś podpowiedzieć jak podłączyć licznik energii elektrycznej jednofazowy,czy liczniki innych producentów podłącza się każdy inaczej czy jest to ujednolicone i o czym trzeba pamiętac podczas podłączanie takiego licznika czy licznik może podłaczyć elektryk z uprawnieniami czy musi to być elektryk zakładu energetycznego mówie tu o liczniku w mieszkaniu w bloku licznik ten ma mieć swoje miejsce na klatce w szybie w którym ułożone są przewody wlz
Więcbyć choc troszeczke powaga.Pozdro
Powrót do góry

kalgonmalutki
Poziom 11
Poziom 11

Post#28 Post autora tematu 11 Gru 2008 20:54   

kolego Zbyszek wybacz moja wina dlatego ze pytanie odnośnie montażu licznika tyczyło się do licznika w bloku a pytanie odnośnie wywalających bezpieczników to już jest inna sprawa i inny budynek
jeśli cię uraziłem to przykro mi i zwracam tobie honor

a to mieszkanie nie jest po żołnierzach CCCP i zapewniam cię ze nie jestem śmieszny
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Gru 2008 20:54   

Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Post#29 12 Gru 2008 20:29   

Super ty nie jesteś śmieszny, a wiesz mnie naprawdę jest ciężko obrazić.Spoko i jest oki .Pozdro
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Licznik energii elektrycznej jak podłączyć o czym pamiętać
Strona 1 z 1