Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

SHARAN 2001 TDI pompa elektryczna dodatkowego obiegu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> SHARAN 2001 TDI pompa elektryczna dodatkowego obiegu
Autor
Wiadomość
Piotr 89
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Wąsosz

Post#1 Post autora tematu 31 Paź 2008 22:39   

Mam pytanie o pompę elektryczną dodatkowego obiegu.
-do czego służy skoro nie mam webasta postojowego?
-no i kiedy się załącza
- czy niedziałająca pompa to może mieć związek z wzrostem ciśnienia w układzie chłodzenia (w efekcie co jakiś czas po trochę wyrzuca płyn korkiem)
Powrót do góry

Dudi_1981
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Salisbury

Post#2 31 Paź 2008 22:54   

Re: SHARAN 2001 TDI POMPA ELEKTRYCZNA DODATKOWEGO OBIEGU

Sprawdzałeś czy masz piecyk przed lewym tylnym kołem ?
Pozdro
Powrót do góry

Piotr 89
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 01 Lis 2008 12:12   

Re: SHARAN 2001 TDI pompa elektryczna dodatkowego obiegu

Jasne że mam webasto ale do dogrzewania silnika. Miałem Galaxy w starej kaście i też miało webasto do dogrzewania silnika ale nie miało tej pompki dodatkowej elektrycznej.
Chodzi mi o pompke za zbiornikiem płynu chłodzącego za akumulatorem.
Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Piaseczno

Post#4 03 Lis 2008 21:10   

Witam,
zainteresował mnie ten wątek. Jak zrozumiałem podgrzewacz na powrocie z tylnej nagrzewnicy to dogrzewacz silnika - czyli będzie działał dopiero w zimie?
Swoją drogą to jego wygląd i instalacja nie wskazuje na fabryczną robotę... czy to jest jakoś dorabiane?
No i w kwestii pompki nad zbiorniczkiem płynu hamulcowego: Gdy sprowadziłem auto (VW Sharan'01 1,9 TDI 115 km) z Niemiec, to ta pompka non stop pracowała (przy okazji rozładowała mi ze dwa razy akumulator). Wypiąłem z niej wtykę i zapiąłem ponownie - wtedy przestała działać, mam wrażenie, że zupełnie... Szukanie błędów w poszczególnych zakresach osprzętu nic nie dało. Obecnie mam problem z płynem chłodzącym i chłodzeniem silnika. Mam wrażenie, że to wynik braku tej pompki. Problemy polegają na wskazywaniu przez kompa (na wyświetlaczu, a nie na wskaźniku temperatury) problemów z płynem chłodniczym. Po rozszczelnieniu (ostrożnym) instalacji poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym się podnosi i problem znika. Wskaźnik temperatury wydaje się być Ok. (wskazania na wskaźniku wychyłowym oscylują od ok. 75 do 90 stopni). Termostat też trzyma (zanim nie ma 90 stopni chłodnica jest zimna). Wymieniłem czujnik na chłodnicy - poprawiło się z pracą wentylatora (wcześniej mam wrażenie, że nie pracował na I biegu).
Moje pytanie to:
1) Jaką rolę odgrywa ta pompka, o której przedmówca?
2) Czy są w obiegu chłodzenia VW jakieś zawory lub inne przepustnice sterowane elektronicznie?
2) Czy ktoś wie o co chodzi mojemu silnikowi?
:D, MirekL
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kraków

Post#5 04 Lis 2008 10:55   

Instalacja wodna w szaranie jest dosc rozbudowana i zauwazcie ze do tylnej nagrzewnicy jest sporo centymetrow. Dlatego producent dolozyl druga pampke elektryczna oprocz glownej mechanicznej. Ale oprocz wspomagania obiegu w czasie gdy silnik jest wlaczony, ma ona rowniez funkcje taka ze zapobiega przegrzaniu silnika PO WYLACZENIU - wtedy ja slychac ze pracuje przez 3 minuty po wylaczeniu mieszajac jeszcze plyn chlodzacy. Gdy pompka nie pracuje to ogrzewanie bedzie slabe. Jak pompka nie chce sie wylaczac to moze byc uszkodzony przekaznik sterujacy ta pompka (bodajze 409). Jak samochod posiada webasto to praca pompki jest konieczna bo inaczej webasto sie wylaczy zglaszajac blad przegrzania (obieg plynu jest zbyt wolny).

I jeszcze jedna bardzo wazna rzecz: wskaznik temperatury na szafie KLAMIE - nie sugerowac sie pokazywana temperatura. Jedyny wiarygodny odczyt to VAG i silnik->grupa 7
Powrót do góry

Piotr 89
Poziom 5
Poziom 5

Post#6 Post autora tematu 24 Lis 2008 22:58   

Dodatkowa pompka elektryczna obiegu faktycznie była uszkodzona nie włączała się po zgaszeniu silnika, skończyły się w niej szczotki i wymieniłem na inną, włącza się teraz po zgaszeniu silnika na około 3 min.

Jednak nie rozwiązało to mojego problemu z wyrzucaniem płynu z układu chłodzenia przez korek zbiornika wyrównawczego.
Jak dobrze przycisnę do ok. 140 km/godz. to otwiera się korek w zbiorniczku wyrównawczym i wyrzuca płyn, męczę z tym się już 5mies.ciągle dolewam płyn.

Zastanawiam się czy by czasem wymiana korka nie pomogła?

dla MirekL układ obiegu cieczy

Powrót do góry

Peper
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Rzeszów

Post#7 25 Lis 2008 09:08   

przerabiałem to samo, wymieniłem korek, termostat, pompę wody i w międzyczasie szczotki w dodatkowej pompce a i tak skończyło się na wymianie uszczelki no i pomogło. Ja tak męczyłem się przez rok, przy normalnej jeździe też mi wywalało ale w mniejszych ilościach i nie dolewałem tak często ale gdy zaczęło to się nasilać wymieniłem uszczelkę i święty spokój.

pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lis 2008 09:08   

Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#8 26 Lis 2008 12:02   

Na wstępie w nawiązaniu do poprzedniej mojej wypowiedzi: problemy z przegrzewaniem silnika zniknęły po zmianie termostatu w chłodnicy. Uruchomił się I bieg wentylatora. Ale pompka nadal nie pracuje.

Peper, pisząc "wymieniłem uszczelkę" masz na myśli uszczelkę pod głowicą? Jakie ilości płynu Wam "wcinało" - u mnie jest to ok. 1L na 500 km.

Mam jeszcze prośbę do krecik2003: czy masz może jakiś schemat tego wysterowania pompki, coś na temat tego przekaźnika? Byłbym wdzięczny za każdy trop:?: Swego czasu wymieniłem przekaźnik 403 (sterowanie klimą) na nówkę sztukę z serwisu VW i w tym samym czasie zaczął się problem z płynem chłodzącym.

Piotr 89 - dzięki za schemat obiegu cieczy :D, już go znalazłem wcześniej ze schematami elektrycznymi, ale wszystko po niemiecku, a ja bardziej w angielskim jestem dokształcony :cry:
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#9 26 Lis 2008 15:36   

Tu masz pismem obrazkowym. Moze cos pomoze...
http://www.sgaf.de/viewtopic.php?t=34593 (zdaje sie ze to przekaznik 430 - tak ze sorry za pomylke). A schematy to tutaj: http://www.t4-wiki.de/wiki/Nachlaufpumpe tylko w innym aucie ale pompka ta sama
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Lis 2008 15:36   

Powrót do góry

agniesia1982
Young Lady
Young Lady

Miasto: żelistrzewo

Post#10 26 Lis 2008 22:06   

witam panow;-) mam takie pytanie po zmianie rozrzadu w samochodzie mojego brata , sharan 1.9 tdi jest strasznie zamulony czy po ustawieniu zaworow cos sie zmieni?
Powrót do góry

Piotr 89
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 Post autora tematu 27 Lis 2008 00:40   

Biorąc pod uwagę wypowiedź MirekL o zepsutym termostacie a i u mnie są podobne objawy wyrzucania płynu to zastanawiam się czy dla mnie jest to też lekarstwem.
U mnie wyrzuca płyn w czasie szybkiej jazdy a wtedy wentylatory nie są potrzebne bo i tak dosyć dmucha od pędu samochodu więc moim zdaniem mogę wykluczyć uszkodzenie termostatu na pierwszym biegu. Na postoju nie wyrzuca płynu aczkolwiek poczekam do załączenia wentylatorów.

Proszę poprawcie mnie jak się mylę.

Pozdrawiam
Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 04 Gru 2008 14:44   

Zmiana termostatu (niewątpliwie potrzebna - ruszył pierwszy bieg wentylatora) nie do końca pomogła: już 2 razy musiałem zjeżdżać na pobocze, bo na wyświetlaczu pojawiał się komunikat o przegrzaniu silnika (na wskaźniku temperatury płynu nadal 90 st.C).
Już doszedłem skąd jest wysterowana dodatkowa pompka obiegu płynu (przekaźnik 430 lub w nowszej wersji 437), jednak co powoduje, że on "wydaje" 12V na nóżce "WP" (waserpump) jeszcze nie doszedłem...
Do 430 wchodzi m.in. sygnał z czujnika temperatury na kolektorze przy silniku - muszę sprawdzić czy po przekroczeniu... (no właśnie: jakiej temperatury?...) podaje jakiś sygnał.

Mam pytanie, czy ktoś może dysponuje schematem obiegu cieczy w Sharanie 1,9 TDI r. V 2001?
Ten powyżej to jedynie generalny schemat, a mnie chodzi o materiał z informacją o wszelkich elementach tego obiegu, a w szczególności czujniki i zawory - byłbym zobowiązany za udostępnienie.
ml;)
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 04 Gru 2008 16:04   

Mirek,
Po pierwsze: termostat ktory sie zaklada trzeba najpierw ugotowac w wodzie sprawdzajac termometrem temperature otwarcia i zamkniecia. Nawet oryginalnie zapakowane nowe termostaty czasem sa strzelone.

Po drugie: Brak zalaczenia dodatkowej pompki moze dawac taki efekt.
Trzeba sprawdzic sprawnosc przekaznika (czy w ogole dziala) a jak nie to jego sterowanie. Wklejam ponizej schemat od szarana ale wczesniejszej wersji (pompka V51). Trzeba isc po kolei od przekaznika i sprawdzac czy napiecie sterujace tam dochodzi.

Co do czujnika to mysle ze dobry trop (pod warunkiem ze sam przekaznik jest dobry). Tu jest link jak to wyglada w VW t4 http://www.t4-wiki.de/wiki/F95. Na dole pisze ze do 93*C musi sie zamknac (zwarcie) a ponizej 88*C otworzyc (rozwarcie) o ile dobrze rozumiem. Najwyzej wez go zewrzyj na krotko i pojezdzij chwile z caly czas wlaczona pompka i zobaczysz.

Załączniki:
Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#14 04 Gru 2008 20:34   

Dzięku Krecik za odpowiedź,
Cieszę się, że moja analiza nie jest pozbawiona sensu :D.
Ten schemat niestety do starszego modelu, ale akurat schemat elektryczny sterowania mam do swojego (szkoda, że w j.niemieckim :cry:).
Dla zainteresowanych schemat poniżej:

Pisząc "schemat" miałem na myśli obieg chłodziwa z elementami mechanicznymi i elektrycznymi - w Sharanie to nie jest takie proste jak w "Czincie" czy starym Golfie...

Załączniki:
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 05 Gru 2008 10:24   

Wiesz co, mam ten schemat ale w ksiazce o Alhambrze/sharanie. Ale nie zawiera on oznaczenia czujnikow tylko pogladowy rysunek gdzie ktora rurka idzie, zaznaczona pompka, zaworki itp (czyli elementy TYLKO mechaniczne). Nie wiem czy to cos daje... Ale jak wiesz gdzie jest czujnik o ktorym napisales to co za problem sprawdzic czy zalaczy pompke? Mysle ze to moze byc to i schemat moze sie okazac zbyteczny.
Nawiasem mowiac skad masz taki schemacik do nowego Sharana? Interesowala by mnie calosc (wiem ze to wiele MB). Jak wiesz skad sciagnac to bylbym wdzieczny...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Gru 2008 10:24   

Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 05 Gru 2008 10:43   

Niestety, mam tylko tyle. Kiedy kolo od klimy walczył z nią w Sharanie, okazało się, że coś ze sterowaniem sprzęgła magnetycznego na sprężarce nie tak i wyciągnął ten schemat od jakiegoś znajomego...

Z rzeczy interesujących mam jeszcze instrukcję do forda galaxy po polsku. Wstawię ją na jednym z postów "VW Sharan. Potrzebuję instrukcji.", w którym ktoś o to pytał ;):D

Co do obiegu cieczy to moja wątpliwość dotyczy tego kolektora za silnikiem a pod dolotem powietrza z intercooler'a. Pompka wspomagająca obieg jest tam wpięta i ciekaw jestem, czy tam jakiegoś zaworu elektrycznego nie ma i się jakieś piodciśnienie nie robi. Wczoraj wyjąłem akumulator i okazało się, że za nim wszystko jest mokre, więc dochodzę do wniosku, że to chłodziwo przez korek raczej uchodzi, niż przez jakąś nieszczelność. No chyba, że gdzieś z silnika "dmucha" i ciśnienie idzie w górę... :cry:
Tak więc jeżeli mógłbyś, to poproszę o ten obieg :|
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 05 Gru 2008 10:53   

Tam chyba jest zaworek ale mechaniczny. Ale nie sadze ze to on. Jak jest mokre kolo akumulatora to moze korek na zbiorniczku wyrownawczym jest walniety. Jak nie trzyma cisnienia w ukaldzie to plyn sie zagotuje (wiesz chyba z fizyki ze plyn pod cisnieniem sie gotuje w wyzszej temperaturze a bez cisnienia w nizszej). Sprawdz po jezdzie czy jak go odkrecasz to syczy (czy jest cisnienie). A uklad postaram sie jakos tu wkleic (nie mam dostepu niestety do skanera - ale moze jakos recznie w paint-ci przerysuje)
Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#18 05 Gru 2008 11:02   

A co to za książka, może jest gdzieś do nabycia?
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#19 05 Gru 2008 11:32   

Na alledrogo ;) http://www.allegro.pl/item494141194_vw_sharan_seat_alhambra_od_2001_instrukcja_napraw.html
Przydala mi sie wiele razy - tak ze polecam. Ale nie wszystko tam znajdziesz. Ksiazki z serii "Sam naprawiam" sa IMO lepsze. Aha no i niestety tylko po niemiecku...
Powrót do góry

MirekL
Poziom 5
Poziom 5

Post#20 05 Gru 2008 13:07   

Niestety wersji angielskiej nie mają:cry:
Mam pytanko: czy schemat o którym pisałeś podobny jest do któregoś na tej stronie?:
http://www.t4-wiki.de/wiki/Kühlmittelkreislauf

ml;)
Powrót do góry

krecik2003
Poziom 13
Poziom 13

Post#21 05 Gru 2008 16:08   

Dokladnie tak. Tylko w ksiazce nie ma podzialu na obieg z otwartym termostatem i zamknietym tylko jest taki schemat pogladowy. Sluchaj, sprawdz korek czy nie walniety. Jak nie trzyma cisnienia to sie bedzie gotowalo
Powrót do góry

maraon
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Warszawa

Post#22 13 Sty 2009 01:00   

Czy ktoś z Was wymieniał wspomnianą pompkę w VW Sharanie?
Ja stoję przed tym problemem i zastanawiam się czy będzie pasowała np. taka pompka jak na aukcji http://www.allegro.pl/item525523465_ogrzewanie_postojowe_webasto_pompa_wody_bosch.html
tylko zastanawiają mnie dwie rzeczy:
1. Trochę inny kształt - czy da się ją zamontować?
2. Wydaje mi się, że różnią się również wtyczkami
Powrót do góry

Piotr 89
Poziom 5
Poziom 5

Post#23 Post autora tematu 13 Sty 2009 15:08   

Witaj „maraon”.
Ja mam wymianę pompki za sobą.
Jak słusznie zauważyłeś ma inny kształt i oryginalne mocowanie nie będzie pasowało,
również jest sporych rozmiarów a w miejscu gdzie jest zamontowana pompka to i oryginalną ciężko wsadzić, tu by jeszcze trzeba mocowanie dorobić.
Wtyczka też jest inna i nie będzie pasować trzeba by podłączyć bezpośrednio, ważne by wcześniej sprawdzić kierunek obrotów bo po zamontowaniu węży będzie trudno ustalić i może pompować odwrotnie.
Gdybyś był zainteresowany mam oryginalną do sharana pompkę używaną sprawną 100%
Najpierw jedną zalicytowałem i gościu pisze mi że już niema jej, kupiłem u kogo innego a za kilka dni przychodzi mi za pobraniem jeszcze jedna od gościa który mówił że niema i zostałem z dwoma.
Powrót do góry

szirs
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: tarnow

Post#24 13 Sty 2009 19:39   

w tych pompkach w 99% padaja szczotki mozna je wymienic bez wyjmowania pompki z ukladu jesli ktos ma troche sprytu koszt podobnych szczotek nie powinien przekroczyc 10zl trzeba bedzie tylko troszke szlifnac papierkiem sciernym sam przerabialem to miesiac temu jak seacik mial problem z temperaturka
Powrót do góry

Damix16
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Skoczów

Post#25 15 Sty 2009 17:02   

szirs napisał:
w tych pompkach w 99% padaja szczotki mozna je wymienic bez wyjmowania pompki z ukladu jesli ktos ma troche sprytu koszt podobnych szczotek nie powinien przekroczyc 10zl trzeba bedzie tylko troszke szlifnac papierkiem sciernym sam przerabialem to miesiac temu jak seacik mial problem z temperaturka

Mozesz dokladnie ospisac jak to zrobiles, bo mam podobny problem tez w Sharanie.... Pozdrawiam
Powrót do góry

szirs
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: tarnow

Post#26 18 Sty 2009 12:06   

przeczytaj ten watek jest bardzo puczajacy tam wszystko znajdziesz lacznie ze zdjeciami kiepskie jest dojcie ale uwierz mi da sie to zrobic
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=628205&highlight=1491&sid=
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sty 2009 12:06   

Powrót do góry

deryk k
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: lublin

Post#27 18 Lis 2009 23:34   

co chodzi o wyrzucanie płynu to u mojego kolegi w sharanie zaczęło się tak dziać po dolaniu innego płynu.W układzie brakowało ze 2 setki i dolał shela i zaczęło go wyrzucać właśnie przy dużej szybkości to na trasie dolał wody ,oczywiście gorzej wyrzucało.też kombinował z termostatem i pompką. Ale pomogła wymiana płynu i przepłukał instalację.Jak ręką odjął wszystko wróciło do normy.A fachowcy obstawiali że na 100% uszczelka pod głowicą.
Powrót do góry

Marcel7903
Poziom 2
Poziom 2

Post#28 04 Sty 2013 22:41   

Witam jestem właścicielem VW Sharan 1,9 TDI 2003r i mam problem z dodatkową pompą cieczy chłodzącej, która działa tylko przy włączonym zapłonie silnika natomiast po jego wyłączeniu pompa przestaje działać. Może ktoś wie w czym jest problem z góry dziękuję.
Powrót do góry

Monte-Christo
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#29 21 Sty 2013 00:23   

to tak ma być ...,i nie masz z tym problemu...pozdr.
Powrót do góry

RAVAUR
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: wałbrzych

Post#30 24 Sty 2013 09:29   

Witam
Chciałem podziękować wszystkim uczestnikom tego forum za wkład który umożliwił uruchomienie mi piecyka i usuniecie problemu z pompka płynu chłodzącego.
Sposób kolegi z początku wątku z wymianą szczotek okazał się strzałem w dziesiątkę zamiast nitki użyłem nici dentystycznej i działa jak złoto .Szczotki z jakiegoś alternatora dopasowane na papierze ściernym do wymiarów 4,9x4,9x10 rowek nacięty brzeszczotem .Pozdrowienia z cieplutkiego sharana :)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> SHARAN 2001 TDI pompa elektryczna dodatkowego obiegu
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny