Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykaz literatury - zasilacze i przetwornice impulsowe

lechoo 01 Lis 2008 21:08 32021 15
  • #1 01 Lis 2008 21:08
    lechoo
    Poziom 39  

Podaję wykaz anglojęzycznej literatury, pomocnej przy konstruowaniu zasilaczy i przetwornic impulsowych:

1. Complex Behavior of Switching Power Converters - Chi Kong Tse
    2. Power Supply Cookbook Second Edition - Marty Brown
    3. Practical Switching Power Supply Design - Marty Brown
    4. Switching Power Supply Design Second Edition - Abraham I. Pressman
    5. Switching Power Supplies A to Z - Sanjaya Maniktala
    6. Switch Mode Power Supply Handbook - Keith H. Billings

Powyższe pozycje dostępne są do pobrania w sieciach p2p jako ebooki.

Podaję też link do wykazu literatury dostępnej online na stronach Texas Instruments:
    -> http://focus.ti.com/lit/ml/slub007/slub007.pdf
    Dokumenty z tej listy dostępne są pod adresem:
    -> http://power.ti.com/seminars

Proszę w tym wątku o podawanie innych ciekawych tytułów i linków dotyczących tego tematu.

• #2 01 Lis 2008 22:04
    -RoMan-
    Poziom 42  

Po polsku:

1. Odon Ferenczi - Zasilanie układów elektronicznych - zasilacze impulsowe, WNT 1989.

• #3 01 Lis 2008 23:37
    Quarz
    Poziom 43  

Odnośnie - przetłumaczonych na j. polski - książek Ödöna Ferenczi'ego (Węgier, a oryginały napisane są w j. niemieckim) należy wyraźnie zaznaczyć, iż są to dwie książki o takim samym podstawowym tytule:
    "Zasilanie układów elektronicznych" i z podtytułami:
    1. " ... ", 'Zasilacze ze stabilizatorami o pracy ciągłej Przetwornice DC-DC', WN-T, Warszawa 1988. ISBN 83-204-0962-4. Stron; 256.
    2. " ... ", 'Zasilacze impulsowe', WN-T Warszawa 1989. ISBN 83-204-0963-2. Stron; 384.

Dość zapomnianą i 'wiekową' jest książka (ale za to b. przystępnie napisana):
    Bogdan Pałczyński, Włodzimierz Stefański, "Półprzewodnikowe stabilizatory napięcia i prądu stałego", W-MON, Warszawa 1971.
    Tytuł co nieco mylący, ale na ogólną ilość stron 616, to ok. połowa stron (od 342) zajmują stabilizatory i przetwornice impulsowe.

• #4 02 Lis 2008 15:53
    ronwald
    Poziom 27  

Jeśli można wtrącić swoje pięć groszy, to z półek mojej biblioteki polecam;

-"Wybrane układy półprzewodnikowe" pod redakcją S.Schwartza z 1963 r tłumaczenie ("Seleceted semiconductor circuits handbook" 1960)

-"Design of solid state power supplies" - Eugene R. Hnatek

-"Power supplies, switching regulators, inverters, and converters" - Irving M.Gottlieb

• #6 02 Mar 2009 21:38
    pinflo
    Poziom 12  

Jest jeszcze jedna książka w j. polskim:

Zasilacze urządzeń elektronicznych - Przewodnik dla początkujących autorstwa Josepha J. Carra. Ukazała się w 2004 nakładem wydawnictwa BTC. Stron 288

Dla bardzo początkujących, słabe merytorycznie tłumaczenie, amerykanizmy na każdym kroku, słabe uwzględnianie europejskich realiów. Jedyna zaleta, to spam Indela na końcu - katalog polskich transformatorów. [R]

niestety muszę się zgodzić, książkę kupiłem na allegro, wiec była tańsza, ale merytorycznie to jest nic nie warta! Jakby ktoś pozbierał artykuły z Wikipedii i to te gorsze.. a rysunki?!? autorem musiał być jakiś 5-latek..
    zdecydowanie nie polecam..
    Nie myślę, że to wina tłumaczenia, lecz samego źródła, być może taki jest styl pisania w USA, ale mi! przynajmniej czyta się to troszkę dziwnie, jak dostałem książkę, otworzyłem tak gdzieś i znalazłem od razu błąd, pod symbolem diody prostowniczej, dioda jest w obwodzie pokazana jako element przewodzący i zaporowy, a podpis jest taki sam dla obu przypadków "dioda prostownicza w stanie przewodzenia". Trudno u mnie o pychę skoro nie mam żadnego doświadczenia, a na forum raczej pytam a niżeli odpowiadam. Jestem po technikum elektrycznym i po studiach inżynierskich na kierunku Automatyka i Robotyka. Teraz studiuje to samo na studiach magisterskich i po prostu liczyłem na bardziej naukowe podejście autora. Powtarzam, nie tłumacza, lecz autora. Jeżeli kogoś moja opinia uraziła bądź też odwiodła od kupienia książki to przepraszam

Krzysztof

• #7 24 Maj 2009 10:03
    Suchy
    Poziom 17  

Jeżeli można się wtrącić jako bardzo raczkujący, to dla zielonych w temacie i początkujących bardzo pomocnym może się okazać seria artykułów o cewkach i przetwornicach impulsowych ze strony elektroniki praktycznej. Artykuły wyjaśniły mi bardzo dużo jak na początek. Nie jest to zaawansowana wiedza ale jak dla mnie jak na pierwsze starcie z cewkami, indukcyjnością, strumieniem magnetycznym i własnościami ferrytów lektura super. Autor przedstawia wszystko jasno, porównując dużo zjawisk do analogii wody.

http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&file=index&func=display&ceid=60&meid=13

oczywiście jest to wiedza skondensowana i podstawowa, dla bardziej zaawansowanych prawdopodobnie mało przydatne.

Pozdrawiam.

• #8 12 Lut 2010 10:58
    1078231
    Usunięty  
  • #10 21 Wrz 2010 00:19
    wieswas
    Poziom 32  

"Poradnik inżyniera elektronika" praca zbiorowa,
    Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 1971r.
    (Zawiera tabele właściwości rdzeni ferrytowych wybranych producentów i materiałów sprzed roku 1971. Opisane są właściwości różnych materiałów i wzory na obliczanie cewek na tych rdzeniach, optymalnie wykorzystujących ich właściwości.)

• #11 11 Maj 2011 21:57
    -RoMan-
    Poziom 42  

Dorwałem Switching Power Supplies A to Z - Sanjaya Maniktala. Wspominał o tej książce lechoo w pierwszym poście tego wątku. Napiszę krótko: jeśli potrzebujesz mocno praktycznego, inżynierskiego podejścia, to są to 523 strony warte przeczytania. Od okładki po indeks.

• #15 06 Kwi 2015 19:11
    feryster

Poziom 15  

Winfield Hill - współautor słynnej Sztuki Elektroniki, uwolnił 109 stron z III wydania tej książki - akurat jest to kompletny rozdział dotyczący zasilania Link .

(podziękowania dla Jacka Radzikowskiego z grupy pl.misc.elektronika)

• #16 30 Paź 2015 11:34
    bochnio
    Poziom 13  

Fundamentals of Power Electronics SECOND EDITION - Robert W. Erickson, Dragan Maksimovic

Do tej książki jest też darmowy kurs na https://www.coursera.org/

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME