Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kaloryfer grzeje do połowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Kaloryfer grzeje do połowy
Autor
Wiadomość
mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 02 Lis 2008 23:12   

Jeden z kaloryferow grzeje do połowy.. ale uwaga ... nie jest zapowietrzony... grzeje w tak ze u gory jest cieply a na dole jest zimny.
Tak jakby za male cisnienie bylo... czyli wg mnie zawor za malo wody puszcz
Ktos mi mowil o jakims zaworku ktory niby mozna odkrecic.... oczywiscie ja nie mam o tym zielonego pojecia... nie wiem czy pod tym zaworem wogole cos jest... i tez czy jak nie zaczne sie do tego dobierac to nie zacznie mi cos ciec.... podobno ten "regurator mozna odkreic i nie wplywa to na nic..... ale czy na pewno ???
sezon grzewczy w pelni i jak mi tu chlusnie goraca woda to moze byc nie zaciekawie

Dolaczam zdjecie jak to u mnie wyglada

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Lis 2008 23:12   

Powrót do góry

any56
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#2 02 Lis 2008 23:24   

Re: Kaloryfer grzeje do połowy

Co to jest za pionowa rurka i kto ją tam założył?
Wszystkie grzejniki tak wyglądają?
Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Trzecia planeta Układu Słonecznego

Post#3 02 Lis 2008 23:42   

Rurka pionowa zamyka obieg wody. To jest niezaprzeczalny "urok" tego typu zaworów. Ponieważ kaloryfer jest ciepły jedynie od góry to ta rurka przejmuje zbyt duży przepływ (sprawdź, czy jest ciepła na całej długości) - uszkodzony zawór albo lekko zapchany zanieczyszczeniami.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 03 Lis 2008 16:16   

any56 napisał:
Co to jest za pionowa rurka i kto ją tam założył?
Wszystkie grzejniki tak wyglądają?

Lutek49 napisał:
Rurka pionowa zamyka obieg wody. To jest niezaprzeczalny "urok" tego typu zaworów.

Dokladnie :D

Lutek49 napisał:
Ponieważ kaloryfer jest ciepły jedynie od góry to ta rurka przejmuje zbyt duży przepływ (sprawdź, czy jest ciepła na całej długości) - uszkodzony zawór albo lekko zapchany zanieczyszczeniami.

Dolaczam dwie fotki... jedna jak to wyglada jak zwor jest zakrecony calkowicie i gdy go odkrece na full... i faktycznie rura pionowa jest ciepla a chyba powinna byc zimna;/

I ponawiam pytanie czy mozna regulowac przepustowosc ... podobno jest jakas regulacja ... czy jak odkrece pokretlo... fotka 3... to czy nie walnie mi woda ???

Kaloryfer zakrecony:

Kaloryfer odkrecony:

Sroba ktora chce odkrecic

Powrót do góry

northx
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: okolice Wawy

Post#5 03 Lis 2008 17:23   

Zamontuj na pionowej rurze dodatkowy zawór, który będzie limitował ilość "uciekającej" z kaloryfera ciepłej wody. Ew usuń tą rurę (sam mam takie grzejniki i identyczne zawory a z takim rozwiązaniem spotykam się po raz pierwszy). Woda przepływa przez Twój licznik i cały obieg nie oddając jednocześnie ciepła - stąd zimny w połowie kaloryfer.
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Ruda Slaska

Post#6 03 Lis 2008 18:41   

mysza199 napisał:
czy jak odkrece pokretlo... fotka 3... to czy nie walnie mi woda ???

Ta nakrętka mocuje głowice - możesz ją śmiało odkręcić. Ja bym radził wywalić te dodatkową rurę i wkręcić zamiast niej 2 korki ( ew. wstawić do niej zwykły zawór ) - tak samo radzi przedmowca.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 Post autora tematu 03 Lis 2008 18:52   

wywalic rure... to jak zakrece kaloryfer zblokuje caly pion... odpada niestety

brofran, a nie orientujesz sie czy tam jest jakas regulacja ??? i ew co tam podkrecic odkrecic aby zwiekszyc przepustowosc na kaloryferze a zblokowac ta rure
Powrót do góry

igabriel
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#8 03 Lis 2008 19:01   

ja bym jeszcze proponował sprawdzić czy nie jest przykręcony lub przymulony zawór servisowy (dolny), odkręć zaślepkę sprawdź czy jest odkręcony do końca , jeśli tak to zakręć go i spowrotem odkręć do oporu, i jeszcze jedno czy tak się działo od początku po wymianie grzejnika? czy po jakimś czasie..bo na moje oko grzejnik jest nowy i kolanka od zaworu do grzejnika idą w dół i mimo że grzejnik jest odpowietrzony to w kolanku za zaworem morze być powietrze (jak to się mówi potocznie pęcherz) który ogranicza przepływ wody...
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 03 Lis 2008 19:04   

Jest tam coś w rodzaju kryzy. Jak odkręcisz to zobaczysz cyferki 1,2,3,4 . Przereguluj na 4 to zwiekszysz przepływ. Ja tak mam w Danfosie , ale chyba wiekszość termostatow tak ma.
Powrót do góry

Digitrax
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 03 Lis 2008 19:41   

mysza199 napisał:

Dlaczego tak sądzisz :?: czyżbyś miał grzejniki szeregowo połączone :?:
Jeżeli pozostałe grzejniki są do tego pionu podłączone gałązkami zasilania i powrotu to nic nie stoi na przeszkodzie aby tą rurkę przez która krąży czynnik ciepła usunąć. Wymusisz w ten sposób obieg tylko przez grzejnik.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#11 Post autora tematu 03 Lis 2008 19:55   

Digitrax napisał:
mysza199 napisał:

Dlaczego tak sądzisz :?: czyżbyś miał grzejniki szeregowo połączone :?:
Jeżeli pozostałe grzejniki są do tego pionu podłączone gałązkami zasilania i powrotu to nic nie stoi na przeszkodzie aby tą rurkę przez która krąży czynnik ciepła usunąć. Wymusisz w ten sposób obieg tylko przez grzejnik.

Tak szeregowo :p tzn w pionnie w bloku.... wiadomo o co chodzi.... fakt wymusze obieg przez kaloryfer.... ale mam podzielniki cholera , a ze mieszkanie cieple nawet to nie zawsze musze zalaczac kaloryferki...

no chyba ze znacie skuteczny sposob jak oszukac podzielnik elektroniczny thermocontrol :P
Powrót do góry

andrzej lukaszewicz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mszczonów

Post#12 03 Lis 2008 20:08   

No i wtedy się zacznie od nowa -kolega mysza będzie pisał, że ma za gorąco, a jak zacznie przykręcać to inni napiszą że mają za zimno. Taki zawór trójdrogowy ma prawdopodobnie wstępną nastawę stosunku przepływu nastawianą specjalnym kluczykiem-nacięcia na obwodzie pierścienia regulacyjnego-trzeba to spróbować i pokręcić.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#13 Post autora tematu 03 Lis 2008 21:30   

igabriel napisał:
ja bym jeszcze proponował sprawdzić czy nie jest przykręcony lub przymulony zawór servisowy (dolny), odkręć zaślepkę sprawdź czy jest odkręcony do końca , jeśli tak to zakręć go i spowrotem odkręć do oporu, i jeszcze jedno czy tak się działo od początku po wymianie grzejnika? czy po jakimś czasie..bo na moje oko grzejnik jest nowy i kolanka od zaworu do grzejnika idą w dół i mimo że grzejnik jest odpowietrzony to w kolanku za zaworem morze być powietrze (jak to się mówi potocznie pęcherz) który ogranicza przepływ wody...

nie dolny zawor raczej jest ok.... skoro zmienia sie temperatura....ale zrobilem tak jak napisales i nic nie pomoglo
grzejniki sa nowe ... wiec w tym sezonie to jest ich pierszy test
brofran napisał:
Jest tam coś w rodzaju kryzy. Jak odkręcisz to zobaczysz cyferki 1,2,3,4 . Przereguluj na 4 to zwiekszysz przepływ. Ja tak mam w Danfosie , ale chyba wiekszość termostatow tak ma.

No to tez niby Danfoss, ale u mnie jest od 1-7....
szczerze mowiac boje sie spieprzyc aby nie bylo gorzej... probowalem ruszyc ta niby nakladke z tymi cyferkami.... ale nie drgnie ... moze za slabo ???... ale ona bez problemu tak jakby schodzi z gwintu - wrazenie jakby byla na sprezynie i jak pusze to wraca do pierwotnego punktu polozenia, pod nim sa jakies zabki...widac je jak sie odsunie te ala pokretlo z cyferkami

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Odkrecilem ta srube co widac na niej wybite L 4 ale to nie to bo tutaj zaczyna ciec woda;/

czekam na jakies wskazowki jak to regulowac ?
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 03 Lis 2008 21:34   

Te ząbki trzeba przesunąć. Zapamietaj na której cyferce było - gdybyś pogorszyl sprawe to wrócisz z powrotem. Daj na 7. Tej duzej śruby nie ruszaj !
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 Post autora tematu 03 Lis 2008 22:36   

brofran napisał:
Te ząbki trzeba przesunąć. Zapamietaj na której cyferce było - gdybyś pogorszyl sprawe to wrócisz z powrotem. Daj na 7. Tej duzej śruby nie ruszaj !

te zabki pod tym zabezpieczeniem z numerkami ??? tak dla pewnosci pytam
a i raczej trudno zaznaczyc na ktorej cyfrze bo tam zebow od groma

aha ma ktos pomysl czym to przekrecic aby dojsc tam i nie uszkodzic ???
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lis 2008 22:36   

Powrót do góry

macha
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: -

Post#16 03 Lis 2008 23:29   

Część, którą trzymasz na zdjęciach powinieneś bez problemu przekręcić palcami po odciągnięciu (jak na zdjęciu).
Jeżeli się nie mylę, to zawory są już kilkuletnie. Bywa czasem, że się zacinają (na czpieniu przy "L 4"). Od wewnątrz na tym trzpieniu osadza się nalot, który go blokuje i nie pozwala na pełne wysunięcie. Powinno się wymienić całą głowicę, ale spróbuj kilkakrotnie uderzyć w ten czpień od czoła delikatnie małym młotkiem, czasem ten zabieg pomaga (mi pomógł).
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#17 04 Lis 2008 11:08   

Kolega mysza199 pisze, że ma ciepło w mieszkaniu. Przy obecnych temperaturach wystarczy pół grzejnika ciepłego. W moim mieszkaniu grzejniki są zimme przez 22 godz. na dobę, przy 20 st. we wnętrzu. Wygląda, że wszystko jest w porządku i nie ma co kombinować. Możliwości oszukiwania podzielników omawia się pod sklepem, a nie na Elektrodzie.
Powrót do góry

mysza199
Poziom 12
Poziom 12

Post#18 Post autora tematu 04 Lis 2008 12:27   

am44 napisał:
Kolega mysza199 pisze, że ma ciepło w mieszkaniu.

Ale trzeba sie zabezpiczyc... a jak przyjdzie morz to ja nie mam zamiaru marznac przy 17 stopniach

Dodano po 17 [minuty]:

macha napisał:
Część, którą trzymasz na zdjęciach powinieneś bez problemu przekręcić palcami po odciągnięciu (jak na zdjęciu).
Jeżeli się nie mylę, to zawory są już kilkuletnie. Bywa czasem, że się zacinają (na czpieniu przy "L 4"). Od wewnątrz na tym trzpieniu osadza się nalot, który go blokuje i nie pozwala na pełne wysunięcie. Powinno się wymienić całą głowicę, ale spróbuj kilkakrotnie uderzyć w ten czpień od czoła delikatnie małym młotkiem, czasem ten zabieg pomaga (mi pomógł).

No wielkie dzieki.. jednak reka nie dalo rady tego ruszyc .... i teoretycznie przekrecilem na jedynke a moze 7 ... w kadym razie w prawo i kaloryferek caly cieply

dzieki wszystkiem za wszelkie uwagi
Powrót do góry

Kot-huncwot
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Warszawa

Post#19 04 Lis 2008 14:13   

To jest ogrzewanie w tzw. systemie jednorurowym. Ta rurka pionowa nazywa sie bocznica i nie należy jej demontować, bo to odetnie ( dokładniej - bardzo silnie ograniczy ) przepływ ( czyli rozprowadzaną moc cieplną ) w całym pionie.
Istotnie w tym systemie wszystkie grzejniki w pionie są łączone w szereg.
Całkowicie nieistotne jest, jaki procent powierzchni ( czy "wysokości" ) grzejnika jest ciepły - zawór termostatyczny ma dopasować aktualną moc grzejnika do aktualnego zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Istotna jest temperatura w pomieszczeniu. Zgodnie z którąs tam PN temperaturę w pomieszczeniu mierzy się w geometrycznym środku pomieszczenie na wysokości 1 m nad podłogą, co oznacza w praktyce domowej na przykład termometr powieszony na sznurku pod żyrandolem - i czeka co najmniej godzinkę na ustabilizowanie się wskazania, nie kręcąc w miedzyczasie nastawami na grzejniku.
Ponadto sam piszesz, że to pierwszy sezon tego systemu grzewczego i że na razie jest ciepło.

Sugeruję nieśmiało odpuszczenie sobie rozwiązywania problemów których dziś nie ma.
BARDZO POLECAM powtórną lekturę postu od am44, pod którym w całej rozciągłości podpisuję się oburącz.
Powrót do góry

pablo262
Poziom 5
Poziom 5

Post#20 10 Lis 2008 17:42   

Witam!
Mam podobny problem w domu. Jeden z kaloryferów, który ma 15 zeberek nie grzeje cały. Grzeją dokladnie 2 pierwsze zeberka całe, a pozostałe 13 grzeje w polowie. czytałem wcześniejsze posty na ten temat i zeby przyspieszyć sprawę dodam ze:
-to nie zapowietrzenie (automatyczne odpowieczniki, kaloryfer nie jest najwyzszym punktem systemu grzewczego)
-kaloryfer jest sprawny (wymieniałem kaloryfer z innego pomieszczenia zeby wykluczyć tą ewntualność)
-dolny zawór (zwrotny) jest odkręcony na maksa
-pompa grundfosa raczej nie jest za slaba gdyż próbowałem juz wyłączyć pozostałe kaloryfery w systemie i ten kaloryfer grzał tak samo
-kaloryfer nie jest zamontowany idealnie poziomo (ma odchył ok. 2 cm) ale próbowałem go wypoziomować i nic to nie dało.
-czytałem też że pozostałe kaloryfery trzeba przykręcić na zaworach zwrotnych ale to też nic nie daje.
Proszę o pomoc bo w pokoju zimno a kaloryfer jest bardzo gorący tylko na dwóch żeberkach a na pozostałych tylko górą.
Podkręcając termostat na kaloryferze na 5 nie mogę uzyskać nawet 21-22 stopni w pokoju.
Pozostałe kaloryfery grzeją całe
Powrót do góry

brofran
Poziom 22
Poziom 22

Post#21 10 Lis 2008 18:18   

Jeżeli tyle już kombinowałeś z kaloryferem , to pokombinuj z zaworem termostatycznym. Moze jest uszkodzony i trzeba go wymienić na sprawny ?
Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Post#22 10 Lis 2008 18:55   

W którą stronę kaloryfer jest odchylony od poziomu? Od strony podłączenia, czy od strony odpowietrznika? I jak - jest opuszczony, czy podniesiony?
Powrót do góry

pablo 40
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zwoleń

Post#23 11 Lis 2008 00:56   

Zawór termostatyczny, to odkręć głowicę i sprawdź nastawę na zaworze, może za bardzo skryzowany?
Powrót do góry

pablo262
Poziom 5
Poziom 5

Post#24 11 Lis 2008 15:32   

termostat juz wymieniałem. Jeśli chodzi o brak poziomu to na całości jest spadek w kierunku odpowietrznika. ale już go kiedyś prowizorycznie wypoziomowałem i nie przyniosło to skutku. Jeśli chodzi o nastawę na zaworze to nie orientuję się za bardzo ale dołączam fotkę jak to u mnie wygląda. Nie chcę na razie niczym tam kręcić zanim nie podpowiecie czy tym mniejszym czy większym.

Powrót do góry

pablo 40
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Zwoleń

Post#25 11 Lis 2008 21:20   

Zaznaczyłem strzałką mosiężną niby nakrętkę na której powinny być cyferki 1 do 6 i N albo + -, a na większej nacięta kreska, przekręcając tę mniejszą ustawiasz tzw nastawę wstępną/ czyli wielkość przepływu/ N to pełen przepływ.Kaloryfer grzeje do połowy
Powrót do góry

pablo262
Poziom 5
Poziom 5

Post#26 13 Lis 2008 18:09   

Witam ponownie,
niestety nie ma tam żadnych cyferek. Da się jednynie pokręcić tym dużym gwintem ale to nie pomogło:-( Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?
Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Post#27 13 Lis 2008 18:14   

pablo262 napisał:
...Jeśli chodzi o brak poziomu to na całości jest spadek w kierunku odpowietrznika. ale już go kiedyś prowizorycznie wypoziomowałem i nie przyniosło to skutku...

Jeśli jest tak jak napisałeś to po co odpowietrznik? Odpowietrznik powinien być w najwyższym punkcie - przecież nie dociera do niego powietrze. Podnieś wyżej kaloryfer od strony odpowietrznika, wyżej niż poziom - powietrze zbiera się w najwyższym punkcie.
Powrót do góry

pablo262
Poziom 5
Poziom 5

Post#28 14 Lis 2008 16:21   

sprobuję podnieść jeszcze trochę kaloryfer żeby lekko się podnosił w kierunku odpowietrznika. ale czy to ma az takie znaczenie gdy nie jest to najwyzej polozony kaloryfer w systenmie? poza tym w tej części która nie grzeje jest woda.

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

jeszcze jedna rzecz która przyszła mi do głowy , a o której wcześniej nie pisałem. Podczas właczania ogrzewania kaloryfer nagrzewa się w dziwny sposób. Nagrzewają się pierwsze 3 żeberka i powrót, a reszta żeberek górą jest letnia dołem zimna. Wygląda to tak jakby woda krążyła tylko przez te 3 żeberka a później wracała stąd rurka powrotu jest tak samo gorąca jak wlot.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#29 14 Lis 2008 21:50   

Z tego co piszesz to 3 żeberka są drożne, a reszta zapchana. Musisz to rozkręcić
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lis 2008 21:50   

Powrót do góry

igabriel
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#30 17 Lis 2008 20:04   

pablo262 napisał:
termostat juz wymieniałem. Jeśli chodzi o brak poziomu to na całości jest spadek w kierunku odpowietrznika.(...)

spadek ma być w kierunku zaworu a nie odpowietrznika, jak to poprawisz spróbuj odpowietrzyć grzejnik luzując- odkręcając trochę cały odpowietrznik, bo objaw o którym piszesz że pierwsze trzy żeberka są gorące na całej wysokości a reszta nie świadczy o zapowietrzeniu grzejnika a nie o małym przepływie wody przez niego, przy zbyt małym przepływie grzejnik nagrzewa się równomiernie na długości tylko dolna część nie grzeje.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Kaloryfer grzeje do połowy
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny