Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moje pierwsze kolumny estradowe

sims159357 04 Lis 2008 00:16 12997 21
  • Witajcie
    od pewnego czasu interesuję się budową kolumn estradowych
    więc postanowiłem spełnić swoje mżenie
    rezultatem czego powstały jak na mój gust superowskie te kolumienki

głośniki których użyłem to Alphard mod. P1203
    Głośnik 12" z papierowa membraną na sztywnym zawieszeniu.
    Kosz stalowy.
    Moc [ Waty Max ] 300 W
    Moc [RMS] 150 W
    SPL [dB] 93,5 dB
    Impedancja [ohm] 8 ohm
    CENA 100zł. X2

Profesjonalny tweeter estradowy Alphard Rozmiar: 5"x15" 13x38cm
    Moc [ Waty Max ] 100 W
    Moc [RMS] 50 W
    SPL [dB] 90 dB
    CENA 35zł. X2

materiał Płyta wiórowa 20mm
    CENA litr Absolwenta :D

Materiał obiciowy Włóknina
    CENA ZA 0,5mb x 1,50m szeroki 10zł
    Kupiłem za 100 aby mieć zapas :)

a czym wygłuszyłem i tu jest sęk
    "Pianką montażową "
    Miałem z roboty czyli ZA FREE

Bass Reflex
    CENA 3zł. za sztukę X4

Osłona głośnika grill + uchwyty
    CENA 12zł X2

razem 406zł

(mnożyłem razy dwa bo robiłem dwa)

pomijam koszt Kleju i Wkrętów

wiem ze dużo osób nie jest przekonana do Alphardów
    ale zapewniam ze odsłuch przy tych kolumnach jest rewelacyjny
    Zagrały już nie na jednej imprezie niekoniecznie na jak to mówią
    domówkach bo bawię się w osiemnastki i inne zabawy
    więc mogę nimi nagłośnić mniejszą salę
    ze spokojem nie martwiąc się ze będzie cicho
    jak w kostnicy;) napędzam je wzmacniaczem "Fischer -a"CA-M23

szkic Kolumn wzięty ze strony

http://www.elmuz.com.pl/beyma/obudowy.htm

oceńcie moją prace
    piszcie co zrobiłem nie tak
    Pozdrawiam

Moje pierwsze kolumny estradowe Moje pierwsze kolumny estradowe Moje pierwsze kolumny estradowe

dla uzupełnienia odsłuchu
    używam
    TONSIL Space 86 po remoncie
    Moje pierwsze kolumny estradowe

Fajne!
  • #2 04 Lis 2008 00:35
    Usunięty
  • #3 04 Lis 2008 06:27
    Skipior
    Poziom 20  

Wizualnie spoko, za duża buda, bynajmniej front jest trochę za pusty...

Technicznie klapa... Jeżeli mają to być estradówki to brak im efektywności, mocy, wytrzymałości...

Ale od czegoś trzeba zacząć :)

• #4 04 Lis 2008 12:27
    _eddie_
    Poziom 32  

Tą pianka to zmniejszyles tylko obietosc skrzyni. Pianka montazowa ma male wlasciwosci tlumiace. Twarda jest. Ale wykonczenie super.

• #5 04 Lis 2008 14:26
    adam dmochowski
    Poziom 16  

witam
    sory że tak powiem ale ten głośnik to nie wiem czy wytrzyma 50w na dłuższą metę a co mówić o 150w rms ja takie głośniki kupiłem i gówno tak to mogę określić żaden pożytek z tych głośników odradzam tych głośników a poza tym nawet kostką tdk bardzo popularna która ma 50w rms przy 8ohm to już ten głośnik przy cewce śmierdzi i mi sie. zdaje że go już trochę podpaliłem to wiec nie radze więcej puszczać w te kolumnę mocy niż te 50W bo może z tej dobroci nic nie zostać a mi chodzi o te kolumny pierwsze z głośnikiem Alphard mod. P1203
    pozdrawiam

• #6 04 Lis 2008 14:26
    sims159357
    Poziom 2  

James695 napisał:
    Te Space, to profesjonalnie zniszczyles. ;-( To są kolumny domowe, i jakiekolwiek przeróbki, nie zrobią z nich estradówek...

mi się podobają
    a na zabawy ich niebiorę sa tylko do domu
    a musiałem coś z nimi zrobić bo wyglądały jak po II wojnie światowej i żal mi ich było
    niemiałem za dużo pieniędzy więc brałem i robiłem "remontowałem"
    tym czym miałem

-----

_eddie_ napisał:
    Tą pianka to zmniejszyles tylko obietosc skrzyni. Pianka montazowa ma male wlasciwosci tlumiace. Twarda jest. Ale wykonczenie super.

a styropian może być?

• #7 06 Lis 2008 19:07
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Gąbka zwykła najlepiej

• #8 06 Lis 2008 19:50
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Styropian absolutnie nie nadaje się do wygłuszania, ma działanie całkowicie odwrotne.

• #9 09 Lis 2008 00:21
    Dj Snake
    Poziom 22  

plus zmniejsza jeszcze objętość skrzyni. Powiedz sims159357 - liczyłes cos w ogóle? Który to projekt ze strony elmuza? Mi to wyglada na B-06/3 - tyle że z jednym głośnikiem i to bez zmiany litrażu :D Za duża kolumna, głośniki za daleko rozsunięte, o jakości ich się nie wypowiem, nie miałem bowiem przyjemności się z nimi spotkać. Podoba mi się za to kształt obudowy, jednak ten grill na głośnik to kaszana... Lepiej przerób nieco tą obudowę, tzn. zmień front i skróć ją o jakieś 30 cm, a najlepiej to policz jak ona powinna wyglądać. Głośniki bliżej siebie. Jeszcze jedno pytanko: Bass Reflex z kosmosu? Czy może coś liczyłeś? No i na jakieś imprezki to przydałby się subbas do tego...

• #10 16 Lis 2008 11:34
    532454
    Usunięty  
  • #11 16 Lis 2008 18:54
    januss73
    Poziom 31  

adam dmochowski napisał:
    witam
    sory że tak powiem ale ten głośnik to nie wiem czy wytrzyma 50w na dłuższą metę a co mówić o 150w rms ja takie głośniki kupiłem i gówno tak to mogę określić żaden pożytek z tych głośników odradzam tych głośników a poza tym nawet kostką tdk bardzo popularna która ma 50w rms przy 8ohm to już ten głośnik przy cewce śmierdzi i mi sie. zdaje że go już trochę podpaliłem to wiec nie radze więcej puszczać w te kolumnę mocy niż te 50W bo może z tej dobroci nic nie zostać a mi chodzi o te kolumny pierwsze z głośnikiem Alphard mod. P1203
    pozdrawiam

Jak podłączasz 50W wzmacniacz do głośników 150W i przesterowujesz sygnał, to nie dziw się, że ci cewki śmierdzą.

sims159357 napisał:
    Witajcie
    od pewnego czasu interesuję się budową kolumn estradowych

A może mi kolega wytłumaczyć na czym to zainteresowanie polega?

Może mi ktokolwiek wytłumaczyć jak to jest??? Przeciętne diy audio to:
    Zrobiłem kolumny na Alphardach,... albo zrobiłem kolumny na STXach bo są lepsze od Alpierdów, skrzynie policzyłem, albo i nie w Winsid, zwrotnice kupilem gotową na Alledrogo,... tudzież znalazłem schemat w internecie (jakiś tam),.. tudzież zwrotnicy jeszcze nie zrobiłem, BR nastroiłem na tyle i tyle hz,.. (a skąd wiesz na ile) albo wsadziłem rurę o długośi/średnicy (na jakiej podstawie?), to z pianką montażową to już wogóle mistrzostwo, ale najlepsze jest zawsze na końcu. Zestaw gra prześwietnie.
    Czy samokrytyka to u młodzieży pojęcie abstrakcyjne??? Czy może zadowala ich, że z głośników łupie i świszczy?
    Mnie się zdaje, że biorąc pod uwagę ogrom fachowej, przystępnej dla każdego literatury jaką na temat budowy nagłośnienia znaleźć można w necie, to po prostu lenistwo. A komentarze typu "jak na pierwszy raz może być" są nie na miejscu. Za którym razem niby należałoby wziąć się za teorię?

Moderowany przez joy_pl:

Ten post powinien polecieć do kosza, ale...
    Zostawiam dla potomności.

• #12 18 Lis 2008 08:43
    SzokalML
    Poziom 36  

Wykończenie w porządku, ale kolumna wygląda brzydko - zbyt duże odległości pomiędzy przetwornikami.

Dalej:
    Niewłaściwy głośnik niskotonowy:
    Alphard P-1203 którego użyłeś, to według producenta głośnik gitarowy. Mniejsza o to, czy takie określenie jest na miejscu,
    ale w każdym razie głośnik do takiego aspiruje o czym można się przekonać tutaj:
    http://www.alphard.pl/product/112/29

Rzut oka na parametry: słabe pasmo przenoszenia jeśli chodzi o niskie tony, lekka membrana, wysoka częstotliwość rezonansowa. Głośnik jest "podrobką" gitarowego Celestiona, chociaż o gorszych parametrach, i do takiej kolumny jak użyłeś, to po prostu nie jego przeznaczenie.

Ma na pewno dużo słabszy bas niż typowa 12-tka nisktotonowa.

Tweeter - nie napisałeś nic o zwrotnicy, czy mam rozumieć, że to tweeter piezo?

---------
    Niestety, nie możesz tłumaczyć się brakiem kasy - za podobną cenę możnaby mieć lepsze kolumny na innych głośnikach w tej cenie - na "normalnej" szerokopasmowej 12-tce, i dynamicznym tweeterze, który gra po prostu lepiej od tego piezo.
    ---------

Co za głośniki siedzą w tych obudowach po space-ach?

Tak powinien wyglądać każdy post, oczywiście chodzi mi o formę...
    (joy_pl)

• #13 20 Lis 2008 01:39
    sims159357
    Poziom 2  

moze i pisze ze mi się podobają i tak dalej
    ale jak na pierwszy raz ...
    to ze tu się wypowiadacie krytykujecie dajecie podpowiedzi co i jak
    to doceniam to i jestem wdzieczny za te słowa bo bez nich nie wyciagnołbym wniosków co moge a czego niemogę przy kolejnym robieniu kolumn

a w tych kolumnach poprawie przynajmniej wygłuszenie
    nie wiem jak będzie z pojemnością bo nieumiem wyliczyc i nieznam zadnego takiego programu

moze ktos moze mi podpowiedziec jak wylicza się pojemność
    albo podpowie linkiem do takiego tematu na elektrodzie był bym wdzięczny

a co do Space 86 to są to zamienniki GDN a dokładniej głośniki z podobnej aukcji

---

pozdrawiam

Zamiennik to przedmiot o identycznych lub przynajmniej bardzo zbliżonych najważniejszych parametrach, to, co Kolega podał Link nie jest nawet podobne do oryginału tym samym nie można tego nazwać zamiennikiem.

Poza tym linki do aukcji są zabronione w tym dziale.
    (joy_pl)

• #14 20 Lis 2008 06:54
    532454
    Usunięty  
  • #15 20 Lis 2008 22:16
    januss73
    Poziom 31  

sims159357 napisał:

to ze tu się wypowiadacie krytykujecie dajecie podpowiedzi co i jak
    to doceniam to i jestem wdzieczny za te słowa bo bez nich nie wyciagnołbym wniosków co moge a czego niemogę przy kolejnym robieniu kolumn
    moze ktos moze mi podpowiedziec jak wylicza się pojemność
    albo podpowie linkiem do takiego tematu na elektrodzie był bym wdzięczny

Skoro już tak dzielnie przyjąłeś krytykę to podpowiem ci, że te głośniki wogóle nie nadają się do obudowy BR. W obudowie zamkniętej natomiast głośnik o tak wysokim Qts będzie zachowywał się podobnie w bardzo dużej rozpiętości litrażu (od 20 do nawet 80 litrów) Najrozsądniejsze byłoby więc normalnie pozatykać rury zostawiając je jako atrapę.
    I jeszcze ku przestrodze, bo chyba zresztą podobnie jak ja jesteś z branży budowlanej nie zalecam Ci wygłuszać obudowy wełną mineralną. Akustycznie nadaje się do tego wyśmienicie, ale uwalniające się włókna mogły by się poosadzać w cewkach.

• #16 21 Lis 2008 22:56
    warjat
    Poziom 13  

Witam jeśli mowa o wygłuszeniu jak wielu polecam gąbkę, głośnik za mały do litrażu, te piezaki niekoniecznie zmieniaj na elektrodzie jest post ,już nie mam linku ale radze poszukać, o strojeniu i litrażu do głośników "no name" jak na początek przydatna rzecz. I jeszcze jedna rzecz znajdując gotowy projekt i wrzuceniu do niego to co jest pod ręka od razu spotka się na tym forum z krytyką czytałem posty na których obijano kwadratową skrzynkę różowym futerkiem i zbierały lepsze noty od na prawdę dobrych konstrukcji, nie tolerują tu Stx-ów , tonsili i innych ogólnodostępnych tanich głośników a nazwa działu mówi sama za siebie DIY. Uważam również, że wykresy z programów obliczających parametry obudów nie odzwierciedlaja wrażeń odsłuchowych wszystko zależy od pomieszczenia jak i umiejscowienia kolumn więc autor postu nie koniecznie się myli mówiąc że grają ładnie. Większość osób które zamieszczają na forum swoje konstrukcje czekają na rady "co zmienić żeby ich Alphardy grały lepiej" a nie "wyrzuć je i wstaw lepsze za 500zł min." Pozdrawiam wszystkich którzy to rozumieją.

• #17 27 Lis 2008 19:28
    SzokalML
    Poziom 36  

Źle zrobiłeś, że kupiłeś do tych Space 86 takie głośniki jak z linka do aukcji.
    To chińkie jakieś badziewie, na dodatek za prawie takie same pieniądze
    (40 zł + wysyłka w tym wypadku aż 17 zł = 57 zł)
    za jakie miałbyś oryginalnego tonsila 20/40
    (na allegro są po 50 + 11 koszty wysyłki = 61 zł).

to, co kupiłeś, gra nie przewidywalnie, nie pasuje do tej obudowy, i paskudnie wygląda, a także ma mniejszą skuteczność. Nie było warto.

• #18 28 Lis 2008 04:23
    gladosz123
    Poziom 11  

Skipior napisał:
    Wizualnie spoko, za duża buda, bynajmniej front jest trochę za pusty...

Technicznie klapa... Jeżeli mają to być estradówki to brak im efektywności, mocy, wytrzymałości...

Ale od czegoś trzeba zacząć :)

Dlaczego ???

Jak chłopak korzysta z jednego 12 calowego to buda w sam raz , policz tył
    Litraż na pierwszy rzut oka w sam raz dla tego głośnika ,

na małe sale mu to spokojnie wystarczy , na duże musiał by dowalić jakieś pompki na 15 calowych lub 18 , do tego swoje kolumny potraktować jako nadstawki ściąć dolne sub pasmo 40-70 hz z tej dwunastki , i pasi , można nagłaśniać koncerty w klubach i salach do 500m2 , na nadstawkę w sali lepiej nadaje się 12 cali niz 15 cali ,lepiej to gra środkiem

Dodano po 3 [minuty]:

adam dmochowski napisał:
    witam
    pozdrawiam

To ciekawe , już chyba 6 lat , nadstawka robiona przy użyciu tego Alpharda
    pracuje u nas w klubie przy 200 watach mocy ciągłej ,oczywiście po zwrotnicy 60 hz i jakoś to gra .

• #19 29 Lis 2008 15:16
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Fajny ten klub, już wiem, że nie wszedłbym tam za darmo.

Ludzie trochę wyobraźni, szczególnie gladosz123 a co do tematu to kolumny to kompletna porażka, ale człowiek uczy się na błędach, więc może kiedyś zmontujesz coś na jakimś poziomie.

Katastrofa, te kolumny to karykatura estrady, dlaczego nie zrobiłeś chociażby na STX?
    Dlaczego nie poszukałeś jakiś używek na allegro?
    Mogłeś też chociaż zapytać na forum, coś by doradzili, albo nawet wystarczy poczytać i sam dojdziesz co i jak.

Widać, że prawdopodobnie jesteś młody, a te kolumny robią Ci krzywdę. Każdy kto jest przy zdrowych zmysłach wyrzuciłby je, albo sprzedał.

:arrow: gladosz123
    Wiesz człowieku co piszesz? Takie nadstawki na koncerty w klubach i salach do 500m2? Hmmm, powodzenia :lol:

• #20 24 Wrz 2009 22:20
    gladosz123
    Poziom 11  

Ja wiem człowieku co piszę . takie nadstawki starczą w zupełności na nagłośnienie klubu 500m2 , Kapela przeważnie gra z przodu na scenie , w koncercie uczestniczy pewna część uczestników imprezy , dalej przy barze reszta spokojnie i przy pomrukach kapeli popija piwko .

A co ma ryczeć aż uszy urywa ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• #21 24 Wrz 2009 22:42
    kapitan planeta
    Poziom 28  

gladosz123 sala 500m2 to np. 20 x 25metrów (25metrów to wysokość 5-6 pięter !) szajskimi kolumienkami 150W 93db?

2000W na głośnikach o spl ok 100dB na samych topach!!! i minimalnie 5kW na dobrych basach było by dolnym pułapem...

• #22 24 Wrz 2009 23:18
    gladosz123
    Poziom 11  

a ja mam na swoim koncie Pewne Nagłośnienie które wykonałem w pewnym znanym klubie i dawało sobie ono znakomicie radę ,

Ja nigdzie nie napisałem że 150 watt

moje nadstawki miały 400 watt ale zbudowane były tak samo jak na zdjęciach powyżej

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme