Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Nadproże drzwiowe w kształcie łuku

wamp 08 Nov 2008 09:42
 • #1 08 Nov 2008 09:42
  wamp
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  Witam,
  Szykuje mi się remont u znajomej i chciała żeby jej zrobić w otworze drzwiowym nadproże w kształcie łuku. Znam się na budowlance, trochę remontów wykonałem ale nie mam pojęcia jak jej zrobić ten łuk. Słyszałem tylko tyle że robi się podobno jakiś szablon, w internecie szukam i narazie nic nie mogę znaleźć. Może ktoś z kolegów wykonywał taki łuk lub wie jak go zrobić?
 • #2 08 Nov 2008 13:29
  repensator
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  Widzisz temat jest prosty tylko z pozoru.Musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Czy istnieje już ten otwór drzwiowy i będziesz rozbierał górę? Jeśli tak to w jakiej ścianie np. nośnej czy działowej oraz z czego ta ściana z cegły czy beton lub coś innego. Ni i jak chcesz zrobić nowe przesklepienie.
  Jak jest już otwór to wydaje mi się że najlepiej byłoby zrobić szablon ze sklejki gr. 10 mm. Narysuj na sklejce kształt budowanego nadproża, wytnij środek. Pomiędzy dwa kawałki sklejki włóż dystanse z kawałków deski. Górę zrób z wyciętego pasa sklejki gr np. 5 mm. Powinna się dobrze ułożyć. Zamontuj szablon w otworze, podeprzyj od spodu, przykręć do ściany. Pamiętaj, że to co zbudujesz nad nim może być ciężkie. Nadproże wymuruj z cegieł, lub bloczków gazobetonowych. Potem rozbierz szablon i otynkuj. Jak zrobisz z cegieł i zrobisz to starannie to możesz nie tynkować. A jak ściana jest działowa i cieńka to zabuduj górę płytą karton-gips i wykończ ładnie. Pozdrawiam
 • #3 09 Nov 2008 09:46
  wamp
  Level 16  
  Topic author Helpful post? (0)
  Otworu jeszcze nie ma, ścianka działowa z cegły i góra właśnie ma zostać.
  Wysokość otworu ok.2m, po tych dodatkowych informacjach chyba się coś zmieniło?
 • #4 09 Nov 2008 23:41
  repensator
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  No tak. Trochę się zmieniło. Jeśliścianka działowa, to po prostu zrób w niej otwór w kształcie takim jak chcesz. Jeśli jest z cegły na caprawie cementowej to raczej góra będzie się trzymać. Staraj się nie kuć otworo młotem bo ci wszystko popęka. Resztę otynkój i z głowy. Pozdrawiam.
 • #5 10 Nov 2008 07:18
  wamp
  Level 16  
  Topic author Helpful post? (-1)
  No dzięki, dzisiaj działam i napiszę jakie są efekty.
  Search 4 million + Products
Browse Products