Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search  | Register  | Log in

This site uses cookies. Learn more about cookies and changing the settings in your browser.

Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Household Utility -> Household Beginners -> Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika
Author
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post from the author of the topic 11 Nov 2008 19:34   

Witam mam pytanie odno郾ie pod陰czenia p造ty indukcyjnej o mocy max. 7,2kW i piekarnika o mocy 3kW.

Mam w 軼ianie gniazdo 3fazowe i teraz moje pytanie, czy p造ta i piekarnik musz by razem do gniazda 3fazowego pod陰czone, czyt tylko p造ta, a piekarnik do 230V.

Problem polega na tym, 瞠 p造t (tam gdzie 3faza) mam pod drugiej stronie 軼iany co piekarnik, ale ewentualnie mog poci庵n望 kabel na drug stron, tylko czy potrzeba ?

Czy gdy wepn piekarnik do zwyk貫go gniazdka 230V w kuchni i jednocze郾ie b璠zie dzia豉 piekarnik, czajnik elektryczny i lod闚ka w jednym obwodzie to czy to wszystko standardowa instalacja w kuchni wytrzyma ?

Pozdrawiam,
Jonathan

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 11 Nov 2008 19:34   

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#2 11 Nov 2008 19:53   

Re: Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika

Typowe gniazdo jednofazowe ( wtyczka te) jest w stanie wytrzymac obci捫enie do 10 A.Piekarnik o mocy 3 kW pobiera ( przy pe軟ym uruchomieniu ) nieco wi璚ej.Instalacja w idealnym stanie ( 1,5mm² ) wytrzymuje wi璚ej ,ale obw鏚 mo瞠 byc zabezpieczony max. 16 A , wi璚 陰cznie nie powinno si obci捫ac obwodu wi璚ej ni 4 - roma kW -wtedy bez po陰czenia wtyczka-gniazdo tylko poprzez listw instalacyjn ( kostk).Radz poci庵n帷 do si造.

Helpful message? + -

Back to top

jonathan
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post from the author of the topic 12 Nov 2008 08:11   

tylko teraz do kt鏎ej fazy podpi帷 ten piekarnik ??

Schemat pod陰czenia p造ty

Helpful message? + -

Back to top

Andrzej G
Specjalista AGD
Specjalista AGD

Post#4 12 Nov 2008 08:22   

Jak p造ta pod陰czona jest do 1 i 2 fazy to piekarnik pod陰cz do 3 fazy.

Helpful message? + -

Back to top

jonathan
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post from the author of the topic 12 Nov 2008 17:04   

A 3-cia faza to br您owy, kt鏎y jest zwarty z niebieskim ? bo co mi nie gra.

Mo瞠 mi kto napisze jakie przewody mam pod陰czy z kontaktem , zielono鄴速y-niebieski-br您owy ? to troche bez sensu bo niebieski i br您owy jest zwarty ?

Helpful message? + -

Back to top

mirofalcon
Poziom 18
Poziom 18

Post#6 12 Nov 2008 17:41   

jak masz nowe te sprz皻y do radz lepiej zam闚i montera z uprawnieniami do domu, bo i tak musisz mie w gwarancji wbit piecz耩 montera

Helpful message? + -

Back to top

jonathan
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post from the author of the topic 12 Nov 2008 18:34   

Instalowa sprz皻 mi b璠zie firma, ale ja chc przygotowa gniazdka, i teraz przed malowaniem jak co to zrobi gniazdko dla piekarnika i poci庵n望 przew鏚 z 3fazy

Helpful message? + -

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#8 12 Nov 2008 19:00   

Pos逝chaj mirofalcona , je郵i nie to Ci wyja郾i.P造ta pracuje na dw鏂h fazach , trzecia jest jej nie potrzebna.Wszystko jest na schemacie - N pod陰cza si do zera roboczego w instalacji ( powinien to byc przew鏚 niebieski , ale trzeba to sprawdzic ) , PE przew鏚 ochronny (鄴速o - zielony ) pod陰cza si do takiego samego w instalacji.Je郵i nie ma dw鏂h oddzielnych zer w istalacji(stare instalacje by造 cztero篡這we) , to oba N i PE mostkuje si z jednym zerem.Pozosta貫 L1 i L2 陰czy si z dwoma dowolnymi przewodami fazowymi.Z piekarnika N i PE tak samo , a przew鏚 trzeci (nie niebieski N ani nie 鄴速o - zielony PE ) do tego trzeciego nie wykorzystanego fazowego.Uff..

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 09 Dec 2008 22:11   

podczepi si pod temat i zapytam o jedn rzecz szanownych koleg闚. nosz si z kupnem p造ty indukcyjnej Link o mocy 5,6kW. moje pytanie dotyczy pod陰czenia tego urz康zenia. mam w pobli簑 gniazdo si這we (3 fazy, zero i ochrona) z tym, 瞠 przew鏚 je zasilaj帷y to YDY 5x2,5mm. czy do takiego przewodu mo積a bezpiecznie pod陰czy t p造t?
pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#10 09 Dec 2008 22:23   

Dla mocy 5,6 kW wystarczy z du篡m zapasem .

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 09 Dec 2008 22:39   

basgol wrote:
Dla mocy 5,6 kW wystarczy z du篡m zapasem .

dzi瘯i kolego serdecznie. mam jeszcze jedno pytanie; jakiej maksymalnej mocy p造t mog pod陰czy do tego gniazda, tak by by這 to bezpieczne?
pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 09 Dec 2008 22:39   

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 09 Dec 2008 22:49   

To zale篡 , czy pod陰czasz dwu , czy tr鎩fazowo . Je郵i wykorzystujesz trzy fazy mo瞠sz obci捫y moc nawet 10 kW , przy dwufazowym do jakich 7 kW .S to bezpieczne obci捫enia .

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 09 Dec 2008 22:49   

Back to top

libretto4
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 09 Dec 2008 23:50   

P造t tr鎩fazowch nie ma a jak s to jakie nieliczne modele i trzecia faza zasila elektronik. Poza tym pola grzewcze pracuj na 230V.

Zawsze lewa strona p造ty to jedna faza a prawa strona to druga. Trzeci faz wykorzystamy dla piekarnika.

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 10 Dec 2008 21:09   

jestem na etapie wybory p造ty indukcyjnej i wszystkie, kt鏎e ogl康a貫m od spodu maj mo磧iwo嗆 zasilania jedn faz, dwiema jak i trzema. mam, mo磧iwo嗆 podpi璚ia p造ty do trzech faz, wi璚 tak zrobi. rozumiem, 瞠 przy takim sposobie zasilania i przy przekroju kabla zasilaj帷ego 5x2,5mm kwadrat mog pod陰czy p造t o mocy 10kW. rozumiem, 瞠 jedn 篡喚 2,5mm kwadrat mog obci捫y moc oko這 3kW, tak?
to 瞠 pola pracuj na 230V wydaje si by logiczne, jednak po to stosuje si zasilanie dwiema, trzema fazami by nie obci捫a jednej 篡造 tak du篡mi pr康ami - tak ja rozumuj. je郵i za chodzi o 230V to napi璚ie pomi璠zy kablem "0" a ka盥 z faz w豉郾ie wynosi 230V, miedzy dwiema fazami za 230Vx√3 czyli 400V. to jeszcze ze szko造 pami皻am.
dzi瘯uj wszystkim za rady, informacje i opinie.
pozdrawiam serdecznie

Helpful message? + -

Back to top

libretto4
Poziom 17
Poziom 17

Post#15 10 Dec 2008 21:18   

Dodam jeszcze 瞠 niekt鏎e p造ty maj faktycznie 3 fazy pod陰czone do z陰cza ale tylko dwie mog by fizycznie wykorzystane a trzecie z陰cze jest tylko po to, aby wpi望 tam przew鏚 瞠by nie przewraca si po obudowie.

Helpful message? + -

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#16 10 Dec 2008 21:21   

Sprawd dok豉dnie czy wybrany przez ciebie schemat pod陰czenia trzech faz zawiera na pewno opis 3 x 400 V≈ , bo cz瘰to pod陰czenie tr鎩fazowe dotyczy sieci okr皻owych lub wojskowych oznaczonych opisem 3 x 230 V≈ , gdzie napi璚ie mi璠zy fazami wynosi 230 V i 陰cz帷 wg. tego schematu sie 3 x 400 V robi si wielkie buum !!

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 10 Dec 2008 21:42   

p造t b璠zie pod陰cza uprawniony elektryk. ja tylko przed zakupem chc si dowiedzie o mo磧iwo軼i podpi璚ia, dopuszczaln moc urz康zenia, by bezpiecznie u篡tkowa ten sprz皻.
skoro p造ty s zasilane tylko dwiema fazami, to jak maksymaln moc mo瞠 mie moja p造ta by bezpiecznie pod陰czy j do gniazda, kt鏎e zasilane jest przewodem YDY 5x2,5?
pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top

basgol
Poziom 17
Poziom 17

Post#18 10 Dec 2008 21:50   

W tym przypadku ( jak wy瞠j pisa貫m ) mo瞠 by do 7 kW ( 8 kW te wytrzyma ), zreszt elektryk z uprawnieniami na pewno b璠zie wiedzia .

Helpful message? + -

Back to top

samsu100
Poziom 17
Poziom 17

Post#19 10 Dec 2008 21:50   

Do instalacji wykonanej przewodem o takim przekroju mo積a praktycznie pod陰czy wszystkie wyst瘼uj帷e w handlu p造ty. Oczywi軼ie m闚imy o pod陰czeniu 2 x 230V.

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#20 10 Dec 2008 21:55   

basgol wrote:
W tym przypadku ( jak wy瞠j pisa貫m ) mo瞠 by do 7 kW ( 8 kW te wytrzyma ), zreszt elektryk z uprawnieniami na pewno b璠zie wiedzia .

szkoda, 瞠 wypowie si on dopiero kiedy b璠zie ju kupiona.

samsu100 wrote:
Do instalacji wykonanej przewodem o takim przekroju mo積a praktycznie pod陰czy wszystkie wyst瘼uj帷e w handlu p造ty. Oczywi軼ie m闚imy o pod陰czeniu 2 x 230V.

o tak informacj mi chodzi這. dzi瘯i.

pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top

marcinradom
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 06 Nov 2009 20:54   

po kilku miesi帷ach u篡tkowania p造ty mog powiedzie, 瞠 w pe軟i spe軟i豉 moje i mojej 穎ny oczekiwania. nawet rachunki za pr康 nie wzros造 wi璚ej ni o 50pln/miesi帷.
teraz moje pytanie, oczywi軼ie dotycz帷e tej瞠 p造ty. owa p造ta pod陰czona jest do sieci elektrycznej przewodami o przekroju 2,5mm2. pola grzejne s podzielone w ten spos鏏, by dwa lewe by造 zasilane z jednej fazy, a dwa prawe z drugiej, trzecia wiadomo do piekarnika. gdy na jednejej stronie (na jednej fazie) ustawione s dwa garnki i oba pola s w陰czone, jedno z nich (zawsze mniejszej mocy) jakby falowa這. falowanie polega na ci庵造m, r闚nomiernym w陰czaniu pr康闚 indukcyjnych i ich wy陰czaniu, ale jak napisa貫m wcze郾iej, tylko na polu o mniejszej mocy. wygl康a to w praktyce tak, 瞠 1,5 sekundy pole grzeje, kolejne 1,5 sekundy nie grzeje i tak w ko這. oczywi軼ie to co jest na mniejszym polu zostanie ugotowane, jednak nie wiem czy to prawid這wy tryb pracy p造ty indukcyjnej. nie pomaga zamiana garnk闚, zwi瘯szanie ich 鈔ednic i tym podobne zabiegi. garnki oczywi軼ie przeznaczone do p造ty indukcyjnej.
pozdrawiam

Helpful message? + -

Back to top

xavud
Poziom 3
Poziom 3

Post#22 27 Nov 2009 13:44   

Tak si sk豉da 瞠 te kupuj indukcj - konkretnie TEKA IR 641 (gaz musia豚ym zak豉da w nowym mieszkaniu - co potrwa這by kilka miesi璚y i ze瘸r這by kilka tysi璚y st康 op豉calno嗆 pod陰czania w徠pliwa - przynajmniej w odniesieniu do najbli窺zych kilku lat). Mam tu pytanko - chcia豚ym sobie pod陰czy t p造t sam - jestem automatykiem i mam uprawnienia do 15kV i pod陰czenie 4 czy 5 kabelk闚 to nie jest problem.
I tu moje g堯wne pytanko - czy musz szuka jakiego elektroinstalatora kt鏎y mi podbije t piecz徠k i ile to mo瞠 kosztowa 瞠bym mia wa積 gwarancj? Troch to irytuj帷e - bo ja akurat nie mam piecz徠ki elektroinstalatora a nie mam 瘸dnego znajomego kt鏎y mia豚y tak piecz徠k.

Helpful message? + -

Back to top

Google

Google Adsense

Post# 27 Nov 2009 13:44   

Back to top

minoor
Poziom 1
Poziom 1

Post#23 27 Nov 2009 15:01   

Tak si sk豉da, 瞠 akurat wczoraj dzwoni貫m do teki z pytaniem jakie uprawnienia musi mie elektryk 瞠by podbi gwarancje. Okaza這 si, 瞠 wystarcz uprawnienia SEP E 1kV i nie trzeba mie piecz徠ki tylko wystarczy kserokopia uprawnie.
A przy okazji mam pytanie bo w instrukcji tej p造ty jest napisane "Przy pod陰czaniu urz康zenia nale篡 zadba o przygotowanie instalacji umo磧iwiaj帷ej od陰czanie urz康zenia od sieci (wy陰czaj帷ej wszystkie bieguny) z co najmniej 3 mm przerw kontaktow za pomoc styku – uj軼ia szeroko軼iowego. Za urz康zenia nadaj帷e si
do tego celu uchodz kontakt‐LS, bezpieczniki i styczniki.", o co w tym chodzi? Instalacje mam przygotowan tak, 瞠 mam osobny obw鏚 na ta p造t przew鏚 2,5 zabezpieczony S.

Helpful message? + -

Back to top

karol n.
Poziom 6
Poziom 6

Post#24 04 Apr 2010 14:32   

minoor wrote:
Tak si sk豉da, 瞠 akurat wczoraj dzwoni貫m do teki z pytaniem jakie uprawnienia musi mie elektryk 瞠by podbi gwarancje. Okaza這 si, 瞠 wystarcz uprawnienia SEP E 1kV i nie trzeba mie piecz徠ki tylko wystarczy kserokopia uprawnie.
A przy okazji mam pytanie bo w instrukcji tej p造ty jest napisane "Przy pod陰czaniu urz康zenia nale篡 zadba o przygotowanie instalacji umo磧iwiaj帷ej od陰czanie urz康zenia od sieci (wy陰czaj帷ej wszystkie bieguny) z co najmniej 3 mm przerw kontaktow za pomoc styku – uj軼ia szeroko軼iowego. Za urz康zenia nadaj帷e si
do tego celu uchodz kontakt‐LS, bezpieczniki i styczniki.", o co w tym chodzi? Instalacje mam przygotowan tak, 瞠 mam osobny obw鏚 na ta p造t przew鏚 2,5 zabezpieczony S.

To wzglada na be趾ot z jakiego nieudanego tumaczenia. Chodyi o to, 瞠 po od豉czeniu zasilania odleglo嗆 miedzy stykami tego urzdzenia powinna bz co najmniej 3mm odstep. Cos takiego zapewniaja np tzw. p豉skie automaty / bezpieczniki z niemiecka LS-y (Leitungsschutzschalter) http://de.wikipedia.org/wiki/Leitungsschutzschalter http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C4%85cznik_instalacyjny

Helpful message? + -

Back to top

Post new topic  This topic is locked      Main Page -> Forum Index -> Household Utility -> Household Beginners -> Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika
Page 1 of 1
Similar topics
Pod陰czenie p造ty indukcyjnej oraz piekarnika (1)
Amica EBF8551, PI6509LN - Pod陰czenie piekarnika i p造ty indukcyjnej (7)
Wyb鏎 piekarnika i p造ty indukcyjnej do 2500 z (3)
Pomoc w wyborze piekarnika z mikrofal oraz p造ty indukcyjnej (1)
Dylemat: wyb鏎 lod闚ki, p造ty indukcyjnej, piekarnika, zmywarki - do zabudowy. (1)
Pod陰czenie p造ty indukcyjnej (5)
Pod陰czenie p造ty indukcyjnej (2)
EHH16340FK - Pod陰czenie p造ty indukcyjnej (3)
Siemens EH 651TE11E - PRAWIDΜWE PODㄐCZENIE PΧTY INDUKCYJNEJ (17)
Zakup p造ty indukcyjnej oraz jej poprawne i bezpieczne pod陰czenie (3)

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Contact

Page generation time: 0.047 seconds

elektroda.pl topic RSS feed