X

Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika

11 Nov 2008 19:34 JOjonathan
  • #1 11 Nov 2008 19:34
    jonathan
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam mam pytanie odno郾ie pod陰czenia p造ty indukcyjnej o mocy max. 7,2kW i piekarnika o mocy 3kW.

Mam w 軼ianie gniazdo 3fazowe i teraz moje pytanie, czy p造ta i piekarnik musz by razem do gniazda 3fazowego pod陰czone, czyt tylko p造ta, a piekarnik do 230V.

Problem polega na tym, 瞠 p造t (tam gdzie 3faza) mam pod drugiej stronie 軼iany co piekarnik, ale ewentualnie mog poci庵n望 kabel na drug stron, tylko czy potrzeba ?

Czy gdy wepn piekarnik do zwyk貫go gniazdka 230V w kuchni i jednocze郾ie b璠zie dzia豉 piekarnik, czajnik elektryczny i lod闚ka w jednym obwodzie to czy to wszystko standardowa instalacja w kuchni wytrzyma ?

Pozdrawiam,
    Jonathan
  • #2 11 Nov 2008 19:53
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Typowe gniazdo jednofazowe ( wtyczka te) jest w stanie wytrzymac obci捫enie do 10 A.Piekarnik o mocy 3 kW pobiera ( przy pe軟ym uruchomieniu ) nieco wi璚ej.Instalacja w idealnym stanie ( 1,5mm² ) wytrzymuje wi璚ej ,ale obw鏚 mo瞠 byc zabezpieczony max. 16 A , wi璚 陰cznie nie powinno si obci捫ac obwodu wi璚ej ni 4 - roma kW -wtedy bez po陰czenia wtyczka-gniazdo tylko poprzez listw instalacyjn ( kostk).Radz poci庵n帷 do si造.
  • #3 12 Nov 2008 08:11
    jonathan
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (+4)
    tylko teraz do kt鏎ej fazy podpi帷 ten piekarnik ??

Schemat pod陰czenia p造ty

Pod陰czenie p造ty indukcyjnej i piekarnika
  • #4 12 Nov 2008 08:22
    Andrzej G
    Specjalista AGD
    Helpful post? (+1)
    Jak p造ta pod陰czona jest do 1 i 2 fazy to piekarnik pod陰cz do 3 fazy.
  • #5 12 Nov 2008 17:04
    jonathan
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (+1)
    A 3-cia faza to br您owy, kt鏎y jest zwarty z niebieskim ? bo co mi nie gra.

Mo瞠 mi kto napisze jakie przewody mam pod陰czy z kontaktem , zielono鄴速y-niebieski-br您owy ? to troche bez sensu bo niebieski i br您owy jest zwarty ?
  • #6 12 Nov 2008 17:41
    mirofalcon
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    jak masz nowe te sprz皻y do radz lepiej zam闚i montera z uprawnieniami do domu, bo i tak musisz mie w gwarancji wbit piecz耩 montera
  • #7 12 Nov 2008 18:34
    jonathan
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Instalowa sprz皻 mi b璠zie firma, ale ja chc przygotowa gniazdka, i teraz przed malowaniem jak co to zrobi gniazdko dla piekarnika i poci庵n望 przew鏚 z 3fazy
  • #8 12 Nov 2008 19:00
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Pos逝chaj mirofalcona , je郵i nie to Ci wyja郾i.P造ta pracuje na dw鏂h fazach , trzecia jest jej nie potrzebna.Wszystko jest na schemacie - N pod陰cza si do zera roboczego w instalacji ( powinien to byc przew鏚 niebieski , ale trzeba to sprawdzic ) , PE przew鏚 ochronny (鄴速o - zielony ) pod陰cza si do takiego samego w instalacji.Je郵i nie ma dw鏂h oddzielnych zer w istalacji(stare instalacje by造 cztero篡這we) , to oba N i PE mostkuje si z jednym zerem.Pozosta貫 L1 i L2 陰czy si z dwoma dowolnymi przewodami fazowymi.Z piekarnika N i PE tak samo , a przew鏚 trzeci (nie niebieski N ani nie 鄴速o - zielony PE ) do tego trzeciego nie wykorzystanego fazowego.Uff..
  • #9 09 Dec 2008 22:11
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    podczepi si pod temat i zapytam o jedn rzecz szanownych koleg闚. nosz si z kupnem p造ty indukcyjnej Link o mocy 5,6kW. moje pytanie dotyczy pod陰czenia tego urz康zenia. mam w pobli簑 gniazdo si這we (3 fazy, zero i ochrona) z tym, 瞠 przew鏚 je zasilaj帷y to YDY 5x2,5mm. czy do takiego przewodu mo積a bezpiecznie pod陰czy t p造t?
    pozdrawiam
  • #10 09 Dec 2008 22:23
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Dla mocy 5,6 kW wystarczy z du篡m zapasem .
  • #11 09 Dec 2008 22:39
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    basgol wrote:
    Dla mocy 5,6 kW wystarczy z du篡m zapasem .

dzi瘯i kolego serdecznie. mam jeszcze jedno pytanie; jakiej maksymalnej mocy p造t mog pod陰czy do tego gniazda, tak by by這 to bezpieczne?
    pozdrawiam
  • #12 09 Dec 2008 22:49
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    To zale篡 , czy pod陰czasz dwu , czy tr鎩fazowo . Je郵i wykorzystujesz trzy fazy mo瞠sz obci捫y moc nawet 10 kW , przy dwufazowym do jakich 7 kW .S to bezpieczne obci捫enia .
  • #13 09 Dec 2008 23:50
    libretto4
    Level 19  
    Helpful post? (+1)
    P造t tr鎩fazowch nie ma a jak s to jakie nieliczne modele i trzecia faza zasila elektronik. Poza tym pola grzewcze pracuj na 230V.

Zawsze lewa strona p造ty to jedna faza a prawa strona to druga. Trzeci faz wykorzystamy dla piekarnika.
  • #14 10 Dec 2008 21:09
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (+1)
    jestem na etapie wybory p造ty indukcyjnej i wszystkie, kt鏎e ogl康a貫m od spodu maj mo磧iwo嗆 zasilania jedn faz, dwiema jak i trzema. mam, mo磧iwo嗆 podpi璚ia p造ty do trzech faz, wi璚 tak zrobi. rozumiem, 瞠 przy takim sposobie zasilania i przy przekroju kabla zasilaj帷ego 5x2,5mm kwadrat mog pod陰czy p造t o mocy 10kW. rozumiem, 瞠 jedn 篡喚 2,5mm kwadrat mog obci捫y moc oko這 3kW, tak?
    to 瞠 pola pracuj na 230V wydaje si by logiczne, jednak po to stosuje si zasilanie dwiema, trzema fazami by nie obci捫a jednej 篡造 tak du篡mi pr康ami - tak ja rozumuj. je郵i za chodzi o 230V to napi璚ie pomi璠zy kablem "0" a ka盥 z faz w豉郾ie wynosi 230V, miedzy dwiema fazami za 230Vx√3 czyli 400V. to jeszcze ze szko造 pami皻am.
    dzi瘯uj wszystkim za rady, informacje i opinie.
    pozdrawiam serdecznie
  • #15 10 Dec 2008 21:18
    libretto4
    Level 19  
    Helpful post? (0)
    Dodam jeszcze 瞠 niekt鏎e p造ty maj faktycznie 3 fazy pod陰czone do z陰cza ale tylko dwie mog by fizycznie wykorzystane a trzecie z陰cze jest tylko po to, aby wpi望 tam przew鏚 瞠by nie przewraca si po obudowie.
  • #16 10 Dec 2008 21:21
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Sprawd dok豉dnie czy wybrany przez ciebie schemat pod陰czenia trzech faz zawiera na pewno opis 3 x 400 V≈ , bo cz瘰to pod陰czenie tr鎩fazowe dotyczy sieci okr皻owych lub wojskowych oznaczonych opisem 3 x 230 V≈ , gdzie napi璚ie mi璠zy fazami wynosi 230 V i 陰cz帷 wg. tego schematu sie 3 x 400 V robi si wielkie buum !!
  • #17 10 Dec 2008 21:42
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    p造t b璠zie pod陰cza uprawniony elektryk. ja tylko przed zakupem chc si dowiedzie o mo磧iwo軼i podpi璚ia, dopuszczaln moc urz康zenia, by bezpiecznie u篡tkowa ten sprz皻.
    skoro p造ty s zasilane tylko dwiema fazami, to jak maksymaln moc mo瞠 mie moja p造ta by bezpiecznie pod陰czy j do gniazda, kt鏎e zasilane jest przewodem YDY 5x2,5?
    pozdrawiam
  • #18 10 Dec 2008 21:50
    basgol
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    W tym przypadku ( jak wy瞠j pisa貫m ) mo瞠 by do 7 kW ( 8 kW te wytrzyma ), zreszt elektryk z uprawnieniami na pewno b璠zie wiedzia .
  • #19 10 Dec 2008 21:50
    samsu100
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Do instalacji wykonanej przewodem o takim przekroju mo積a praktycznie pod陰czy wszystkie wyst瘼uj帷e w handlu p造ty. Oczywi軼ie m闚imy o pod陰czeniu 2 x 230V.
  • #20 10 Dec 2008 21:55
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    basgol wrote:
    W tym przypadku ( jak wy瞠j pisa貫m ) mo瞠 by do 7 kW ( 8 kW te wytrzyma ), zreszt elektryk z uprawnieniami na pewno b璠zie wiedzia .

szkoda, 瞠 wypowie si on dopiero kiedy b璠zie ju kupiona.

samsu100 wrote:
    Do instalacji wykonanej przewodem o takim przekroju mo積a praktycznie pod陰czy wszystkie wyst瘼uj帷e w handlu p造ty. Oczywi軼ie m闚imy o pod陰czeniu 2 x 230V.

o tak informacj mi chodzi這. dzi瘯i.

pozdrawiam
  • #21 06 Nov 2009 20:54
    marcinradom
    Level 11  
    Helpful post? (+1)
    po kilku miesi帷ach u篡tkowania p造ty mog powiedzie, 瞠 w pe軟i spe軟i豉 moje i mojej 穎ny oczekiwania. nawet rachunki za pr康 nie wzros造 wi璚ej ni o 50pln/miesi帷.
    teraz moje pytanie, oczywi軼ie dotycz帷e tej瞠 p造ty. owa p造ta pod陰czona jest do sieci elektrycznej przewodami o przekroju 2,5mm2. pola grzejne s podzielone w ten spos鏏, by dwa lewe by造 zasilane z jednej fazy, a dwa prawe z drugiej, trzecia wiadomo do piekarnika. gdy na jednejej stronie (na jednej fazie) ustawione s dwa garnki i oba pola s w陰czone, jedno z nich (zawsze mniejszej mocy) jakby falowa這. falowanie polega na ci庵造m, r闚nomiernym w陰czaniu pr康闚 indukcyjnych i ich wy陰czaniu, ale jak napisa貫m wcze郾iej, tylko na polu o mniejszej mocy. wygl康a to w praktyce tak, 瞠 1,5 sekundy pole grzeje, kolejne 1,5 sekundy nie grzeje i tak w ko這. oczywi軼ie to co jest na mniejszym polu zostanie ugotowane, jednak nie wiem czy to prawid這wy tryb pracy p造ty indukcyjnej. nie pomaga zamiana garnk闚, zwi瘯szanie ich 鈔ednic i tym podobne zabiegi. garnki oczywi軼ie przeznaczone do p造ty indukcyjnej.
    pozdrawiam
  • #22 27 Nov 2009 13:44
    xavud
    Level 7  
    Helpful post? (0)
    Tak si sk豉da 瞠 te kupuj indukcj - konkretnie TEKA IR 641 (gaz musia豚ym zak豉da w nowym mieszkaniu - co potrwa這by kilka miesi璚y i ze瘸r這by kilka tysi璚y st康 op豉calno嗆 pod陰czania w徠pliwa - przynajmniej w odniesieniu do najbli窺zych kilku lat). Mam tu pytanko - chcia豚ym sobie pod陰czy t p造t sam - jestem automatykiem i mam uprawnienia do 15kV i pod陰czenie 4 czy 5 kabelk闚 to nie jest problem.
    I tu moje g堯wne pytanko - czy musz szuka jakiego elektroinstalatora kt鏎y mi podbije t piecz徠k i ile to mo瞠 kosztowa 瞠bym mia wa積 gwarancj? Troch to irytuj帷e - bo ja akurat nie mam piecz徠ki elektroinstalatora a nie mam 瘸dnego znajomego kt鏎y mia豚y tak piecz徠k.
  • #23 27 Nov 2009 15:01
    minoor
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Tak si sk豉da, 瞠 akurat wczoraj dzwoni貫m do teki z pytaniem jakie uprawnienia musi mie elektryk 瞠by podbi gwarancje. Okaza這 si, 瞠 wystarcz uprawnienia SEP E 1kV i nie trzeba mie piecz徠ki tylko wystarczy kserokopia uprawnie.
    A przy okazji mam pytanie bo w instrukcji tej p造ty jest napisane "Przy pod陰czaniu urz康zenia nale篡 zadba o przygotowanie instalacji umo磧iwiaj帷ej od陰czanie urz康zenia od sieci (wy陰czaj帷ej wszystkie bieguny) z co najmniej 3 mm przerw kontaktow za pomoc styku – uj軼ia szeroko軼iowego. Za urz康zenia nadaj帷e si
    do tego celu uchodz kontakt‐LS, bezpieczniki i styczniki.", o co w tym chodzi? Instalacje mam przygotowan tak, 瞠 mam osobny obw鏚 na ta p造t przew鏚 2,5 zabezpieczony S.
  • #24 04 Apr 2010 14:32
    karol n.
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    minoor wrote:
    Tak si sk豉da, 瞠 akurat wczoraj dzwoni貫m do teki z pytaniem jakie uprawnienia musi mie elektryk 瞠by podbi gwarancje. Okaza這 si, 瞠 wystarcz uprawnienia SEP E 1kV i nie trzeba mie piecz徠ki tylko wystarczy kserokopia uprawnie.
    A przy okazji mam pytanie bo w instrukcji tej p造ty jest napisane "Przy pod陰czaniu urz康zenia nale篡 zadba o przygotowanie instalacji umo磧iwiaj帷ej od陰czanie urz康zenia od sieci (wy陰czaj帷ej wszystkie bieguny) z co najmniej 3 mm przerw kontaktow za pomoc styku – uj軼ia szeroko軼iowego. Za urz康zenia nadaj帷e si
    do tego celu uchodz kontakt‐LS, bezpieczniki i styczniki.", o co w tym chodzi? Instalacje mam przygotowan tak, 瞠 mam osobny obw鏚 na ta p造t przew鏚 2,5 zabezpieczony S.

To wzglada na be趾ot z jakiego nieudanego tumaczenia. Chodyi o to, 瞠 po od豉czeniu zasilania odleglo嗆 miedzy stykami tego urzdzenia powinna bz co najmniej 3mm odstep. Cos takiego zapewniaja np tzw. p豉skie automaty / bezpieczniki z niemiecka LS-y (Leitungsschutzschalter) http://de.wikipedia.org/wiki/Leitungsschutzschalter http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%82%C4%85cznik_instalacyjny
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products