X
  • #1 17 Nov 2008 09:43
    Mario[PL]
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam,

Zakupiłem żyrandol na 5-żarówek, niestety jest zmostkowany i świecą wszystkie jednocześnie.
    Jak przerobić żyrandol aby świeciły się 2-wie lub 5 żarówek ?
    W żyrandolu są zmostkowane niebieskie przewody oraz brązowe.

Wg mnie powinienem zmostkować osobno dwa i osobno trzy przewody i podpiąć do instalacji lecz ne wiem czy brązowe czy niebieskie ?

Instalacja jest już dostosowana do włącznika podwójnego.

Proszę o pomoc.
  • #2 17 Nov 2008 09:56
    huk90
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Obawiam sie że po kolorach to my też nie wiemy , najlepiej wziaść omomierz i sprawdzić które to przewody.
    Generalnie dobrze kolega kombinuje tylko znależć odpowiednie przewody
    pozdrowienia
  • #3 17 Nov 2008 10:00
    Mario[PL]
    Level 14  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ale powinienem rozłączyć fazowe (brązowy) czy zerowe (niebieski) ?
  • #4 17 Nov 2008 10:03
    huk90
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Fazowe oczywiscie a neutralny wspólny dla wszystkich połaczeń
  • #5 17 Nov 2008 13:27
    modano1
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Niebieskie wszystkie razem a brązowe podpinasz do przyjścia z włącznika. Sprawdzasz sobie na wyłączniku jaki kolor przewodu masz podłaczony pod pierwszy klawisz i np jeżeli masz np. brązowy na przycisku to podpinasz tyle żarówek pod ten brązowy ile ma się zapalać na pierwszym przycisku a pozostałe podpinasz na drugi klawisz.
  • #6 17 Nov 2008 14:12
    Mario[PL]
    Level 14  
    Dziękuję za pomoc, przerobiłem już żyrandol, dam znać jak podłącze.

Jeszcze drobne pytanko, czy faza ma być w oprawce od spodu żarówki czy na gwincie ?

Sądze że od dołu ale chciałbym się upewnić, czy gdyby było odwrotnie jest jakieś niebezpieczeństwo ?
  • #7 17 Nov 2008 14:14
    Stary1952
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    [quote="Mario[PL]
    Sądze że od dołu ale chciałbym się upewnić, czy gdyby było odwrotnie jest jakieś niebezpieczeństwo ?[/quote]
    Dobrze myślisz faza ma być od spodu . :D
    Pozdrawiam .
  • #8 20 Nov 2008 19:30
    Mario[PL]
    Level 14  
    Topic author Helpful post? (-1)
    Bzdura takie podłączenie żyrandola skutkuje tym że świecą się dwie żarówki jasno a pozostałe 3 ledwo się palą.

Prosze o pomoc jak przerobić żyrandol, może trzeba dołożyc dodatkowe kable w żyrandolu ?
  • Helpful post
    #9 20 Nov 2008 20:13
    and61
    Level 26  
    Helpful post? (+2)
    podłacz tak jak na rysunku, sorki za jakosc ale lepiej posluguje sie ołówkiem niż programami do rysowania :(, mam nadzieje że wszystko jest jasne ??
  • Helpful post
    #10 20 Nov 2008 20:22
    Dany
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Żadna bzdura tylko Ty nie zrazumiałeś wyjaśnie to myśle w miare dokładnie do niebieskich przewodów żyrandola podłanczasz przewód niebieski z instalacji (sufitu) do dwóch brązowych podepnij przewód brązowy z instalacji (sufitu) a do trzech brązowych podłącz przewód czarny z instalacji (sufitu) przewód żółtozielony podłącz do metalowej części żyrandola.
  • #11 20 Nov 2008 21:21
    Mario[PL]
    Level 14  
    Dziękuję za dokładne wytłumaczenie oraz szkic teraz wszystko jest O.K.

Uff

Swoją drogą jeżeli żyrandol ma 5 żarówek to powinien mieć podział zrobiony fabrycznie.
    Kupiłem w markecie więc to pewnie wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam:
    Mario
  Search 4 million + Products
Browse Products