Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 17 Nov 2008 18:25
  MTM63
  Level 17  
  Helpful post? (0)
  Witam.
  Proszę o kilka słów na temat DVB-T
  Wiele ludzi kupujac tv LCD tak naprawde nie patrzy na charakterystykę tunera tylko na kontrast czy czas reakcji. W Polsce od jakiegoś czasu zaczęto nadawać telewizję cyfrową w mpeg-2 lub mpeg-4. Nastapi tez czas zakończenia odbioru sygnału analogowego i już teraz warto o tym pomysleć wydając nie małe pieniadze na tv.

  Osobiście jestem na kupnie tv i nie wiem czy przy wyborze tv mam skupić się na mpeg-4 (oprócz podstawowych danych tech). Mieszkam w Krk gdzie rozpoczęto nadawanie obrazu w mpeg-4.Co będzie gdy kupię tv z tunerem mpeg-2? CZy tuner samoistnie przekoduje mpeg-4 na mpeg2? Czy jest możliwość wgrania nowszego kodeka bez utraty gwarancji?
 • #2 17 Nov 2008 18:30
  igabriel
  Level 20  
  Helpful post? (0)
  w Polsce przyjęto że standartem będzie mpeg-4 od 2014r.

  (..)Zgodnie z wynikami prac Międzyresortowego Zespołu do Spraw Telewizji i Radiofonii Cyfrowej oraz na pdstawie dokumentów publikownyh przez Ministerstwo Transportu naziemna telewizja cyfrowa DVB-T będzie w Polsce nadawana w standardzie MPEG-4 (..)

  jest to cytat ze strony firmy TP EmiTel
 • #3 17 Nov 2008 19:17
  MTM63
  Level 17  
  Topic author Helpful post? (0)
  Czytałem to.
  Oczywiście polepszenie jakości jest nieuniknione i potrzebne.
  Dlatego mam tu na myśli wcielenie tego do obecnych produktów. Jak technicznie jest to rozwiązane, na co ludzie powinni patrzeć w kwestii tunera i jak dany rodzaj tunera będzie radził sobie ze standardami?
 • #4 18 Nov 2008 02:42
  mirex
  Level 43  
  Helpful post? (0)
  Wróżek szukasz? Znasz końcowe, zatwierdzone, parametry MPEG-4?
  Zdajesz sobie sprawę, że rok w elektronice może stanowić wieczność? A co dopiero kilka lat!
 • #5 18 Nov 2008 07:56
  zdd
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Jak kupisz telewizor z tunerem cyfrowym obsługującym standard MPEG-2 to przy nadawaniu w MPEG-4 nic nie obejrzysz . Przy zakupie patrz czy tuner cyfrowy telewizora obsługuje standard MPEG-4.
 • #6 18 Nov 2008 12:44
  mareczko
  Level 16  
  Helpful post? (0)
  2014 to chyba planowany koniec emisji analogowej. A transmisja testowa w H.264 AVC odbywa się w wielu miejscach już w tej chwili a transmisje testowe w MPEG-2 zostały już w wielu miejscach wyłączone. Wiec kupno telewizora z tunerem DVB-T MPEG-2 jest bezcelowe, równie dobrze mógłby być tylko tuner analogowy.

  To warto przeczytać:
  http://www.emitel.pl/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/innowacje/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/w-polsce
 • #7 18 Nov 2008 16:39
  MTM63
  Level 17  
  Topic author Helpful post? (-1)
  Zgadza się.
  I pewnie dlatego takie tv teraz sa tańsze ( Mpeg2).
  Ja i tak wezmę z Mpeg4. Pytanie tylko jak ma się np wgranie nowego kodeka do tunera tv? Może ktoś wie, słyszał lub wykonywał taka operację. Myślę, że potrzebne jest rozwinięcie tego tematu, aby szukajacy telewizora zdawali sobie sprawę, że 4 ms czy kontrast to nie najważniejsze dane.
  Proszę również o wytłumaczenie czy w przypadku posiadania jakiegoś zewnętrznego tunera cyfrowej tv jak np. "n" mpeg 2 lub 4 do czegoś się przydaje?
  Czy mpeg 2,4 bierze udział tylko w rozkodowywaniu tv komercyjnej?
 • #8 18 Nov 2008 21:01
  Macosmail
  Level 32  
  Helpful post? (0)
  Witam. Nie ma możliwości "wgrania" do tunera DVB-T Mpeg2 systemu Mpeg 4. Dekodowanie takiego czy innego standardu odbywa się w większej części sprzętowo. Są co prawda moduły CAM transkodujące mpeg 2 na mpeg 4, ale mają swoje wady. Co do poprawy jakości obrazu to względem telewizji analogowej to też nie byłbym takim optymistą. Powiedzmy sobie szczerze DVB-T ma na celu upchnięcie większej ilości programów w danym paśmie i umożliwienie wprowadzenia ograniczeń w dostępie do nich bez opłacania abonamentu tak jak ma to miejsce w DVB-S. Mpeg 4 w DVB-T przewiduje co prawda transmisje w systemie HD, ale za pomocą zintegrowanych tunerów dzisiejszych TV nie ma co liczyć na odbiór takiego sygnału. Wystarczy tylko spojrzeć na jakość grafiki OSD generowanej przez taki wewnętrzny tuner... Trzeba uzbroić się w odpowiedni zewnętrzny tuner, które pojawiają już się na rynku i ich ceny nie są wcale wygórowane w stosunku do możliwości. Pozdrawiam.
 • #9 18 Nov 2008 21:18
  kasprzyk
  Specjalista elektryk
  Helpful post? (0)
  mirex wrote:
  Wróżek szukasz? Znasz końcowe, zatwierdzone, parametry MPEG-4?
  Zdajesz sobie sprawę, że rok w elektronice może stanowić wieczność? A co dopiero kilka lat!


  Podpisuję się pod kolegą.

  Na jednym ze spotkań z Panami technicznymi TVP pracującymi nad przekazem cyfrowym, usłyszeliśmy:
  Pracę nad standardem cyfrowym, trwają już kilka lat i jak na razie nikt z Nas, nie jest w stanie powiedzieć kiedy zostaną zakończone.

  Nie ma sensu teraz kupować czegoś nad "wyrost" , bo nie ma żadnej gwarancji, że będzie to miało zastosowanie za kilka lat.

  Na Twoim miejscu, jeżeli jesteś w zasięgu jakiejś kablówki zainwestował bym w głowicę DVB-C - ale przedtem warto i do nich zadzwonić.

  PZdr
 • #10 18 Nov 2008 22:19
  MTM63
  Level 17  
  Topic author Helpful post? (0)
  Telewizor bedzie używany poza miastem wiec do kablówki nie mam dostepu. Wiem, że muszę zaopatrzyć się w cyfrową tv. Będzie to albo n albo tp. Nie wiem jeszcze czy mpeg potrzebny jest wogóle czy do tego typu telewizji z zewnętrznym tunerem.
  Ale panowie. Prace nad mpeg4 nie są zakończone więc szybko nie wyjdzie ze standardu, nie mogą też wprowadzać czegoś czegoś co będzie zupełnie nieznane lub będzie wtedy w najnowszych tv. To oczywiście jest jedna kwestia a drugą jest czy skupiać się w dużej mierze nad tym, aby tv był wyposażony w mpeg4?
 • #11 18 Nov 2008 22:32
  Macosmail
  Level 32  
  Helpful post? (0)
  Piszesz o telewizji satelitarnej, a tuner DVB-T służy tylko i wyłącznie do odbioru z nadajników naziemnych więc może go wogóle nie być. Jeżeli masz dostęp do cyfrowej TV naziemnej i nadaje ona coś w mpeg 4 to może i warto, ale i tak HD za pomocą takiego tunera nie obejrzysz. Pozdrawiam.
 • #12 18 Nov 2008 23:19
  dex
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  MPEG4 bierz w Warszawie juz nadają, przynajmniej nadawali nie wiem jak teraz. TVP gra (forsuje..) na mpeg2, polsat z tvn ciągną niezaleznie od TVP w kierunku mpeg4 (Solorz z Walterem wcisną więcej programów). Jesli TV odbiera mpeg4 pociagnie i mpeg2. W druga strone nie. Nie ma co oszczedzać a trzeba też wiedzieć że z mpeg4 za duzo chyba jeszcze nie ma tv, wiec albo zaplacic wiecej albo przeczekac..

  Z kodekami to nie bardzo. Dekodery MPEG2 to są układy w wiekszosci sprzetowe, mpeg4 scalaka robila chyba do niedawna tylko jedna firma, wieksze szanse sa ze przy odbiorniku mpe4 bedzie odpowiednio mocny procesor DSP( z opcją updajtu) niz w mpeg2, gdyz te w wiekszosci do tej pory sa sprzętowe. Ale na to tez nie ma za bardzo co liczyc..Bo do tego tzreba naprawd emocnego procesora. W kartach komputerowych PCI wiekszosc odwala procesor komputera wiec mozna sobie zmieniać filtry/kodeki bo jest zapas mocy w procesorze PC. A w telewizorach gra idzie o cene za sztuke wiec w wiekszosci beda to uklady nie reprogramowalne, obym się mylił..

  może się przydać

  http://hdtvpolska.com/index.php?showtopic=11203
 • #13 20 Nov 2008 01:07
  VCU
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Proponuję przeczekać ile chłamu wyprzedali w mpeg 2? a póżniej po promocjach przełączyli na mpeg4!!!! może coś się jeszcze im odmienić
 • #14 22 Nov 2008 10:13
  MAJSTER XXL
  Level 29  
  Helpful post? (0)
  Po co ten temat, jak zainteresowany i tak kupi tuner satelitarny. A telewizor to wtedy nie ma znaczenia, czy ma dekoder taki, czy siaki, czy nie ma go wcale.
 • #15 22 Nov 2008 12:47
  lisek
  Spec od monitorów
 • #16 22 Nov 2008 17:29
  VCU
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Po co ten temat ? naziemna chyba w mpeg 4 nie wszędzie jest kablówka może coś poogladał cyfrowo? dlaczego akurat przez satelitę ? a mpeg 4 w TV przyda się chyba do czegos
 • #17 22 Nov 2008 20:37
  dex
  Level 27  
  Helpful post? (0)
  Po co temat..No po to bo ktoś chce kupić telewizor, komus nie pasuje to po co się wypowiada.. (sic..)

  Satelita satelitą, na satelicie wszelkie programy/filmy komercyjne czy mecze na muszą być kodowane ze względu na prawa /odbior w całej europie itd.

  Naziemnie nadawcy mogą nie kodować tej samej audycji gdyż odbiór jest ograniczony do terenu kraju.

  Trzeba mieć jedno i drugie. Gość chce kupić tv, to mu mówią żeby kupił tuner satelitarny. Co ma jedno do drugiego, jak mieć tv to już ze wszystkim. Satelita swoją drogą.. Gośc pyta o tv do zaraz bedą experci wymieniac róznice między fergusonem a dreamboxem (sic..)

  przy odpowiednio zaaasobnym portfelu można kupić tv pioneera ze wszystkim, dvb-t,s,s2,mpeg4,ethernet (10-20tyś....)
 • #18 18 Dec 2008 17:04
  Zbig61
  Level 9  
  Helpful post? (0)
  W Warszawie odbieram oba multiplexy, w tym TVP HD i Polsat Sport HD.
  Mam Panasonic TH-42PZ800 i podłączoną antenę pokojową.
 • #19 19 Dec 2008 05:28
  VCU
  Level 12  
  Helpful post? (0)
  Niepotrzebne ciagniecie tematu ktos to powinien zamknać. Nic z postów nie wynika poza chwaleniem się-żadna wiedza
 • #20 19 Dec 2008 17:34
  irondick
  Level 30  
  Helpful post? (0)
  Ja mam w kompie kartę Compro E900F i odbieram oba multiplexy w MPEG4. Jakość odbioru znacznie lepsza niż na analogu. Programy HD znacznie ponad normę.
  Notabene już nie mam możliwości odbioru z PKiN analoga a na kierunku Raszyn mam park i tylko dzięki cyfrówce mam programy TV. Farcik.
  Polecam zakup TV z tunerem MPEG4 SVHC tym bardziej że sam stoję przed podobnym dylematem.
 • #21 19 Dec 2008 20:56
  Mirek Z.
  Moderator
  Helpful post? (0)
  Odpowiedź na pytanie w tytule jest oczywista, temat zamykam.
  Search 4 million + Products
Browse Products