Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynia własnego projektu i konstrukcji

azja111 17 Lis 2008 21:26 7672 16
  • Zbudowalem skrzynie pod glosnik Alpine SWE-1242E. Do Obliczenia pojemnosci i BF uzylem programu obliczeniowego do skrzyi i filtrów. Skrzynia ma pojemnosc 58,4 litra brutto. Bass reflex ma srednice 10cm i dlugosc 23cm. Tylnia ściana jest pochylona pod katem aby ladnie wkomponowala sie do siedzen w bagazniku.

Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji

Proszę rozwinąć opis.
    Zdjęcia poprawiłem.
    (joy_pl)

Dodano po 58 [minuty]:

skrzynie wykonalem z plyty MDF 18mm. Wygluszona jest filcem jak widac na zdjeciach ale to ulegnie szybkiej zmianie bo czekam na paczke z mata wygluszeniowa stozkowa. Skrzynia jest oklejona kocem glosnikowym. Wszystkie prace wykonalem sam wprzydomowej garazo/silowni:P.
    Głosnik jest to 30cm Alpine SWE-1242E, jak napisalem wyzej. Moc RMS: 250W. Zasilam go z 4-o kanalowego wzmacniacza Magnata (200W w mostku). W autku mam takze estaw odseparowany PowerBassa wraz ze zwrotnicami i radio Alpine CDE 9881RB. Wszystko gra na bardzo przyzwoitym poziomie;]

Fajne!
  • #2 20 Lis 2008 18:31
    Elektrostepa
    Poziom 12  

ładne wykonanie, czekam na spory opis wrażenia odsłuchowego!
    jak sprawuje się w samochodzie i ładnie komponuje się w bagażniku?
    pozdrawiam; KLAMA:D

• #3 20 Lis 2008 21:07
    Pioso
    Poziom 14  

Witam :) Wykonanie ładne, widać że się przyłożyłeś :d ładnie koc położony ;d.. tylko czy ten br jakiś mały się wydaje na 10cm.. oO

• #4 20 Lis 2008 23:36
    azja111
    Poziom 9  

Najpozniej w poniedzialek bede zdjecia juz w bagazniku samochodu wraz z glosnikiem, bo w weekend bede go juz mial;]. BF ma 10cm na pewno bo po pierwsze jako taki go kupilem a po drugie byl zmierzony;d. Jest to moja trzecia konstrukcja wiec po prostu uczylem sie na bledach. Poprzednie, co uwazam za naturalne, wygladaly nieco gorzej choc poswiecalem im podobna albo i wieksza ilosc czasu.

• #5 21 Lis 2008 20:01
    Pioso
    Poziom 14  

Takie złudzenie że na mniejszy wygląda... :P.. Czym kleiłeś kocyk :)?

• #6 21 Lis 2008 22:12
    azja111
    Poziom 9  

Koc kleilem na "Butapren". Troche ciezko sie pozbyc potem dosyc specyficznego zapachu ale po dobrym wietrzeniu zapach przechodzi. Moje wczesniejsze skrzynie probowalem obijac zszywaczem do drewan ale nie dawalo to oczekiwanego efektu. Polecam sposob z klejem stykowym.

• #7 24 Lis 2008 20:20
    azja111
    Poziom 9  

Wrzucam zdjecia skrzyni juz z glosnikiem i w bagazniku samochodu. Wrazenia odsluchowe w porownaniu do mojego poprzedniego Magnata shockwave 1200 w obudowie zamknietej sa rewelacyjnie! Bas schodzi duzo nizej i jest o wiele glebszy. Glosnik gra rowniez bardziej "kulturalnie". Potrafi rowniez zatrzasc samochodem i nadal mam masaz w fotelach;d. Ze skrzyni nie wydobywaja sie zadne dziwne dzwieki, czyli dobrana objetosc, srednica i dlugosc Bass Refleksu jest odpowiednia. Nie pomylilem sie w obliczeniach. Jestem bardzo zadowolony z tego projektu;].

Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji Skrzynia własnego projektu i konstrukcji

Renifer to prezent od dziewczyny;p

• #8 25 Lis 2008 02:01
    adams921202d
    Poziom 2  

Ładnie ci to wyszło lecz mam jedno ale :) kabelek między wzmacniaczem a skrzynią powinien być trochę grubszy:) Ogólnie ładnie 9+/10 za kabelek :)
    -Dlaczego?? jestem przewrażliwiony na tym punkcie:D
    pozdrawiam

• #9 25 Lis 2008 16:51
    azja111
    Poziom 9  

ale zasilanie do wzmacniacza chyba Cie juz nie razi co;p? To jest Dietz 35mm2 z bezpiecznikiem 100A.

• #10 18 Wrz 2009 12:47
    Veuniaq_91
    Poziom 9  

Mam ten sam glosnik, tylko w skrzyni 45l i br 10x10. Nie wiem co zrobic zeby nie bylo slychac swistu powietrza z br. Da sie cos zrobic bez zmiany skrzyni?

• #11 18 Wrz 2009 14:59
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Na pierwszym zdjęciu widać lekko łączenie koca, był klejony "na zakładkę" ? Ale to tylko taki szczegół, tak to ładne wykonanie. Sam głośnik z daleka tak jakoś mi Boschmannami "zalatuje" :D Ale to tylko subiektywna opinia... I tylko z daleka.
    Myślę, że dobrze by było, gdybyś zamieścił kosztorys tej zabawy :) I parametry T-S głośnika.

P.S. Już miałem pisać, że ten renifer troszkę hmmm... Jednak jeśli to prezent od dziewczyny, to jak najbardziej na miejscu! :)

Veuniaq_91, rozumiem, że masz BR o średnicy 10 cm i tej samej długości? W wypadku tych 45 litrów objętości daje to strojenie w okolicach 55 Hz, co wydaje mi się troszkę za wysoko, chociaż nie znam parametrów głośnika. Jak masz chęć, spróbuj przedłużyć BR tak o około 10 cm i zobacz wtedy jak to gra. Za to na pewno powinieneś mieć rurę profilowaną (zaokrągloną) z obydwu stron.

• #13 18 Wrz 2009 16:12
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Fs: 31 Hz
    Vas: 61 l
    Qms: 9.68
    Qes: 0.70
    Qts: 0.66
    X linear: 11.7mm

Tutaj są podane parametry ze strony producenta, jakby kogoś interesowało, z których zresztą widać, że głośnik do obudowy typu bass reflex raczej średnio się nadaje, zresztą sam producent zaleca zamkniętą/ bandpass. Dlatego przedłużanie mogło mało co pomagać.
    Veuniaq_91, spróbuj zatkać szczelnie wylot BR i sprawdzić, czy tak nie będzie grało lepiej, jak ci się nie spodoba, to wyprofiluj ten BR np. nad gazem na gorąco z drugiej strony (na pewno od wewnątrz obudowy). Sama obudowa na pewno jest szczelna? Kosz głośnika dobrze przylega do ścianki obudowy, ma jakąś uszczelkę? Ale szczerze mówiąc ja bym nie upychał tego głośnika w BR, chociaż nie miałem go w rękach, więc nie ręczę.

• #14 18 Wrz 2009 16:20
    Veuniaq_91
    Poziom 9  

Tak, buda szczelna, kosz dobrze przylega. Sprobuje zatkac i zobacze co sie bedzie dzialo.

• #15 19 Wrz 2009 10:13
    Veuniaq_91
    Poziom 9  

Zatkalem br. Jest lepiej ale to jeszcze nie to. Nie ma juz takiego zejscia, ale to jest normalne. Nadal slychac powietrze, ale teraz jakby z membrany. Wszystko jest szczelne, br tez szczelnie zatkany.

• #16 19 Wrz 2009 17:18
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Hmm, to za bardzo nie mam pomysłu co to może jeszcze być. A czym ten głośnik napędzasz? Może przester wzmacniacza (za duże zniekształcenia głośnika) dają taki efekt? Dzieje się tak przy większej mocy, czy już przy stosunkowo niewielkiej?

• #17 19 Wrz 2009 19:24
    Veuniaq_91
    Poziom 9  

No wlasnie przy niewielkiej, sprawdzane na 3 wzmacniaczach. Ale wlasnie zalatwilem skrzynie 59l i obadam co sie bedzie w niej dzialo. Wydaje mi sie ze to jest tylko kwestia skrzyni, ale zobaczymy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME