Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 18 Nov 2008 12:58
  murraya
  Level 8  
  Helpful post? (+1)
  Witam serdecznie, pytanie jak w temacie: czy mogę ustawić lodówkę w nieogrzewanym pomieszczeniu?. Pomieszczenie coś a'la spiżarnia, przy ganku. Drzwi do wewnątrz ganku i okno. Ganek razem z częścią spiżarni nie jest ocieplony więc jest tam dość chłodno. Lodówka nowa Samsung RL33EA. Czy w zimie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zera lodówce nic się nie stanie??
 • #2 18 Nov 2008 13:13
  zbyszeks0
  Specjalista AGD
  Helpful post? (-1)
  Zdecydowanie nie polecam.
 • #3 18 Nov 2008 13:18
  murraya
  Level 8  
  Topic author Helpful post? (0)
  Jeśli można wiedzieć dlaczego, jaki to może mieć wpływ na lodówkę. Słyszałam kilka sprzecznych opinii na ten temat. W kilku miejscach wręcz wyczytałam że zaleca się ustawienie lodówki w nieogrzewanym pomieszczeniu, w innych tak jak piszesz , że jest to niewskazane... Kto ma rację...
 • #4 18 Nov 2008 13:22
  630176
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Jak temperatura spadnie poniżej zera to możesz ją wyłączyć.Z tym że wszystkie artykuły które bedą w środku prawdopodobnie zamarzną.Ale lodówce nic się nie powinno stać.Sam tak robie żeby zaoszczędzić w zimie prądu.
 • Helpful post
  #5 18 Nov 2008 14:48
  ion-tichy
  Level 31  
  Helpful post? (0)
  Nieogrzewane - tak, ale w temperaturze ujemnej - nie.
  Są ganki, spiżarnie gdzie temperatura oscyluje w granicach kilku stopni i to jest dobre rozwiązanie. Dla temperatur ujemnych powinno się dodatkowo dogrzewać olej w sprężarce np grzałką oporową lub PTC. Podczas rozruchu w przypadku gęstego od zimna oleju rożnie może być.
 • #6 18 Nov 2008 15:14
  dkserw
  Level 10  
  Helpful post? (0)
  nie do końca się z tym zgodzę, że mozna w nieogrzewanym pomieszczeniu.
  zobacz dokładnie w instrukcji obsługi. moze się zdarzyc że chłodziarka włączy się raz albo dwa razy na dobe więc produkty będa nie za ciekawe
 • Helpful post
  #7 18 Nov 2008 15:43
  lopp
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  dkserw wrote:
  nie do końca się z tym zgodzę, że mozna w nieogrzewanym pomieszczeniu.
  zobacz dokładnie w instrukcji obsługi. moze się zdarzyc że chłodziarka włączy się raz albo dwa razy na dobe więc produkty będa nie za ciekawe

  I to jest prawda - jeśli nie zaszkodzi to produktom w chłodziarce to temperatury w zamrażalniku będą nieciekawe zbyt duża histereza). Wszystko przy założeniu, że sprężarka jest sterowana temperaturą chłodziarki. Co do oleju w sprężarce to też poważny argument - przy ujemnych temperaturach (a nawet tych poniżej +10) nie poprawi to żywotności sprężarki a nawet może być przyczyną jej zatarcia - karter sprężarki powinien być ciepły "na dole".
 • #8 18 Nov 2008 16:38
  murraya
  Level 8  
  Topic author Helpful post? (0)
  Aha... Dziękuję za odpowiedź. Dobrze, że jej jeszcze nie podłączyłam. No to teraz już na pewno lodówka wyląduje w kuchni... a propos - czy np. mikrofalówka zamontowana w szafce obok lodówki nie będzie wywoływała jakiś negatywnych skutków?? (wygląda to tak że mikrofalówka jest w słupku, a obok słupka jest wolnostojąca lodówka)
 • #9 18 Nov 2008 22:49
  samsu100
  Level 22  
  Helpful post? (+3)
  Każda lodówka ma przydzieloną tzw klasę klimatyczną w jakiej będzie poprawnie pracować. Jest to zakres temperatur pomieszczenia dla których producent przewidział poprawną pracę.
  Istnieją 4 klasy z których w Polsce można spotkać dwie:
  N (umiarkowana): od +16 st. C do +32 st. C
  SN (rozszerzona umiarkowana): od +10 st. C do +32 st. C

  Czyli należy przeczytać dane z tabliczki znamionowej chłodziarki i sprawdzić czy pomieszczenie będzie spełniać warunki temperaturowe.
  Search 4 million + Products
Browse Products