Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica prądu stałego 12V.

poul-007 20 Lis 2008 23:29 5778 15
  • #1 20 Lis 2008 23:29
    poul-007
    Poziom 8  

Witam wszystkich!

Od razu powiem, że mój poziom w dziedzinie elektryczności i magnetyzmu to jakieś 5-8 lekcji z 2 klasy gimnazjum :) Jestem w I LO i na zadanie z fizyki mam zrobić jakąś zabawkę fizyczną, jakieś urządzonko itp.

Wpadło mi do głowy, że można by zrobić prądnicę, którą zasilałbym wiatraczek komputerowy prądem o napięciu 12V.

Problem w tym, że nie wiem jak się za to zabrać - znacie może jakiś dobry poradnik? Albo przynajmniej proszę o jakieś wskazówki. Najważniejsze, żeby było to możliwie najprostsze i najtańsze.

• #2 20 Lis 2008 23:36
    Lutek49
    Poziom 36  

Aby prądnica wytwarzała prąd elektryczny z założenia musi zamienić energię mechaniczną właśnie w energię elektryczną. Pomyśl w jaki sposób dostarczysz energii mechanicznej. Jako prądnicy możesz użyć tzw. dynama (prądniczka rowerowa). Bez żadnych kombinacji może ona zasilać żarówkę jako odbiornik.

• #3 20 Lis 2008 23:50
    poul-007
    Poziom 8  

Chyba można zrobić coś związanego z indukcją magnetyczną - kręcisz czymś, żeby uzyskać zmienne pole magnetyczne.

• #4 21 Lis 2008 00:00
    Lutek49
    Poziom 36  

Owszem, twornik prądnicy można napędzać ręcznie, kwestia odpowiedniego doboru przełożenia.

• #6 21 Lis 2008 08:41
    poul-007
    Poziom 8  

Witam! Pisałem już wcześniej o tym, że chcę na fizykę zrobić prądnicę :) Zmieniłem zdanie, gdy zobaczyłem jak łatwo można zrobić poduszkowiec :D - http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-wykonac-domowy-poduszkowiec . Wszystko jest niby jasne i proste, tylko nie wiem za bardzo jak są podłączone te baterie do wiatraka no i jakie napięcie wytwarzają. Wiem, że w wentylatorze będą 2 kabelki - jeden podający napięcie, a drugi GND(Ground?) - tylko jak to się ma do 2 baterii. Proszę o wyjaśnienie.

• #7 21 Lis 2008 11:11
    sinuh3
    Poziom 17  

Minus baterii do GND wiatraka, plus baterii - do plusa wiatraka.
    Ja bym spróbował zrobić to na dwóch wiatrakach - jednym lewo- drugim prawoskrętnym, żeby siła reakcji nie obracała poduszkowcem. Tylko skąd takie wziąć...

• #8 21 Lis 2008 13:02
    Kosur
    Poziom 19  

Niektóre wiatraki mają 3 kable. Trzeci chyba po to aby komputer wiedział czy on się w rzeczywistości kręci albo jaką ma prędkość - CHYBA.

• #9 21 Lis 2008 13:12
    wieswas
    Poziom 32  

Po co obracać osią prądnicy wytwarzającej 12V do zasilania wentylatorka,
    skoro prościej i przy większej sprawności układu można obracać
    przez przekładnię mechaniczną oś wentylatorka.
    Jednak zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie nie ma żadnego sensu.

• #10 21 Lis 2008 13:16
    Stary1952
    Poziom 33  

Kosur napisał:
    Niektóre wiatraki mają 3 kable. Trzeci chyba po to aby komputer wiedział czy on się w rzeczywistości kręci albo jaką ma prędkość - CHYBA.

Częściowo masz rację , w jednych wiatraczkach trzeci kabelek daje sygnał o tym czy się kręci czy nie , a w innych trzeci kabelek to drugi bieg wiatraczka . :D
    Pozdrawiam .

• #11 21 Lis 2008 15:40
    poul-007
    Poziom 8  

No dobra, tylko jak to podłączyć wiatrak mając 2 baterie 9V? Połączyć do siebie plusy, które następnie podłączyć do wentylka i analogiczne zrobić z minusami? No i jakie będzie napięcie? 18V?

• Pomocny post
    #12 21 Lis 2008 16:00
    niutat
    Poziom 37  

Połącz minus jednej baterii do plusa drugiej, pozostałe wolne (plus i minus) do silnika.

• #13 21 Lis 2008 18:42
    poul-007
    Poziom 8  

NIUTAT napisał:
    Połącz minus jednej baterii do plusa drugiej, pozostałe wolne (plus i minus) do silnika.

Wielkie dzięki! Jeszcze takie pytanie - właściwie dlaczego tak się to podłącza? Pytam z ciekawości.

Aha, no i napięcie - jakie ostatecznie napięcie otrzyma wiatrak?

• Pomocny post
    #14 21 Lis 2008 18:59
    Lutek49
    Poziom 36  

Łącząc baterie tak jak napisałeś łączysz je szeregowo, czyli wyjściowe napięcie jest równe sumie napięć poszczególnych baterii.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME