Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ogniwa Fotowoltaiczne - zasilanie calego domu ?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Ogniwa Fotowoltaiczne - zasilanie calego domu ?
Autor
Wiadomość
Snooze
Poziom 11
Poziom 11

Post#1 Post autora tematu 22 Lis 2008 18:19   

Ogniwa Fotowoltaiczne - zasilanie calego domu ?

Czy ktos sie orientuje w temacie ogniw fotowoltaicznych. Tzn ile musialbym ich miec zeby calkowicicie zasilic dom w prad i czy jest to wogole realne - finanse ? Jaka moc, jaka powierzchnia ? Co z ewentualnym gromadzeniem energii ? Czy np 2x http://allegro.pl/item469911297_akumulator_zelowy_wysokopojemnosciowy_200_ah_prof.html

Dane techniczne:
Model BA - 200 AH Profitexx
Napiecie wysciowe 12 V
Pojemnosc 200 Ah ( amperogodziny )
Rezystancja 6 Omów
Samorozladowanie 0,8 % miesiecznie średnio
Max prad ładowania 50 A
Max prąd udeżenia 5 sek przy 25 stopni 1670 A
Max prad pracy 1 min przy 25 s. 920 A
Wymiary Dł 48 x Sze 28,4 x Wys 26,5 cm
Waga 61 kg
Mocowanie śruby 8 w kompl.

Zdalo by egzamin ? Z gory dzieki za pomoc.
Powrót do góry

kotuniunia
Poziom 20
Poziom 20

Post#2 22 Lis 2008 18:41   

Re: Ogniwa Fotowoltaiczne - zasilanie calego domu ?

Żeby całkowicie zasilić dom jednorodzinny(tv plasma,tuner sprzęt audio ,ośw,agd,laptop+comp,ładowarka komórki) to przetwornica 2000VA i min. dziesięć takich akku.Wszystko zależy ile mamy ludzi i ile kilowatogodzin pobieramy na dobę(ponoć jeden taki akku to około 2kwh.Jeszcze dochodzi do tego sprawność przetwornicy. Ciekawe ile włączeń odkurzacza nawet z soft startem wytrzyma taka przetwornica ,a im większa to większy koszt.I kiedy ci sie zwróci?Chyba że nie masz dostępu do sieci.Pomijam tu ilośc paneli.
Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#3 22 Lis 2008 18:43   

Cały dom nie wirze żeby to było opłacalne? Ogniwa fotowoltaiczne mają jeszcze niską sprawność prądową a te które mają wyższą są za drogie. Lepiej zainteresuj się postawieniem elektrowni wiatrowej jest na tym forum temat który ma 300 stron z kawałkiem.
Powrót do góry

Snooze
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 22 Lis 2008 18:45   

No wlasnie zalezy mi na tym aby produkowac prad wlasnie z takich ogniw :) Ile kosztuje taka przetwornica ? Ktora zaraz nie siadzie ? Moze gdzies mozna dostac jakies wieksze akumulatory ? Zeby taniej wyszlo ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2008 18:45   

Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Post#5 22 Lis 2008 18:48   

Tanio to znaczy ile? Ile masz kasy na cały system? Lepiej zastanów się jeszcze raz czy to się opłaca.
Powrót do góry

Snooze
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 22 Lis 2008 18:50   

Nie martwmy sie narazie pieniedzmi :) Zalezy mi na ogolnym zarysie ewentualnego projektu :) Potrzebuje :

1. Panele sloneczne

2.Przetwornica

3.Akumulator

4.Kable

;-)
Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Whitestock

Post#7 22 Lis 2008 19:04   

Akumulatory to najtańsza rzecz . Moduł fotowoltaiczny (słoneczny) 165W
"Moduł fotowoltaiczny (monokrystaliczny) o mocy 165Wp w ramie aluminiowej. Średnioroczna dzienna produkcja energii 412Wh, dzienna produkcja energii latem 660Wh.JESIENNA MEGA PROMOCJA! stara cena: 2999ZLN nowa cena: 2647 ZLN "
Kupisz takich dziesięć to nawet możesz czajnik elektryczny podłączyć .
Fajna stronka w tym temacie http://www.solarshop.pl/cgibin/shop?show=K2&gclid=CI6h4JejiZcCFUoa3godnTunDA
Powrót do góry

kotuniunia
Poziom 20
Poziom 20

Post#8 22 Lis 2008 19:25   

Tu jest przykładowa przetwornica największa moc jaka udało sie w tej klasie znaleść(sinus):
http://www.ekosklep.ekologika.com.pl/product_info.php/cPath/2_27_369/products_id/11132
Powrót do góry

Snooze
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 22 Lis 2008 19:25   

No to dobrze bo jesli chodzi o ogniwa to najprawdopodobniej bede mial dostep do tych w naprawde hurtowej dobrej cenie ;p
Powrót do góry

armada
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Katowice i okolice

Post#10 22 Lis 2008 19:59   

Witam
Temat ogniw też mnie interesuje, ja mam na oku ogniwa 0,5V i prąd 4,2 A jedna szt za 18 zł, ale ich trzeba na domek min 150-200 szt, a potem falownik który da 400W przy pełnym słońcu. O magazynowaniu energii w akumulatorach możesz zapomnieć chyba że masz tyle kasy.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2008 19:59   

Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Post#11 22 Lis 2008 20:20   

Jeśli dom ma mieć ogniowa jako jedyne źródło zasilania to akumulatory muszą być, przecież jak się ciemn zrobi to z czegoś prąd trzeba brać ;-)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2008 20:20   

Powrót do góry

gromleon
Poziom 22
Poziom 22

Post#12 22 Lis 2008 20:33   

Pozostaje jeszcze pytanie z jakiego powodu kolega chce te panele zakładać? Ekologiczny ? ekonomiczny ? czy może jakiś inny?
Bo wg mnie cel ekonomiczny jest nie realny w porównaniu do energii z gniazdka. Cel ekologiczny - jest raczej trochę naciągany .
Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Post#13 22 Lis 2008 20:36   

gromleon napisał:
Pozostaje jeszcze pytanie z jakiego powodu kolega chce te panele zakładać? Ekologiczny ? ekonomiczny ? czy może jakiś inny?
Ekonomiczne chyba żartujesz. :-) Taniej jest postawić turbinę wiatrową i będzie też ekologicznie.
Powrót do góry

gromleon
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 22 Lis 2008 21:09   

Czy turbina jest ekologiczna to kwestia podejścia są różne opinie na ten temat ja jestem za tym że nie jest! (tej mysli nie będę rozwijał). To prawie jak samochody elektryczne niby ekologiczne tylko ciekawe ile innego paliwa trzeba spalić aby taki samochód a raczej jego akumulator naładować.
Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Post#15 22 Lis 2008 21:22   

gromleon napisał:
Czy turbina jest ekologiczna to kwestia podejścia są różne opinie na ten temat ja jestem za tym że nie jest! (tej mysli nie będę rozwijał). To prawie jak samochody elektryczne niby ekologiczne tylko ciekawe ile innego paliwa trzeba spalić aby taki samochód a raczej jego akumulator naładować.
Samochody elektryczne są ekologiczne tylko wtedy gdy sich akumulatory są ładowane z ekologicznych źródeł energii. A jeśli chodzi o elektrownie wiatrowe to niby czemu nie są ekologiczne? Poza tym co najważniejsze są tańsze od paneli słonecznych. Pakowanie się i w panele słoneczne jest bez sensu przynajmniej jak na obecną chwile. Trzeba zwrócić uwagę że akumulatory też się zużyją i pójdą do wymiany i co wtedy? Czy te akumulatory się zwrócą żeby kupić nowe? Z panelami pomysł jest według mnie skopany od początku do końca.
Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Post#16 22 Lis 2008 21:42   

Snooze napisał:
No to dobrze bo jesli chodzi o ogniwa to najprawdopodobniej bede mial dostep do tych w naprawde hurtowej dobrej cenie ;p
Jak ma okazję je mieć naprawdę w super cenie to niech bierze i zakłada .
Gdyby kupić je w cenie "normalnej" wo wiadomo że gra nie warta świeczki bo koszt ogromny , moc znikoma i nie wiadomo czy kiedykolwiek inwestycja się zwróci . A akumulatory też co cztery lata trzeba wymienić , czyli następne 2,5k zł.
Powrót do góry

gromleon
Poziom 22
Poziom 22

Post#17 22 Lis 2008 22:01   

Mówisz że turbinę ekonomiczniej, ale co zrobisz jak w twojej okolicy nie wieje wtedy to panele będą lepsze a takich miejsc gdzie nie wieje to w Polsce nie brakuje musisz przyznać. A jeśli panele to tylko do ogrzewania zamiana na energię elektryczną to chyba nie jest ani proste ani ekonomiczne i z późniejszymi kosztami utrzymania instalacji też trzeba się liczyć.
Powrót do góry

Sobota
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 22 Lis 2008 22:11   

Jak nie wieje to można dmuchać :D Właściwie jedynym sensownym rozwiązaniem które zadziała w każdym regionie polski są kolektory słoneczne albo pompa ciepła. W niektórych rejonach polski da się jeszcze zrobić odwiert geotermalny ale to jest drogie. Co do elektrowni wodnej to mało kto ma przy domu strumyk z którego da się pozyskiwać taką energię i nikt się do tego nie będzie czepiał. Może ktoś wie ile taka przyjemność jak odwiert geotermalny kosztuje? Poniżej 20 tys PLN :?:
Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Post#19 22 Lis 2008 23:48   

Sobota napisał:
Może ktoś wie ile taka przyjemność jak odwiert geotermalny kosztuje? Poniżej 20 tys PLN :?:
Zapytaj o.Rydzyka nie dawno było o tym głośno .
Co do "wiatrowni" to kiedy chata najbardziej się chłodzi ? .. Wtedy kiedy mocno wieje ! A wtedy właśnie elektrownia wiatrowa najlepiej pracuje i zapewnia nam dodatkową energie do ogrzania domu .
Powrót do góry

m4oz
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bobrowniki

Post#20 08 Lut 2009 13:50   

Witam wszystkich. Pozwolicie, że się podłączę do rozmowy. Ja mam takie pytanie odnośnie liczników. We wszystkich reportażach jakie oglądałem ludzie otrzymywali o wiele więcej energii niż potrzebowali. Resztę sprzedawali do sieci. Czy w Polsce jest to możliwe. Co trzeba zrobić żeby łaskawa elektrownia zamontowała odpowiedni licznik i ile to kosztuje?
Powrót do góry

lopr_pol
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: -

Post#21 08 Lut 2009 14:33   

Jak będziesz w stanie oddawać do sieci stałe 15-20kW to może energetyka Ci pozwoli to sprzedać sobie.
Powrót do góry

yaco2
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: koło Tarnowa

Post#22 29 Mar 2009 00:19   

To ja też się włączę do rozmowy.
Myślę o wspomaganiu instalacji domowej panelami PV ich moc to ok 1200Wp jakie rozwiązanie w takim przypadku najlepiej wykorzystać? Chciałbym zeby nadmiar energii wędrował do sieci, niechciałbym zbytnio akumulatorów tylko zeby wykożystać energię na bierząco albo pchnąć ją do sieci. Coś jak praca równoległa z siecią, ale w pierwszej kolejności energia na moje potrzeby. Jak to od strony prawnej, technicznej wygląda? Podłączał już ktoś panele PV do sieci energetycznej :?:
Powrót do góry

sepako
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: 98-332

Post#23 06 Kwi 2009 09:15   

Witam
W celu poznania tematu natknąłem się na ogniwa MOTECH IS125-R150-B o efektywności >17% 0.511V 5.1A i cenie 22.50 (~2.6W), stosunek mocy do ceny wynosi 0.116 co jest bardzo korzystne w porównaniu z innymi ogniwami na rynku. Tyle że są to pojedyncze ogniwa które należy razem połączyć, niewątpliwą zaletą może być uzyskanie w ten sposób potrzebnego napięcia np 5V. Rachunek ekonomiczny na pewno nie będzie korzystny jeśli porównać to z cena energii z sieci ale już zasilanie urządzeń tam gdzie tej sieci nie ma może być ciekawym rozwiązaniem. Poza tym można by spróbować wykorzystać sterowane zwykłe lustra by zwiększyć powierzchnie w przypadku słabszego oświetlenia dla większych paneli. Chciałbym zapytać czy ktoś montował (lutował) takie pojedyncze celki i czy jest to trudna sprawa dla kogoś kto powiedzmy ma już doświadczenie w lutowaniu elektroniki? Z opisu wyczytałem ze nie należy przegrzewać (max 260st przez 5sek) i generalnie dość delikatnie się z nimi obchodzić.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Kwi 2009 09:15   

Powrót do góry

zelazny59
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: białystok

Post#24 07 Kwi 2009 01:11   

ja zrobiłem dwa takie domy jeden wytrzymuje ledwo cały rok drugi chodzi tylko jako rezerwowe zasilanie
18 paneli po 120W akumulatory 288V 200Ah i wiatrak air 500 w sumie ok 150 000zł nigdy się nie zwróci ale szpan jest jesli chodzi o zarabianie na energi ekologicznej to tylko wiatraki duzej mocy ponad 100kW i małe elektrownie wodne ale trzeba mieszkac nad rzeka lub miec fajna wiejaca górke. co do zakupu i lutowania lutowania płytek nie radze mimo zabezpieczeń sypia sie po 2 3 latach w fabryce połaczenia sa robione beztlenowo i wytrzymuja 25 lat domowe chodza 2 3 lata i traca sprawnośc niestety
Powrót do góry

yaco2
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: koło Tarnowa

Post#25 07 Kwi 2009 08:29   

Więc jak najlepiej połączyc panele PV z siecią? Panele jeż mam, kupiłem okazyjnie kilka po ok 5% normalnej ceny więc nie za drogo, co bym jeszcze potrzebował? No i jak to zrobić?
Powrót do góry

marcino2000
Poziom 19
Poziom 19

Post#26 09 Kwi 2009 23:35   

żeby połączyć z siecią i oddać nadmiar energii do niej musisz mieć przetwornicę z atestami i certyfikatami które akceptuje ZE, umowę, dwa liczniki... idź do nich i zapytaj oni ci udzielą wszelkich wskazówek. Panele nigdy nie mają szans się zwrócić, przynajmniej w naszej strefie klimatycznej. Pozdro!!
Powrót do góry

mozdzierz64
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Jaworzno

Post#27 11 Maj 2009 15:37   

Witam i proszę o radę. Właśnie stałem się "szczęśliwym" posiadaczem dwóch paneli PV o mocy 175W każdy. Ich napięcie to 45V DC (bieg jałowy). Chciałbym połączyć je równolegle i zasilić przetwornicę TN-1500-224B firmy Mean Well http://fotoogniwa-sklep.home.pl/cgibin/shop?info=0801 . Mam pytanie dotyczące przekroju kabli jakimi muszę połączyć te panele z inwerterem. Odległość paneli od miejsca gdzie będzie zamontowany inwerter wraz z bateriami to 12m. Dziękuję za podpowiedz.
Powrót do góry

kotuniunia
Poziom 20
Poziom 20

Post#28 12 Maj 2009 20:56   

Min 6mm2 jak chcesz mieć małe straty:
http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm
Powrót do góry

Poziom 23
Poziom 23

Miasto: NYC

Post#29 12 Maj 2009 21:06   

Tak czy inaczej na caly system trzeba moim zdaniem wyjac z kieszeni 60-80 tys zl bez gwarancji ze calosc napedzi dom w 100%
Temat moim zdaniem nie ma wiekszego sensu kontynuowania
Powrót do góry

mozgorazy
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Bełchatów

Post#30 06 Cze 2009 23:15   

Jak do tej pory ceny instalacji z ogniwami fotowoltaicznymi są na tyle wysokie, że biorąc pod uwagę czas eksploatacji tych instalacji zapłacisz za prąd około pięciokrotnie drożej niż w przypadku gdybyś kupował go od dostawcy energii produkowanej ze źródeł konwencjonalnych. Mając na względzie ekonomię instalacje takie stosuje się tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie zużycie energii jest niewielkie (kilka kWh/dobę) a koszty pociągnięcia linii energetycznych dosyć wysokie (kilka tys zł) czyli np. przy znakach drogowych. Najszersze zastosowanie ogniwa fotowoltaiczne mają przy stacjach kosmicznych, powodów chyba nie muszę tutaj podawać...:D
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Ogniwa Fotowoltaiczne - zasilanie calego domu ?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny