X

Twierdzenie Pitagorasa - zadania na kartkówkę dla 1 gim.

27 Nov 2008 19:33 FIfiskusmati
  • #1 27 Nov 2008 19:33
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Witam, poniedziałek-środa mam iść do gimnazjum i w ramach studii muszę przygotowac parę zadanek dla klasy I gimnazjum i omówić dowolny temat (wybrany przezemnie). Lekcja Matematyki. (Jestem na studiach matematycznych)

Nie wiem czy oni będą coś z tego rozumieli i czy znaleźć im coś łatwiejszego czy to może być? Mam ich nauczyc czegos czego jszcze nie mieli w poniedziałek wtorek a w srode zrobić z tego kartkówkę zeby zobaczyc co sie nauczyli.

Mam parę zadanek (sam przygotowałem bo to łatwizna) ale nie mam pojącia czy one to zrozumią?

Może ktos tu jest z 1 gim i wie czy miał lub bedzie miał Twierdzenie Pitagorasa.

Dla niewiedzących wstawiam krótki wzór ktory wszytko rozjeśni :-D

a²+b²=c²

Gdzie:
    a² i b² to przyprostokątne trójkąta prostokątnego
    c² przeciw prostokątna trójkąta prostokątnego.

Pozdrawiam
  • #2 27 Nov 2008 19:39
    Verona
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Jestem w drugiej klasie ale takiego czegoś nie miałem i całe szczęście bo już widzę że to jakaś magia. Polecam nauczyć tabliczki mnożenia bo się nawet przydaje a mało kto umie, a jeżeli chcesz naprawdę kogoś zainteresować do daj na luz :D

Czy to są jakieś praktyki czy coś? Pamiętam jak w podstawówce przyszło kilku takich i to były dla nas święta. Czy teraz praktykanci idą do szkół? Tzn czy to mnie też przyjdzie jakaś ciemna babka która zwariuje jak sama nauczycielka matmy :P ?
  • #3 27 Nov 2008 19:39
    WMichał
    Level 31  
    Helpful post? (+1)
    Zrozumieją. Jeszcze dobrze im to zwizualizuj na kilku przykładach i na pewno zrozumieją.
  • #4 27 Nov 2008 19:59
    Removed
    Helpful post? (0)
    Ja jestem w I klasie gimnazjum na profilu matematyczno-informatycznym i mogę Ci zaproponować temat, który jest dla mnie banalny czyli konstruowanie kątów i trójkątów (gdy mamy trzy proste, gdy mamy 2 proste i 1 kąt oraz gdy mamy 2 kąty i jedną prostą).

Dodano po 2 [minuty]:

A twierdzenia Pitagorasa z Samos nie miałem.
  • #5 27 Nov 2008 20:45
    kurc1111
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    a może jednokładność
    bardzo ciekawy i prosty temat
  • #6 27 Nov 2008 21:23
    wojtusp7
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Widzę ,że ten temat jest troszkę inny niż "Początkujący nauka-elektronika ".Jeżeli chodzi o obliczanie obwodów dla prądu zmiennego -to nie mam nic przeciwko .jestem uczniem klasy 2 gimnazjum -jeszcze nie przerabiałem tego tematu ,ale jest to chyba proste .przynajmniej dla mnie .
  • #7 27 Nov 2008 21:32
    marcino_16
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Najlepsze zadanko byłoby że swieci np słońce i jakis przedmiot o X wysokości(1-przyprostokątna) rzuca cień o długości Y (przeciwprostokątna) na odległość Z(2-przyprostokątna) policzyć wysokość przedmiotu. Odpowiednio przekształcić i może wyjść z tego jakieś trudniejsze zadanie.
  • #8 27 Nov 2008 22:07
    Removed
    Helpful post? (0)
    Masz problemy z matematyką :?:
    Zadzwoń 0-800-[(10x)(13i)^2]-[sin(xy):2.362x] :!:
  • #9 27 Nov 2008 22:44
    lowbird
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Feuer, rozbawiłeś mnie :D Do tematu: jeśli będą kumaci, to zrozumieją, a jak nie będą kumaci to będzie trzeba wytłumaczyć zjawisko kwadratu. Feuer- no mistrz :D
  • #10 27 Nov 2008 22:49
    BartekWB
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Nie bój nic, skapują, tylko porozpisujesz im kwadrat i będzie ok.
  • #11 27 Nov 2008 23:01
    dzi_dziuś
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    Właściwie miałem ja miałem to w pierwszej gimnazjum.(daaawno temu ) Odpowiednio wytłumaczone i zaprezentowane na pewno zrozumieją bez problemu, zakladając że wiedzą co to przyprostokątna i przeciwprostokątna. Na początek najprostsze przyklady żeby poczuli się pewnie a później z grubej rury :D
    np.
    Przyprostokątna a ma długość 3cm
    Przyprostokątna b ma długość 1 cm
    Oblicz c
    a2 + b2 = c2 2 oznacza potęgę kwadratu.
    3*3 + 1*1 = c2
    10 = c2
    c= 3,16 Szybko łatwo przyjemnie itd.
  • #12 27 Nov 2008 23:06
    BartekWB
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Chociaż wchodzi jeszcze nam pierwiastek o którym zapomniałem, nie wiem czy teraz w I klasie gim już to jest.
  • #13 27 Nov 2008 23:20
    lowbird
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    dzi_dziuś wrote:
    ...
    np.
    Przyprostokątna a ma długość 3cm
    Przyprostokątna b ma długość 1 cm
    Oblicz c
    a2 + b2 = c2 2 oznacza potęgę kwadratu.
    3*3 + 1*1 = c2
    9 = c2
    c= 3 Szybko łatwo przyjemnie itd.
    Ojj, późna już godzina, tylko najwytrwalsze komórki (mózgowe) jeszcze pracują, większość poszła spać :D
  • #14 27 Nov 2008 23:40
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Topic author Helpful post? (0)
    Tak to sa praktyki z uniwersytetu :-D

Wymyśliłem na szybko takie coś. Oczywiscie zrobię tez zadanka takie jak podał dziudiuś.

To view the material on this forum you must be logged in.

Pierwiastki mieli chyba napewno już w I gimnazjum?
  • #15 28 Nov 2008 07:41
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Helpful post? (0)
    dzi_dziuś wrote:
    3*3 + 1*1 = c2
    9 = c2
    c= 3

c = √10 ≈3,2
    Trójkątami, które ładnie wychodzą są takie o bokach 3 4 5. Zresztą, niech się dzieci pomęczą z pierwiastkami, nie muszą przecież go rozpisywać, tylko zostawią jak jest.
    W podstawówce powinny zostać z tym pojęciem zaznajomione. A przynajmniej 5 lat temu były :cry:
  • #16 28 Nov 2008 08:02
    Kostek7
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Jeśli wiesz do jakiej szkoły i klasy idź dziś do niej i zapytaj nauczyciela co aktualnie przerabia i co ty buś mugł zrobić. Nie ma chyba sensu rzucać dzieciaką czegoś co będzie za kilka miesięcy lub co gorsza było.
  • #17 28 Nov 2008 11:05
    dybas
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    Twierdzenie Pitagorasa jest w matematyce bezcenne. Wszyscy je znają i używają. Może w ramach rozjaśniania umysłów wyprowadź im DOWÓD tego twierdzenia. Jest ich kilka, wszystkie są słuszne i mają wielki walor edukacyjny.
  • #18 28 Nov 2008 13:18
    Quarz
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    Dowody, zobacz, np. To view the material on this forum you must be logged in. i To view the material on this forum you must be logged in..
  • #19 28 Nov 2008 14:56
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    sprobujcie to moje rozwiązać bo nie wiem czy mi tam ładnie wyjdzie
  • #20 28 Nov 2008 16:26
    rrata
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Napisałeś tam:
    fiskusmati wrote:
    Czyli suma kwadratów przyprostokątnych (a i b) jest równa przeciwprostokątnej (c) tego trójkąta

Chyba bardziej prawidłowe jest:
    Quote:
    Czyli suma kwadratów przyprostokątnych (a i b) jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej (c) tego trójkąta

fiskusmati wrote:
    sprobujcie to moje rozwiązać bo nie wiem czy mi tam ładnie wyjdzie

Co do zadania to mi wyszło, że dolna podstawa ma 12cm, a pole wynosi 33cm2, czyli wychodzi ładnie. :D
  • #21 28 Nov 2008 16:36
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    tak pomyliłem się oczyiscie ze rowna kwadratowi :D

to dobrze ze łądnie wyszło, robiem w pamięci :-D

poprawiłem :D
  • #22 28 Nov 2008 21:45
    anonim3339
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    hubertp wrote:
    Ja jestem w I klasie gimnazjum na profilu matematyczno-informatycznym

Ja też jestem w 1 klasie i w profilu matematyczno informatycznym z elementami przedsiębiorczości.

Co do twierdzenia Pitagorasa moja klasa jeszcze tego nie miała. Teraz powtarzaliśmy procenty.
  • #23 28 Nov 2008 21:55
    zbyrek
    Level 23  
    Helpful post? (0)
    Jak nie zrozumieją to po kalkulatorze im daj. :lol: Na poważnie ja to miałem w 2 klasie z tego co pamiętam. Teraz wydaje się łatwe ale wtedy. :P
  • #24 28 Nov 2008 23:02
    Kałamarz
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Daj im bazy ortogonalne, zrozumieją na pewno.
  • #25 01 Dec 2008 22:31
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Udało sie zdaje sie ze zrozumieli, powiedzieli przy nauczycielu od matmy ze wolą miec ze mna zajecia xD

no w koncu ich nauczyciel ma ok 40lat a ja 21 wiec moglismy se pogadac posmiac sie nawet

chyba im sie bardzo podobały zrobiły 10zadanek przez 45minut + jeszcze 20 minut tłumaczyłem im powoli o co chodezi z tym twierdzeniem

na jutro przygotowałem zadanka praktyczne :-D

pozdrawiam i dzieki za pomoc
  • #26 01 Dec 2008 23:20
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Helpful post? (0)
    Oj tam. Daj im coś ciekawego - np. klasykę matematyki greckiej.
    Klasyczne trójkąty pitagorasa o bokach 3,4,5.
    Złoty podział itp. Daj przykłady np. ZP w anatomi człowieka, czy ogólnie w przyrodzie.
    Wytłumacz, że matematyka to także zabawa, a nie cięzkie wkuwanie wzorków i regułek do klepania na pamięć.
    45 min szybko zleci, a dzieciaki może cię nie zlinczują... :D
  • #27 02 Dec 2008 18:52
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Madrik wrote:
    Wytłumacz, że matematyka to także zabawa, a nie cięzkie wkuwanie wzorków i regułek do klepania na pamięć.
    45 min szybko zleci, a dzieciaki może cię nie zlinczują...

Dzisiaj byłó tez super robilismy przez całą lekcje zadania praktyczne. Bardzo im sie pobobeły kazdy był chodz raz przy tablicy i kazdy robil bezblednie.

Az sami sie domagali kartkowki ktora ma byc jutro !
  • #28 02 Dec 2008 21:28
    dzi_dziuś
    Level 33  
    Helpful post? (0)
    No to teraz twierdzenie talesa :twisted: Rzadko spotyka sie nauczycieli którzy by to dobrze tłumaczyli, ja miałem fart.
    pzdr
  • #29 02 Dec 2008 21:39
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro
    Helpful post? (0)
    Twierdzenia Talesa można fajnie pokazać na trójkątach podobnych. Lub sztandarowym przykładzie z człowieczkiem, cieniem i drzewem.
  • #30 03 Dec 2008 11:13
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Twierdzenie Talesa to nei dla nich za wcześnie jeszcze.

Teraz własnie wrociłem do domu i zaraz zaczne sprawdzac ich kartkowki ;-D

Sprawdziłem 3 kartkowki na 23 i oceny są narazie takie 5,5,4 :-D

Umieją to :-D Nauczyłem ich !
Similar topics to twierdzenie Pitagorasa - zadania na kartkówkę dla 1 gim.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products