Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Podłączenia lampy sufitowej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Podłączenia lampy sufitowej
Autor
Wiadomość
only19
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Chorzów

Post#1 Post autora tematu 28 Lis 2008 10:23   

Witam, mam pewien problem kupilem lampe z 4 żarówkami i chce zeby świeciły albo wszystkie albo dwie (mam 2 przyciski włącznika)
Z sufitu mam 3 kabelki niebieski, czarny i brazowy każdy z nich jest podłączony do osobnej dziurki w kostce.

Natomiast w lampie mam 2 kabelki niebieski żlączone ze soba do jednej kostki i 2 kabelki brązowe tez złączone.

Jak to podłączyć zeby wszystko dobrze świecilo?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2008 10:23   

Powrót do góry

wd40
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 28 Lis 2008 10:34   

Re: Podłączenia lampy sufitowej

Cóż, prawdopodobnie masz trochę starą instalację.
Moim zdaniem jeden z kabelków w kostce powinien być ochronnym. Jeżeli tak nie jest to możesz zastosować następujące rozwiązanie z zastrzeżeniem, że większe bezpieczeństwo zapewniłaby instalacja z przewodem ochronnym. Więc:
1. Sprawdzasz próbnikiem czy na przewodach brązowym i czarnym z instalacji są napięcia (powinny być) i czy można włącznikiem sterować poszczególnymi przewodami.
2. Sprawdzasz próbnikiem czy na przewodzie niebieskim nie ma napięcia bez względu na położenie wszystkich przycisków włącznika (nie powinno być napięcia).
3. Jak masz omomierz to sprawdzasz, czy jest przejście pomiedzy przewodami brązowymi a obudową lampy i zewnętrznym gwintem oprawki żarówek.
4. Jeżeli któryś z punktów 1 lub 2 jest nie spełniony to wołaj elektryka.
5. Jeżeli jest przejście opisane w pkt3. to masz zepsutą lub nieprawidłowo złożoną lampę.
6. Rozłączasz brązowe przewody w lampie
7. Wyłączasz "korki".
8. Łączysz w kostce przewody niebiskie zarówno z lampy jak i instalacji.
9. Łączysz w kostce przewód brązowy z instalacji z jednym z brązowych z lampy.
10. Łączysz w kostce przewód czarny z instalacji z pozostałym przewodem brązwoym z lampy.
11. Włączasz "korki"
12. Sprawdzasz próbnikiem czy po włączeniu nie pojawia się napięcie na obudowie lampy lub zewnętrznym gwincie oprawki żarówek, jeżeli jest to wyłączasz korki i demontujesz wszystko.

Zastrzegam jeszcze raz, że opis został sporządzony na odległość i bez badania instalacji.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2008 10:34   

Powrót do góry

only19
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Chorzów

Post#3 Post autora tematu 28 Lis 2008 10:47   

Kurde sory ja zle wpisalem.
sa 4żarówki i 8kabelków
4 brązowe sa podpięte do jednego wejscia w kostce
i 4 niebieskie do drugiego wejscia w kostce.
Tak instalacja stara, dziekuje za szybka odpowiedz i przepraszam za wprowadzenie w błąd
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lis 2008 10:47   

Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Trzecia planeta Układu Słonecznego

Post#4 28 Lis 2008 10:50   

Kolega wd40 opisał wszystko łopatologicznie. Również skłaniam się do twierdzenia, że przewody niebieskie w lampie (żyrandolu) są wspólne po jednym na dwie żarówki i powinny być połączone z oprawami żarówek, natomiast przewody w kolorze brązowym po rozłączeniu (i prawidłowym połączeniu z instalacją) umożliwią zapalanie żarówek parami. Problemem może być tylko nieprawidłowo zmontowana (okablowana) lampa - bo takie przypadki zdarzają się bardzo często.
Powrót do góry

czekolada.bks
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Starogard Gdański

Post#5 07 Wrz 2010 16:30   

Witam.
Jak podłączyć lampę, aby paliła się na 2 i 3 żarówki. mam podłączone jak na schemacie i pali się 5 na raz.
Pozdrawiam i dziękuję.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Inne Serwis -> Podłączenia lampy sufitowej
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.063 seconds

elektroda.pl temat RSS