Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapraszamy na pokaz do Zakładu Fizyki Jądra Atomowego

_jta_ 28 Lis 2008 20:55 5738 23
  • #1 28 Lis 2008 20:55
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jutro (sobota 29 listopada 2008) w godzinach 10-16 mamy dzień otwarty na Wydziale Fizyki UW
    (Warszawa, Hoża 69 - od Dworca Centralnego niecały przystanek w stronę Mokotowa).

Na zdjęciu: elektronika (w końcu to forum elektroników) stosowana do analizy sygnałów z detektorów.

A na tym zdjęciu same detektory - zestaw do analizy promieniowania kosmicznego.

A tutaj "materiały promieniotwórcze", które łatwo znaleźć w otoczeniu (no, w miarę łatwo kupić w sklepach)
    - od lewej: węglan potasu, kawałek granitu skandynawskiego i sól z Wieliczki, ozdobna płytka stosowana
    do wykładania ścian w luksusowych willach, zwłaszcza w Rosji, i nawóz sztuczny do kwiatów.
    W te ulotka o promieniotwórczości radonu - to on się wydziela ze skał; nawóz zawiera potas K40.

Pomiar płytki - "świeci" około 4 razy silniej od naturalnego tła (może bogaci Rosjanie lubią się naświetlać).

A tu lekarstwo z potasem K40, wraz z reklamową ulotką, które "świeci" równie silnie, jak płytka powyżej.

Za "naturalne tło" przyjąłem poziom promieniowania za węgłem; na podłodze jest nieco więcej - terakota...

• Megger
  • #2 28 Lis 2008 22:55
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Szkoda że ta informacja pada na forum dopiero teraz :<. Chętnie przyjechałbym, może nawet większą grupą, gdybym wiedział wcześniej. A tak, no cóż... pozostaje tylko żałować ;).
    Pozdrowienia z Wydziału Fizyki UMK w Toruniu ;).

• #3 28 Lis 2008 23:22
    yego666
    Specjalista PLD

Super :)

dzieki za zaproszenie.
    Czy mozna wjechac na teren, czy parkowac przy Hozej ?

pozdrawiam,
    yego666

• #4 29 Lis 2008 01:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

W tej chwili nie mam jak się dowiedzieć, jak z parkowaniem na terenie Wydziału - sprawdzę rano.
    ---
    Właśnie dzwoniłem na portiernię (tel. 022 55 32000) - wygląda na to, że będzie można wjechać
    (wolałem się upewnić, bo jak był Dzień Nauki, to na parkingu były pokazy, i nie było wjazdu)
    Barierkę za bramą widziałem zamkniętą - trzeba podjechać do bramy, i dzwonić na portiernię,
    żeby otworzyli, jeśli chce się wjechać samochodem. Albo parkować na Hożej i płacić.
    ---
    Ta fioletowa płytka na trzecim i czwartym zdjęciu to czaroit - minerał wydobywany na Syberii.
    Na trzecim zdjęciu na tablicy w tle zdjęcia kryształów minerałów - autunitu i sklodowskitu -
    występują one jako domieszki granitu, i ponieważ zawierają uran, wydziela się z nich radon.
    Granit z trzeciego zdjęcia otrzymaliśmy jako prezent od kamieniarza, który z takiego granitu
    (i pewnie innych też) robi nagrobki na cmentarzu w Wólce Węglowej. Resztę tych "materiałów
    promieniotwórczych" kupiliśmy w sklepach, chyba wszystkie w centrum Warszawy.
    ---
    Jeszcze jedno zdjęcie - doświadczenie Rutherforda:
    Ta konstrukcja z prawej zawiera źródło cząstek alfa, złotą folię i detektor tych cząstek - można
    ustawiać kąt odchylenia, i mierzyć zależność natężenia strumienia cząstek rozproszonych od
    kąta. W środku zasilacz (HV, ale ustawiony na 20V - tyle potrzeba), po lewej elektronika, która
    rozpoznaje impulsy od właściwych cząstek, i wyżej liczniki (górny: ile cząstek; dolny: czas).
    ---
    Kolejne zdjęcia - promieniowanie kosmiczne:
    I dwa filmy (format AVI): ogólny wygląd (1 min) i ekran monitora (30s) .

Te długie poziome czarne pręty to detektory scyntylacyjne - kiedy przechodzi przez nie cząstka
    naładowana, w materiale w środku powstaje światło, i dochodzi do fotopowielaczy na końcach pręta
    (widać tylko na jednym - całe detektory były na wczorajszym zdjęciu). Pomiar czasu, po jakim
    dochodzi impuls elektryczny z fotopowielaczy, pozwala określić w które miejsce pręta trafiła.

• #5 29 Lis 2008 18:27
    yego666
    Specjalista PLD

Dzieki jeszcze raz za informacje o tym evencie.
    Moje pytanie dotyczace miejsc parkingowych - jak sie okazalo, bylo niepowazne.
    Niestety liczba zainteresowanych nie byla tak duza jak sie spodziewalem.
    Parkingi wokolo nie byly nawet w polowie zapelnione.
    Szkoda bo bylo sporo ciekawych rzeczy do ogladniecia oraz pare ciekawych wykladow.

Po pieciu godzinach spedzonych na UW pojechalem z Zona uzupelnic zapasy ( chleb, maslo i pare innych duperelkow ) do BlueCity.
    W sklepie spedzilismy jakies 40 minut, ale trzy kilometry ze sklepu do domu jechalismy jakas godzine.

Ludziom juz chyba calkiem odbilo :(
    Zal im czasu by pojsc sie dowiedziec cos ciekawego o fizyce i otaczajacym nas swiecie, ale zupelnie nie zal im czasu by oddawac sie szalenstwu zakupow Swiatecznych. I stny amok zakupowy!
    Cos niesamowitego jak latwo ten narod oglupic i wmowic mu ze Swieta juz trwaja.
    Zenada.
    Kazdy chce miec MP3, MP4 i MP5, ale malo kto chce miec pojecie jak i czemu to dziala. Dokad to zmierza ? Az strach pomyslec.
    Odsetek ludzi technicznych chyba drastycznie spada w Polsce.
    Jak tak dalej pojdzie to wszyscy beda zajmowac sie handlem i biurokracja i nikt nie bedzie chcial sie uczyc powaznych rzeczy.

Moze komus w koncu da to do myslenia i zamiast zamawiac w sejmie msze za tow. Ziobre i innych kolesiow partyjnych wezma sie do restrukturyzacji polskiej nauki ?

• #6 29 Lis 2008 19:00
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Wielka szkoda, że ogłoszenie pojawiło się dopiero wczoraj. Z wielką chęcią obejrzałbym wystawę. Szczególnie, że na ostatniej byłem ok. 4 lata temu ;)

• #7 29 Lis 2008 23:29
    _jta_
    Specjalista elektronik

yego666 - może większość ludzi przyjechała nie samochodem, a komunikacją miejską - jak zaczynałem
    studia, to na otrzęsinach było pytanie, jakiej marki samochodem jeździ do pracy profesor - autobusem. ;)

stołek_-92, ghost666 - przy następnej okazji postaram się informować ze sporym wyprzedzeniem - tylko
    oczywiście wtedy nie będzie zdjęć z aparatury przygotowanej do pokazów, bo nie będzie jeszcze gotowa.

• Megger
  • #8 30 Lis 2008 07:12
    Narek 1
    Poziom 17  

Słuchałem w radiu dyskusji na temat przyszłości polskiej nauki. Były tytułowane głowy z psychologii, socjologii, filologii i nikogo z ludzi techniki czy też nauk ścisłych. I takie jest wyobrażenie, że nauka to ocena, analiza a nie tworzenie. Humaniści myślą, że świat stoi tylko tym co oni. Spróbował by jeden z drugim żyć bez tego co niosą nauki techniczne.

• #9 30 Lis 2008 16:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

A myślisz, że coś się da sensownego zrobić bez nauk humanistycznych? Filozofię raczej
    wypada zaliczyć do humanistycznych, a niewiele dałoby się zdziałać bez niej w naukach
    ścisłych - mam wrażenie, że pozostałaby z nich głównie technika, i trudno by było w nich
    o pytanie, jaka jest rzeczywistość - zamiast tego byłoby tylko, jak można jej użyć.

Ale psychologia, socjologia i filologia to trochę mało nawet w dziedzinie humanistycznej.
    Zapewne można w takim gronie pogadać o tym, jak funkcjonuje społeczeństwo, choć na
    moje wyczucie to i historia by się do tego przydała, by spojrzeć z perspektywy jakiegoś
    czasu, a nie tylko chwili obecnej, ale myślę, że to za mało, bo ono mogło się rozwijać.

• Megger
  • #10 02 Gru 2008 10:12
    submariner
    Poziom 32  

zgadzam sie calkowicie z Narek1 , moze filozofia jest jedyna nauka humanistyczna , ktora jest najblizej nauk scislych , to bardzo dziwne ale
    wiekszosc ludzi jest oglupiana banalami typu tance piosenki i filmy , odnosze wrazenie ,ze caly swiat sie wokol tego kreci , chyba najwieksza kasa
    przeplywa przez takie kretynskie programy a z tego poza strata czasu nic nie ma , to jednak technika pcha caly swiat do przodu.
    Nallepszym przykladem braku techniki sa poprzednie okresy gdzie czas marnowano na humanistycznej tworczosci-pisanie wieszy...tworzeniu widowisk...
    heh tym sposobem bylibysmy dalej madzrzy niczym Grecy i klepali opowiesci typu mitologia lub zastanawiali sie ile czarownic zmisci sia na lebku szpilki.
    Przepraszam ale nie szanuje humanistow uwazam ich raczej za zbedny balast cywilizacji.

• #11 02 Gru 2008 10:25
    Fyszo
    Spec od GSM

A historia?
    Jest (dla mnie) królową nauk humanistycznych, a jednocześnie ma kolosalny wpływ na ludzkość. Poprzez wiedzę o przeszłości mamy wgląd na różne zmienne scenariusze zachowań pojedyńczych ludzi i całych narodów. Daje to odpowiednie sprzężenie zwrotne i umożliwia edukację. Widzimy wtedy co było źle i możemy w przyszłości postąpić inaczej. Te twoje słowa dotyczą bardziej sztuki i nauk artystycznych niż humanistyki jako całości nauk o człowieku.

• #12 02 Gru 2008 11:48
    submariner
    Poziom 32  

hm historia niby nauka humanistyczna ale to bardziej dokumentowanie faktow- oczywiscie bardzo subiektywne , ma wiele wspolnego z prawem a to kolejny paradoks , prawnicy tworza prawo - strasznie mieszajac przy tym a potem te dziwne twory pilnuja , nabijajac sobie kieszenie , jakby to nie bylo prawo to pomyslalbym ,ze swiadome oszukiwanie maluczkich :).
    Tak naprawde to wystarczy jedno prawo - nie czyn drugiemu co jemu/tobie niemile.

• #13 02 Gru 2008 15:17
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

:arrow: submariner
    I cofnęlibyśmy się do epoki kamienia gładzonego... Optymistyczne ;)

:arrow: Fyszo
    Zgadzam się z Twoimi poglądami. Jednocześnie dodać muszę, że nauki humanistyczne są fajne, kiedy nie traktuje się ich jako pępek wszechświata. To samo zresztą tyczy się nauk technicznych. Po prostu trzeba zachować umiar... Zresztę, we wszystkim trzeba.

• #14 17 Wrz 2009 19:55
    _jta_
    Specjalista elektronik

Od najbliższego weekendu mamy Festiwal Nauki (przez 9 dni - od 19 do 27 września), między innymi na Wydziale Fizyki UW.
    Wstęp wolny, tylko bez parkowania samochodów na parkingu - prawie na pewno będzie wykorzystywany na jakieś pokazy.
    (już widziałem po całym Wydziale ogłoszenia, żeby nie liczyć na możliwość korzystania z parkingu podczas Festiwalu)

Nie wiem jeszcze, czy w ramach Festiwalu Nauki będą jakieś pokazy w ZFJA - dam znać, jak cokolwiek się dowiem.
    Pytałem, usłyszałem tyle, że nie będzie ich w naszym korytarzu (z którego były zdjęcia na początku tego tematu),
    a czy w ogóle jakieś pokazy "jądrowe" będą, to trzeba sprawdzić w Internecie program Festiwalu nauki .
    (jeśli chce się znaleźć to, co będzie na Wydziale Fizyki UW na Hożej, to można w wyszukiwarce wpisać "Hoża" )

• #15 05 Lis 2009 16:27
    _jta_
    Specjalista elektronik

Pojutrze (sobota) mamy kolejny pokaz - właśnie zaczęliśmy ustawiać aparaturę. Niestety dopiero teraz się dowiedziałem.

• #17 05 Lis 2009 20:04
    yego666
    Specjalista PLD

_jta_ ,
    czy o jakies konkrety mozna prosic ?
    Co, gdzie, kiedy ?

• #18 05 Lis 2009 21:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

Tak, jak na początku tematu, tylko zmieniona data: sobota 7 listopada 2009. Nie wiem jeszcze, czy zaczynamy też o 10, czy nieco wcześniej.

• #19 06 Lis 2009 11:07
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Szkoda że z takim niewielkim wyprzedzeniem podajesz te informacje :(. Ja rozumiem że to nie Twoja wina, ale w dwa dni nie da się np. zorganizować odpowiedniej grupy z uczelni...

• #21 08 Wrz 2010 13:45
    _jta_
    Specjalista elektronik

W tym roku Festiwal Nauki ma być w dniach 18-26 września - zaczyna się za 10 dni. Pokaz komory
    mgłowej (to było najbardziej efektowne w zeszłym roku) ma być na wykładzie 25 września o 13.

A jeśli kogoś interesuje energetyka atomowa, to polecam W Polsce powstanie elektrownia atomowa .

• #22 08 Wrz 2010 17:04
    c4r0
    Poziom 36  

Fajna sprawa, tylko tym razem do stolicy mam jeszcze dalej... kilkadziesiąt razy dalej... :(

• #23 23 Sie 2011 19:32
    _jta_
    Specjalista elektronik

http://festiwal-nauki.fuw.edu.pl/ - 17 i 19-25 września, i codziennie coś o energetyce atomowej,
    w tym sporo wykładów o bezpieczeństwie - sprawy Czarnobyla i Fukushimy...
    Nie wiem jeszcze, kiedy i jakie pokazy będą w ZFJA, ale spodziewam się, że coś będzie
    - napiszę, jak się czegoś dowiem, na razie kolega, którego zapytałem, nic o tym nie wie.

• #24 06 Kwi 2017 23:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

Zapraszam w najbliższą sobotę na Dzień Otwarty Kampusu Ochota UW , w ramach którego mają być również pokazy z fizyki jądrowej , w tym wykrywanie mionów "kosmicznych" (wytwarza je promieniowanie kosmiczne w atmosferze na wysokości kilkunastu km) i komora mgłowa. Hm... to zostało zaliczone do "warsztatów", nazywa się "Alfabet promieniotwórczości" i według tej strony brak miejsc, mam nadzieję, że to błąd w systemie...

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme