Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

elektrownia wiatrowa pionowa

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> elektrownia wiatrowa pionowa
Autor
Wiadomość
cichy1212
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 04 Gru 2008 19:01   

Witam jestem poczatkujacy w tych tematach a mianowicie elektrownia wiatrowa pionowa
mam duzo checi o choty zrobic sobie cos takiego w domu bo nie powiem chetnie osietlil bym caly dom
dolanczajac jeszcze do tego panele sloneczne

czy ktos moze posiada jakies rysunki techniczne turbin pionowych byl bym bardzo zainteresowany pomoca

oraz dolanczam linka do saamej pradnicy ktora chcial bym zakupic prosze o pomoc bede bardzo wdzieczny a jak jest ktos z wawy i moze pomoc odwdziecze sie jakims dobrym piwkiem

http://allegro.pl/item494352876_pradnica_generator_silnik_magnesowy_wiatrak_2_5hp.html
w ofercie swoje posiada jeszcze 2 innego rodzaju prosze o pomoc czekam z niecierpliwoscia
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Gru 2008 19:01   

Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: Hożuf

Post#2 04 Gru 2008 19:16   

Re: elektrownia wiatrowa pionowa

Witam!
Poczytaj najpierw tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html
i nie kupuj tego badziewia, dopóko nie przeczytasz WSZYSTKIEGO. Zawarte tam posty są w 30% oparte na prawdzie, podczas gdy oferta z Allegro jest w 100% oparta na LIPIE KWITNĄCEJ.
A teraz szczegóły: facet podaje, że 130V przy przeszło 6000 obr/min. A ile da Ci Twój wiatrak? 60 obr/min? To będziesz miał 100 razy mniejsze napięcie. Co chcesz oświetlić mając 1,3V? Generator z magnesami trwałymi jest NIEREGULOWALNY, a to znaczy, że w każdej chwili - zależnie od podmuchu - masz inne napięcie!

Moc, jaką "wyciągniesz" z wiatru zależy tylko od 2 parametrów: wielkości śmigła i prędkości wiatru. Przepływ wiatru przez powierzchnię 1m2 przy prędkości 10m/sek pozwala uzyskać moc 150W, ale w Polsce takie wiatry są przez kilkadziesiąt godzin w roku. Średnia dla Polski to ok. 4m/sek (przez kilkaset godzin w roku), ale wtedy 1m2 wiatraka daje 15 razy mniej mocy, czyli 10W.
Wiatrak pionowy jest jedną z najgorszych konstrukcji, oceniając stosunek nakładu materiałów do uzyskanej mocy.
Powrót do góry

cichy1212
Poziom 2
Poziom 2

Post#3 Post autora tematu 04 Gru 2008 19:53   

ok jesli mowisz ze to kiepski pomysl to co mogl bys zaproponowac aby bylo to korzystne jak i dobre w cenie
jak wiesz jestem poczatkujacy i nie wiem co jak i gdzie a widze ze troszke interesujesz sie wiec znasz sie na zeczy pewnie
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#4 04 Gru 2008 19:56   

Ponownie zachęcam:
Poczytaj tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html .

Tam są odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, również te, które będziesz miał dopiero w przyszłym miesiącu.
Powrót do góry

Damian8907
Poziom 8
Poziom 8

Post#5 18 Gru 2008 00:24   

Ja proponuję się najpierw zapoznać z polskim prawem odnoszącym się do wytwarzania energii, bo może się okazać, że jeśli masz miłych sąsiadów którzy lubią podpowiedzieć komu trzeba że posiadasz małą elektrownię, albo jeśli mieszkasz blisko dość ruchliwej drogi i ktoś się tym zainteresuje, twoja inwestycja może przestać ci się opłacać. Podobno w świetle polskiego prawa energii elektrycznej wytworzonej przez siebie nie możesz sam wykorzystać możesz ją jedynie sprzedac elektrowni by potem jaod niej odkupić ale co do tego nie mam pewności slyszalem tylko kiedyś coś takiego i nie wiem czy to jest prawda.
a nawet jesli to nie prawda to i tak państwo narzuci takie podatki że moze przestac sie to opłacać bo jak wiesz w naszym kraju nawet sily przyrody są poddane odpowiedniemu cennikowi
Powrót do góry

elektrodom
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Bielsko-Biała

Post#6 04 Lut 2009 16:04   

Troszkę może odświeżę temat, ale nie mogę się powstrzymać. Kolega Damian8907 nie pisze całej prawdy- jest taki obowiązek, ale od pewnej mocy- tylko wtedy (ta moc się zmienia- próg rośnie wraz z naciskaniem naszych władz przez UE). Nikt nic Ci nie może zrobić, bo żeby wejść na Twoją posesję trzeba mieć nakaz, a jeśli ktoś jest wścipski, to nic Ci nie da, że będziesz dalej płacił rachunki, bo ktoś cię za coś innego podkabluje...
Powrót do góry

Narek 1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Jelenia Góra

Post#7 06 Lut 2009 08:55   

W oparciu o co straszycie kolegę - amatora wiatraka? Skąd pochodzi Wasza wiedza? Czy jest zasłyszana od tych co chcą tylko narzekać i usprawiedliwiać się przed sobą, że nic nie robią?
Pewne ograniczenia wprowadzają przepisy budowlane ( nie można stawiać co się chce i gdzie się chce, przy wysokości do ok 4 m można stawiać zawsze) ale przepisy energetyczne to są takie, że możesz brać z wiatru tyle prądu ile chcesz, mało tego, energetyka musi go od Ciebie odkupić jeśli chcesz sprzedać. Po bardzo dobrej cenie to robią (38 gr). I dalej, istnieje też taki sposób pomiaru prądu, że nawet jeśli go sam zużyjesz w swoim domu to jeszcze Ci za to dopłacą (ok 24 gr/kWh) i jeszcze dalej, gdybyś miał kłopoty z podłączeniem wiatraka do sieci to zapłacą za Ciebie połowę koniecznych kosztów nawet wtedy gdy podłączany wiatrak będzie dawał do sieci 10 W ( to nie pomyłka, 10W a nie 10 kW).
Teraz czekam na posty odwiecznych narzekaczy i krytykantów.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#8 06 Lut 2009 13:20   

Narek 1 napisał:
W oparciu o co straszycie kolegę - amatora wiatraka? Skąd pochodzi Wasza wiedza? Czy jest zasłyszana od tych co chcą tylko narzekać i usprawiedliwiać się przed sobą, że nic nie robią?
Pewne ograniczenia wprowadzają przepisy budowlane ( nie można stawiać co się chce i gdzie się chce, przy wysokości do ok 4 m można stawiać zawsze) ale przepisy energetyczne to są takie, że możesz brać z wiatru tyle prądu ile chcesz, mało tego, energetyka musi go od Ciebie odkupić jeśli chcesz sprzedać. Po bardzo dobrej cenie to robią (38 gr). I dalej, istnieje też taki sposób pomiaru prądu, że nawet jeśli go sam zużyjesz w swoim domu to jeszcze Ci za to dopłacą (ok 24 gr/kWh) i jeszcze dalej, gdybyś miał kłopoty z podłączeniem wiatraka do sieci to zapłacą za Ciebie połowę koniecznych kosztów nawet wtedy gdy podłączany wiatrak będzie dawał do sieci 10 W ( to nie pomyłka, 10W a nie 10 kW).
Teraz czekam na posty odwiecznych narzekaczy i krytykantów.

To fajnie. To może postarajmy się wymyśleć konstrukcję, która pozwoli coś takiego zbudować i dać odetchnąc od cen prądu normalnym ludziom.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2009 13:20   

Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 06 Lut 2009 14:15   

Polecam lekturę opracowania:
www.bip.wisla.pl/plik.php?id=855 -
jest tego ponad 100 stron, robili to fachowcy, a nie amatorzy - narzekacze ...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Lut 2009 14:15   

Powrót do góry

gmp
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wroclaw

Post#10 07 Lut 2009 10:15   

Rzuuf napisał:
Polecam lekturę opracowania:
www.bip.wisla.pl/plik.php?id=855 -
jest tego ponad 100 stron, robili to fachowcy, a nie amatorzy - narzekacze ...

Niezle opracowanie, choc wynika z niego ze niewiele jest miejsc w Polsce gdzie oplaca sie zbudowac EW.
Ale, ogladajc rozne mapy wiatrow, miejsce w ktory miesza moj brat(srodkowa Polska) nie nalezy do najlepszych do budowy EW-teren nizinny, rolniczy bez pagorkow, a dwoch prywatnych przeciebiorcow postawilo wiatraki(sciagneli uzywane z Holandii) i z tego co wiem to im sie oplaca.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#11 07 Lut 2009 10:33   

Uruchomienie kopalni złota nie zawsze jest opłacalne: jeśli wydobycie nie pokryje kosztów prowadzenia tego "interesu", to nawet na kopalni złota mozna zbankrutować, dlatego PRZED podjeciem decyzji o budowie elektrowni wiatrowej trzeba dowiedzieć się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej, jaki jest bilans wiatrów dla okolicy, w której planuje sie budowę. To jest tak samo ważne, jak zbadanie, czy w Twojej kopalni rzeczywiście jest złoto, czy tylko Ty chcesz, żeby ono tam było.
Koszt instalacji jest 1 milion euro za 1 MW.

Tu zbiór taryf na energię elektryczną :
http://www.energiaonline.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=168&Itemid=30

A tu zbiór przepisów: http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/prawo_i_polityka.htm
Powrót do góry

elektrodom
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 07 Lut 2009 13:33   

Do Narek1- płacą tyle, ale chyba wtedy, kiedy masz rodzinę zarządzie!!! Pomyśl logicznie: jeśli 1 kWh energii (w zależności od taryfy i regionu) kosztuje od 21 do 50 groszy mniej więcej, to jakim cudem energetyka będzie od Ciebie odkupywać energię, która jest produkowana cały czas- w nocy też, kiedy ta energia sprzedawana przez lokalnego dystrybutora po ok. 25 groszy za kWh- za 38 groszy!!! Gdyby tak było, to Polska byłaby pełna od wiatraków, a dodatkowo w Polsce są zabójcze procedury i ceny i jeszcze, co ciekawe żeby otrzyma dotacje, trzeba jakiejś polibudzie (albo innej instytucji) zlecić badania terenu pod względem tego, czy wiatry są wystarczające (oczywiście trzeba za to zapłacić), a jak się okaże, że wiatry są za słabe, to nic nie dostaniesz:) Takie są niestety polskie realia...

P.S. Staram nie być narzekaczem, sam mam już projekt na siłownię pionową (do 4m wysokości), ale popatrzcie na te mapy- same z siebie odstaszają, a jak widzimy po przykładzie biznesmenów-sąsiadów brata kolegi gmp - nie mówią całej prawdy... \sami wyjrzyjcie przez okno i popatrzcie na wiatraki|Waszych ogródkach albo ogródkach Waszych sąsiadów, jak się kręcą i zlokalizujcie swoje miejsce zamieszkania na tej mapie i napiszcie, co wskazuje mapa, a co wy sami odczuwacie...
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#13 07 Lut 2009 13:53   

Szanowni Koledzy!
Uprzejmie proszę nie traktować mnie jako "dyżurnego opozycjonisty" w stosunku do wszelkich pomysłów dotyczacych "alternatywnej energii" !
Jest wprost przeciwnie! Jestem BARDZO ZAINTERESOWANY sukcesem energetyki alternatywnej, bo to wymusi zejście z taryfami w dół! A ja jestem KONSUMENTEM, a nie PRODUCENTEM!
Niestety, większość skrajnych entuzjastów ("kto nie z nami, ten nasz wróg!") demonstruje postawę skrajnego lekceważenia praw fizyki, zasad ekonomii i obowiązującego prawa.
Dziedziną alternatywnych źródeł energii interesuję się już dość długo, i z tego powodu prawdopodobnie udało mi sie przeczytać książki, wykłady, opracowania i raporty, do których inni koledzy albo nie mieli czasu albo szczęścia dotrzeć.
W miarę rozwoju dyskusji udostępniam zebrane materiały, pochodzące z różnych źródeł, przy czym staram się je analizować, aby przedstawiać te, których rzetelności ja sam nie potrafię podważyć.
Mam świadomość, jak wielka jest liczba rozmaitych oszustów i wydrwigroszy, którzy wykorzystując naiwność ludzką ("wiarę w cuda")- lub braki w wykształceniu ("bo to tylko teoria, a w praktyce ...")- potrafią "napuścić" biednych entuzjastów "jak ślepego na płot".
Zdumiewających ofert, przy których Perpetuum Mobile jest dziecięcą zabawką, pełno jest nie tylko na Allegro, ale i w innych środkach masowego ogłupiania.
Wierzę, że nasza dyskusja o szansach powodzenia różnych konstrukcji będzie oparta o RZETELNE POMIARY i BEZBŁĘDNE WYLICZENIA, a nie wróżby.
Dlatego bardzo proszę, jeśli któryś z kolegów ma "w garści" dokument np. dotyczący umowy na sprzedaz prądu energetyce - o opublikowanie tego dokumentu, lub linku do źródła.
Powrót do góry

elektrodom
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 07 Lut 2009 18:04   

Mam jedną taką mapkę- mieszkam na terenie korzystnym- Podbeskidziu, a nie ma wiatraków ani w ogródkach, ani nie ma farm wiatraków... A zainteresowanie tematem jest, bo często słyszy się to w rozmowach...

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lut 2009 18:04   

Powrót do góry

Narek 1
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 07 Lut 2009 23:16   

:arrow: elektrodom
To powiem Tobie jak to jest dokładniej z tymi cenami energii. Cena energii która kupujesz składa się z dwóch istotnych składników: energia i przesył i tak się składa, że są one prawie jednakowe, po ok 20 gr/kWh. w efekcie cena jaka sie płaci jest ok 45 gr (tez opłaty stałe).
Ze sprzedażą energii ekologicznej jest tak. Energetyka płaci od razu tyle ile płaci za energię "czarną" ok 14 gr/kWh do tego sa wydawane tzw. zielone certyfikaty które sprzedaje sie na giełdzie energii i tam teraz jest cena ok 24 gr/kWh czyli razem 38 gr. A czy jest to logiczne czy nie to nie wiem. Tak jest. Dziwię się koledze rzuuff, że od lat interesuje sie energią jak deklaruje a nie wie jak to jest z cena energii.
Jako ciekawostkę polecam Tobie pokrewny temat, który teraz leci w dziale "Ogólnie" o elektrowni wodnej. Tam też dyskutowałem z rzuufem ale już skończyłem.
Powrót do góry

Rzuuf
Poziom 25
Poziom 25

Post#16 07 Lut 2009 23:54   

Oto przykład tabeli taryfowej z linku, który podałem powyżej:
http://obrazki.elektroda.net/99_1234040638.gif

Dziwię sie, że dotarcie do tabel z cenami przekracza możliwości niektórych "poszukiwaczy", mimo, że podałem link ...

A "Giełda Energii" wygląda tak:
http://www.cire.pl/GE/ceny/ ,
jakoś nie widzę tam kontraktów na "zielone certyfikaty", o których pisze tu:
http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=1559&cms=30
wygląda na to, że tymi "konfiturami" dzielą się WIELCY ...

Warto tez poczytać:
http://www.ure.gov.pl/index.php?dzial=98&id=308
Powrót do góry

Narek 1
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 09 Lut 2009 22:17   

:arrow: rzufie:
Nie mogę zrozumieć Twojego podejścia. Mam byc szczery - boję się z Tobą dyskutować bo to marna przyjemność.
Znowu podajesz nie istotne linki i "rzeczowość" do Ciebie nie trafia. Odsyłasz do linku URE gdzie jest artykuł z 2003 roku. Od tego czasu nastąpiły rewolucyjne zmiany, wtedy nie było certyfikatów.
Co ma piernik do wiatraka. Nie szukałem składnika ceny "energia" dla taryfy G11 bo to bezprzedmiotowe. Co ma taryfa bytowa do ceny zakupu energii z jednostek wytwórczych.
Co do notowań na giełdzie energii to wskazuję, że cena świadectw nie zmienia się w takim tempie jak cena energii czyli codziennie i co godzinę. Świadectwa się zbiera i sprzedaje hurtem. Jest zarządzenie prezesa URE określające terminy dla zielonych certyfikatów.
I na tym kończę mój udział w tym temacie
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Energia Odnawialna -> elektrownia wiatrowa pionowa
Strona 1 z 1