Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny na głośnikach TVM Acoustics

kamil bula 12 Gru 2008 13:55 9467 25
  • Opis Ogólny
    Są to 3-drożne kolumny podłogowe (nie pierwsze na łamach Elektrody) na czeskich przetwornikach firmy TVM Acoustics (dawna Tesla) wykończone czarną okleiną drewnopodobną. Nagłaśniają mój pokój o powierzchni około 22 m2. Powstały po to, abym mógł cieszyć się pięknym dźwiękiem, pełnym pasmem przenoszenia i mocniejszym uderzeniem :D Słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów na tym sprzęcie to sama radość.:D

Konstrukcja
    Jak wspomniałem powyżej są to kolumny 3-drożne. Jako głośnik wysokotonowy wykorzystałem ARV-104-03/8, średniotonowy - ARP-150-00/8, i niskotonowy ARN-226-07/8. Głośnik niskotonowy pracuje w obudowie Bass Reflex, strojonej na 40 Hz (rurka o średnicy 46 i długości 65mm) o pojemności około 27-28 litrów. Skrzynia została wykonana z płyty wiórowej o grubości 18mm. Klejona i uszczelniona Wikolem i skręcona na wkręty do płyt gipsowo-kartonowych. Między głośnikiem wysokotonowym a średniotonowym znajduje się przegroda oraz między średniotonowym, a niskotonowym jest drewniane wzmocnienie łączące tylną i przednią ściankę kolumny. Wszystkie ścianki wytłumione białą włókniną zakupioną tu: http://www.sklep-audio.pl/produkt.php?id_prod=243
    Zastosowane zwrotnice to Janbo Botes 8Ω.

Wrażenia
    Ich to nie zapomnę...:D Kiedy pierwszy raz, późną nocą po wykonaniu otworów pod głośniki usłyszałem dźwięk ARN'a nie mogłem zasnąć...
    Ogólnie dźwięk jest bardzo przyjemny, klarowny i czysty. Dla mnie wręcz idealny. Bas jest bardzo głęboki, wokal jak żywy, a ARV'ka także niczego sobie - gra czysto i delikatnie. ''Nie sypie piachem'' jak to niektórzy twierdzą...
    Napęd to Kenwood KRF-V5090D.

Koszta
    Kolumienki kosztowały mnie lekko ponad 500zł nie licząc płyt, wkrętów i kleju, które miałem. Z konstrukcji jestem bardzo zadowolony. W przyszłości zamierzam zrobić jeszcze subwoofer i monitorki - oczywiście na Teslach:D

Zdjęcia:

Fajne!
  • #2 13 Gru 2008 11:17
    M.B.S.
    Poziom 21  

Kolumny ładnie wykonane.
    Jaką zwrotnice zastosowałes?
    Taka kombinacja raczej zła - jak uzyskałeś "liniowość" charakterystyki? Przecież arn to malo efektywny głosnik 88dB, przy czym arp ma 91dB i a arv ma 91dB wiec nie rozumiem takiego zestawienia

• #3 13 Gru 2008 14:22
    baksik00
    Poziom 11  

"ARV'ka także niczego sobie - gra czysto i delikatnie. ''Nie sypie piachem'' jak to niektórzy twierdzą..."

A słyszałes jakieś inne przetworniki ? Trzeba było zastosowac przynajmniej Visatona SC10, nie wiele droższy a róznica bardzo słyszalna. Jakies tłumienie na wysoki i sredni by sie rzeczywiscie przydało. Pozdrawiam

• #4 13 Gru 2008 19:29
    kamil bula
    Poziom 18  

Jak wspomniałem w opisie zastosowana zwrotnica to Janbo Botes. Producent pisze:''Delikatne podbarwienie fizjologiczne (ok.-4dB) w zakresie tonów
    średnich sprawia, że zwrotnica subiektywnie "podbija" tony niskie
    i nieznacznie wysokie.Elektronicznie układ projektowany był dla doskonałych głośników
    ARP i ARN dawnej firmy TESLA, ale zastosowanie głośników
    o podobnych parametrach daje równie dobre efekty!''
    A co do syczka to ARV-104 jak dla mnie gra naprawdę świetnie, w ogóle Tesle to głośniki które jakością w pełni mnie zadowalają i nie mam potrzeby wymiany na inne. I mam kolumny w pełni po czesku.;)
    A co do liniowości to jest okej. Naprawdę. Zastanawiam się nad wymianą tunelu BR na większy. Konkretnie na 7cm średnicy i 17 długości. Myślę, że troszkę poprawi się wytrzymałość mocowa, no i prędkość powietrza w tunelu...
    A co do kombinacji głośników to myślę, że nie jest zła - spójrz: http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=116&catit=18&catg=1

• #5 13 Gru 2008 21:35
    M.B.S.
    Poziom 21  

kamil bula napisał:
    Jak wspomniałem w opisie zastosowana zwrotnica to Janbo Botes. Producent pisze:''Delikatne podbarwienie fizjologiczne (ok.-4dB) w zakresie tonów
    średnich sprawia, że zwrotnica subiektywnie "podbija" tony niskie
    i nieznacznie wysokie.

Nie lubie krytykować ale toz to szok. Zwrotnica Janbo.... i jeszcze sam piszesz ze zwrotnica podbija tony wysokie... Przecież juz i tak sa podbite o 3dB w stosunku do arn-a.
    kamil bula napisał:

Elektronicznie układ projektowany był dla doskonałych głośników
    ARP i ARN dawnej firmy TESLA, ale zastosowanie głośników
    o podobnych parametrach daje równie dobre efekty!''

BZDURA!!!!! kazdy głosnik ma inne parametry, zeby choc wiadomo było dla jakich parametrów była projektowana. TOTALNA ŚCIEMA
    kamil bula napisał:

A co do syczka to ARV-104 jak dla mnie gra naprawdę świetnie, w ogóle Tesle to głośniki które jakością w pełni mnie zadowalają i nie mam potrzeby wymiany na inne. I mam kolumny w pełni po czesku.;)
    A co do liniowości to jest okej. Naprawdę.

A wykonałeś pomiary!!! Możemy sie załozyć, że z liniowościa ma tyle wspólnego co minitor z rowerem, a głosniki masz rzeczywiscie w pełni po czesku.
    kamil bula napisał:

Zastanawiam się nad wymianą tunelu BR na większy. Konkretnie na 7cm średnicy i 17 długości. Myślę, że troszkę poprawi się wytrzymałość mocowa, no i prędkość powietrza w tunelu...

Odrazu powinien byc o srednicy 7 cm, a na marginesie ARN 226 nadaje sie do obudowy zamknietej
    kamil bula napisał:

A co do kombinacji głośników to myślę, że nie jest zła - spójrz: http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=116&catit=18&catg=1

Tragiczne zestawienie - charakterystyka dziurawa od 84 dB przy ok 150Hz do 91 dla 1kHz a nastepnie gwałtowny spadek do 86dB przy 2 kHz. W tym pasmie powinna byc najbardziej liniowa a nie jest!
    Wiesz ze 7dB róznicy to ponad 4x róznica w przetwarzaniu czestotliwości?

Do i tak kiepskiej charakterystyki dobrałeś jeszcze uniwersalną zwrotnice!
    Zwrotnice dobiera sie pod kątem zastosowanych przetworników!

Staram sie najbardziej delikatnie wyjasnić Ci Twoje bledy, ale praktycznie poza ładnym wykonaniem przy obecnej zwrotnicy GŁOŚNIKI NIC NIE WARTE.

• #6 13 Gru 2008 23:15
    kamil bula
    Poziom 18  

To co napisałem o zwrotnicy to cytat ze strony www.janbo.com.pl.. Poczytaj sobie, ta zwrotka jest robiona właśnie pod te głośniki i to nie jest zwrotnica uniwersalna. Podbicia wysokich i niskich to nie moje słowa tylko Janbo.
    ARN-226-07 ma podwójny układ magnetyczny i chyba jako jedyny z serii ARN-226 nadaje się do paczki BR, a tunel BR dałem taki jaki jest, bo takie tunele dawał Astronik w swoich kolumnach i to w dodatku na ARN-226-03, które do zamkniętej się tylko nadają. Wtedy jeszcze nie byłem tak obeznany w temacie.
    A co do liniowości, to powiem że charakterystyka jest spokojna i nie ma żadnych niemiłych podbić oceniając ''na słuch''.
    Poza tym praktyka z teorią nie zawsze się zgadza. Na początku podłączyłem głośniki do zwykłej zwrotnicy samochodowej i też powiem że nie grało to źle i nie było jakichś strasznych podbić że się słuchać nie da. A Ty M.B.S. masz kolumny o charakterystyce płaskiej jakby od linijki wykres narysować? :D No jeśli tak i jeśli Cię to zadowala to spoko, ale najpierw trzeba posłuchać, a potem oceniać.
    Głośniki nic nie warte? Uśmiałem się czytając tego posta :D Najpierw usłysz potem oceniaj...
    POZDRO

• #7 13 Gru 2008 23:31
    bober15
    Poziom 10  

Na jakiej podstawie N.B.S. piszesz o zmianie czterokrotnej czestotliwosci przy zmianie w charakterystyce 7 dB ? Jak mozesz efektywnosc z czestotliwoscia wiąza? Co do liniowosci charakterystyk to nie jest nigdy idealna a wykonanie pomiarow i tak nie zapewnia zamierzonego efektu w odsluchahc studyjnych nawet w idealnie wyciszonych pomieszczeniach.
    Ja do konfiguracji ARP ARV i ARN188 zastosowalem rowniez Botes w wersji 8 Ohmowej. Z ta roznica ze zastosowalem dwa przetworniki niskotonowe. Efekt zostal osiągniety dzieki wypadkowej rezystanci cewek glosnikow 4 Ohm

• #8 15 Gru 2008 10:28
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

kamil bula napisał:
    Głośniki nic nie warte? Uśmiałem się czytając tego posta :D Najpierw usłysz potem oceniaj...
    POZDRO

M.B.S. napisał:
    Staram sie najbardziej delikatnie wyjasnić Ci Twoje bledy, ale praktycznie poza ładnym wykonaniem przy obecnej zwrotnicy GŁOŚNIKI NIC NIE WARTE.

Kamil, czytaj uważniej. Przy zastosowaniu zwrotnicy uniwersalnej głośniki tracą na brzmieniu. I to z wielu powodów. Choćby zgranie fazowe głośników, uwzględnienie różnic efektywności itp. Zwrotnice producent poleca do "tesli" i "głośników o podobnych parametrach". Dla kogoś kto jest bardziej doświadczony brzmi to dość zabawnie. Radził bym nie wdawać się w zbędną dyskusję i wysłuchać rad kolegów.

Do powyższych rad dodał bym tylko, że głosniki powinny być bardziej zbliżone do siebie (średnio tonowe i tweetery).

Kolego, tu możesz dowiedzieć się więcej czemu Twoja konstrukcja nie jest najlepsza:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455712.html

Słyszałem sporo głośników i powiem, że porównując ARV i CS10N8, ten drugi jest o wiele lepszy. Może i Ty w przyszłości dojdziesz do tego wniosku :idea:

bober15 napisał:
    ...
    Ja do konfiguracji ARP ARV i ARN188 zastosowalem rowniez Botes w wersji 8 Ohmowej...

Kolego, tu oceniamy konstrukcje, a nie piszemy o własnych. Tym bardziej, że nie ma czym się chwalić. Do kiepskiego midwoofera zastosowałeś głośnik średnio tonowy (który przy dobrej aplikacji jest znośny) i słabo brzmiący tweeter. Za wydane pieniążki na tą konstrukcję można wykonać dużo lepiej brzmiącą konstrukcję dwu drożną. :idea:

• #9 15 Gru 2008 11:09
    kamil bula
    Poziom 18  

Ale przecież Janbo Botes to zwrotnica specjalnie pod Tesle i nie jest to zwrotnica uniwersalna. Nie wiem czemu się jej tak czepiliście, inni na Elektrodzie też w takich konfigurajach stosowali te zwrotnice i dziwne, że nikt się do ich kolumn nie przyczepił. Przecież nawet frma Tawo stosuje je w swoich kolumnach.
    Przemo, owszem, konstrukcja nie jest najlepsza - to moja pierwsza, teraz dałbym większe Bass Reflex'y, ale powiedz mi czy wymieniać je na większe czy nie? Jak myślisz? Bo przymierzam się do wymiany...

• #10 16 Gru 2008 12:51
    przemo-lukas

kamil bula napisał:
    Ale przecież Janbo Botes to zwrotnica specjalnie pod Tesle i nie jest to zwrotnica uniwersalna....

Przeczytaj jeszcze raz uważnie opis produktu.

Kolego, więc do których modeli TESLI?

50% mocy nominalnej wzmacniacza. A co to oznacza? 5W? A może 500W? Kto wie jakiej mocy posiadasz wzmacniacz? Czy producent " zwrotnic " wziął pod uwagę zniekształcenia Twojego wzmacniacza?

No i "subiektywne podbicie" przez obniżenie efektywności o 4dB głośnika średnio tonowego.

Przykro mi, ale to brzmi jak teksty z filmów Stanisław Bareji.

Tak, do głośnika o takiej membranie zastosował bym b-r o większej średnicy.

• #11 16 Gru 2008 13:47
    M.B.S.
    Poziom 21  

bober15 napisał:
    Na jakiej podstawie N.B.S. piszesz o zmianie czterokrotnej czestotliwosci przy zmianie w charakterystyce 7 dB ? Jak mozesz efektywnosc z czestotliwoscia wiąza?

Usmiałem sie czytając to. Co Ty wogóle napisaleś? jaka 4krotna zmiana czestotliwości? -Mówiłem o 4 krotnej zmianie efektywności przetwrzania przy zmianie czestotliwosci.

Przeanalizuj charakterystyki częstotliwościowe poszczególnych przetworników i zestaw je ze sobą. (dla wszystkiego zakladamy, że filtr działa "idealnie" bez przesunieć fazowych, nie wsytepują rezonanse itd - poprostu dzieli pasmo tak jak to mowią w szkole "idealnie w tym miejscu na jaki się stroi filtr")
    Jeśli jeden przetwornik przetwarza częstotliwośc np 1kHz z efektywnością 91dB , a drugi 2kHz z efektywnością 85dB to trzeba się zastanowić nad faktem, że coś jest nie tak. Wynikiem takiego zestawienia bedzie fakt taki, że częstotliwość 1kHz bedzie słyszana 4 razy bardziej niż 2 kHz.
    Te pasmo jest szczególnie dobrym i widocznym przykladem błędnego doboru głosników i zwrotnicy, ponieważ w tym pasmie własnie charakterystyka powinna być niemal liniowa. W tym przedziale czestotliwości słyszymy najlepiej i własnie tu najlatwiej jest wypałać te róznice.
    bober15 napisał:

Co do liniowosci charakterystyk to nie jest nigdy idealna a wykonanie pomiarow i tak nie zapewnia zamierzonego efektu w odsluchach studyjnych nawet w idealnie wyciszonych pomieszczeniach.

A co to ma wspolnego z odsłuchami studyjnymi?
    Tak charakterystyka nigdy nie jest idealnie liniowa, ale przecież dlatego dąży sie do uzyskania jak najlepszej jej liniowości.
    Dla wszystkiego (jesli ktos jest na tyle uparty i dociekliwy)pomiary mozna przeprowadzić po ustawieniu głosników w konkretnym miejscu np. pokoju i wtedy robić zwrotnice tylko dla "siebie" dla tego "pokoju" - dązyć do wyelimnowania wpływu "mebli i innych gratów" , "podbicia w rogach pomieszczenia" i inne oraz uwazać na przemeblowania :) Nigdzie poza tym pokojem kolumny nie zagrają dobrze.

Dlaczego dązymy do uzyskania liniowej charakterystyki? - Bo resztę zrobi ucho ludzkie, a liniowa charakterystyka jest najlepszym do tego odniesieniem.

bober15 napisał:

Ja do konfiguracji ARP ARV i ARN188 zastosowalem rowniez Botes w wersji 8 Ohmowej. Z ta roznica ze zastosowalem dwa przetworniki niskotonowe. Efekt zostal osiągniety dzieki wypadkowej rezystanci cewek glosnikow 4 Ohm

Jaki efekt? - Czego? Zgrubnego dobrania impedancji?
    Sprawdziłeś jak zachowuje sie impedancja tych głosników dla zmiany czestotliwosci?
    Sprawdziłeś, czy te zmiany nie wpływają na działanie zwrotnicy i zmiane czestotliwości "cięcia" ?
    Sprawdziłeś co sie dzieje z fazą?
    Domyślam sie, że NIE i tymi słowami kończe niepotrzebną dyskusje.

• #12 16 Gru 2008 17:16
    kamil bula
    Poziom 18  

Przesadzasz M.B.S. z tą zwrotnicą dostosowaną do pokoju, a patrząc na charakterystykę częstotliwościową oryginalnej kolumny to według mnie jest dobra. A wpływ mebli? ja lubię podbicia basu:D

• #13 16 Gru 2008 18:01
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Przepraszam że się wtrące

M.B.S. zauważyłem że lubisz krytykować innych w sposób nie elegancki i zachowujesz się jak byś pozjadał wszystkie rozumy, a z tego co nie raz wyczytałem w twoich postach w różnych tematach, to często zdarza ci się pisać bzdury elementarne typu że wzmacniacz jak wytrzymuje 4 ohm to przy 8ohm może się spalić, albo że wzmacniacz powinien być słabszy od głośnika... jest tego wiele więc proszę daj sobie spokój z takim agresywnym wymądrzaniem bo to jest męczące też dla osób postronnych. A większość twoich wypowiedzi na forum polega na krytykowaniu innych a sam posiadasz "lekko mówiąc" wiedze niepełną ale zato sporo fantazji

Jak coś ci się nie zgadza to powiedz - słuchaj kolego zrób tak i tak będzie lepiej grało
    a nie tylko źle, żle nic nie potrafisz i brzydkie epitety

PS ciekaw jestem kiedy zaprezentujesz jakąś własną konstrukcje, i czy będzie taka perfect, czy raczej nie zobaczymy bo tylko jesteś mocny w "gębie"

Prosze wrócić do tematu i nie drążyć sprawy

Moderowany przez joy_pl:

Od takich uwag jest, co najwyżej mod.
    Proszę nie kontynuować dalej tego wątku na forum, jeśli ktoś ma jakieś prywatne uwagi do kogoś proszę to pisać poprzez pw.

• #14 17 Gru 2008 12:13
    przemo-lukas

Może podsumujmy fakty.
    1. Zwrotnica nie uwzględnia różnic efektywności, przebiegu impedancji oraz faz głośników.
    2. Zbyt duża odległość pomiędzy przetwornikami.
    3. Zbyt mała średnica b-r.

Więc analogicznie:
    1. Jeśli nie jesteśmy w stanie sam zaprojektować zwrotnicy (brak sprzętu i doświadczenia), lepiej skorzystać ze sprawdzonych projektów
    2. Głośnik średnio tonowy i tweeter powinny mieć jak najbardziej zbliżone osie
    3. Do swojego głośnika powinieneś zastosować b-r o większej średnicy.

Myślę, że moja krytyka jest konstruktywna.

• #15 18 Gru 2008 18:47
    kamil bula
    Poziom 18  

Wiem o tym Przemo i szanuję Twoje uwagi, ale co do zwrotnicy to się jednak nie zgodzę. Zwrotnice zamawiałem telefonicznie i powiedziałem tam w firmie, że ma być do Tesli i podałem konkretne modele przetworników i mówię że jak nie mają odpowiedniej pod te głośniki zwrotki to żeby mi zrobili odpowiednią do nich. Powiedzieli, że Botes to zwrotnica zaprojektowana specjalnie do tych głośników, więc zamówiłem 2 sztuki i jestem bardzo zadowolony. Gra to świetnie, ale to tylko moje skromne zdanie.
    A co do rozstawu głośników to ostatnio poważnie myślę o wycięciu ścianki frontowej ze skrzynki i zamocowaniu na klej i wkręty nowej, z maksymalnie zbliżonymi do siebie głośnikami i tunelem o średnicy 7cm. Przy okazji wywaliłbym przegrodę pod syczkiem i położył fornir. Było by super... Jak myślisz Przemo? Opłaca się? Wiem, że będzie przy tym trochę roboty, ale myślę, że warto...

Dodano po 6 [minuty]:

''Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zaprojektować zwrotnicy (brak sprzętu i doświadczenia), lepiej skorzystać ze sprawdzonych projektów''. Oto jeden z nich:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=243881&highlight=.. Też ze zwrotką Janbo Botes

• #16 19 Gru 2008 12:48
    przemo-lukas

kamil bula napisał:
    Wiem o tym Przemo i szanuję Twoje uwagi, ale co do zwrotnicy to się jednak nie zgodzę...

Zapytam tylko tyle, widziałeś pomiary? Charakterystyki częstotliwościowe i impedancji? Sądzisz, ze ktoś projektuje zwrotnice z zamierzona różnicą w efektywności 4dB dla całego pasma jednego z przetworników? Zdajesz sobie sprawę co to jest w ogóle różnica 4dB?
    No nic. Najważniejsze, ze Tobie się podoba.
    Pisząc "coś sprawdzonego" miałem raczej na myśli tą konstrukcję:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1115971.html

• #17 20 Gru 2008 13:47
    kamil bula
    Poziom 18  

He he, nie interesują mnie tutaj wykresy i teoria - jak dla mnie gra to doskonale:D i wystarczy mi, że wiem, że to zwrotnice dla TVM'ów.
    A co sądzisz o wywaleniu tej frontowej ścianki i jej wymianie...?

• #18 20 Gru 2008 14:08
    398216
    Usunięty  
  • #19 20 Gru 2008 15:00
    kamil bula
    Poziom 18  

Ale jak myślicie, wymieniać te fronty??

• #20 20 Gru 2008 18:01
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

kamil bula napisał:
    Ale jak myślicie, wymieniać te fronty??

Ja bym nie wymieniał. A czy kolumienik pokrywają dobrze całe pasmo?

• #21 20 Gru 2008 18:33
    kamil bula
    Poziom 18  

Tak pokrywają. Jak sprawdzałem na generatorze to od 40 Hz już dobrze grało

• #22 11 Sty 2009 02:13
    CERSUNITED- DEUTSCHLAND
    Poziom 12  

Na moje lipa totalna. Na temat zwrotnicy koledzy już napisali wystarczająco dużo, dobór głośników zły i ich umiejscowienie tez. Chodzi o to ze wysokotonowy powinien byc bliżej średniaka a dotego kolumny za szerokie. Mogłeś zrobić je dużo węższe a basowy z boku. Osie zbliżyć to byś mógł o jakiejś przestrzeni mówić. Co do Tvm osobiście słuchałem jakiś kolumn na tych głośnikach i powiem ze mocno średnie są.Za ta cenę mogłeś np jakieś 2 drożne np na Visatonie. pozdrawiam

• #23 11 Sty 2009 18:01
    marian133
    Poziom 36  

CERSUNITED- DEUTSCHLAND napisał:
    Mogłeś zrobić je dużo węższe a basowy z boku.

Spójrz jeszcze raz jakie kolumny wykonal autor tematu,widac ze nie jest za bardzo doswiadczony a Ty mu proponujesz zeby basowca dal z boku. Powiedz mi,oplacalo by sie wtedy przesylac do kogos ta kolumne zeby zrobic profesjonalna zwrotnice? Nie sadze.

Autor jest zadowolony i spoko,nastepnym razem zrobi lepsza konstrukcje.

• #24 13 Sty 2009 18:53
    kamil bula
    Poziom 18  

Węższe by mi się nie podobały. Jak dla mnie te są ok.;D
    A poza tym te kolumny to moja pierwsza konstrukcja, ale nie ostatnia:D W planach subek na dwóch Teslach 226...

• #25 14 Sty 2009 01:33
    dolphin123
    Poziom 21  

podoba Ci sie bo nie sluchales tego zestawu z dobrze dobrana zwrotka... nie wierzysz w to ze grac to moze duzo lepiej... ogolnie szkoda kasy na takie 3 drogi.. no ale zawsze mozesz sie pochwalic ze masz te trzy drogi kumplom=]

• #26 12 Mar 2009 11:27
    kamil bula
    Poziom 18  

Ta zwrotka nie jest zła... i powiem Ci, że nie zamienił bym jej na żadną inną. A gra to naprawdę świetnie. Wkurza mnie tylko ta okleina, ale w wakację kolumny przejdą konkretną przemianę... Wymienię ściankę frontową, maksymalnie zbliżę do siebie głośniki, wymienię tunel BR, wywalę przegrodę pod syczkiem i położę fornir... Cudo będzie...
    Dolphin, mówisz, że szkoda kasy na taki zestaw?? Twoje stwierdzenie jest conajmniej dziwne. Jeszcze może zaraz powiesz, że te głośniki to szit i kompletna chińszczyzna hehe...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME