Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik).

tuba13031 13 Gru 2008 12:49 6590 14
  • Witam wszystkich, chciałem przedstawić wam moje maleństwo. zainspirował mnie do tego głośnik cerwin vega stroker. Kolega posiada taki głośnik i myślałem o zrobieniu samemu coś podobnego i wyszło mi takie coś jak na zdjęciach. Kosz stalowy 12" z jakiegoś głośnika nie wiem sam jakiego, zawieszenia dolne i membrana z stx ale membrana jest nieco zmodyfikowana bo z oryginalnej memrany stx zostało tylko to fajne szerokie zawieszenie a reszta jest zrobiona z 2 membran z allegro sklejonych razem. Jest to lepsze rozwiązanie ponieważ membrana teraz jest twardsza i lżejsza. Nadbiegunniki zostały pierw wypalone z blachy (dla dociekliwych blacha z dużą zawartością molibdenu) a później wytoczona na tokarce, średnica 20cm grubość 10mm. Ta czarna nakrętka jest przykręcona do śruby która idzie przez cały głośnik. Układ magnetyczny wykombinowałem z głośnika Focal Utopia tyle że nie zastosowałem magnesów neodymowych a ferrytowych. cewka tam jest ok 3" zrobiona w umifon, a skok membrany w jedną stronę to 15mm. No i tak to wygląda tylko nie mam zdjęć z prac bo nie miałem aparatu. Aha napędzam to wzmacniaczem Impulse sd1200 i mam go na max a głośnik woła jeszcze ;-P to z ciekawości podpiąłem blaupunk Velocity Burning Desire II no i w aucie ciężko było usiedzieć :-D filmik będzie za niedługo na youtube.pl

Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik). Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik). Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik).
    Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik). Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik). Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik).

Poprawiłem zdjęcia.
    Proszę dodawać zdjęcia poprzez opcję „dodaj obrazek”.
    (joy_pl)

Fajne!
  • #2 13 Gru 2008 13:21
    Krisstoferes
    Poziom 19  

Wygląda kosmicznie ale jakości i skuteczności to chyba nie ma za wielkiej.

Membrana jest klejona silikonem bo widać jego pozostałości a silikon jest ciężki i są to dodatkowe gramy które trzeba wprowadzić w drgania.
    Co do tego połączenia na środku to na pewno ciekawie wygląda ale bliżej osi membrana drga mniej i dodatkowo jest przytrzymywana na środku co ją nieco obciąża. Sądzę że byłoby lepiej jak byś usunął połączenie na środku i zastosował płaską membranę żeby całą powierzchnią grała i wprowadzała w drgania większe masy powietrza.

• #3 13 Gru 2008 13:35
    tuba13031
    Poziom 11  

Też sie nad tym zastanawiałem ale to zawieszenie jest tak jakby dodatkowym "usztywniaczem" bo bez tego to ta membrana lata jak glupia bo sprawdzałem a ten klej to patex moment troszke tam jeszcze pozostalosci na zawieszeniu sa ale to takie cienkie nitki nic nie robia tylko nie mialem czasu je sciagnac :-P tutaj daję link do filmiku
    Link

• #4 13 Gru 2008 20:36
    Maciek Góźdź
    Poziom 18  

Fajny głośnik. ciekawe jak gra nie słyszałem jeszcze takiego . wstaw jakąś siatę miedzy magnesy bo ci sie cewka zatrze. :D

• #5 13 Gru 2008 21:14
    tuba13031
    Poziom 11  

Myślałęm też nad siatką ale w czasie prac tak mnie poniosło że o niej zapomniałem a teraz to może zepsyć cały efekt tzn że wszystko zakryje
    ;-P

• #6 16 Gru 2008 09:02
    DJSzmer
    Poziom 20  

To ma być a'la Stroker ?

• #7 16 Gru 2008 10:05
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Nie wiem na ile ten filmik, który pokazałeś oddaje dźwięk tego głośnika, ale brzmi paskudnie. Naprawdę paskudnie. Może wsadź go do obudowy zamkniętej? bo teraz to wygląda że membrana chce na wolność (i nie zdziwię się jak się tak stanie w pewnym momencie)

• #8 19 Gru 2008 12:20
    Skipior
    Poziom 20  

ghost666 -> czy bawiłeś się kamerkami niskiej, średniej i wysokiej jakości przy nagrywaniu dźwięku przetwornika niskotonowego? Może brzmi to tutaj paskudnie, ale ciężko nagrać bass ;)

Z reguły nie da się kamerą średniej jakości dobrze nagrać bassu, albo go nie będzie, albo będzie takie pierdzenie jak tutaj.

Filmik wskazuje na to, że głośnik może mieć moc, zejście i tzw. kopyto, ale raczej może być troszkę mulasty. Słychać, że bassu jest sporo, a jakiej jakości to przez taki klip nie sprawdzimy... Tylko tyle można wywnioskować z tego filmu... A co do pracy zawieszenia... Hmm... Czy nie jest to zbyt duże wychylenie?

• #9 20 Gru 2008 00:20
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

Skipior, pisze na podstawie tego co wiem oraz tego co widzę. Wiem że kamerki mają słabą jakość dźwięku, ale bez przesady. Zresztą nie tylko o to mi chodzi.

Poza tym, filmik na nic nie wskazuje. Wskazywać na cokolwiek to mogłyby dopiero pomiary.

• #10 16 Lut 2009 22:19
    Alton88
    Poziom 21  

Z tego co widze głosnik dobrze sie czuje w niskim paśmie 25Hz <> 40Hz
    A co za tym idze brak kopnięcia...ale właśnie ,zato cie słychać z 400 metrów. :)

• #11 16 Lut 2009 23:30
    kimofranek
    Poziom 16  

Panowie ten głośnik to jest jakiś żart, za membrane to tam resor robi? Przecież resor jest tak zrobiony żeby przepuszczał powietrze(przyłożyć do ust i dmuchnąć). Rozumiem że chciałeś mieć podwójne zawieszenie ale zauważ że w tych "markowych" głośnikach to resor jest przymocowany do membrany a membrana ma jeszcze jakąś określona powierzchnie. Popatrz sobie na Kilomax'y z Eminence. Sam resor mógłby grać gdybyś pozaklejał jego dziurki ale znowu fala odejmowała by się z falą z membrany do której jest przyklejony, ogólnie pomysł porojony. Mogłeś zrobić np. plaster miodu przyklejony do membrany jak to kiedyś robił np. Blaupunkt. a podójne zawieszenie schowane w koszu. Moim zdaniem jest to tylko na pokaz włączają w to markowe produkty.

• #12 17 Lut 2009 09:23
    tuba13031
    Poziom 11  

Ja ten głośnik robiłem z ciekawości. Wyszło jak wyszło :-D ja jestem zadowolony, gra dobrze ale oczywiście nie jak jakies hi-endy czy jak sie to tam nazywa. Ważne że jestem w stanie coś takiego wykombinować i liczy się pomysł chyba? Na estrady z nim się nie wybieram więc kopa chyba mieć nie musi, ale w aucie robi spore zamieszanie i z tego jestem zadowolony bo po to go zrobiłem ;-P

• #13 22 Lut 2009 18:59
    pawel83ck
    Poziom 13  

Hej. Bardzo ciekawy pomysł. To fajne, że są wśród nas ludzie którzy kombinują, próbują i tworzą. Wiadomo, że wykonany przez Ciebie głośnik z oczywistych przyczyn nie ma prawa grać "dobrze". Sam fakt, że membrana wykonana jest w formie zawieszenia zdecydowanie pozbawia głośnik właściwości akustycznych. Ale mnie się projekt podoba - zdecydowanie coś nowego i ciekawego myślę. Pozdrawiam.

• #14 22 Lut 2009 19:10
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego tuba13031 powinieneś zamieścić ten szkic
    Prezentacja projektu: Prototyp (głośnik).
    Bez niego wyciągane są bezpodstawne wnioski…

• #15 22 Lut 2009 19:32
    tuba13031
    Poziom 11  

No tak zapomniałem o nim ;-p
    szkic ten znajduje sie też na innym forum. Jest to normalny przekrój głośnika. Pisałem już wiele razy że to jest normalny glośnik z membraną tylko że ma jeszcze dodatkowy resor na membranie. To żółte to magnesy, widać tam też membranę w którym miejscu jest przyklejona. A ten prent w centralnej części to śruba do której przymocowany jest ten górny żółty resor. Nie wiem jak jeszcze inaczej mam to wyjaśnić? heh Chciałem udokumentować prace na zdjęciach ale nie miałem aparatu. Było by to wtedy bardziej klarowne. Myśle jednak że wiadomo chyba o co chodzi. :-D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME