Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84

kasztan1983 14 Gru 2008 15:26 12131 12
  • Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84

Witam!
    Jest to moja pierwsza konstrukcja, którą postanowiłem zaprezentować na elektrodzie.
    Bardzo proszę o konstruktywną krytykę mojego wzmacniacza:)

Schemat układu wziąłem ze strony Audiotonu http://www.audioton.republika.pl/wzm-se.html
    Wprowadziłem jednak kilka modyfikacji układu:
    - zasilacz jest na lampie EZ81,
    - sprzężenie zwrotnie jest pociągnięte z uzwojenia 1-2 transformatorów głośnikowych TG5-46,
    - zainstalowałem przełącznik pomiędzy trybem triodowym i pentodowym,
    - zainstalowałem wyjście słuchawkowe podczepione do złącz 7-8.
    - dodatkowo zainstalowałem wyłącznik, odłączający głośniki podłączone do 5-6 TG5-46.
    W ten sposób mogę słuchać muzyki jedynie na słuchawkach.
    W tym miejscu mam trochę mieszane uczucia czy nie miało to wpływu na jakość dźwięku, ale nie zauważyłem różnicy.

W środku Wzmacniacz wygląda tak:

Jak widać sama końcówka mocy jest złożona na płytce drukowanej z Audiotonu. Zasilacz jest złożony przestrzennie,
    ponieważ przy tak niewielu elementach nie widziałem potrzeby robienia płytki.
    w zasilaczu siedzą kondensatory 470uF/400V oraz dwa około 680uF/250V (nie za dużo?). Lampy są żarzone prądem stałym.
    Zastosowałem dwa transformatory zasilające TSL 40/002 oraz do żarzenia EZ81 jest dodatkowe trafko około 6V/1,3A.
    We wzmacniaczu zastosowałem dwie parowane 6P14P oraz ECC83 Tungsram. Lampę EZ81, widoczną na zdjęciach,
    kupiłem już mocno używaną. Mam już dwie nowe gotowe do pracy, ale najpierw pozwolę tej dokończyć żywota.
    Na panelu przednim umieściłem oddzielnie włącznik żarzenia oraz napięcia anodowego.
    Dodatkowo drugi z przełączników, w pozycji wyłączonej, rozładowuje kondensatory przez rezystor.

Kilka zdjęć z zewnątrz:
    Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84 Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84 Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84
    Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84 Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84 Wzmacniacz lampowy SE na lampach el84

Obudowa wzmacniacza jest jest stalowo-aluminiowa. Z aluminium jest frontowy i tylni panel.
    Osłona transformatorów jest mocno minimalistyczna. Wykonałem ją z siatki aluminiowej malowanej na czarno.
    Obudowa była na początku malowana czarnym matowym sprayem. Później nałożyłem kilka warstw bezbarwnego lakiery.
    Niestety kiepski ze mnie lakiernik i mam sporo kurzu w domu (Warszawa...). Jest kilka niedoróbek szczególnie na przednim panelu.

Do wzmacniacza podłączone są Tonsile ZG30C 8ohm. Wejście podłączone jest do Audigy2, czyli żadnej rewelacji.
    Dodatkowo słuchawki HD202 Sennheisera.
    Na głośnikach nie jestem w stanie usłyszeć pogłosu sieciowego.
    Dopiero po rozkręceniu regulacji do maksimum pojawia się szum.
    Na słuchawkach jest delikatny pogłos sieci i trochę większy poziom szumów.

Generalnie wzmacniacz, w trybie triodowym, ma dość mocno podkreślone wysokie tony i delikatny, nie narzucający się, ciepły basik. W tybie Pentodowym wzmacniacz gra głośniej i górne częstotliwości są jeszcze bardziej słyszalne.
    Testowałem także wzmacniacz na ucho przy pomocy tonów ponagrywanych w plikach WAV.
    Na moje ucho (oscyloskopu nie mam) wzmacniacz gra najlepiej od 100Hz do 15kHz.
    Dalej już tylko dowiedziałem się, że moja karta dźwiękowa psuje dźwięk powyżej 15kHz.
    Może to wina próbkowania 48khz anie 44khz.
    Oczywiście sam projekt układu przedwzmacniacza na jednej lampie ECC83
    wprowadza delikatne przesłuchy między kanałami i myślę, że to jest nie do przeskoczenia.
    Jednak nie jestem audiofilem, nie przeszkadza mi to i zapewne nigdy tego nie usłyszę podczas słuchania muzyki z mp3.
    Ogólnie jestem zadowolony ze swojej konstrukcji.
    Jeszcze wymaga ona kilku drobiazgów takich jak opisy na panelu przednim, jednak
    chwilowo nie mam na nie pomysłu i nawet większego zapotrzebowania.

Z góry dziękuje za wasze opinie, te dobre i te złe.
    Pozdrawiam
    Łukasz

Fajne!
  • #2 14 Gru 2008 16:55
    igla
    Poziom 16  

Witam.Generalnie niczego sobie ten wzmacniacz,tylko mogłeś się nieco więcej przyłożyć do obudowy.Lepiej by wyglądało gdybyś te trafa zabudował.I oprócz tego masz straszny bałagan wśród kabli,nie masz żadnych brumów? Pozdrawiam

• #3 14 Gru 2008 17:06
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Te kondensatory z zasilacza skutecznie zutylizują ci tą EZ81. Ona może współpracować z kondensatorem góra 60uF. Jak widać masz mgliste pojęcie o lampach.

• #4 14 Gru 2008 18:47
    veteran5
    Poziom 14  

940 uF w filtracji?! :shocked!: Ta dioda ekspresowo przejdzie na lepszy świat!!! Tutaj w zupełności wystarczy 1/20 tej pojemności! Popracuj nad ubudową, bo puki co, to słabo z tym... A środek aż się prosi o porządne ułożenie wszystkiego... :|

• #5 14 Gru 2008 20:15
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Obudowa nawet całkiem. Bebechy na zewnątrz zawsze mi się podobały w lampowych. Tylko zmień, psującą efekt końcowy gałkę na froncie - jest straszna!!!

• #6 15 Gru 2008 00:00
    kasztan1983
    Poziom 11  

Poszedłem za waszymi radami i przerobiłem układ. Atualnie środek wygląda tak:

igla: Co to jest brum? Na dużych głośnikach nie ma pogłosu na słuchawkach jest zawsze. Jak pogłaśniam nie wzrasta jego natężenie. Przewody trochę poukładałem.

painlust: W poprzednim układzie EZ81 chodziła 2miesiące. Tak jak była bardzo mocno używana tak dalej jest i jeszcze żyje. Proszę powiedz dlaczego nie może być więcej jak 47uF podpięte do EZ81.
    W mojej książce o lampach nic na ten temat nie ma jak pamiętam.
    Układ zasilacza wygląda teraz tak:

DIGIPROCOMP: Jak znajdę lepszą gałkę to założę:) Planuje drewniane albo aluminiowe boki w kształcie litery L, aby od razu zakrywały trafa. Niestety nie mam nikogo, kto mógłby mi to wykonać na zamówienie.

• #7 15 Gru 2008 07:50
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

kasztan1983 napisał:
    ...
    painlust: W poprzednim układzie EZ81 chodziła 2miesiące. Tak jak była bardzo mocno używana tak dalej jest i jeszcze żyje. Proszę powiedz dlaczego nie może być więcej jak 47uF podpięte do EZ81.
    W mojej książce o lampach nic na ten temat nie ma jak pamiętam.

http://www.r-type.org/pdfs/ez81.pdf

Reservoir capacitor - 50µF max.

To jest największa, dopuszczalna wartość kondensatora zbiorczego.

GM

• #8 15 Gru 2008 10:13
    igla
    Poziom 16  

Brum-chodziło mi o przydźwięk :)

• #9 15 Gru 2008 13:28
    dolphin123
    Poziom 21  

jaki koszt przyblizony zlozenia lampki bez obudowy?

• #10 15 Gru 2008 14:18
    kasztan1983
    Poziom 11  

Nie szukałem najtańszych podzespołów. Po prostu kupowałem:
    transformator lampowy Indela - 60zł
    transformator dla ez81 - nie pamiętam - około 25zł
    transformatory TG5-46 - 70zł
    dopasowane 6P14P - 25zł/para
    ECC83 Tungsram - 15zł
    EZ81 - 10zł
    podstawki - około 12-15zł
    kondensatory na 1,5mF/250V kupuje około 3-4zł/szt.
    kondensatory na 33mF/16V kupuje około 3-4zł/szt.
    Reszta biernych ciężko powiedzieć ale pewnie 20zł
    Płytka, papier, drukowanie i trawienie max 10zł
    Przewody - nie wiem
    Gniazdka, przełączniki, bananki, chinche... - myśle że max 40zł

• #11 15 Gru 2008 22:56
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

możesz podzielić się jakimiś schematami konstrukcji płytki??

Dodano po 16 [sekundy]:

gdzie kupowałeś części/?

• #12 15 Gru 2008 23:43
    kasztan1983
    Poziom 11  

Części kupowałem na allegro i wolumenie w Warszawie.

Schematy masz tutaj: http://www.audioton.republika.pl/wzm-se.html
    Możesz śmiało robić. Tylko uważaj na projekt płytek czasami potrzebne jest lustrzane odbicie a czasami nie. Łatwo się zorientować po oznaczeniu pierwszej nóżki na projektach PCB.
    Ogólnie to strona Audiotonu zachęciła mnie do zrobienia najpierw przedwzmacniacza a potem przedstawionego wzmacniacza. Pozdrawiam autora tej strony.

Jeżeli chcesz mieć na prostowniku lampowym potrzebujesz transformatora z podwójnym uzwojeniem anodowym.
    Schemat wraz z symulacją masz w jednym z moich postów wyżej. Nikt nie miał większych uwag co to tego układu więc myślę, że nie jest kompletnie zły :wink:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME