Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sonda lambda opis kolory przewodów i rodzaje

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Sonda lambda opis kolory przewodów i rodzaje
Autor
Wiadomość
motochrapek
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: dolnośląskie

Post#1 Post autora tematu 14 Gru 2008 21:23   

Sonda lambda opis kolory przewodów i rodzaje

:D Szczegółowy opis sondy lambda i zasada pracy oraz zastosowanie oraz numeracja producentów itd... + tester do sondy lambda Polecam !!!

Jeszcze dokładny opis do schematu:

Układ scalony - LM3914
Dioda - D1 dowolna krzemowa 1A służy do zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem do źródła zasilania.
Diody LED
LD1- czerwona (uboga mieszanka)
LD2,3- żółta (stan pośredni)
LD4,5,6,7- zielona (mieszanka ok.)
LD8- żółta (stan pośredni)
LD9,10- czerwona (bogata mieszanka)

Kondensator elektrolityczny - 50 µf/50V
Rezystor - R1 1MΩ
Rezystor nastawny - P1,P2 4,7 KΩ ( P1 i P2 ustawiamy zakres napięcia 0,2 V do 1.2 V)
Wejście- sygnał badany z sondy Lambda

Przykładowe zapytania i odpowiedzi co i jak działa !!!

Np.:
mam pytanie jak podłączyć sondę do tego testera który kolor kabla ja mam 2 białe i jeden czarny

czarny (to jest sygnałowy) a białe to grzałka
mam pytanie do tego testera gdzie ustawić to napięcie od 0,2 do 1,2 v na tych rezystorach czy na wejściu od sondy

napięcie podajesz na przewód który podłącza się do sondy i tak jednym potencjometrem ustawiasz dolne napięcie a drugim górne

a jakie napięcie podać tam na ten przewód żeby wyregulować to napięcie 12 v tam dać

Na nóżkę nr.5 testera podajesz 0,2 V i 1,2 V.
0,2 V bardzo uboga mieszanka 1,2 bardzo bogata mieszanka. pozdrawiam.

trochę wiary w swoje umiejętności. Do kalibrowania nie musi być z tego samego źródła, ważna jest tylko wspólna masa. 12 V bierzesz z akumulatora nawet z twojego samochodu. Sprawdź jeszcze lutowania na płytce, PR muszą regulować

Najlepiej, aby niepotrzebnie nie przeciążać scalaka i całego układu, a także, jak zauważam samego sterownika mini-lambda - zrób zamiankę w testerku tak, aby świeciła tylko jedna dioda w linijce zależnie od napięcia (a nie kilka w linijce proporcjonalnie do wielkości napięcia).
W tym celu pozostaw wolną nóżkę 9 scalaka lub w gotowym testerku przetnij ścieżkę przy niej.

ale jak ustawić tester wtedy chodzi mi o regulacje tak samo czy inaczej jakoś

Wstępnie - zadajesz ze dwa-trzy napięcia np. 0,1czy 0,2V dla pierwszej diody i regulujesz pierwszym potencjometrem tak, aby zaświeciła pierwsza dioda; potem napięcie maksymalne 1,1 albo 1,2 V i regulujesz drugim potencjometrem tak, aby zapałała się ostatnia dioda.
Środkowa dioda - innego koloru - mniej więcej oznacza mieszankę optymalną i napięcie

a jeżeli mam tester ze cala linijka działa to wtedy jak dokładnie wyregulować to napięcie

Rozumiem, że jeżeli jak piszesz "cała linijka działa" to znaczy, że świecą wszystkie diody jednocześnie - wówczas:
oznacza to, że napięcie "mierzone" w tym momencie testerem jest albo równe albo większe od górnego progu działania sondy lambda, tzn. 1,1 - 1,2 V. Podajesz napięcie 1,0V (jest to odpowiednik górnego napięcia sondy lambda cyrkonowej mierzącej bogatą mieszankę) i tak regulujesz P2, aby zaczynała zapalać się ostatnia dioda (najlepiej czerwona).
Aby nie przeciążać scalaka LM 3914 i nie robić choinki z diod ( taka choinka w zasięgu wzroku odwraca uwagę kierowcy, a w nocy przy jeździe niepotrzebnie męczy wzrok), przerób minimalnie układzik tak, aby zamiast choinki zawsze świeciła jedna dioda z szeregu, wskazująca napięcie - odłącz nóżkę 9 scalaka tzn. przetnij ścieżkę przy tej nóżce.

dzięki za podpowiedz wyregulowałem tester chodzi super zrobiłem na jedna diodę go przerwałem ścieżkę numer 9 i jest ok.

np.: jeśli źle był jest zrobiony układ kalibracji

to 3 pin na scalaku powinien być połączony z plusem zasilania, pinem nr.9 i kondensatorem . Nie wierzę aby były uwalone dwa układy scalone. Przytrzymaj palcem wejście nóżka nr.5 scalaki , a drugą ręką dotknij zasilania , nóżka nr. 9 scalaka. Powinny wszystkie zaświecić.

Tester działa na gazie i etylinie ....

Pozdrawiam

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Gru 2008 21:23   

Powrót do góry

jacet1
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Wrocław

Post#2 27 Gru 2009 10:48   

Re: Sonda lambda opis kolory przewodów i rodzaje

motochrapek napisał:

Jeszcze dokładny opis do schematu:
...
Rezystor nastawny - P1,P2 4,7 KΩ ( P1 i P2 ustawiamy zakres napięcia 0,2 V do 1.2 V)
...

W wielu miejscach jest powielany ten błąd. P2 służy do regulacji prądu LED czyli jak jasno mają świecić! To 4 nóżka odpowiada za dolny zakres, jest zwarta do masy więc dolny zakres jest = 0V.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Gru 2009 10:48   

Powrót do góry

motochrapek
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: dolnośląskie

Post#3 Post autora tematu 30 Paź 2010 12:01   

Witam i dziękuję za dodanie korekty do opisu

Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Paź 2010 12:01   

Powrót do góry

_magu_
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Elbląg

Post#4 17 Lis 2010 13:25   

Witam.
Mam dość istotne pytanie dotyczące tego testera.
Wiadomo że sonda oscyluje ~0,2-0,8V/1s
Czy diody zapalają się od pierwszej do ostatniej w tempie jak zmienia się napięcie sondy, czy świeci tylko jedna dioda pokazując wartość uśrednioną napięcia?
Powrót do góry

mroova5
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 30 Lis 2010 10:21   

witam,
Mam pytanie które mnie zastanawia do tych testerów. Czy przed diodami LED nie potrzeba jeszcze rezystorów? Jeśli nie to dlaczego a jeśli tak to jak? Wystarczy jeden na wejściu do wszystkich diod?
Powrót do góry

cezarymarcin
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: roscommon

Post#6 15 Paź 2012 21:34   

[syntax=perl][/syntax]witam mam problem z sodom lambdom w secie cordoba 1.4 2004 r. byla 4 razy wymienjana a i tak kotrolka swieci potem podloczyli koputer i powiedziel ze jest duze napiecie wiec co mam wymienic prosze o pomoc
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Artykuły -> Sonda lambda opis kolory przewodów i rodzaje
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.08 seconds

elektroda.pl temat RSS