Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skali?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skali?
Autor
Wiadomość
Fortuniarz
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Ząbki

Post#1 Post autora tematu 16 Gru 2008 00:14   

Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skali?

Witam. Ja w Mazdzie 323F BA Z5 z 1996 roku, mam akumulator TITANA 55041 12V 50Ah 220A. Ma normalne "cele" z odkręcanymi korkami. Niestety na obudowie nie ma podglądu poziomu elektrolitu. W każdej z "cel" wszystkie płytki są w całości zanużone w elektrolicie. Przy odkręconym korku i patrzeniu w "celę" dokładnie z góry, widać w środku celi takie dwie zagięte blaszki grubości 2mm, biegnące naprzeciwko siebie od góry (korka wlewu) w stronę elktrolitu. te blaszki (ich zagięte końcówki w kształcie litery "L") nie są zanurzone w elektrolicie. PYTANIE: Czy to jest granica dolewania wody destylowanej oraz czy te blaszki powinny być zanurzone w elektrolicie? Czy doładowując akumulator prostownikiem, muszą być odkręcone "cele" (korki mają w sobie małe dziurki) Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2008 00:14   

Powrót do góry

mariolee
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: SC

Post#2 16 Gru 2008 00:24pomocny post - solucja   

Re: Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skal

trzymaj się tego poziomu dolej wody do blaszek (L) a co do korków podczas ładowania pod prostownikiem raczej je należy poluzować pozdro
Powrót do góry

Banasiewicz02
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Goleniów

Post#3 16 Gru 2008 00:44pomocny post - solucja   

poziom elektrolitu wyznaczony jest przez te wypustki w kształcie litery L,elektrolit ma pokrywać się z poziomą jej częścią, korki posiadają odpowietrzenie i na dzisiejsze czasy żaden akumulator nie ma hermetycznie zamkniętej obudowy i nie trzeba nic odkręcać tylko po prostu ładować akusia i nic się nie stanie ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2008 00:44pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Fortuniarz
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Ząbki

Post#4 Post autora tematu 16 Gru 2008 01:53   

Bardzo dziękuję za pomoc.

I tu kurcze, kolejne pytanie.
Jak poziom jest nie na wysokości podstawy blaszki "L", tylko 5-10 mm nad nimi i je zakrywa elektrolit? To od góry jakieś 10 mm do korka. jakie to może mieć skutki (dobre :D czy złe :cry:), oraz czy lepiej usunąć ten nadmiar do dolnego poziomu blaszek?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2008 01:53   

Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Whitestock

Post#5 16 Gru 2008 02:11pomocny post - solucja   

Zostaw . samo odparuje z czasem .
Powrót do góry

Tracer2
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: W-wa

Post#6 16 Gru 2008 07:11   

Grunt ,żeby płyty były zakryte.
Powrót do góry

magnetic
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Warszawa

Post#7 27 Wrz 2010 11:22   

ja mam podobną sytuacje, otworzyłem swój akumulator, odkręciłem korki a tam sucho. wydaje mi się że tak nie powinno być, mam 300A akumulator, 6 celowy. Czyli ja rozumiem to tak, wodą destylowaną zalać tak żeby nie było widać tych 'harmonijek' ?
Powrót do góry

Pawel wawa
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Warszawa

Post#8 27 Wrz 2010 11:31   

tak
Powrót do góry

gimak
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Jastrzębie Zdrój

Post#9 27 Wrz 2010 13:18   

Ja do lat, w akumulatorach w których mam dostęp do cel, utrzymuję poziom elektrolitu ok. 10mm ponad płytami.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Wrz 2010 13:18   

Powrót do góry

maxim.251
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Wolsztyn

Post#10 14 Maj 2011 22:18   

Re: Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skali?

Tak czytałem wasze posty i powiem wam jedno... Jesteście blisko , ale nie dokońca rozumiecie sposobu działania płyt, kwasu w poszczególnych celach.. A taki jeden pan stwierdził że od kilku lat ma w akumulatorze poziom wody ponad "harmonijkę".... Oby nie lał za dużo. Bo po wyżej, kilka milimetrów pod zakryciem akumulatora są klemy łączące poszczególne płyty, a one są metalowe obojętnie elektryczne, i gdy poziom wody jest tak wysoki że zaczyna podtapiać oby dwie klemy łączące bieguny dodatnich płyt od ujemnych, powstaje zwarcie rozładowujące daną celę. Aby woda nie chlupotała w celi, należy prawidłowo dolewać wody jedynie do poziomu płyt. Tak by te płyty wciąż było widać. Ale by były lekko podtopione. W ten sposób zabezpiecza się cele i ogólnie akumulator przed niedopuszczalnym chlupotaniem.
Sam osobiście przeszukałem wiele serwisów, i przeczytałem wiele prac. I większość osób które wykonało te prace wogule nie ma pojęcia jaka jest zależność między celami, płytami i kwasem ( elektrolitem) A to jest bardzo ważne do dobrego użytkowania akumulatora. Nie wspominając już że nie powinno się dopuszczać do pełnego rozładowania. Lepiej przy pierwszych oznakach osłabienia akumulatora powinno się doładować go by utrzymać stałe napięcie, i po to by nie wywołać zasiarczeniu ogniw co sprawia że one tracą swoje właściwości kumulacyjne.

Załączniki:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Ile dolać wody demineralizowanej do akumulatora bez skali?
Strona 1 z 1