Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

podlaczenie gniazda trojfazowego

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> podlaczenie gniazda trojfazowego
Autor
Wiadomość
Stefan 80
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Lipno

Post#1 Post autora tematu 18 Gru 2008 18:21   

podlaczenie gniazda trojfazowego

Witam
Mam pytanko kupilem migomat ktory ma gniazdo silowe na 5 pinow o oznaczeniach L1 L2 L3 U a piate nie ma wogole oznaczenia ten piaty jest grubym pinem a na sciane w piwnicy jest gniazdo silowe metalowe o 4 plaskich pinach o oznaczeniach R S T Uziemienie jest skosne powiedzcie jak to podlaczyc. Z gory dziekuje i Pozdrawiam Marek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Gru 2008 18:21   

Powrót do góry

gsminfo
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Międzychód

Post#2 18 Gru 2008 18:30   

Re: podlaczenie gniazda trojfazowego

Skośne to zero. Zasada przechodzenia z pięć przewodów na cztery, zwieramy razem niebieski z zielono-żółtym.
Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Studzieniec

Post#3 18 Gru 2008 18:46   

gsminfo napisał:
Skośne to zero. Zasada przechodzenia z pięć przewodów na cztery, zwieramy razem niebieski z zielono-żółtym.

I w tym momencie wyskakuje różnicówka ;)
Powrót do góry

jero22
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zaborze

Post#4 18 Gru 2008 19:06   

Różnicówka nie wybije,bo podejrzewam że jej tam w ogóle niema ,jeśli posiada jeszcze siłowe metalowe o 4 płaskich pinach to instalacja musi być już tez wiekowa.
Mało gdzie spotykamy jeszcze takie gniazda.

Zrób tak jak pisał kolega gsminfo
Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 18 Gru 2008 19:24   

Proszę czytac ze zrozumieniem. Przynajmniej moje posty. Cytowałem coś całkowicie odmiennego.
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Zamość

Post#6 18 Gru 2008 19:32   

Ja myślę Arturo 2005 że jest to w złym guście jeśli chcesz pomóc to pomagaj
a nie chwal się swoją inteligencją bez obrazy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Gru 2008 19:32   

Powrót do góry

Usunięty

Post#7 18 Gru 2008 19:43   

Wiem że dla laików nie ma to najmniejszego znaczenia i nawet nie zauważyli oczywistego błędu w poście kolegi gsminfo. Utwierdza mnie w tym post k. jurekN. Arturo ma rację że wyleci różnicówka. Gsminfo powinien napisać że taka jest zasada przejścia z gniazda cztero bolcowego na pięć a nie z pięć na cztery. Wygląda na to że ze zrozumieniem słowa pisanego nie jest najlepiej.
Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 18 Gru 2008 19:54   

jurekN napisał:
Ja myślę Arturo 2005 że jest to w złym guście jeśli chcesz pomóc to pomagaj
a nie chwal się swoją inteligencją bez obrazy.

A wydawało mi sie że jest to forum dla fachowców.
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Post#9 18 Gru 2008 20:05   

I można było to logicznie wyjaśnić.
Powrót do góry

Stefan 80
Poziom 6
Poziom 6

Post#10 Post autora tematu 18 Gru 2008 20:23   

wlasnie roznicowkie mam a gniazdo silowe metalowe mam od spawarki i nie bede go zmienial tylko chce zrobic drugie gniazdo plastikowe na 5 pinow to jesli polacze zolto zielony z niebieskim wyskoczy mio roznicowka to co mam zrobic??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Gru 2008 20:23   

Powrót do góry

Arturo2005
Poziom 22
Poziom 22

Post#11 18 Gru 2008 20:31   

W 5 pinowym gnieździe nie łączysz niebieskiego z żółto-zielonym!
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 18 Gru 2008 20:34   

A ilo żyłowy przewód zasila to metalowe gniazdo.
Powrót do góry

Stefan 80
Poziom 6
Poziom 6

Post#13 Post autora tematu 18 Gru 2008 21:42   

czterozylowy kabel
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Post#14 19 Gru 2008 08:29   

Jaki pseudo elektryk zrobił ci tą instalację ,najlepiej wymienić przewód na pięć żył i gniazda plastykowe ,nawet nie wierz jak niebezpieczne jest to metalowe nie mające ochrony
Powrót do góry

Aleksander_01
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kielce

Post#15 19 Gru 2008 08:56   

jurekN napisał:
Jaki pseudo elektryk zrobił ci tą instalację ,najlepiej wymienić przewód na pięć żył i gniazda plastykowe ,nawet nie wierz jak niebezpieczne jest to metalowe nie mające ochrony

Kiedyś (dawno temu) były inne normy, nie znano RCD, nie bylo pojęcia PEN lub PE i N. Były fazy i zero. Więc nie pisz glupot że robił to pseudo elektryk ponieważ instalacja jest prawidlowa.
Ja mieszkam w domu zdudowanym w latach 60-tych ubiegłego wieku i do niedawna w pionie były zamontowane dwa bezpieczniki, jeden w fazie a drugi w zerze. A przecież dom odbierał m.in. elektryk.

U kolegi było tak - faza na sztywno (bez żadnych zabezpieczeń) a bezpiecznik tylko w zerze. I w tym przypadku ktoś s.....lił instalację, jego nawet nie można nazwać pseudo elektrykiem.

Co do podłączenia gniazda - dawne zero podłączasz pod N, PE zostaje wolny.
Całkowicie popieram natomiast wymianę części instalacji na pięcioprzewodową i zmianę gniazd na plastikowe.
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Post#16 19 Gru 2008 09:49   

Może nie doczytałeś ale tam jest RCD to musi być nowa instalacja a jaki problem dołożyć nawet dodatkową żyłę i mięć święty spokój.Do Aleksander 01 przeczytaj uważnie tam jest cztery żyły i nie wiadomo czy podpięty jest N czy PE.
Powrót do góry

and61
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konstancin

Post#17 19 Gru 2008 15:49   

Stefan 80 napisał:
wlasnie roznicowkie mam ...

a czy to gniazdo silowe jest podpiete w obwod róznicowki ?? czy moze róznicowka chroni tylko inne obwody ( łazienkę , kuchnię )
Powrót do góry

zbyszek_
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: starachowice

Post#18 19 Gru 2008 21:40   

Ot i problem kol. Stefan 80 kupił migomat / z tym że nie ma gniazdo zapewne a wtyczkę od migomatu ( ile żył jest przy migomacie 4 czy 5) ten 5 gruby to ochrona/, ma róznicówkę w instal. Jeśli masz w piwnicy gn.metal. 4, To ile dochodzi przewodów do niego 4 czy 5.
Kol. gsminfo nie ma takiej zasady i nigdy nie było, bo dokładnie jak pisze Arturo2005 RCD wywali.
Skoro to twoje gniazdo zasila 4 żyłowy kabel i to jest wpięte w obwód różnicówki to ten SKOŚNY w gnieździe metalowym jest jako ochronnym PE / nie myl z N / W twoim gnieździe metalowym nie ma N / pod ten skośny podłączony jest PE ochronny/. Skoro nie ma instalacji 5 przewodowej do tego twojego gniada METALOWEGO w którym jest tylko L1,L2,L3, PE to łączysz równolegle do niego nowe gn.plastik. 5 bolcowe ze starym metalowym tak: L1 z L1/R z R/, L2 z L2 /S z S/, L3 z L3 /T z T /, N z PE / Skośne metalowe z grubym bolcem plastik/ i pozostaje ci wolny nie podłączony styk oznaczony N, którego nie masz do czego podłączyć bo instal. jest 4 przewodowa. Pozdro
Powrót do góry

jurekN
Poziom 18
Poziom 18

Post#19 19 Gru 2008 21:56   

A jak zachowa się elektronika w migomacie bez N sorry ale do migomatu nie jest potrzebne N.
Powrót do góry

kozak15
Poziom 3
Poziom 3

Post#20 23 Lut 2009 13:04   

właśnie jak się zachowa :?: mi ponoć z błędnego przejścia spaliło wyłącznik główny i wentylator (serwis tak stwierdził), spawał nawet średnio ale krótko kwadrans (z przerwami);
może ten półautomat miał wadę ukrytą / I don't know
Powrót do góry

fantasta
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Gdynia

Post#21 23 Lut 2009 13:49   

Zeby wiedziec trzeba zobaczyc co to za migomat. Ja mam migomaty ktore chodza na 3 fazach i PE. Potem jest trafo z miedzyfazowego na 24V i do elektroniki. Wiec nie zawsze N jest potrzebny.
Powrót do góry

kozak15
Poziom 3
Poziom 3

Post#22 23 Lut 2009 16:12   

Jeżeli o mój chodzi to jest nim minimagster 1501S, jeżeli możesz się odnieść do posta Link Ms fantasta, będe wdzięczny.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Lut 2009 16:12   

Powrót do góry

fantasta
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Gdynia

Post#23 23 Lut 2009 19:56   

Oczywiscie moge sie odniesc.
Po pierwsze wciaz nie wiemy jaka masz instalacje. Czy ten 4 przewod to PEN, PE czy N.

Po drugie "gruby" przewod nic nie mowi.

Po trzecie nie wiemy czy w nowej wtyczce podlaczyles dobrze fazy. Sa odpowiednio 3 fazy, pozniej N i w srodku PE (styk o wiekszym przekroju)

Po czwarte niestety nie znam schematow spawarek na pamiec. To Ty powinienies przed podlaczeniem nowej wtyczki, rozebrac oslone i sprawdzic jakie przewody i do czego ida na kostce zaciskowej.

Po piąte jezeli oddales im spawarke z nowa wtyczka zalozona przez ciebie, to raczej serwis nie chcial na tobie zarobic i szybko zorietowal sie ze we wtyczce jest lipa.

I oczywiscie wentylator na miedzyfazowym nie musi spalic sie odrazu, zaczal sie krecic szybciej, szybciej, pobieral wiekszy prad, grzal sie bardziej i wkoncu sie spalil.
Powrót do góry

kozak15
Poziom 3
Poziom 3

Post#24 23 Lut 2009 23:47   

jak się dowiedziałem mam sieć typu TT, czyli ten czwarty przewód to N.
Odn. przewodów wewnątrz spawarki to nie sprawdzałem do czego idą, podłączyłem fazy odpowiednio a ten czwarty (styk o większym przekroju) do N.
i tyle było mojej pracy:D

dzieki za jakby to nazwać wytyczne (bez obrazy)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> podlaczenie gniazda trojfazowego
Strona 1 z 1