X

podlaczenie gniazda trojfazowego

18 Dec 2008 18:21 STStefan 80
  • #1 18 Dec 2008 18:21
    Stefan 80
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Witam
    Mam pytanko kupilem migomat ktory ma gniazdo silowe na 5 pinow o oznaczeniach L1 L2 L3 U a piate nie ma wogole oznaczenia ten piaty jest grubym pinem a na sciane w piwnicy jest gniazdo silowe metalowe o 4 plaskich pinach o oznaczeniach R S T Uziemienie jest skosne powiedzcie jak to podlaczyc. Z gory dziekuje i Pozdrawiam Marek
  • #2 18 Dec 2008 18:30
    gsminfo
    Level 21  
    Helpful post? (+1)
    Skośne to zero. Zasada przechodzenia z pięć przewodów na cztery, zwieramy razem niebieski z zielono-żółtym.
  • #3 18 Dec 2008 18:46
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    gsminfo wrote:
    Skośne to zero. Zasada przechodzenia z pięć przewodów na cztery, zwieramy razem niebieski z zielono-żółtym.

I w tym momencie wyskakuje różnicówka ;)
  • #4 18 Dec 2008 19:06
    jero22
    Level 13  
    Helpful post? (0)
    Różnicówka nie wybije,bo podejrzewam że jej tam w ogóle niema ,jeśli posiada jeszcze siłowe metalowe o 4 płaskich pinach to instalacja musi być już tez wiekowa.
    Mało gdzie spotykamy jeszcze takie gniazda.

Zrób tak jak pisał kolega gsminfo
  • #5 18 Dec 2008 19:24
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Proszę czytac ze zrozumieniem. Przynajmniej moje posty. Cytowałem coś całkowicie odmiennego.
  • #6 18 Dec 2008 19:32
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Ja myślę Arturo 2005 że jest to w złym guście jeśli chcesz pomóc to pomagaj
    a nie chwal się swoją inteligencją bez obrazy.
  • #7 18 Dec 2008 19:43
    Removed
    Helpful post? (0)
    Wiem że dla laików nie ma to najmniejszego znaczenia i nawet nie zauważyli oczywistego błędu w poście kolegi gsminfo. Utwierdza mnie w tym post k. jurekN. Arturo ma rację że wyleci różnicówka. Gsminfo powinien napisać że taka jest zasada przejścia z gniazda cztero bolcowego na pięć a nie z pięć na cztery. Wygląda na to że ze zrozumieniem słowa pisanego nie jest najlepiej.
  • #8 18 Dec 2008 19:54
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    jurekN wrote:
    Ja myślę Arturo 2005 że jest to w złym guście jeśli chcesz pomóc to pomagaj
    a nie chwal się swoją inteligencją bez obrazy.

A wydawało mi sie że jest to forum dla fachowców.
  • #9 18 Dec 2008 20:05
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    I można było to logicznie wyjaśnić.
  • #10 18 Dec 2008 20:23
    Stefan 80
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    wlasnie roznicowkie mam a gniazdo silowe metalowe mam od spawarki i nie bede go zmienial tylko chce zrobic drugie gniazdo plastikowe na 5 pinow to jesli polacze zolto zielony z niebieskim wyskoczy mio roznicowka to co mam zrobic??
  • #11 18 Dec 2008 20:31
    Arturo2005
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    W 5 pinowym gnieździe nie łączysz niebieskiego z żółto-zielonym!
  • #12 18 Dec 2008 20:34
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    A ilo żyłowy przewód zasila to metalowe gniazdo.
  • #13 18 Dec 2008 21:42
    Stefan 80
    Level 8  
    Topic author Helpful post? (0)
    czterozylowy kabel
  • #14 19 Dec 2008 08:29
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Jaki pseudo elektryk zrobił ci tą instalację ,najlepiej wymienić przewód na pięć żył i gniazda plastykowe ,nawet nie wierz jak niebezpieczne jest to metalowe nie mające ochrony
  • #15 19 Dec 2008 08:56
    Aleksander_01
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    jurekN wrote:
    Jaki pseudo elektryk zrobił ci tą instalację ,najlepiej wymienić przewód na pięć żył i gniazda plastykowe ,nawet nie wierz jak niebezpieczne jest to metalowe nie mające ochrony

Kiedyś (dawno temu) były inne normy, nie znano RCD, nie bylo pojęcia PEN lub PE i N. Były fazy i zero. Więc nie pisz glupot że robił to pseudo elektryk ponieważ instalacja jest prawidlowa.
    Ja mieszkam w domu zdudowanym w latach 60-tych ubiegłego wieku i do niedawna w pionie były zamontowane dwa bezpieczniki, jeden w fazie a drugi w zerze. A przecież dom odbierał m.in. elektryk.

U kolegi było tak - faza na sztywno (bez żadnych zabezpieczeń) a bezpiecznik tylko w zerze. I w tym przypadku ktoś s.....lił instalację, jego nawet nie można nazwać pseudo elektrykiem.

Co do podłączenia gniazda - dawne zero podłączasz pod N, PE zostaje wolny.
    Całkowicie popieram natomiast wymianę części instalacji na pięcioprzewodową i zmianę gniazd na plastikowe.
  • #16 19 Dec 2008 09:49
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Może nie doczytałeś ale tam jest RCD to musi być nowa instalacja a jaki problem dołożyć nawet dodatkową żyłę i mięć święty spokój.Do Aleksander 01 przeczytaj uważnie tam jest cztery żyły i nie wiadomo czy podpięty jest N czy PE.
  • #17 19 Dec 2008 15:49
    and61
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Stefan 80 wrote:
    wlasnie roznicowkie mam ...

a czy to gniazdo silowe jest podpiete w obwod róznicowki ?? czy moze róznicowka chroni tylko inne obwody ( łazienkę , kuchnię )
  • #18 19 Dec 2008 21:40
    zbyszek_
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Ot i problem kol. Stefan 80 kupił migomat / z tym że nie ma gniazdo zapewne a wtyczkę od migomatu ( ile żył jest przy migomacie 4 czy 5) ten 5 gruby to ochrona/, ma róznicówkę w instal. Jeśli masz w piwnicy gn.metal. 4, To ile dochodzi przewodów do niego 4 czy 5.
    Kol. gsminfo nie ma takiej zasady i nigdy nie było, bo dokładnie jak pisze Arturo2005 RCD wywali.
    Skoro to twoje gniazdo zasila 4 żyłowy kabel i to jest wpięte w obwód różnicówki to ten SKOŚNY w gnieździe metalowym jest jako ochronnym PE / nie myl z N / W twoim gnieździe metalowym nie ma N / pod ten skośny podłączony jest PE ochronny/. Skoro nie ma instalacji 5 przewodowej do tego twojego gniada METALOWEGO w którym jest tylko L1,L2,L3, PE to łączysz równolegle do niego nowe gn.plastik. 5 bolcowe ze starym metalowym tak: L1 z L1/R z R/, L2 z L2 /S z S/, L3 z L3 /T z T /, N z PE / Skośne metalowe z grubym bolcem plastik/ i pozostaje ci wolny nie podłączony styk oznaczony N, którego nie masz do czego podłączyć bo instal. jest 4 przewodowa. Pozdro
  • #19 19 Dec 2008 21:56
    jurekN
    Level 22  
    Helpful post? (+1)
    A jak zachowa się elektronika w migomacie bez N sorry ale do migomatu nie jest potrzebne N.
  • #20 23 Feb 2009 13:04
    kozak15
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    właśnie jak się zachowa :?: mi ponoć z błędnego przejścia spaliło wyłącznik główny i wentylator (serwis tak stwierdził), spawał nawet średnio ale krótko kwadrans (z przerwami);
    może ten półautomat miał wadę ukrytą / I don't know
  • #21 23 Feb 2009 13:49
    fantasta
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Zeby wiedziec trzeba zobaczyc co to za migomat. Ja mam migomaty ktore chodza na 3 fazach i PE. Potem jest trafo z miedzyfazowego na 24V i do elektroniki. Wiec nie zawsze N jest potrzebny.
  • #22 23 Feb 2009 16:12
    kozak15
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Jeżeli o mój chodzi to jest nim minimagster 1501S, jeżeli możesz się odnieść do posta Link Ms fantasta, będe wdzięczny.
  • #23 23 Feb 2009 19:56
    fantasta
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Oczywiscie moge sie odniesc.
    Po pierwsze wciaz nie wiemy jaka masz instalacje. Czy ten 4 przewod to PEN, PE czy N.

Po drugie "gruby" przewod nic nie mowi.

Po trzecie nie wiemy czy w nowej wtyczce podlaczyles dobrze fazy. Sa odpowiednio 3 fazy, pozniej N i w srodku PE (styk o wiekszym przekroju)

Po czwarte niestety nie znam schematow spawarek na pamiec. To Ty powinienies przed podlaczeniem nowej wtyczki, rozebrac oslone i sprawdzic jakie przewody i do czego ida na kostce zaciskowej.

Po piąte jezeli oddales im spawarke z nowa wtyczka zalozona przez ciebie, to raczej serwis nie chcial na tobie zarobic i szybko zorietowal sie ze we wtyczce jest lipa.

I oczywiscie wentylator na miedzyfazowym nie musi spalic sie odrazu, zaczal sie krecic szybciej, szybciej, pobieral wiekszy prad, grzal sie bardziej i wkoncu sie spalil.
  • #24 23 Feb 2009 23:47
    kozak15
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    jak się dowiedziałem mam sieć typu TT, czyli ten czwarty przewód to N.
    Odn. przewodów wewnątrz spawarki to nie sprawdzałem do czego idą, podłączyłem fazy odpowiednio a ten czwarty (styk o większym przekroju) do N.
    i tyle było mojej pracy:D

dzieki za jakby to nazwać wytyczne (bez obrazy)
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products