Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

Yuki7 18 Gru 2008 19:31 6101 5
  • Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

Urządzenie zrobione jest ze starego pojemnika wysokości 90 cm o średnicy 80 cm. Nie ma tu w ogóle elektroniki, ale efekt jest bardzo ciekawy i dlatego warto zainteresować się tematem. Do pojemnika wpuszczany jest dym, naciągana jest membrana i tak tworzone są okręgi.

Jako urozmaicenie można dodać silnik systematyczne naciągający membranę uzyskując w ten sposób powtarzalne wyrzucanie okręgów. Taki okrąg wytwarza się w momencie gdy masa szybko poruszającego się płynu (np. dym wydychany z płuc jeśli mowa o kółkach tworzonych przez wprawionych palaczy papierosów) jest przepychana przez mniej więcej sferyczną (ważne jest aby była ona ograniczona jakimiś ściankami) chmurę innego płynu (np. powietrze które trzymamy w ustach). Efekt można także uzyskać bez użycia dymu (samym powietrzem), jednak wtedy oczywiście nie było by tego widać :). W urządzeniu dym jest wytwarzany z dostępnego w sklepach płynu do maszyn robiących dym.

Na zdjęciu poniżej także wersja mini.

Źródło:
    http://tesladownunder.com/interesting_stuff.htm#Vortex%20ring%20launchers

Fajne!
  • #2 19 Gru 2008 00:32
    max14
    Poziom 11  

uwazam ze mozna sie tym wspaniale pobawić znałem to (rok temu były wykłady w uniwersytecie Śląskim(z fizyki) i własnie takie "uządzenie" nam profesor pokazywał prędkosc dymu jest dosc sporo mozna spokojnie kilka pustych puszek powywracac (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)

• #3 19 Gru 2008 08:43
    mavin
    Poziom 12  

max14 napisał:
    (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)

Odrobinę się pomyliłeś. "Faceci w bieli" robili to doświadczenie (lecz bez dymu - samym powietrzem) podczas prób straszenia w zamku!!

• #4 19 Gru 2008 11:11
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

Bawiłem się takim urządzeniem w muzeum techniki w Berlinie. Muszę przyznać że jest to ciekawa zabawka, no i można ją wykonać tanim kosztem (stara beczka i kawał gumy). Podmuch wiatru z takiej beczki jest dość śilny, jak stanąłem przed otworem i ktoś walnął w gumę to poczułem w uchu uderzenie.

• #5 19 Gru 2008 20:17
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Kiedyś byłem na dyskotece i widziałem coś podobnego, były to kółeczka jak na zdjęciach powyżej tylko że zastosowana była tam wytwornica dymu. Efekt nawet fajny :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME